Ako

Pripravte si nový pevný disk

Keď zavesíte disk na prehrávač médií alebo počítač, je pravdepodobné, že zariadenie s ním nebude môcť len tak manipulovať. Pripravenie disku na použitie vyžaduje prípravu: od správneho pripojenia cez inicializáciu a rozdelenie na oddiely až po formátovanie. Budeme vás sprevádzať krok za krokom.

Tip 01: SATA disk

Takmer všetky počítače z posledných rokov majú rozhranie SATA na pripojenie pamäťových médií, ako sú pevné disky a disky SSD. SATA znamená Serial ATA (Advanced Technology Attachment) a nahrádza predchádzajúci štandard (IDE). Jednotka SATA je nielen rýchlejšia; pripojenie je tiež jednoduchšie ako s IDE diskom. Je to preto, že pre správne nastavenie disku už nemusíte pracovať s „prepojkami“ (malými sponami).

V zásade stačí pripojiť jednotku SATA k voľnému konektoru SATA na radiči jednotky a samozrejme ju napájať. Posledné menované sa zvyčajne vykonáva cez konektor SATA v tvare písmena L, okrem prípadov, keď napájací zdroj pre počítač (o niečo starší?) Obsahuje iba konektory Molex. V druhom prípade potrebujete adaptér.

Tip 02: Režim AHCI

V zásade môžete počítač spustiť už teraz. Pred reštartom by ste však mali najskôr skontrolovať nastavenia systému BIOS. Toto okno nastavenia sa zvyčajne dosiahne stlačením špeciálneho klávesu krátko po zapnutí počítača. Spravidla je to Delete, F10, F1, F2 alebo Esc.

V prípade potreby si prečítajte príručku k vášmu systému. V BIOSe potom budete hľadať niečo ako Konfigurácia SATA alebo Integrované periférie / integrovaný režim SATA, po ktorom namiesto zapnutia vyberiete vhodný port SATA (Natívne)IDE najlepšie nastavené na AHCI (pokročilé rozhranie hostiteľského radiča). Toto nastavenie podporuje funkcie ako 'hot plugging' a NCQ (natívne radenie príkazov) pre lepší výkon. Niektoré systémy natívne podporujú aj režim RAID, ale potrebujete ho, iba ak chcete do konfigurácie RAID vložiť dva alebo viac diskov (Redundant Array of Independent Disks). Poznámka: Toto políčko nevyberajte, ak už na danom disku existuje operačný systém! OS sa už nebude bootovať, pokiaľ ho nepreinštalujete.

Tip 03: Skontrolujte inštaláciu

Teraz predpokladáme, že ste tento disk pripojili ako druhý disk (určený na ukladanie údajov) a že už máte štartovací disk so systémom Windows. Ak je to však momentálne váš jediný disk - teda s úmyslom urobiť z neho štartovací disk - potom môžete v skutočnosti okamžite pokračovať tipom 8.

V opačnom prípade naštartujte Windows z prvého disku a otvorte vstavaný modul správy diskov. Môžete to urobiť nasledovne: stlačte kláves Windows + R a spustite príkaz diskmgmt.msc od.

Je pravdepodobné, že sa okamžite zobrazí dialógové okno s informáciou, že nový disk ešte nebol inicializovaný, a preto nie je pripravený na príjem údajov. Niet sa čoho obávať, v tejto fáze je to úplne bežné. V každom prípade je dobré, že Windows už disk detekovali na fyzickej úrovni. Dialógové okno môžete tiež na chvíľu zavrieť (kliknutím na ikonu) Zrušiť tlačiť). Novo pripojený disk si teraz všimnete aj vo vizuálnom znázornení. V súčasnosti obsahuje jeden veľký nepridelený priestor. Čoskoro to zmeníme.

Tip 04: Inicializujte disk

Vľavo dole uvidíte červenú šípku vedľa nového disku s indikáciou Neznáme a Nie je inicializované. Kliknite pravým tlačidlom myši na toto políčko a vyberte možnosť Diskinicializovať. Dialógové okno sa znova zobrazí a Windows zjavne chcú, aby sme vedeli, aký štýl oddielov chceme pre túto jednotku: MBR alebo GPT. V tomto článku nájdete textové pole „MBR a GPT“, kde nájdete informácie o hlavných rozdieloch medzi nimi a urobíte si informovanú voľbu. Nech si zvolíte ktorýkoľvek štýl oddielu, jeho spustenie trvá sotva sekundu.

Ak chcete svoje rozhodnutie ešte raz prehodnotiť, môžete tak v tejto fáze urobiť bez problémov. Po rozdelení disku na diskové oddiely - pozri tipy 05 a 06 - to bude zložitejšie, pretože potom musíte najskôr odstrániť všetky diskové oddiely. Ak chcete vykonať takúto konverziu, znova kliknite pravým tlačidlom myši na políčko a vyberte Preveďte disk na MBR disk alebo Preveďte disk na disk GPT.

MBR a GPT

MBR znamená Master Boot Record a označuje prvý sektor na disku, kde Windows okrem iného umiestni potrebný bootovací kód a sleduje umiestnenie diskových oddielov. MBR majú dve nevýhody. Fyzické poškodenie tohto umiestnenia teda robí disk nepoužiteľným. A MBR nedokáže spracovať disky väčšie ako 2,2 TB.

GPT je skratka pre tabuľku oddielov GUID, kde GUID znamená Globally Unique Identifier. GPT je v skutočnosti súčasťou (U) štandardu EFI (rozhranie Unified Extensible Firmware), ktorý možno považovať za nástupcu systému BIOS. Prakticky všetky moderné operačné systémy dokážu spracovať GPT, vrátane Mac OS X (10.4 a vyšších) a Windows Vista (a vyšších). Veľkou výhodou GPT je, že dokáže spracovať oveľa viac a väčších diskových oddielov ako MBR. Systém s GPT je tiež odolnejší voči poškodeniu, pretože dve kópie databázy GPT sú uložené na disku. Buďte však opatrní, ak pre bootovací disk zvolíte GPT. Aby ste mohli bootovať z takého GPT disku, musíte mať 64bitovú verziu Windows 7 alebo 8 v kombinácii so systémom UEFI!

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found