Blog

Existuje systém Windows 7?

Spoločnosť Microsoft od dnešného dňa už nebude poskytovať systému Windows 7 aktualizácie a nové funkcie. Avšak dnes už trochu zastaralý operačný systém je stále veľmi populárny, najmä medzi firemnými používateľmi. Bude pre nich po Windows 7 žiť?

Medzi uvedením Windows 7 a súčasným Windows 10 je rozdiel asi šesť rokov, donedávna však väčšina majiteľov počítačov nechcela aktualizovať svoj starý operačný systém. Trochu to pripomína koniec podpory systému Windows XP v roku 2014. Až v januári minulého roku Windows 10 v popularite tesne predbehol starší Windows 7. Rozdiel je však minimálny: Windows 10 sa potom nainštaloval na 39,22% počítačov v porovnaní s 36,90% v prípade systému Windows 7.

To znamená, že starý operačný systém je stále na mnohých počítačoch, najmä pre podnikových používateľov, ktorí netúžia po inovácii na Windows 10 pre celú spoločnosť. Našťastie dnes nie sú nútení zmeniť. Po systéme Windows 7 stále existuje život.

Život po Windows 7

„Zatiaľ čo mnohí z vás sú už na dobrej ceste k nasadeniu systému Windows 10, chápeme, že každý je v procese inovácie v inom bode,“ povedal viceprezident Microsoft 365 Jared Spataro väčšinou podnikovým používateľom. „Uvedomujeme si však, že aktualizácia zariadení a implementácia nových aktualizačných procesov si vyžaduje istý čas.“ Spataro minulý rok v septembri oznámil program Windows 7 Extended Security Updates (ESU), ktorý potrvá do januára 2023.

V rámci tohto programu získajú zákazníci Professional alebo Enterprise dodatočnú podporu pre Windows 7 na tri roky, ale zaplatia za ňu značnú sumu. ESU sa predávajú za každé zariadenie a cena sa bude každý rok zvyšovať. „Chceme povzbudiť ľudí, aby sa rozlúčili s Windows 7, ale nie trestajúcim spôsobom,“ uviedol Spataro.

Vysoká cenovka

Avšak prahová hodnota pre výber rozšírených bezpečnostných aktualizácií bude pravdepodobne veľmi vysoká a bude vyhradená iba pre veľkých zákazníkov s hlbokými vreckami. Podľa expertky spoločnosti Microsoft Mary Jo Foley museli v minulosti zákazníci platiť viac miliónov dolárov za to, aby dostávali dlhšie bezpečnostné aktualizácie.

Život po Windows 7 sa tak stane pre mnohých nedostupným po 14. januári 2020 a aktualizácia na novší operačný systém sa stane takmer nevyhnutnou. Touto aktualizáciou môže byť Windows 10, ale nemusí to byť tak. Napríklad napríklad Windows 8.1 môžete používať až do januára 2023.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found