Preskúmanie

Testované: aký je najlepší 4bay nas?

Ak nestačí dvojdiskový NAS, potom je logickým výberom model so štyrmi diskami. Získate však okrem extra úložiska aj ďalšie výhody alebo je 4bay nas hlavne viac rovnaký? Testujeme päť súčasných 4-pozičných systémov s maximálnou predajnou cenou 450 eur. Stoja tieto väčšie zariadenia NAS za príplatok a aká je správna voľba?

Základom NAS je jeho skladovacia kapacita. Jeden alebo viac diskov, kam ukladáte všetky svoje osobné dokumenty a fotografie, ktoré môžete zdieľať s ostatnými používateľmi. Toto samo o sebe nerobí z NAS ideálne zariadenie pre domácu sieť, vďačí za túto pozíciu ľahkosti, s akou ho možno nastaviť aj ako prehrávač médií, ako monitorovací server na ukladanie a spracovanie obrázkov z bezpečnostných kamier, ako osobný cloud, ako sťahovacia stanica pre filmy a hudbu atď. Dodatočná funkcionalita kladie na NAS stále vyššie požiadavky: rýchlejší procesor, viac pamäte, viac úložnej kapacity. Podľa Björna Heirmana z internetového obchodu mobile-harddisk.nl je NAS s priestorom pre štyri disky nepochybne na vzostupe. V roku 2015 Heirman predal päťkrát toľko modelov 2bay ako 4bay nas, minulý rok sa tento pomer znížil už na polovicu na dva a pol.

4 lacnejšie ako 2

Štyri namiesto dvoch diskov majú množstvo výhod. Najskôr sa zdvojnásobí maximálna úložná kapacita. Ak použijete raid, ktorý chráni vaše dáta pred zlyhaním jednej alebo viacerých jednotiek, stáva sa úložná kapacita ešte dôležitejšou. Dodatočná ochrana prichádza na úkor časti úložného priestoru. U dvoch diskov sa to dá urobiť iba cez raid1, kde sú všetky súbory zapísané dvakrát. Nevýhoda je jasná: raid1 znižuje úložnú kapacitu na polovicu. Ak má nas štyri disky, môžete zvoliť aj raid5, -6 alebo -10. Raid5, rovnako ako raid1, chráni pred zlyhaním jedného disku, ale stojí iba štvrtinu úložnej kapacity. S raid5 máte relatívne oveľa väčšiu úložnú kapacitu so štyrmi diskami ako s raid1 s dvoma diskami.

Okrem úložnej kapacity je to dôležité aj pre celkovú cenu NAS. Pretože vám ostane viac úložnej kapacity so štyrmi diskami a raid 5, môžete dosiahnuť rovnakú úložnú kapacitu s menšími diskami ako s raid1 s dvoma diskami. A pretože menšie disky sú lacnejšie, NAS so štyrmi menšími diskami môže nakoniec stáť menej (a ponúka viac úložného priestoru) ako NAS s dvoma veľkými diskami.

Viac výhod

Štvordiskový NAS má ešte viac výhod. Napríklad materiál a povrchová úprava 4-pozičných modelov sú bez výnimky lepšie ako porovnateľné 2-pozicové modely. S výnimkou Synology majú všetky zariadenia NAS kovové puzdro. Spoločnosti Netgear a Western Digital majú dokonca malú LED obrazovku pre systémové oznámenia a informácie. Počet pripojení je tiež vyšší (u spoločnosti Synology opäť ako výnimka) ako u porovnateľných 2-pozičných modelov tej istej značky. Takže viac portov USB 3.0, niekedy port eSata alebo HDMI a dva porty LAN na všetkých zariadeniach NAS. QNAP TS-431x2 je dokonca prvým NAS v tomto segmente, ktorý je pripravený na sieťové pripojenie 10 Gbit / s.

Druhý LAN port ponúka možnosť pripojiť NAS k druhej sieti súčasne alebo môžete oba porty zlúčiť do jedného super rýchleho pripojenia. To si vyžaduje sieťový prepínač, ktorý to podporuje a ktorý najlepšie ponúka možnosť konfigurovať nastavenia portu. Kanálová trasa navyše zvyčajne ponúka skutočné zvýšenie rýchlosti, iba ak niekoľko používateľov súčasne používa rovnaký NAS, pretože títo používatelia majú zvyčajne bežné gigabitové pripojenie.

Všetky modely 4bay v tomto teste majú opäť s výnimkou Synology oveľa väčší ventilátor ako ekvivalentné modely 2bay. Spolu s lepším prúdením vzduchu vo väčšom kryte zaisťuje aj primerané chladenie, keď ventilátor beží pri nižších otáčkach. Priemerný 4bay nas vydáva menej šumu ako 2bay nas.

Aplikácie a balíčky

Prinajmenšom rovnako dôležité ako to, čo samotný výrobca nas do hardvéru a softvéru vloží do nas, je to, čo môžete pridať ako používateľ. Týka sa to aplikácií alebo takzvaných balíkov, pomocou ktorých pridáte do NAS ďalšie funkcie. Tieto rozšírenia je možné nainštalovať rovnako ako aplikáciu na smartphone z obchodu s aplikáciami na NAS. V spoločnosti Netgear, QNAP, ale najmä Synology, máte tiež veľkú komunitu, ktorá vyvíja rozšírenia. Rozsah aplikácií je obrovský, ale počet a kvalita sa líši podľa značky.

Hlavnými kategóriami sú zálohovanie, multimédiá, pomocné programy ako server denníkov, poštový server, virtualizácia, ako aj domáca automatizácia a obchodné aplikácie ako textový procesor alebo tabuľkový procesor. Spoločnosť Synology má stále najlepšiu ponuku vo svojich vlastných aplikáciách aj balíčkoch tretích strán. Spoločnosť ponúka plnohodnotný kancelársky balík (porovnateľný s Microsoft Office 365) s textovým procesorom, tabuľkou, poznámkami, poštou a kalendárom, ktoré je možné v prehliadači použiť. Je zarážajúce, že spolupráca medzi spoločnosťou QNAP a výrobcom inteligentných domov Fibaro ohlásená v roku 2017 stále nepriniesla nič.

Posledným rozlišujúcim faktorom sú aplikácie, vďaka ktorým bude váš smartphone a tablet ľahko pracovať s NAS. Všetky značky majú také aplikácie pre iOS a Android, ale rozdiely sú veľmi veľké. Ak očakávate, že budete NAS používať hlavne prostredníctvom svojho mobilného telefónu, nechajte túto časť testu pri hodnotení rôznych zariadení NAS v tomto teste mimoriadne vážiť.

Asustor AS6104T

AS6104T má zďaleka najviac externých pripojení zo všetkých zariadení v teste. Dva porty USB 3.0 a dva porty eSata sú vhodné najmä na pripojenie ďalších úložných priestorov, DVD prehrávačov alebo zálohovanie. Pripojením klávesnice a myši k portom USB 2.0 a obrazovky k portu HDMI môžete NAS tiež používať ako počítač so systémom Linux. Zaujímavejšie je však pripojenie portu HDMI k televízii a použitie nas ako prehrávača médií. Môžete tiež použiť optický zvukový výstup.

AS6104T dokáže zobrazovať 4K filmy bez rušenia. Procesorom AS6104T je Intel Celeron N3050, starší model, ktorý stále funguje, doplnený o 2 GB pamäte. Operačný systém Asustor Data Master poskytuje virtuálny desktop, na ktorý môžete umiestňovať aplikácie. Tieto sa dajú ľahko nainštalovať prostredníctvom App Central. Rozsah je veľký, ale kvalita je často o niečo menšia ako v prípade konkurencie. LibreOffice a VirtualBox sú príklady produktov s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré spoločnosť Asustor vyrobila pre NAS, aby držala krok so spoločnosťami Synology a QNAP, ktoré tiež ponúkajú kancelársky softvér a virtualizáciu. Okrem virtualizácie kontajnerov (forma virtualizácie, v ktorej sú všetky potrebné komponenty obsiahnuté v kontajneri), ak chcete na Asustore používať aj „skutočné“ virtuálne stroje, je v tomto teste jediný, ktorý AS6104T podporuje, potom odporúčame rozšíriť pamäť na minimálne 4 GB.

Dobré sú skutočné aplikácie NAS, ako sú FFmpeg, Surveillance Center, Plex, Asustor Portal na používanie NAS ako PC s LibreOffice, Chrome, Netflix a YouTube, a tiež rôzne aplikácie na zálohovanie a synchronizáciu napríklad pre Disk Google a Microsoft OneDrive.

Asustor AS6104T

cena

€ 422,29

Webová stránka

www.asustor.com 8 Skóre 80

 • Pros
 • Externé pripojenia
 • HDMI port
 • Prekódovanie 4K
 • Virtualizácia
 • Negatíva
 • Kvalitné balíčky

Netgear ReadyNAS RN214

Hardvér nie je nikdy problémom systému Netgear a rovnako je oň dobre postarané aj s ReadyNAS 214. Výzvou je softvér. ReadyNAS napríklad neposkytuje virtuálnu plochu pre každého používateľa, ale iba webové rozhranie pre konfiguráciu a správu. Teraz, keď konkurencia ďalej rozširuje možnosti pracovať na NAS, Netgear stále viac zaostáva. Určite existujú aj silné stránky. Napríklad patentovaný X-RAID ponúka možnosť kombinovať disky rôznych veľkostí a tiež neskôr pridať úložnú kapacitu. Samotný NAS zvolí správnu techniku ​​nájazdu. Systém súborov btrfs ďalej vytvára snímky súborov na serveri NAS, takže ich môžete kedykoľvek obnoviť na staršiu verziu bez toho, aby ste zabrali veľa úložného priestoru. Spoločnosť Synology tiež ponúka btrfs, ale iba u tých drahších modelov. Pre NAS existuje primeraný rozsah rozšírení, ale rozsah je nepravidelný a má veľmi rozdielnu kvalitu. Medzi najdôležitejšie patrí Plex (ktorý podporuje aj dobré HD transkódovanie) a DVBLink TV Server. Aplikácia ReadyNAS Surveillance je dostatočná, ale nie je taká komplexná a flexibilná ako ostatné, zatiaľ čo aplikácie pre inteligentnú domácnosť a virtualizáciu chýbajú. Nastavenie vlastného cloudu je na druhej strane v poriadku.

Netgear ReadyNAS RN214

cena

€ 384,79

Webová stránka

www.netgear.nl 6 Skóre 60

 • Pros
 • Displej
 • X-RAID
 • Prekódovanie Full HD
 • Správa jednoduchosti
 • Negatíva
 • Žiadna virtuálna pracovná plocha
 • Počet balení
 • Kvalitné balíčky
 • Žiadna virtualizácia

QNAP TS-431X2

QNAP má vo svojom portfóliu ohromných pätnásť modelov 4bay nas a TS-431X2 patrí k tým lacnejším. Plastové puzdro ponúka priestor pre tri porty USB 3.0, dva porty LAN a ako prvý NAS v našej testovacej laboratóriu port 10 Gbit / s. Na skutočné použitie tohto rýchleho portu je stále potrebný transceiver SFP + (od 57 eur za takzvaný kábel s priamym pripojením alebo 97 eur za optický transceiver) plus zodpovedajúci prepínač. Spoločnosť QNAP sa chystá takéto prepínače vydať sama.

Procesor Annapurna Labs AL-314 je vhodný pre všetky úlohy nas okrem prekódovania, ktoré úplne chýba. Veľká sila tohto modelu TS-314x2 spočíva okrem elegantného hardvéru v operačnom systéme QTS a obrovskej škály rozšírení. Existuje mnoho užitočných aplikácií, ktoré môže každý používateľ používať na svojom vlastnom virtuálnom počítači, ako sú napríklad aplikácie na e-mail, vytváranie poznámok, správu fotografií atď. Fandovia a obchodní používatelia môžu využiť využitie kontajnerov a nastavenie súkromného cloudu. To druhé je samozrejme zaujímavé aj pre bežného používateľa, ktorý uprednostňuje ukladanie všetkého obsahu zo svojich smartphonov a tabletov a napríklad členov rodiny skôr do vlastného cloudu ako do verejnej služby. Ako alternatívu k btrfs od Netgearu má QNAP zabudovanú funkciu Snapshots, ktorá uľahčuje obnovu NAS po neočakávanom výpadku alebo infikovaní ransomvérom.

Synology DS418

V spoločnosti Synology sú rozdiely medzi dvoma modelovými radami niekedy ťažko viditeľné, nie však v prípade tohto modelu DS418. Nové puzdro nas je kompaktnejšie a zvláštny predný panel konečne zmizol. Napriek dvom menším fanúšikom je produkcia hluku dobrá. Počet portov je ekonomický, iba s dvoma portami LAN a dvoma portami USB 3.0. Žiadne HDMI, žiadna eSata a žiadne sieťové pripojenie 10 Gbit / s. Skutočnosť, že DS418 je veľkým krokom vpred, je spôsobená novým štvorjadrovým procesorom Realtek RTD1296 ARM v kombinácii s 2 GB DDR4 pamäťou. Čiže nielen dvojnásobok pamäte v porovnaní s tým, čo bolo bežné u tejto série, ale aj rýchlejšia pamäť. DS418 je prvou spoločnosťou Synology v rade Value, ktorá transkóduje 4K video bez rušenia. Musíte na to použiť balík Synology Video Station, pretože Plex nepodporuje procesor Realtek a nie je známe, či ho bude niekedy podporovať. Kvalita vlastných balíkov spoločnosti Synology, vrátane balíkov pre médiá, je však viac ako primeraná a často dokonca lepšia ako alternatívy. Momentky pre správu fotografií (vrátane rozpoznávania tváre) a Synology Office (s chatom, kalendárom a diskom a mnohými možnosťami pre váš vlastný cloud a zálohy) sú nové. Tento Value model bohužiaľ nepodporuje btrfs - niečo treba nechať, aby ste si želali.

Synology DS418

cena

€ 403,90

Webová stránka

www.synology.nl 10 Skóre 100

 • Pros
 • Kvalitné balíčky
 • Počet balení
 • Prekódovanie 4K
 • Synology Hybrid RAID
 • Negatíva
 • Žiadny Plex
 • Počet portov
 • ovládač exFAT nie je zadarmo
$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found