Ako

Týmto spôsobom môžete obnoviť plnú kapacitu karty SD

Čitateľ nás požiadal o pomoc s obnovením kapacity svojej SD karty: „Moja SD karta zobrazuje kapacitu iba 1 GB, keď by mala byť 4 GB. Môžem to opraviť?“ Týmto spôsobom vám ukážeme, ako získať späť plnú kapacitu.

„Používam čítačku kariet usb a keď pripojím kartu, zobrazí sa ako jednotka, ale systém Windows tvrdí, že predtým, ako ju môžem použiť, je potrebné ju naformátovať. Keď spustím formátovanie, je k dispozícii iba 1 GB, viem, že je 4 GB karta. Prešiel som do nástroja Správa diskov v systéme Windows 8, aby som sa pozrel na jednotku. Tu som našiel niečo, čo vyzerá ako niekoľko oddielov, z ktorých sa mi podarilo odstrániť, ale veľa z nich zostáva stále. Ako môžem úplne vymazať kartu a získať späť plnú kapacitu 4 GB? “

Najlepšie riešenie

Zdá sa, že vaša SD karta je trochu neporiadok, takže najlepším riešením je pravdepodobne formátovanie na nízkej úrovni. Povedali ste, že ste už vyskúšali formátovanie karty, takže predpokladáme, že nemá nič, čo by ste si chceli ponechať.

Nízkoúrovňové formátovanie úplne vymaže vašu kartu bez toho, aby sa zohľadnili oddiely alebo zväzky. Tento princíp platí aj pre iné typy pamäťových médií, ako sú pevné disky a SSD.

Na nízkoúrovňové formátovanie môžete použiť bezplatný nástroj, napríklad HDD LLF Nízkoúrovňový formátovací nástroj od Hddguru.com. Bezplatná verzia tohto nástroja má rýchlostný limit až 180 GB za hodinu, ale keďže budete formátovať iba 4 GB SD kartu, nie je to problém. Ak budete niekedy potrebovať naformátovať 1TB disk týmto spôsobom, je dobré zaplatiť za domácu verziu bez obmedzenia rýchlosti 3,30 USD.

Skôr ako začnete s formátovaním, uistite sa, že ste vybrali správny disk, pretože všetky dáta budú z vybratého disku nenávratne vymazané. Ak si náhodou vyberiete pevný disk, budete toho veľmi ľutovať. Po dokončení nízkoúrovňového formátovania by ste mali byť schopní preformátovať kartu, aby sa využili úplné 4 GB.

V prípade vrtkavých SSD často zistíte, že výrobcovia ponúkajú softvér s funkciou bezpečného mazania, ktorý umožňuje vynulovať všetky miesta na SSD. Dokonca aj na miesta, ktoré za normálnych okolností nie sú prístupné pomocou počítačového softvéru. Funguje to prostredníctvom príkazu Secure Erase odoslaného do vstavaného radiča SSD, ktorý dáva disku SSD pokyn, aby sa sám vymazal.

Ak váš výrobca neposkytuje pomocný program, môžete použiť bezplatný nástroj s názvom HDDErase, ktorý je možné nainštalovať na bootovateľnú jednotku USB. Môžete si ho stiahnuť z webovej stránky výrobcu - tinyurl.com/qf234gz. Tento nástroj je však veľmi náročný na presnú konfiguráciu vašich diskov a BIOS systému PC a jeho použitie môže byť frustrujúce.

Parted Magic už bohužiaľ nie je zadarmo, ale iba za 4,99 dolárov ponúka grafické rozhranie a obrovské množstvo nástrojov súvisiacich s úložiskom, vrátane nástroja Secure Secure Erase.