Ako

Takto vytvoríte najlepšiu domácu sieť

Dobrá domáca sieť nie je len pár káblov vo vašom smerovači, a preto vyžaduje dobrý plán. Tento krok je preto ideálnym časom na vybudovanie dobrej domácej siete. Aj keď už máte sieť, možno sa budete môcť veľa vylepšiť.

V skutočnosti je takmer nikto bez domácej siete. Všetci poskytovatelia dnes zvyčajne dodávajú modem a bezdrôtový smerovač zvyčajne štyri sieťové pripojenia v jednom zariadení. To je postačujúce na veľmi jednoduché použitie v situáciách, keď takmer nemáte žiadne drôtové zariadenie a hlavne používate WiFi. V praxi rýchlo narazíte na obmedzenia a nemôžete to skutočne nazvať plnohodnotnou domácou sieťou. Prečítajte si tiež: 20 tipov na optimálnu domácu sieť.

Pretože ako rýchlo pripojíte počítač v prvom poschodí k internetu a ako zariadite rýchle bezdrôtové pripojenie v podkroví? Pre dobrú a flexibilnú domácu sieť potrebujete dobrú infraštruktúru, aby ste mohli pripojiť sieťové zariadenie kdekoľvek v dome. V ideálnom prípade máte v každej miestnosti dvojité sieťové pripojenie. K tomu môžete pripojiť zariadenia ako PC, televízie alebo prehrávače médií. Ak chcete správne nainštalovať káblovú sieť, nestačí len stlačiť niektoré zástrčky z kábla, ktorý vychádza zo steny. „Čo vždy poviem ako prvé: namontujte ho do zásuvky. Uvoľnený kábel sa pretrhne a zástrčka je náchylná na zlyhanie,“ vysvetľuje Gijs Voerman, sieťový špecialista spoločnosti Hollander Techniek.

Káble vhodné pre bezdrôtové pripojenie

Pevné sieťové pripojenia nie sú užitočné iba pre vaše káblové zariadenie, ale bezdrôtové zariadenia, ako sú napríklad smartphony, tablety a notebooky, využívajú dobrú infraštruktúru. Zvyčajne máte dobrý signál na prízemí (kde je bezdrôtový smerovač), ale na pokrytí vašej siete v prvom poschodí alebo v podkroví zostáva málo. Poskytnutím sieťových pripojení celej svojej domácnosti ste flexibilní aj pri pridávaní bezdrôtových prístupových bodov a všade máte dobré pokrytie.

Správny kábel

Sieťové káble sú k dispozícii v mnohých rôznych druhoch, takže bez správnych informácií je pravdepodobné, že si ten správny kábel nekúpite. Najskôr sú káble rozdelené do rôznych rýchlostných kategórií, ktoré označuje Cat číslom za sebou. V obchodoch nájdete Cat 5e, Cat 6, Cat 6a a Cat 7. Dobrou správou je, že všetky tieto kategórie sú vhodné pre gigabitovú rýchlosť, ktorá sa dnes bežne používa. Ak nechcete minúť príliš veľa peňazí, je najlepšie zvoliť káble Cat5e. Výhodou je, že káble sú pomerne tenké a pružné, vďaka čomu sa dajú ľahko pretiahnuť cez hadičku. Nevýhodou je, že rýchlosť 1 Gbit / s je maximálna, pre budúcu vyššiu rýchlosť potrebujete lepší kábel. "Na Cat6 nemusíte myslieť. Rovnako ako Cat 5e, aj tieto káble sú certifikované do rýchlosti 1 gigabitov a majú tú nevýhodu, že sú hrubšie a drahšie," hovorí Voerman. Ak chcete byť pripravení na budúcnosť, potrebujete Cat 6a alebo Cat 7, ktoré sú vhodné pre rýchlosť až 10 Gbit / s. Cat 6a je lacnejšia a podľa Voermana správna voľba pre domácnosť.

Pevný alebo pružný

Na položenie kabeláže si kúpite sieťový kábel na zvitku, kde si skrátite správnu dĺžku, ktorú môžete použiť napríklad v stene. Sieťové káble sú k dispozícii s pružným (lankovým) alebo pevným (pevným) jadrom. S pevným jadrom sa jadrá skladajú z jedného hrubšieho medeného drôtu, zatiaľ čo s pružným káblom sa jadrá skladajú z veľmi tenkých medených drôtov. Našťastie nie je ťažké zapamätať si, ktorý kábel potrebujete: ak sa chystáte upevniť káble v stene alebo ich inak spracovať na vytvorenie sieťového pripojenia, vyberte káble s pevným jadrom. „Nie je to nič iné ako vo vašej elektroinštalácii. Inštalačný drôt je zabudovaný do stien, v stene nie je kábel. Iba posledný bit zo zásuvky je vyrobený pomocou kábla.“

Kúpte si meď!

Teraz už viete, že potrebujete sieťový kábel s pevným jadrom. Buďte však opatrní, pretože jeden kábel nie je druhý napriek označeniu 5e alebo 6a. Pre najlepší výkon sú drôty v sieťovom kábli vyrobené z medi. Meď je však pomerne drahá, a preto sú na trhu aj káble, ktorých vodiče sú vyrobené z hliníka alebo železa pokryté tenkou vrstvou medi. „Na trhu je veľa odpadkov, takže nekupujte žiadny neznačkový produkt,“ varuje Gijs Voerman. Ak sa stretnete s pojmom CCA (Copper Clad Aluminium) alebo CCS (Copper Clad Steel), je lepšie kábel nechať v obchode.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found