Ako

Skontrolujte zdravie systému Windows 10

Na vonkajšej strane systému Windows 10 si ako používateľ nie vždy okamžite všimnete, keď sa niečo pokazí. Pod kapotou by sa mohlo pokaziť niečo konštruktívne, čo sa jedného dňa zmení na nepríjemný náraz. Každodenné držanie prsta na pulze nebolí.

Pre začiatok má Windows 10 staré heslo „ak nie je pokazené, neopravujte to“. Inými slovami: pokiaľ si ako užívateľ počas používania tohto operačného systému nevšimne nepríjemné veci, nemusíte sa obávať. Stane sa to inak, keď si všimnete, že sa váš počítač občas správa trochu „čudne“. A táto čudná vec je hlavne otázkou pocitu. Nakoniec, svoj počítač poznáte najlepšie, pretože s ním pracujete každý deň (alebo aspoň pravidelne). A tak môžete vidieť veci, ktoré tam predtým neboli. Mohli by to byť neškodné veci, ktoré sa predstavia pri umtete aktualizácii. Alebo sa deje niečo skutočne nepríjemné. Pomysli na počítač, ktorý sa v stanovených časoch náhle spomalí. Alebo nástroje a softvér, ktoré už nerobia to, čo by mali.

V takýchto prípadoch môžete rýchlo skontrolovať stav vášho systému bez toho, aby ste sa poradili so zložitými protokolmi, ktoré sú pre priemerného človeka ťažko pochopiteľné. Ak to chcete urobiť, kliknite na lupu vedľa tlačidla Štart a zadajte text história spoľahlivosti. Zvyčajne stačí klepnúť na časť; odkaz na túto sekciu sa často zobrazí po niekoľkých písmenách vo výsledkoch vyhľadávania nad ňou. Kliknite na tento odkaz a uvidíte okno s grafom. Os Y má hodnotu v rozmedzí od nuly do desať. V ideálnom prípade by váš systém mal mať skóre 10. V praxi môžete predpokladať, že niektorý softvér počas používania raz havaruje, čo zníži skóre.

Je potrebné povedať, že skóre znižujú aj menej dôležité udalosti. Napríklad ak váš ošúchaný nástroj na zips (aby sme vymenovali aspoň niektoré) pravidelne padá, vedie to k nízkej kontrole spoľahlivosti. Nie celkom spravodlivé, pretože takéto zlyhanie programu zvyčajne nemá priamy vplyv na stabilitu systému. Mali by ste sa viac obávať pravidelného zhadzovania komponentov systému Windows. Môže sa tam stať niečo nepríjemné, čo si vyžaduje ďalšie vyšetrovanie. Pretože v tomto okne môžete vidieť aj históriu inštalácií aktualizácií, softvéru a ďalších vecí, môžete zistiť, kedy začali zlyhávať komponenty systému. Potom môžete odstrániť aktualizáciu, ktorá to spôsobila.

Hlásenia problémov

Nástroj Správa o probléme, ktorý je možné spustiť aj prostredníctvom lupy, ide ešte o krok ďalej. Tu vidíte prehľad všetkých problémov, ktoré sa považovali za dostatočne dôležité na to, aby sa mohli nahlásiť spoločnosti Microsoft. Zvážte napríklad zlyhané aktualizácie systému Windows. Prostredníctvom histórie spoľahlivosti potom môžete zistiť, či ide o trvalú chybu a aktualizácia sa nikdy nenainštalovala, alebo či bola úspešná po ďalšom pokuse.

V prvom prípade to môžete skúsiť znova prostredníctvom programu Windows Update alebo sa pokúsiť zistiť, ktorý program vhodil do práce kľúč. Pri obštrukčných aktualizáciách je niekedy možné dočasne pozastaviť antivírusový program a potom vykonať aktualizáciu. Po tejto akcii je najlepšie prehľadať celý systém a vyhľadať v ňom malvér. Nikdy totiž neviete, k čomu vniklo počas vypínania. Ak nie je úplne jasné, čo sa rozumie pod nahláseným problémom, môžete dvakrát kliknúť na položku v prehľade problémov. Berieme však do úvahy šancu, že sa stanete oveľa múdrejšími, ako sú často záhadné popisy ...

Napriek tomu sú oba spomínané nástroje užitočné pri zisťovaní opakujúcich sa problémov. A prípadne podniknite kroky, napríklad aby ste skontrolovali, či je k dispozícii nová verzia programu, ktorý neustále zlyháva.