Ako

Nas disk zlomeny alebo plny? Takto to vymeníte

Nové disky môžete vložiť do svojho nosa dvakrát, keď sú všetky disky plné alebo ak je disk chybný. V obidvoch prípadoch si musíte uvedomiť, že pevný disk v NAS je súčasťou komplexného úložného systému. Samotné vybratie jedného disku a vloženie druhého nie je dobrý nápad. Výmena diskov na NAS sa vykonáva podľa určitých pravidiel. Ale so správnymi znalosťami a informáciami môžete disk vo svojom NAS vymeniť okamžite.

Nas je vyrobený tak, aby pracoval pokojne niekde v dome. Nepotrebujete viac ako elektrinu a sieťový kábel. Ďalej si musíte iba pravidelne inštalovať aktualizáciu, prípadne si budete chcieť nainštalovať nový balík sami. Existujú dva prípady, keď si NAS vyžaduje väčšiu pozornosť, a to keď sa úložisko zaplní alebo ak je úložisko chybné. Ide o situácie, v ktorých musíte s výmenou diskov začať ihneď. Práca, na ktorú sa skutočne nikto neteší, už len preto, že stojí peniaze a vždy existuje riziko straty údajov. A nikto nechce zažiť to druhé. V tomto článku vám ukážeme niekoľko vecí, ktoré musíte urobiť, aby ste nastavili svoj NAS na základe štruktúr ponúk Synology a QNAP, ktoré sú si veľmi podobné. Ostatní výrobcovia NAS prirodzene ponúkajú podobné možnosti, ale dajú sa nazvať mierne odlišnými.

01 Príjem signálov

Pretože NAS je zvyčajne mimo dohľadu, signály o problémoch s úložiskom často zostávajú dlho bez povšimnutia. Rýchlosť je však dôležitá, pretože čím skôr problém odstránite, tým je pravdepodobnejšie, že nestratíte údaje. NAS má iba obmedzený počet prostriedkov na upútanie vašej pozornosti. Prvým je odoslanie výstrahy prostredníctvom e-mailu alebo textovej správy, ale bude to fungovať, iba ak bolo predtým a správne nakonfigurované. A často to tak nie je. Vždy fungujú zvukové a svetelné signály. Ak NAS skutočne vyžaduje pozornosť, bude najskôr každých pár sekúnd vydávať jasný zvukový signál a tiež LED dióda HDD bude blikať oranžovo alebo červeno. Ak tieto varovania vidíte alebo počujete, okamžite podniknite kroky.

02 Prvá analýza

Najskôr sa prihláste do webového rozhrania nas. Okamžite sa vám môže zobraziť správa o problémoch, najskôr však budete musieť skontrolovať časť oznámenia alebo Záznamy na otvorenie. Pozri na Poruchy a Varovania pokiaľ ide o skladovanie. Potom otvorte Správca úložiska Ak si to Správa úložiska a pozrite sa na konkrétne informácie o konfigurácii úložiska. Platí nasledujúce: „iba sa pozerajte a nič nemeňte“, pretože najmä pokiaľ ide o chybný disk, akákoľvek zmena môže spôsobiť ďalšie problémy systému. Skontrolujte tiež Status S.M.A.R.T. jednotlivých diskov. SMART. je systém, ktorý číta veľa počítadiel pevného disku a hodnotí, či je pevný disk stále zdravý. Často S.M.A.R.T. problémy dorazia skôr, ako bude skutočne ovplyvnené úložisko. Potom ste v pravý čas zasiahnuť. Ak je nas už v problémoch, cez Ovládací panel / Všeobecné môžete vypnúť akustický signál.

03 Čo nerobiť

Čo by ste nemali robiť, je rovnako dôležité ako to, čo by ste mali robiť, keď sa vyskytujú problémy s NAS. Na ochranu údajov na NAS musíte čo najviac obmedziť činnosť NAS. Je pravdepodobné, že keď sa prihlásite späť do NAS po dlhšej dobe, bude navrhnutá aktualizácia firmvéru: nie! Aktualizácia balíkov: nie! Nainštalujte nové balíčky: nie! Čokoľvek, čo neprispieva k výmene disku alebo obnoveniu úložiska, by malo počkať. Najprv musí byť nas opäť stabilný.

04 Čo sa tam píše?

Predtým, ako pôjdete ďalej, je dôležité vedieť, či sú v systéme NAS nejaké súbory, ktoré nechcete stratiť a ktoré nie sú nikde inde? Ak je to tak, potom by ste mali naozaj urobiť všetko, aby ste zabránili strate údajov. Ak je úložný priestor zdravý, ale príliš plný, môžete sa najskôr pokúsiť odstrániť nepotrebné súbory. Možno po dobrom vyčistení už nie je potrebná aktualizácia celého disku alebo sa môže oneskoriť o niekoľko mesiacov. Ak je ale úložisko narušené v dôsledku zlyhania pevného disku, nečistite ho, pretože každý pohyb zápisu na zlyhaný pevný disk by mohol byť skutočným koncom. Preto začnite s SúborStanica a prezrieť si priečinky a súbory v nas. Čo to hovorí a aké dôležité je to. Ak je nas stále zdravý, môžete mať úložný priestor nas tiež prostredníctvom Skladovanie-analyzátor alebo podobná funkcia ako napr Systémové zdroje / Zdroj úložiska / Sklad na QNAP.

05 Existuje záloha?

Odporúčame vám najskôr si zálohovať dáta na NAS (pozri tiež rámček „Zálohovanie NAS?“), Skôr ako začnete pracovať s diskami NAS. To platí najmä vtedy, keď nas obsahuje jedinečné informácie, súbory, ktoré už nemáte nikde inde. Ak je NAS v poriadku, ale iba úložisko je plné, potom sa odporúča zálohovanie. Ak je úložisko v NAS chybné alebo podľa informácií S.M.A.R.T. sa disk blíži ku koncu, vytvorenie zálohy je kompromisom proti riziku, že vykonanie zálohy spôsobí, že NAS bude ešte nestabilnejší. Našťastie existuje čoraz viac možností zálohovania NAS, napríklad na externý disk alebo Tandberg Data RDX QuikStor, ale aj cloud. Niektoré z týchto funkcií zálohovania fungujú priamo z operačného systému, iné si vyžadujú inštaláciu ďalšieho balíka. Ak ste v čase problémov takýto balík nenainštalovali, nie je rozumné to robiť, ak je úložisko poškodené alebo chybné.

Zálohovať nas?

Najlepším opatrením proti strate údajov je tiež zálohovanie NAS. Záloha NAS nemá pre niektorých ľudí zmysel, pretože NAS dokonca vidia ako zálohu. Ale nie je! Pre zálohy platí pravidlo 3-2-1: 3 zálohy na 2 fyzicky odlišných médiách, z ktorých 1 je vonku. Ak sú zálohy všetkých počítačov a iných zariadení iba na NAS, potom nespĺňate pravidlá dva a tri dobrého zálohovania. Týmto zálohovaním tiež vyriešite tento problém. Údaje sa potom uložia na druhé zariadenie, ktoré je možné uložiť aj vonku.

06 Koľko úložného priestoru

Aj keď ešte nie sme pripravení na výmenu diskov, je potrebné vedieť, koľko dát je na NAS. Nový disk NAS (alebo disky) by mal spravidla poskytovať minimálne rovnakú úložnú kapacitu, aká je v súčasnosti. Menšie nie je možné a rovnaké množstvo úložného priestoru iba v prípade chybného disku, aj keď to môžete zvládnuť aj s väčším diskom. Ak chcete vedieť, koľko úložného priestoru je a je teraz využívané, pozrite si časť Správa úložiska alebo Správca úložiska, alebo použite Synology Storage Analyzer alebo o Systémové zdroje QNAP / Zdroj úložiska / Sklad pre väčší prehľad. Ak chcete zistiť, ktoré disky sú v nose, pozrite si časť Správa úložiska / HDD/SSD alebo Skladovanie a momenty ukladania / Skladovanie / Disky.

07 Ochrana údajov

Ďalšou vecou, ​​ktorú treba zistiť, je usporiadanie úložného priestoru na NAS a to, či bola zvolená ďalšia ochrana súborov na NAS pred zlyhaním hardvéru, ako je napríklad chybný pevný disk. Pri konfigurácii úložného priestoru na NAS existujú tri možnosti: jbod, raid0 a raid1 a vyššie. S jbod a raid0 neexistuje žiadna ďalšia ochrana pred zlyhaním hardvéru. Ak sa disk zlomí, stratí sa celá úložná kapacita a s ňou všetky súbory. S jbod a raid0 nemôžete len vymeniť jeden disk za druhý. To je viac-menej možné pri raid1, raid5, raid6 a raid10. Všetko sú to varianty RAID, kde sú dáta na diskoch uložené tak, že ak sa niektorý z diskov pokazí, nestratíte žiadne dáta. To však platí iba pre raid1, raid5, raid6 a raid10. Ak máte ochranu údajov, čoskoro bude možné vymeniť disky jeden po druhom za nové alebo väčšie. Bez ochrany údajov takáto možnosť neexistuje.

Automatický nájazd

S RAID môžete chrániť dáta na NAS pred zlyhaním jedného alebo viacerých pevných diskov. Z tohto dôvodu musíte zvoliť správny variant nájazdu a to nie je vždy jednoduché. Mnoho výrobcov NAS preto ponúka možnosť „inteligentného“ raidu, pri ktorom samotný NAS určí najlepší raid na základe dostupných diskov a pri ktorom je tiež možné použiť disky rôznych veľkostí. V spoločnosti Synology sa to nazýva SHR (Synology Hybrid Raid), v Netgear X-RAID. To funguje dobre, ale pri chybnom disku máte menšiu istotu, ktorý raid si vybral nas a čo musíte urobiť, aby ste disk vymenili. Pokiaľ ste po pôvodnej konfigurácii ešte nevymenili žiadne disky, môžete takmer predpokladať, že pre dva disky bol zvolený raid1 a pre štyri a viac raid5. Ak potrebujete obnoviť raidový systém, prihláste sa do webového rozhrania nas a skontrolujte formát raid Správa úložiska alebo Správca úložiska a podľa pokynov nas obnovte systém.

08 Vybratie disku

Ak chcete rozšíriť alebo obnoviť úložnú kapacitu v prípade zlyhania disku, bude potrebné odstrániť jeden alebo viac diskov. Tu je dôležité, či je nas „vymeniteľný za chodu“ alebo nie. Môžete to skontrolovať v špecifikáciách nas. Ak je nas vymeniteľný za chodu, nemusíte vypínať nas, aby ste odstránili zlyhaný disk a vložili nový disk. Ak nas nie je možné vymeniť za chodu, musíte sa najskôr prihlásiť do webového rozhrania a prostredníctvom ponuky úhľadne vypnúť nas. Keď je NAS úplne vypnutý, vyberte chybný disk, vložte nový a reštartujte NAS.

09 Raid0 a jbod sa „rozširujú“

Ak chcete rozšíriť úložisko a ak bol použitý formát jbod alebo raid0, musíte disky vymeniť za nové s väčšou úložnou kapacitou. Akonáhle vytiahnete prvý disk, NAS stratí celkovú úložnú kapacitu a prístup ku všetkým súborom. Po zavedení nových diskov je načase reorganizovať úložnú kapacitu, najlepšie však vo formáte, ktorý ponúka ďalšiu ochranu údajov. Môžete to urobiť, keď je nas vymeniteľný za chodu, zatiaľ čo je zapnutý, ale keďže celý úložný priestor aj tak nie je prístupný, môžete tiež najskôr vypnúť nas. Očíslujte každý disk, ktorý vyberiete z nas, podľa polohy, ktorú disk obsadil v starej konfigurácii.

10 Rozšírenie Raid1 a vyššie

Ak je nas nastavený na RAID1 alebo novší, existuje ochrana údajov. To funguje vo váš prospech. Môžete nahradiť jeden disk za druhým a potom nas obnoviť úložnú kapacitu. Začnite s diskom s najmenšou úložnou kapacitou alebo ak majú všetky disky rovnakú kapacitu, stačí prvý v systéme NAS. Po vložení novej jednotky spustite proces obnovy úložného zväzku. kliknite na Spravovať / Obnoviť a postupujte podľa pokynov sprievodcu. Nas vyprázdni disk a potom obnoví nájazdový systém. Posledná menovaná môže trvať hodiny a niekedy aj viac ako deň. Nechajte nas pracovať ticho a trpezlivo čakajte na dokončenie obnovy. Potom zmeníte nasledujúci disk, opäť najmenší alebo nasledujúci v NAS, ak sú všetky rovnaké. Celú novú úložnú kapacitu môžete využiť, až keď vymeníte všetky disky a znovu obnovíte raid.

11 Zlý disk na raid0 a jbod

Ak nechcete rozšíriť úložnú kapacitu, ale disk je chybný, potom je oprava pre raid0 a jbod veľmi jednoduchá: vyplačte sa a začnite odznova. RAID0 a JBOD neposkytujú ochranu údajov, takže akonáhle sa disk pokazí, stratí sa všetko úložisko. Postup je teda rovnaký ako pri rozširovaní, teraz však stačí vymeniť iba chybný disk. Ak boli disky zakúpené približne v rovnakom čase, vezmite do úvahy možnosť, že sa nasledujúci disk môže čoskoro vzdať. Výmena všetkých diskov potom môže byť tým rozumnejším riešením.

12 Zlý disk na raid1 a vyššom

Postup pri zlyhaní disku v prípade RAID1 alebo novšieho je rovnaký ako pri rozširovaní úložiska. Iba teraz nevymeníte najmenší disk, ale chybný disk a vystačíte si s diskom s rovnakou úložnou kapacitou. Po vložení disku musíte tiež zahájiť postup obnovy pomocou Spravovať / Obnoviť a akékoľvek ďalšie kroky musia počkať na obnovenie zväzku.

Zobraziť cez Windows

Disky v systéme NAS sú často formátované do formátu ext3, ext4, xfs alebo btrfs alebo iného formátu. Nas (Linux) to zvládne v pohode, počítač so systémom Windows nie. Vybratie diskov z NAS a ich pripojenie k počítaču pomocou dokovacej stanice USB alebo portu SATA na základnej doske a kopírovanie súborov je nielen možné. To si vyžaduje softvér, ktorý dokáže prečítať neznámy formát disku a porozumieť informáciám RAID. Existuje taký softvér, napríklad UFS Explorer, ZAR a Home NAS Recovery. Softvér nie je zadarmo a sami s ním nemáme skúsenosti. Ak chcete softvér používať, musia byť z NAS odstránené disky. Za týmto účelom vypnite NAS a čo je veľmi dôležité, očíslovajte každý disk, ktorý vychádza z NAS, takým spôsobom, aby bolo možné celú zostavu vždy vrátiť späť v správnom poradí.

Pomocna lavica

Strata dát je horšia ako poškodené ego. Ak máte pochybnosti alebo si nie ste istí problémom s NAS, obráťte sa na technickú podporu výrobcu NAS. Majú veľa skúseností s problémami, ktoré môžu vzniknúť. Množstvo značiek NAS navyše ponúka možnosť nechať technika sledovať váš NAS a opravovať veci na diaľku. V spoločnosti Synology to môžete zariadiť prostredníctvom Centrum podpory, QNAP má Pomocna lavica-funkcie.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found