Preskúmanie

Wiko View 3 a 3 Pro: trojnásobné kúzlo?

Spoločnosť Wiko je známa svojimi cenovo dostupnými smartfónmi so systémom Android a vydáva dva nové modely s modelmi View 3 a View 3 Pro. Počítač! Spoločnosť Totaal testovala obe zariadenia a v tejto recenzii Wiko View 3 ju porovnávame s lepším a drahším členom.

Wiko View 3 a View 3 Pro

cena 199 € a 249 €

Farby Modrá a antracitová

OS Android 9.0

Obrazovka 6,3 palcový LCD (1520 x 720 a 2340 x 1080)

procesor MediaTek P22 octacore a MediaTek P60

RAM 3 GB a 4 GB

Skladovanie 64 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 4 000 mAh

fotoaparát 12, 13 a 2 megapixely alebo 12, 12 a 5 megapixelov, 8 a 16 megapixelov (vpredu)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.2, WiFi, GPS, NFC (Pro)

Formát 15,9 x 7,6 x 0,8 a 15,9 x 7,5 x 0,8 cm

Váha 178 a 184 gramov

Iné micro-USB alebo USB-C, port pre slúchadlá

Webová stránka www.wikomobile.com 8 Skóre 80

  • Pros
  • Málo prispôsobený softvér
  • Pro: obrazovka, funkcie, výkon, fotoaparáty
  • 3. pohľad: veľa úložného priestoru, výdrž batérie
  • Negatíva
  • Nízky maximálny jas obrazovky
  • Zadná strana citlivá na škrabance a magnet na odtlačky prstov
  • 3. pohľad: výkon, kamery
  • Zobrazenie 3: HD obrazovka, Micro USB, žiadne NFC

Séria Wiko View 3 bola oznámená na Mobile World Congress (MWC) koncom februára. Wiko vtedy uviedla, že smartfóny sa v obchodoch objavia v apríli alebo máji. Z nejasných dôvodov, ktoré nefungovali, ale v súčasnosti sú verzie Wiko View 3 a View 3 Pro - limited - dostupné v Holandsku. Neskôr Wiko predstavilo aj View 3 Lite s menšou obrazovkou, menej dobrým hardvérom a odporúčanou maloobchodnou cenou 149 eur.

Na veľtrhu MWC výrobca predstavil rôzne verzie View 3 a 3 Pro, rozdiely sú v množstve pracovnej a úložnej pamäte. V čase zverejnenia však Wiko predáva obe zariadenia iba v jednej verzii. Za 199 eur získate modrý View 3 s 3 GB RAM a 64 GB úložného priestoru. View 3 Pro má odporúčanú maloobchodnú cenu 249 eur, je dodávaný v antracitovej farbe a má 4 GB RAM a 64 GB úložnej pamäte. Súčasťou balenia je plastové puzdro a smart foliokryt, ktorý zobrazuje čas a upozornenia, keď je obrazovka vypnutá.

Wiko mi však poslal View 3 Pro so 6GB / 128GB pamäťou a tento variant sa v Holandsku zatiaľ neobjaví. Okrem väčšej pracovnej a úložnej pamäte je identická s View 3 Pro, ktorý sa tu predáva.

Rozdiely medzi View 3 a View 3 Pro sú veľké. Verzia Pro má ostrejšiu obrazovku, rýchlejší procesor, viac RAM a batériu, ktorá sa nabíja rýchlejšie. Fotoaparáty sú tiež lepšie, k dispozícii je USB-C a NFC a kryt je luxusnejší. V tejto kombinovanej recenzii diskutujeme o oboch zariadeniach a zisťujeme, či sú obe dobré.

Dizajn a kvalita obrazovky

Na prvý pohľad sú si View 3 a View 3 Pro veľmi podobné. Oba sú vyrobené z plastu, majú 6,3-palcovú obrazovku a lesklý chrbát, ktorý je mimoriadne citlivý na odtlačky prstov. Hlavný rozdiel je v tom, že View 3 využíva port micro USB a edícia Pro používa USB-C. Dnes majú takmer všetky konkurenčné zariadenia USB-C, čo je pekné. USB-C nabíja batériu rýchlejšie, funguje s väčším počtom ďalších zariadení a má viac možností. To, že Wiko vybavuje View 3, ktorý stojí 199 eur, micro-usb, preto nájdeme zlý strih.

Ďalej sú rozdiely jemné. Verzia Pro má užšie reliéfne tlačidlá, ktoré sa preto cítia o niečo luxusnejšie. O niečo užšia je aj hrana pod displejom a zárez pre selfie kameru. Obe zariadenia majú 3,5 mm konektor pre slúchadlá, reproduktor a slot na kartu pre dve SIM karty a kartu micro SD. Na zadnej strane je skvelý snímač odtlačkov prstov, aj keď ten môj mohol byť o niečo nižší.

Ako už bolo spomenuté, View 3 aj View 3 Pro majú obrazovku s veľkosťou 6,3 palca. To je značné, a preto je tu veľa priestoru. Môžete písať dvoma rukami, pozerať film alebo hľadať pokyny. Ovládanie smartfónu jednou rukou je ťažké až nemožné.

Na papieri sa zobrazenie View 3 Pro líši od View 3 v jednej oblasti, konkrétne rozlíšením obrazovky. View 3 má HD rozlíšenie a View 3 Pro full HD. Veľký rozdiel. Obrazovka View 3 nevyzerá úplne ostro, čo si všimnete najmä pri sledovaní filmu a čítaní textu. Všetko vyzerá trochu granulárnejšie. Toto v prehliadači View 3 Pro nemáte.

V praxi sa zdá, že existuje viac rozdielov medzi obrazovkami smartfónov, ktoré majú obidva panely LCD. Displej View 3 Pro vyzerá živšie. Farby ako červená a modrá vyniknú viac a to sa nám páči. V zobrazení 3 vyzerajú farby o niečo matnejšie.

Obidve obrazovky majú pomerne nízky maximálny jas. Vo vnútri môžete ľahko prečítať displej, ale vonku je to oveľa ťažšie. Keď som bol za slnečného dňa väčšinou v tieni stromu, View 3 a View 3 Pro sa nečítali ľahko. Mnoho konkurenčných zariadení môže zvýšiť jas o niečo ďalej a drahšie modely dokonca ešte lepšie.

Hardware

Pod kapotou sa líšia aj smartfóny. View 3 využíva lacnejší procesor MediaTek s 3 GB RAM, zatiaľ čo edícia Pro je vybavená výkonnejším procesorom (tiež od MediaTek) a 6 GB RAM. Je to zjavne viditeľné: druhá je o niečo rýchlejšia a ľahšie prepína medzi naposledy použitými aplikáciami a hrami. Aj bez priameho porovnania zariadení je zrejmé, že View 3 Pro nie je vo svojej cenovej kategórii najrýchlejší. Mimochodom, 6GB verzia View 3 Pro sa v Holandsku ešte nepredáva a musíte si vystačiť s 4GB verziou. Extra RAM zaisťuje, že zariadenie spúšťa novšie aplikácie na pozadí, ale rozdiel medzi 4 GB a 6 GB nie je príliš veľký.

Obe zariadenia Wiko majú v Holandsku 64 GB úložného priestoru, čo je (viac ako) dosť na množstvo aplikácií, hier a fotografií. Skvelé, najmä preto, že ak je to potrebné, môžete rozšíriť pamäť pomocou karty micro SD. Testoval som teda View 3 Pro so 128 GB úložného priestoru a to je dosť štedré.

Batéria je tiež nadpriemerná so 4 000 mAh. Na jedno nabitie batérie vydržia obe zariadenia dlhšie ako rušný deň. View 3 dokonca vydrží jeden a pol až dva dni, pretože kvôli nižšiemu rozlíšeniu obrazovky spotrebuje menej energie.

Na druhej strane nabíjanie cez pripojenie micro USB trvá dlhšie. View 3 Pro je plný rýchlejší prostredníctvom USB-C. Zariadenia nepodporujú bezdrôtové nabíjanie - ani konkurenčné modely.

Je dobré vedieť, že View 3 Pro má NFC čip a View 3 nie. Zrozumiteľný strih, ale robí View 3 menej univerzálnym a odolným do budúcnosti ako jeho drahší potomok. Čip NFC sa používa okrem iného na bezkontaktné platby prostredníctvom vašej bankovej aplikácie. Rad alternatívnych zariadení v cene 199 eur, vrátane Samsung Galaxy A40, Huawei P Smart (2019) a Nokia 6.1, má NFC.

Kamery pohľadu 3

Na zadnej strane Wiko 3 nájdete tri fotoaparáty, čo je v tejto cenovej kategórii celkom zvláštne. Okrem 12-megapixelového fotoaparátu na bežné fotografie a videá má zariadenie aj 13-megapixelový širokouhlý objektív a 2-megapixelový hĺbkový snímač. Mnoho konkurenčných zariadení má okrem primárneho objektívu aj jeden snímač navyše, často snímač hĺbky. Pohľad 3 je teda na papieri kompletnejší, ale ako si fotoaparáty vedú v praxi?

Nie také dobré, ako sme dúfali, bohužiaľ. Primárna šošovka sa často mýli, napríklad zaostruje na menšie objekty, napríklad na kvetinu. Ak na zariadenie svieti slnko, je pravdepodobné, že vaša fotografia zobrazuje namiesto modrej bielu oblohu. Škoda, pretože fotoaparát fotí za správnych okolností vynikajúce snímky. Širokouhlý fotoaparát robí to, čo má: snímať fotografie, ktoré sa hodia viac ako bežný objektív. Kvalita fotografie je sklamaním. Expozícia je veľkým problémom a farby vrátane zelenej vyzerajú úplne inak ako v skutočnom živote. Portrétové fotografie vyzerajú z hľadiska rozmazania v poriadku vďaka snímaču hĺbky, ale celková kvalita obrazu je opäť nevýrazná.

Fotoaparát Wiko View 3 Pro

Trojitý fotoaparát je tiež umiestnený na zadnej strane View 3 Pro a jeho súčasťou je aj primárny objektív, širokouhlý fotoaparát a snímač hĺbky. Tieto fotografie fotografujú v rozlíšení 12, 13 a 5 megapixelov. Hĺbkový objektív má teda o niečo vyššie rozlíšenie, ale to nie je jediný rozdiel. Fotoaparáty View 3 Pro sa líšia podľa Wiko a mali by robiť lepšie snímky.

V porovnaní s modelom View 3 robí variant Pro skutočne krajšie fotografie. Obloha zostáva modrá namiesto bielej, zaostrenie na kvety je lepšie a farby vyzerajú realistickejšie. Širokouhlý objektív je tiež lepší, ale farby zachytáva menej presne ako hlavný objektív. Kvalita obrazu je tiež zreteľne nižšia ako v prípade drahšieho smartfónu so širokouhlým fotoaparátom, aj keď je to pochopiteľné. Pozitívnym prekvapením je režim portrétu, ktorý umožňuje veľmi pekné snímanie napríklad psa.

Pred View 3 je 8 megapixelová selfie kamera a robí pekné fotografie. Môžete s ním tiež uskutočňovať vynikajúce videohovory. Nečakajte však zázraky. To isté platí pre predný fotoaparát fotoaparátu View 3 Pro, aj keď obrazová kvalita 16-megapixelového fotoaparátu je o niečo lepšia. Cez deň, pretože v tme je ťažké urobiť si užitočnú selfie.

Softvér

View 3 a View 3 Pro používajú prakticky rovnaký softvér. V čase zverejnenia obe zariadenia používali Android 9.0 (Pie) s menšími úpravami od spoločnosti Wiko. Výrobca umiestňuje do ponuky nastavení ďalšiu funkciu s názvom „Funkcie Wiko“. Tu môžete okrem iného zmeniť nastavenie kontrolky upozornenia a úvodnej obrazovky a aktivovať jednoduchý režim a režim hrania. Je tiež možné upraviť navigáciu smartfónu. Štandardne View 3 (Pro) používa tlačidlo späť a lištu pre domovskú obrazovku a multitasking. Niekomu sa to páči, iní radšej prepadnú trom známym tlačidlám pre chrbát, domácnosť a multitasking.

Pozoruhodné je, že na dvoch smartfónoch nie sú predinštalované rovnaké aplikácie. Napríklad View 3 je dodávaný s Facebookom, záznamníkom zvuku, Smart Assist a Weather: aplikáciami, ktoré na View 3 Pro chýbajú.

K 25. júlu boli na zariadeniach View 3 a View 3 Pro spustené bezpečnostné aktualizácie z 5. apríla. Takže zaostávajú o tri mesiace. Spoločnosť Wiko sľubuje aktualizáciu smartfónov každý štvrťrok, minimálne dva roky po zavedení. To je, mimochodom, povinnosť spoločnosti Google voči každému výrobcovi, ktorý predáva zariadenia s Androidom. Séria Wiko View 3 bude preto tiež aktualizovaná na Android 10.0 (Q), ktorý vyjde na jeseň. Stále však nie je jasné, kedy zariadenia dostanú aktualizáciu. Prax ukazuje, že Wiko to zvyčajne trvá mesiace.

Záver: kúpiť Wiko View 3?

Zvonka sú si Wiko View 3 a View 3 Pro veľmi podobné, ale zdanie môže klamať. Verzia Pro je lepšia vo všetkých oblastiach okrem výdrže batérie. Od obrazovky a výkonu po fotoaparáty a prítomnosť funkcií ako NFC a USB-C: rozdiely sú veľké. A to, že aj keď cenový rozdiel piatich dolárov nie je v skutočnosti taký veľký. Ak chcete za nový smartfón minúť 250 eur, Wiko View 3 Pro je vynikajúcou kúpou. View 3 vie menej zaujať, pretože so 199 eurami vo vrecku vám je lepšie napríklad so Samsungmi Galaxy A40, Nokia 5.1 Plus a Xiaomi Redmi Note 7.