Ako

Aké nebezpečné je používať Popcorn Time?

So službou Popcorn Time sa u mnohých ľudí vynára rovnaká myšlienka: je to nezákonné, ale zároveň príliš dobré na to, aby ste ho jednoducho ignorovali. Prečo je Popcorn Time taký populárny a aké je riziko, ak stále budete využívať túto nelegálnu službu?

„Popcorn Time je Netflix, len lepší“, je bežná fráza. Určite na tom niečo pravdy je. Ponuka je oveľa rozsiahlejšia ako v prípade americkej služby streamovacích filmov. Na rozdiel od Netflixu obsahuje Popcorn Time najnovšie filmy a epizódy sérií. Napríklad nemusíte čakať roky, kým bude konečne k dispozícii posledná sezóna populárnej série Homeland. Najnovšie hollywoodske squattery sa navyše v katalógu objavia okamžite. Keďže Popcorn Time má rovnako ako Netflix veľmi užívateľsky prívetivé rozhranie a podporuje streamovanie obrázkov vo formáte Full HD, nie každý cíti potrebu vziať si predplatné desať eur mesačne. Prečo platiť za niečo, keď je zadarmo k dispozícii lepšia alternatíva? Prečítajte si tiež: Ako streamovať filmy zadarmo bez času na popcorn.

Aký nelegálny je čas Popcorn?

Aj keď sa Popcorn Time stal obľúbencom publika medzi fanúšikmi filmov a seriálov, nesmiete používať tento program podľa zákona z dvoch dôvodov. Sťahovanie a distribúcia súborov chránených autorskými právami je zakázaná, ak nemáte povolenie od držiteľov autorských práv. Takže s Popcorn Time v skutočnosti existujú dve porušenia, a to sťahovanie a nahrávanie chránených súborov.

Aby sme tomu lepšie porozumeli, je dobré sa bližšie pozrieť na základnú technológiu programu. Popcorn Time dobre využíva sieť bit-torrent na streamovanie video súborov. Hneď ako začnete pozerať film, program stiahne časť filmu z iných klientov bit-torrent na pozadí. Jedná sa o počítače, ktoré už uložili príslušný videosúbor. Počas sledovania automaticky zdieľate obrázky s ostatnými používateľmi. Týmto spôsobom prispievate aj do siete bittorrentov. Technológia P2P je úžasný nástroj na vzájomné zdieľanie filmov, ale bohužiaľ je zakázané ho používať v tejto podobe.

Popcorn Time a právne dôsledky

Každý, kto si nainštaluje Popcorn Time a streamuje filmy tak či tak, riskuje teoretické právne obvinenie. Organizácie autorské práva a filmové spoločnosti môžu previnilcov niesť zodpovednosť za ušlý príjem. V Holandsku nie sú známe žiadne príklady.

Spoločnosť Stichting BREIN nás nedávno informovala, že proti jednotlivým používateľom Popcorn Time zatiaľ neprijíma žiadne opatrenia. Táto organizácia autorských práv uprednostňuje riešenie ponuky nelegálnych streamovacích služieb na strane ponuky, aj keď tvrdí, že by sa to mohlo v dôsledku budúceho vývoja zmeniť. Filmové spoločnosti môžu, samozrejme, z vlastnej iniciatívy podať na súd aj jednotlivých používateľov Popcorn Time. Mimochodom, je to dosť náročná práca, pretože poskytovatelia internetu v Holandsku z dôvodu ochrany osobných údajov zásadne neodovzdávajú údaje o zákazníkoch tretím stranám. Z tohto dôvodu sú používatelia stále relatívne anonymní. Šanca, že vás chytia v Holandsku, je preto malá, ale vždy tu existuje riziko.

Za hranicou

Holandská nadácia BREIN je v skutočnosti celkom sympatická voči používateľom Popcorn Time. Porovnateľné cezhraničné organizácie sa rozhodujú pre tvrdší prístup. Napríklad nórska agentúra Rettighets-Alliansen zaslala v posledných mesiacoch varovný list asi 50 až 75 tisícom údajných používateľov Popcorn Time. Organizácia vytvorila databázu na základe adries IP, ktoré požadovala od poskytovateľov internetu. V Nemecku umožňujú právnické firmy šport posielať pokutové listy distribútorom obsahu chráneného autorskými právami.

Medzi obeťami je veľa používateľov Popcorn Time, pretože títo automaticky zdieľajú súbory s inými počítačmi v sieti bit-torrent. Mimochodom, výška takýchto pokút nie je nechutná, ľudia často platia sumu viac ako tisíc eur. Mnoho krajín navyše prijíma opatrenia na obmedzenie používania Popcorn Time. Napríklad britskí poskytovatelia internetu už nesmú poskytovať rôzne webové stránky, ktoré obsahujú inštalačný súbor streamovacej služby. Nakoniec boli v Dánsku zatknutí dvaja muži, ktorí viedli inštruktážne webové stránky Popcorn Time.

KsaRedFx

Tvorcovia Popcorn Time sú na klzkom ľade. Rôzne agentúry z filmového priemyslu, autorské práva a vlády mnohých západných krajín vypovedajú nelegálnu ponuku. Vytiahnu všetky dorazy, aby dostali službu do režimu offline. Logicky, ľudia, ktorí sledujú vývoj Popcorn Time, radšej zostávajú z toho dôvodu v anonymite. Sledovali sme významného vývojára (KsaRedFx) služby nelegálneho streamovania a položili sme mu niekoľko otázok.

Používanie Popcorn Time je na celom svete nezákonné. Aký máš na to názor?

Popcorn Time je vo väčšine krajín nezákonný, ale nie všade. Naše webové stránky jasne uvádzajú, že sťahovanie materiálu chráneného autorskými právami môže byť vo vašej krajine nezákonné a jeho použitie na vaše vlastné riziko. Kvôli ochrane našich používateľov im odporúčame používať server VPN na maskovanie ich adries IP. Ak chcú, môžu na to použiť aj zabudovaný server VPN spoločnosti Popcorn Time.

Z akého dôvodu aktívne prispievate k rozvoju Popcorn Time?

Osobne by som chcel s Popcorn Time ukázať, ako dobre môžeme vybudovať streamovaciu službu, ak nemusíme brať do úvahy všetky druhy byrokratických orgánov. Nie je príliš komplikované ponúkať fantastické streamovacie služby s novými filmami a seriálmi po celom svete. Chcem tiež vyzvať filmové spoločnosti s Popcorn Time, aby nám konkurovali. Nakoniec dúfam, že prídu so streamovacou službou, ktorá ponúka podobný alebo lepší zážitok za rozumnú cenu.

Mnoho organizácií chrániacich autorské práva túži stiahnuť Popcorn Time. Ako tomu zabrániť?

Keď si používateľ stiahne Popcorn Time, navštívi na našom webe iba aktualizácie programu. Aktuálna ponuka pochádza priamo z bittorrentu. Pretože sú súbory uložené na miliónoch počítačov, je nemožné prestať používať Popcorn Time.

Bojíte sa, že organizácie pre autorské práva budú brať na zodpovednosť zamestnancov spoločnosti Popcorn Time, ako sa to už stalo u výrobcov filmu The Pirate Bay?

Som si vedomý, že šance na súdny proces s nami sú reálne. Veľa vecí však robíme inak ako The Pirate Bay a ponúkame úplne iné služby. Na právnej úrovni vstupujeme do šedej zóny s Popcorn Time, čo mnohým orgánom sťažuje začatie súdneho konania.