Ako

Týmto spôsobom môžete uvoľniť miesto na vašom SSD

Pevné disky sa stále zväčšujú, a napriek tomu sa skôr či neskôr nevyhnutne zaplnia. To platí o to viac, ak používate jednotku SSD (SSD), ktorá je oveľa rýchlejšia, ale tiež oveľa nákladnejšia ako tradičný mechanický pevný disk. Pomocou týchto trikov môžete uvoľniť miesto na disku SSD.

Tip 01: Komprimujte

Nenechajte sa zmiasť zakúpením externej úložnej jednotky, ale komprimujte súbory tak, aby zaberali oveľa menej miesta. Windows obsahuje nástroj na kompresiu súborov a priečinkov, ktorý funguje veľmi hladko. Na systémoch s modernými procesormi si všimnete malú alebo žiadnu stratu výkonu. Rozdiel oproti iným kompresným nástrojom, ako sú 7-Zip, WinRAR alebo Bandizip, spočíva v tom, že súbory zostávajú také, aké sú. CompactGUI je grafické rozhranie príkazu compact, v ktorom okrem iného určíte, či použijete najrýchlejšiu alebo najkompaktnejšiu kompresiu.

Štíhla je múdra

Múdra správa obsahu disku SSD nie je len záležitosťou šetrného využitia miesta na disku, zaistíte tiež, aby disk SSD i naďalej pracoval optimálne. Je to preto, že disky SSD sa pomaly zapĺňajú. Je to tak preto, lebo celý disk obsahuje veľa čiastočne naplnených blokov a zápis údajov do celých blokov je pomalší ako do prázdnych blokov. Pre najlepší výkon nebolo využitých viac ako 75 percent z celkovej úložnej kapacity.

Tip 02: Vyčistenie disku

Jedným z najzrejmejších spôsobov, ako získať priestor, je odstránenie predradníka pomocou programu Čistenie disku zabudovaného do systému Windows. Otvorte ponuku Štart, typ Vyčistenie disku a kliknite na Ok. Vyberiete disk, na ktorom chcete uvoľniť miesto, a potom začiarknete časti, ktoré je možné odstrániť. Pomocou tohto nástroja môžete bezpečne mazať dočasné internetové súbory, offline webové stránky a súbory denníka. Môžete tiež odstrániť dočasné súbory, ktoré sa nepoužívali týždeň alebo dlhšie. V dolnej časti je počítadlo, ktoré označuje, koľko miesta na disku uvoľníte. Ak je počet vyhratých MB sklamaním, existuje možnosť Vyčistite systémové súbory, pomocou ktorého môžete okrem iného vyčistiť aj aktualizácie systému Windows.

Tip 03: Vyčistite neporiadok

Ak chcete uvoľniť ešte viac miesta, odporúča sa BleachBit. Tento nástroj na odstránenie harabúrd v počítači je podobný CCleaner. Dôležitým rozdielom je, že BleachBit je open source. Program funguje aj v holandčine. Časti, ktoré môžete vyčistiť, sú rozdelené do kategórií, ako sú napr Systém, Chrome a Firefox. Keď si v tomto nástroji stiahnete súbor winapp2.ini, program BleachBit môže vyčistiť zvyšky ďalších 2 500 programov.

Tip 04: Vynechajte hibernáciu

Režim dlhodobého spánku, ktorý si nemožno zamieňať s režimom spánku, je v skutočnosti zbytočný, ak máte SSD. V režime hibernácie sa počítač po zapísaní obsahu pamäte vypne. To umožňuje PC okamžite pokračovať tam, kde skončilo, čo v skutočnosti zaisťuje ostrejšie časy bootovania s klasickým pevným diskom. Pri rýchlom SSD je tento začiatočný zisk zanedbateľný. Vypnutím režimu spánku už získavate miesto. Zadajte do vyhľadávacieho poľa Štart termín Príkazový riadok a spustite tento nástroj pravým tlačidlom myši ako správca. Spustite príkaz powercfg -h vypnuté a stlačte Zadajte pre zrušenie režimu spánku.

Tip 05: Orezajte aplikácie

Odhodením programov, ktoré nikdy nepoužívate, sa vytvorí ďalší priestor, ale niektoré aplikácie jednoducho zaberú málo miesta. Cez Ovládací panel a potom Programy a príslušenstvo získate prehľad o všetkom, čo je nainštalované na počítači. V stĺpci Veľkosť môžete si prečítať počet MB, ktoré tento softvér zaberá. Kliknutím na názov stĺpca zoradíte všetky položky podľa veľkosti. Pravým tlačidlom myši odstránite softvér, ktorý by ste radšej stratili, ako aby ste zbohatli.

Tip 06: Orezanie Obnovenie systému

Obnova systému je účinný spôsob, ako v prípade problémov vrátiť počítač do minulosti. Obnovenie systému urobí fotografiu, ako vyzerá váš systém v danom okamihu, ale takýto bod obnovenia nemá žiadny vplyv na vaše dokumenty, hudbu alebo obrázky. Systém automaticky vymaže staré body obnovenia, ale čím viac gigabajtov povolíte pre obnovenie systému, tým viac bodov obnovenia si uchová. V Ovládací panel kliknite na Systém a potom otvoríte Zabezpečenie systému. Na karte Zabezpečenie systému kliknite na Konfigurovať. Posuvníkom označujete, koľko miesta na disku ste ochotní obetovať pre tieto body obnovenia. Jedno percento viac alebo menej sa okamžite premení na gigabajty miesta na disku.

Tip 07: Analýza

Program WinDirStat analyzuje pevný disk, aby ste jasne videli, ako využívate miesto na disku. Pri inštalácii tohto freeware môžete načítať súbory v holandskom jazyku, potom sa zobrazí dialógové okno, v ktorom uvediete, ktorý dátový nosič chcete zobraziť. Prehľad je jasný a každé rozšírenie má svoju farbu. V hornej časti môžete navigovať ako v Prieskumníkovi Windows. Pri výbere priečinka alebo súboru tento freeware označí údaje v farebnom prehľade. Keď kliknete pravým tlačidlom myši na súbor alebo priečinok, môžete údaje vymazať, požiadať o cestu, otvoriť ju v programe Prieskumník alebo v príkazovom riadku.

Tip 08: Inteligentné úložisko

Od aktualizácie Creators Update má Windows 10 funkciu, ktorá automaticky uvoľňuje miesto na disku bez toho, aby ste museli otvárať nejaký nástroj. Funkcia sa nazýva dosť nelogická Inteligentné úložisko. Pokiaľ ide o nás, malo sa to lepšie nazvať „Čistenie disku pre Sloppy Foxes“. Otvorené cez nastavenie voľba Systém a potom kliknite ľavým tlačidlom myši Skladovanie. V ďalšom kroku označíte, že máte Inteligentné úložisko chcete zapnúť. Keď kliknete na Zmeňte spôsob regenerácie priestoru dočítate sa, že táto možnosť automaticky vymaže zbytočné dočasné súbory, ako aj súbory, ktoré zostali v koši dlhšie ako 30 dní.

Tip 09: Selektívna synchronizácia

Súbory a fotografie samozrejme ukladáte aj v cloude, ale to vám v skutočnosti nešetrí miesto na disku, pretože všetko, čo ukladáte online, sa zvyčajne synchronizuje aj s počítačom - pokiaľ ich nesynchronizujete selektívne. To znamená, že označujete, ktoré priečinky by sa mala služba online synchronizovať s vašim prenosným počítačom alebo počítačom a ktoré priečinky zostávajú výlučne dostupné online. K posledným uvedeným súborom preto môžete kedykoľvek získať prístup cez internet. Kliknite na ikonu Dropbox na systémovej lište. Potom kliknite na ikonu ozubeného kolieska a vyberte Predvoľby. Potom vojdete do okna do Selektívna synchronizácia konfigurovať.

OneDrive

Čo platí pre Dropbox, samozrejme platí aj pre OneDrive. Aj v tejto službe cloudového úložiska si vyberáte, ktoré priečinky si skutočne stiahnete a uložíte do počítača. Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonu OneDrive na systémovej lište a zvoľte nastavenie. Kliknite na kartu Účet a potom ďalej Vyberte priečinky. Potom vyberte priečinky, ktoré chcete synchronizovať s počítačom. Prostredníctvom webového prehliadača si môžete ponechať prístup k priečinkom, ktoré nesynchronizujete prostredníctvom webu OneDrive.