Preskúmanie

Najlepšia domáca sieť s týmito 15 bezplatnými nástrojmi

Ak ste alebo sa cítite zodpovední za správne fungovanie domácej siete, pravdepodobne oceníte všetku pomoc. To je to, čo v tomto článku získate vo forme 15 bezplatných a rozmanitých sieťových nástrojov. Či už chcete optimalizovať, monitorovať alebo odstraňovať problémy so sieťou: tu nepochybne nájdete niečo, čo vám vyhovuje.

1 Výmena

S notebookom dochádzate tam a späť medzi prácou, domovom a možno aj so známymi. Potom možno budete musieť upraviť všetky druhy nastavení, ako napríklad IP adresu, bránu, pracovnú skupinu, štandardnú tlačiareň atď. Nepríjemná úloha, ktorú môžete pomocou Eusing Free IP Switcher rozsiahle automatizovať.

Pre každé prostredie zadajte požadované možnosti na samostatnej karte alebo pomocou tlačidla načítajte aktuálne nastavenia Zaťažovací prúd. Ak chcete rýchlo prepnúť, otvorte požadovanú kartu a kliknite na ikonu Aktivovať.

2 Údržbár

Ak sieť nefunguje dobre, niekedy je to spôsobené nesprávnym nastavením siete alebo nevrlým sieťovým adaptérom. V takom prípade môžete problém nájsť sami a pokúsiť sa ho vyriešiť, alebo môžete zavolať pomocou nástroja Netadapter Repair All In One. Tento program obsahuje pätnásť tlačidiel, ktoré vám umožňujú zakaždým vykonať inú operáciu obnovy, napríklad obnovenie adresy dhcp, vyprázdnenie súboru hostiteľa, vyčistenie medzipamäte dns alebo arp, prepnutie na iný dns, resetovanie siete LAN alebo bezdrôtových adaptérov atď. .

3 balík PsTools

Ak nie je možné vyriešiť problém so sieťou pomocou nástroja, ako je Netadapter Repair All in One, potom už nezostáva nič iné, než zistiť niekoľko vecí z príkazového riadku. Radšej to urobte hneď pomocou príkazov, ktoré sú výkonnejšie ako samotný Windows. Napríklad spoločnosť Sysinternals zhromaždila sériu nástrojov príkazového riadku v balíku PsTools Suite pre Windows 32 a 64 bitov. Na webových stránkach nájdete odkazy na každý jednotlivý príkaz, každý s prehľadom parametrov. Alebo spustíte príkaz s parametrom -? pre taký prehľad.

4 miestne dns

Textový súbor hostitelia (na mape % systemroot% \ system32 \ driver \ atd) funguje ako druh miestnej DNS pre váš počítač. Pridajte sem napríklad túto položku router odteraz budete musieť vo svojom prehliadači zadať iba smerovač, aby ste prešli na príslušnú adresu IP. Tento textový súbor je bohužiaľ dosť ťažké upraviť, pokiaľ nepoužívate program Hostsman (spustený ako správca). Tento program obsahuje okrem editora aj funkciu zálohovania. Do súboru hostiteľov môžete zahrnúť aj celú sériu názvov hostiteľov nečestných serverov alebo sledovacích zariadení, ktoré sú prepojené s adresami 127.0.0.1 alebo 0.0.0.0, aby váš prehliadač už nemohol nadviazať rizikové spojenia.

5 Prepínač DNS

Je pravdepodobné, že používate externé servery DNS vášho poskytovateľa internetu. Existujú ďalšie servery DNS, ktoré môžu byť niekedy zaujímavejšie: niektoré napríklad automaticky blokujú stránky pochybnej povahy, iné sa ukážu byť o niečo rýchlejšie ako servery vášho poskytovateľa. Pomocou nástroja Dns Jumper môžete kedykoľvek rýchlo prepínať servery DNS. Funkcia „turbo resolve“ tiež zaisťuje, že sa pri štarte automaticky vyberie najrýchlejší DNS v danom okamihu.

6 Prenosová rýchlosť

Mnoho smerovačov je vybavených funkciou Quality of Service (QoS), ktorá vám umožňuje uprednostniť sieťový prenos, ale do akej miery vám takáto funkcia pomáha napredovať? Hovorí vám to TamoSoft Throughput Test. Nástroj nepretržite odosiela dátové toky TCP a UDP cez vašu sieť a medzitým vykonáva všetky druhy meraní, ako napríklad skutočné hodnoty priepustnosti, časy spiatočných letov a akékoľvek straty paketov. Z tohto dôvodu musíte nainštalovať dve časti: serverovú a klientsku. Po nadviazaní spojenia sa prevádzka uskutoční v oboch smeroch. Je to klient, ktorý vykonáva výpočty a umiestňuje ich na obrazovku.

7 Správa šírky pásma

Máte niekedy vo svojej sieti používateľov, ktorí spotrebúvajú príliš veľkú šírku pásma? NetBalancer vám poskytuje nepretržitú spätnú väzbu o tom, ktoré procesy nahrávajú a sťahujú koľko údajov. Procesu môžete tiež priradiť prioritu. Alebo nastavíte pravidlá, ktoré určujú, ktorá komunikácia je povolená, kedy a s akou šírkou pásma. Prostredníctvom možnosti Cloudová synchronizácia dokonca môžete mať všetky informácie z NetBalanceru zhromaždené na rôznych sieťových počítačoch na online prístrojovej doske a potom skontrolovať a vykonať úpravy (po 30 dňoch bezplatnej skúšobnej verzie musíte za niektoré funkcie platiť).

8 Detektív

Chcete nakonfigurovať tlačiareň, NAS alebo sieťovú kameru, ale netušíte, aká je IP adresa. Pokročilý skener IP vám s týmito informáciami pomôže rýchlo. Musíte iba zadať zamýšľaný rozsah adries IP a o chvíľu neskôr vám skener zobrazí stav zariadení, názov hostiteľa, adresu IP, adresu MAC a výrobcu. V mnohých prípadoch uvidíte aj konkrétny model zariadenia a zdieľané sieťové priečinky v počítači so systémom Windows. Z kontextovej ponuky je tiež možné niekoľko ďalších možností (správa).

9 Očko v plachte

Vo svojej sieti máte niektoré zariadenia, ktoré by ste chceli mať vždy online, napríklad NAS, sieťovú tlačiareň alebo iný server. Program Ping Monitor sleduje veci: nástroj na takéto zariadenie pravidelne odosiela žiadosti o príkaz ping (v bezplatnej verzii až päť) a po strate spojenia môžete poslať e-mail alebo prehrať zvuk, aby ste mohli niečo urobiť o tom. Kedykoľvek môžete tiež požiadať o aktuálne a historické štatistiky. Je tiež možné spustiť aplikáciu alebo skript, akonáhle je monitorované pripojenie prerušené alebo znovu aktivované.

10 Sieťový balík

Axence NetTools sa profiluje ako skutočná sieťová sada a nie celkom neoprávnená. Najprv môžete mať uvedené svoje sieťové zariadenie. Tieto informácie sa neobmedzujú iba na údaje, ako sú adresa IP a Mac a názov hostiteľa. Dozviete sa tiež, ktoré procesy alebo služby sú aktívne, ktoré systémové chyby sa vyskytli alebo ktorý hardvér je pripojený. Ak to nefunguje, spustite dodaný súbor WmiEnable.exe ako lokálny správca v cieľovom klientovi. Nástroj vyžaduje registráciu pomocou aktivačného kódu. Program obsahuje aj užitočné nástroje ako ping, trace, dns lookup atď.

11 Verejné ip

Ak sa chcete pripojiť zvonka k nejakému zariadeniu alebo službe vo vašej sieti, potrebujete verejnú adresu IP vašej siete. Existuje však veľmi dobrá šanca, že ste od svojho poskytovateľa dostali dynamickú adresu IP. Takúto meniacu sa IP adresu zistíte, keď vo svojej sieti navštívite stránku ako www.whatismyip.com, ale nástroj HazTek TrueIP túto adresu nepretržite sleduje a všetky zmeny vám okamžite pošle. Ak náhle zlyhá vzdialené pripojenie, novú adresu nájdete v poštovej schránke alebo na serveri ftp. Alternatívou je použitie služby ddns, napríklad Dynu.

12 Analýza dopravy

GlassWire je nástroj, ktorý jasne zobrazuje vašu sieťovú premávku. Toto využitie dát môžete požadovať zoradené podľa aplikácií, hostiteľov a sieťových protokolov. Vyskakovacie okno sa zobrazí aj pri prvom pripojení procesu k vonkajšej strane. Všetky tieto informácie môžete požadovať aj od ostatných počítačov vo vašej sieti, ak ste tam nainštalovali aj program GlassWire. Platená verzia tiež informuje o tom, kedy bolo zariadenie pridané alebo odstránené alebo ktorá sieťová aktivita bola zistená počas vašej neprítomnosti.

13 Schéma

Domáca sieť sa v dnešnej dobe rýchlo skladá z routeru, sieťovej tlačiarne, NAS, IP kamery, prepínačov a prístupových bodov, niekoľkých počítačov a všetkých druhov ďalších sieťových a IoT zariadení. Pre dobrý prehľad si urobte dobre sieťový diagram. Sieťový blok vám s tým môže pomôcť. Vyberiete obrázok určitého objektu v knižnici a presuniete ho do diagramu. Potom objekty spojíte pomocou konektora. Všetko hotové? Váš návrh je možné prehľadne exportovať ako bitmapový súbor (bmp, gif alebo png).

14 Sniffer

Niekedy chcete vedieť, čo sa presne odosiela cez sieťový adaptér: nielen počet bajtov, ale aj to, ktoré dátové pakety a s akými protokolmi. Je pravda, že najsilnejším analyzátorom snifferov a paketov je Wireshark, ale ak vám bude pripadať príliš pokročilý, SmartSniff pôjde dlhou cestou. Na zachytenie dátových paketov používa „surové zásuvky“ alebo, ak je nainštalovaný, WinPcap. Pre každý paket uvidíte protokol, miestnu a externú adresu IP a port, veľkosť údajov atď. Získate tiež ascii a hexadecimálne znázornenie každého vybratého dátového paketu.

15 Wifi detektor

Ak chcete vedieť, ktoré ďalšie bezdrôtové siete sú aktívne vo vašej oblasti, napríklad preto, že máte podozrenie, že fungujú na rovnakých kanáloch ako vaša vlastná sieť, spustite nástroj ako NetSpot (bezplatné vydanie). Uvádza zoznam všetkých bezdrôtových prístupových bodov v dosahu vášho PC alebo notebooku, spolu so silou signálu, (b) ssid, kanálom, použitým autentifikačným algoritmom atď. Môžete tiež sledovať živý náhľad výstupného signálu, a to na frekvencii 2,4 GHz. a 5 GHz pásma. Ak chcete tiež vykonať skutočný prieskum stránky s teplotnou mapou, musíte si zvoliť platenú verziu NetSpotu (alebo použiť iný nástroj, napríklad HeatMapper).