Ako

Môžete takto vysielať naživo!

Profesionálne vysielače majú okolo seba tímy, z ktorých môže čerpať národná televízia. Aby ste však mohli podniknúť svoje prvé kroky vo svete streamovania, nepotrebujete veľa hardvérových ani technických znalostí. Chcete sa podeliť o svoj tutoriál alebo hranie naživo s ostatnými na stránkach Twitch alebo YouTube? V tomto článku vám pomôžeme získať prvý stream!

Streamovanie je pomerne mladý koncept, dokonca aj v technologickom svete; pred necelými piatimi rokmi to bol malý výklenok. V dnešnej dobe sú veľké streamery skutočné hviezdy: svojimi videami sa veľmi živia a široké publikum si uvedomuje, že komunity okolo streamerov majú obrovskú príťažlivosť. A nepreháňame, keď hovoríme „skutočné hviezdy“, pretože väčšie streamery majú obrovský rozsah. Pre Fortnite streamer Ninja nie je výnimkou viac ako 100 000 živých divákov. Aby bolo jasné: to je Kuip plus aréna plná až po okraj!

01 Požiadavky

Predtým, ako začneme snívať o úplnom štadióne, vráťme sa na začiatok. Čo potrebujete na spustenie prvého streamu? Pre začiatok samozrejme počítač, ktorý spúšťa hru, ktorú chcete streamovať ľahko a plynulo - k tomu neskôr. K tomu samozrejme slušné pripojenie na internet; menej ako 10 Mbit / s upload je riziko, dôrazne sa odporúča 15 Mbit / s alebo viac. Ďalej dobrý mikrofón, prípadne dobrá webová kamera a v neposlednom rade určite aj vytrvalosť.

Nemôžeme zvlášť dostatočne zdôrazniť to druhé. Nikto nemá na svojom prvom streame viac ako jednu až hŕstku divákov. Je dôležité, aby ste sa nenechali oklamať štatistikami hviezd, ale aby ste predovšetkým vytvorili skutočný a prirodzený prúd, v ktorom ste sami sebou. Ak urobíte radosť čo i len jednému divákovi a spojíte sa s každým streamom, budete mať peknú skupinu divákov skôr, ako sa nazdáte.

Webová kamera pomáha, aby bol stream osobnejší, ale existuje veľa veľkých kanálov, kde sa samotný streamer neobjaví alebo dokonca nepovie ani slovo, takže sa nemusíte cítiť povinní. Ak sa z nejakého dôvodu musíte rozhodnúť, odporúčame vám investovať do dobrého mikrofónu a až potom sa obávať (lepšej) webovej kamery. Nič nepokazí prúd viac ako nepríjemný zvuk pre vašich divákov alebo poslucháčov.

Nielen pre hry

Aj keď je streamovanie hier nepochybne najobľúbenejšou formou, týmto základným kurzom môžete vytvoriť aj ďalšie formy streamovania obsahu. Napríklad so softvérom OBS, o ktorom pojednáme neskôr, môžete v podstate všetko, čo robíte na počítači, upravovať, kombinovať a zdieľať so svetom. Tvorba vlastných manuálov, moderovanie talk show - to si nemôžete myslieť tak zle.

02 Výber platformy

Prvou dôležitou voľbou, ktorú urobíte, je platforma, ktorú chcete použiť pre svoje streamy - a v dnešnej dobe ich je dosť. Pokiaľ ide o počet návštevníkov, zďaleka však vedú dve najväčšie platformy: Twitch a YouTube.

YouTube je obor, ktorého pozná každý. Spoločnosť dominuje v online video priemysle a na diaľku nie je žiadny konkurent. Napriek tomu sa Twitch v relatívne krátkom čase vyvinul na dominantnú platformu v oblasti živého streamovania hier, v ktorej je Twitch ešte väčší ako YouTube.

Ak sa pozrieme na funkcionality, ktoré obe platformy ponúkajú na konci roka 2018, podstatné rozdiely sú veľmi malé a neexistuje správna alebo nesprávna voľba. Obidve služby sú si teraz dosť podobné a majú do značnej miery podobné služby, ako sú chaty, možnosti darovania, predplatné, integrácia s populárnymi službami podpory pre ďalšie prispôsobenie vášho streamu a podobne. Veľa sa navzájom kopírovalo; všetko, čo sa ukázalo ako populárne, hladko implementoval aj konkurent.

Ak chcete vytvárať viac rôznych typov videí, logickou voľbou je YouTube ako dominantná platforma pre video. Ak sa chcete sústrediť čisto na živé vysielanie, je tu jasná voľba Twitch. Twitch je o niečo prístupnejší pre nové streamery, pretože všetky funkcie sa zameriavajú čisto na streamovanie.

Ktoré rozhodnutie nakoniec urobíte, nemá prakticky žiadny vplyv na ďalšie kroky. Registrácia na oboch stránkach je pomerne jednoduchá: stačí zvoliť meno, zaregistrovať e-mailovú adresu a môžete vyraziť. Odporúča sa tiež niekoľko osobných textov vo vašom profile na privítanie nových divákov. Ďalšie nastavenia môžete upraviť neskôr. Musíte si poznačiť svoj „kľúč streamu“; budete to potrebovať neskôr (Twitch: Dashboard / nastavenie / Kanál / Kľúč primárneho streamu, YouTube: Štúdio pre autorov / Vysielanie naživo / Kľúč streamu).

Streamovanie z konzoly

V tomto článku sa zameriame na streamovanie hier z počítača. Radšej by ste hrali hru z konzoly? Môžete, ale potom stále potrebujete celkom odolný počítač (odporúča sa nedávny procesor Intel Core i5 alebo AMD Ryzen 5) a snímaciu kartu, napríklad Elgato HD60 S (cez USB) alebo HD 60 Pro (interná karta). Obrázok z konzoly najskôr prejde snímacou kartou, kým ju neuvidíte na televízore alebo monitore. Počítač potom spracuje obrázok pre Twitch alebo YouTube.

Takýto samostatný stream PC sa odporúča aj pre skúsenejších streamerov počítačových hier; potom môžete hrať a streamovať v najvyššej kvalite. To mimochodom nie je lacné riešenie.

03 Základné nastavenie OBS

Na formovaní nášho streamu budeme spolupracovať s OBS Studio. Tento softvér je zadarmo a dá sa použiť na najjednoduchšie streamy alebo na zaznamenávanie záznamov až po profesionálne produkcie. Stiahnite si OBS Studio z www.obsproject.com, vyberte, kam chcete nainštalovať OBS, a spustite aplikáciu.

V OBS Studio sme najskôr nastavili správne základné nastavenia. kliknite na Nastavenia / Video a dať Základné (plátno) rozlíšenie na rozlíšení vášho monitora (vo väčšine prípadov 1 920 x 1 080). Najlepšie by malo byť výstupné rozlíšenie rovnaké; downscaling vyžaduje energiu a kvalitu obrazu. Na tej istej obrazovke nastavíme Bežné hodnoty FPS in: 60 poskytuje najlepšie vykreslenie, ale vyžaduje najmenej 10 Mbit / s upload. Nastavili sme hodnoty FPS s pripojením medzi 5 a 10 Mbit / s 30. Tieto dve nastavenia sa tiež označujú ako 1080p60 a 1080p30.

Potom choďte na Výkonkartu a nastavte Výstupný režim na Pokročilé. Hráči PC s veľmi výkonným procesorom môžu používať Kódovačnastavenie x264 pre najlepšiu kvalitu obrazu. Ak si nie ste istí, či je váš počítač dostatočne výkonný, zapnite nastavenie Encoder NVENC (Nvidia) Ak si to AMD- alternatívne. Dajte Bitratenastavenie CBR a 6000 (pre 1080p60) alebo 4000 (pre 1080p30). Dajte Interval kľúčových snímok na 2.

Potom choďte na Prúdkartu, vyberte tu Škubnutie alebo YouTube a zadajte tu predtým nájdené Kľúč streamu v.

Super ľahká móda?

Ak to chcete skutočne zjednodušiť, môžete streamovať priamo zo softvéru dodávaného s grafickou kartou. Pre karty Nvidia je tu Shadowplay (súčasť GeForce Experience), pre karty AMD je tu ReLive (súčasť nastavení Radeon). Oba sú integrované v štandardnom balíku ovládačov a obidve môžete spustiť priamo z hry stlačením klávesu alt-Z. Potom sa môžete prihlásiť pomocou svojho účtu Twitch alebo YouTube a spustiť priamy prenos stlačením jediného tlačidla.

Je veľmi prístupný, ale nie bez zádrheľov. Napríklad vám chýba veľa ďalších funkcií OBS, aby ste skutočne obliekli svoj stream a umiestnili každý prvok tak, ako chcete. Problémom je tiež kvalita, pretože s programami Shadowplay a ReLive sa kódovanie streamu dá uskutočniť iba cez grafickú kartu. To produkuje primeranú kvalitu obrazu, ale nie tak dobrú, ako keď správne nastavíte OBS - najmä ak máte skutočne výkonný počítač s nedávnym procesorom Intel Core i7 alebo Ryzen 7.

04 Tvarovanie prúdu

Teraz povieme OBS, čo presne poslať na YouTube alebo Twitch. Robíme to tak, že najskôr pridáme Zdroje. Stlačte v ňom + Zdrojepanel v dolnej časti (1) a vyberte Zachytiť displej. Game Capture má zmysel, ale Display Capture je spoľahlivejší. Nezabudnite, že diváci potom môžu počas streamu vidieť všetko, čo na tejto obrazovke robíte; skrytie svojich pochybnejších ikon na ploche pravdepodobne neublíži. V prípade viacerých obrazoviek vyberte obrazovku, na ktorej budete neskôr hrať. Teraz stlačte Ok.

Webovú kameru tiež pridáte ako zdroj Zariadenie na zachytávanie videa. Vaša webová kamera sa potom zobrazí v hornej časti obrazovky v hlavnom okne OBS (2). V tomto okne môžete zväčšiť, zmenšiť alebo presunúť časti bežným spôsobom pomocou myši. Tip: podržaním klávesu Alt môžete tiež orezať záznam svojej webovej kamery; týmto spôsobom odrežete nežiaduce kúsky. Teraz dajte streamu svojej webovej kamery pekné miesto na obrázku.

Ste pripravení? Spustite hru a stlačte Spustiť streamovanie (3) a ste naživo v televízii ... ehm, Twitch alebo YouTube!

Trochu doladenie

Je pravdepodobné, že počas prvého streamu narazíte na menšie problémy. Množstvo bežných výziev na prvý pohľad s okamžitými riešeniami:

- Ovláda zvuk hry váš hlas? Potom môžete ísť pod Mixér (4) posúvač pre Stolný zvuk mierne zatlačte dozadu.

- Vyzerá prúd blokovaný? Potom môžete použiť (video) dátový tok skúste zvýšiť (skúste najskôr 1000-2000 tam).

- Trpíte klesajúcim prúdom? Zúžením je často váš počítač alebo rýchlosť nahrávania. Svoje pripojenie môžete vylúčiť znížením bitovej rýchlosti. Je váš počítač problém? Potom skúste streamovať s nižším výstupným rozlíšením alebo nižšou hodnotou FPS (obe v Nastavenia / Video).

05 Obliekanie: zdroje a scény

Streamovanie je nesmierne návykové a po prvých niekoľkých streamoch vás budú svrbieť prsty, aby ste stream streamovali čoraz viac. Skrz zdroje Do svojho streamu môžete napríklad pridať text, obrázky alebo iné pohyblivé obrázky.

Spravili ste raz pekné nastavenie? S Scény (5) môžete vytvoriť niekoľko a ľahko prepínať medzi rôznymi rozloženiami streamu. Tip: vytvorte scénu iba s útulným obrázkom (Zdroj / obrázok), s webovou kamerou alebo bez nej. Týmto spôsobom môžete prepínať hry bez toho, aby niekto videl všetky ikony na ploche.

06 Vytváranie klávesových skratiek

Hneď ako je OBS Studio nastavené podľa vášho vkusu, je rozumné nastavovať klávesové skratky pomocou Nastavenia / Klávesové skratky. Týmto spôsobom môžete vytvárať ľahko použiteľné kombinácie klávesov, napríklad na zmenu scény alebo rýchle vypnutie mikrofónu.

07 Zdieľanie vášho streamu

Streamovanie je aktuálna téma, ale existuje aj veľa streamerov, ktorí hľadajú názory. Špeciálne pre vašich prvých niekoľko streamov je preto nevyhnutné pozvať svojich priateľov a známych, aby sa prišli porozprávať s vami. Pozvite ich teda prostredníctvom aplikácie WhatsApp alebo sociálnych médií - pokiaľ je to možné, dostatočne skôr, ako začnete streamovať.

08 Urobte si pre seba zábavu!

Možno hračka, ale tip, ktorý by ste nemali podceňovať. Chce sa stať, aby to za každú cenu fungovalo a len chcieť získať čo najviac sledovateľov, je problém. Streaméri, ktorí hrajú hry proti svojej vôli, len zriedka držia krok, pretože sú populárnejšie. Ani vaši diváci nie sú blázni; streamer, ktorý robí to, čo ho skutočne baví, so skutočným nadšením je samozrejme oveľa príjemnejšie sledovať. S tým vám základný kurz nemôže pomôcť. Zrátané a podčiarknuté, úspešný stream závisí úplne od samotného streamera - hardvér a softvér sú len dodatočnou myšlienkou.

Všetky populárne streamery majú jednu spoločnú vec: vytrvalosť. Streamovanie je veľká zábava a môže váš herný zážitok posunúť na vyššiu úroveň, ale vyžaduje veľa času a vôle, aby ste sa nevzdali, keď vaše prvé streamy nebudú hneď virálne. Našou radou preto nie je pozerať sa na počty divákov, ale robiť to len pre svoje potešenie. Zvyšok príde prirodzene ... ak vytrváte!

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found