Ako

Dokonalé zálohovanie v 12 krokoch

Keď sa teľa utopí, jamka sa naplní. Ak existuje príslovie, ktoré platí pre mnohých používateľov počítačov, je to toto. Koniec koncov, dôležitosť zálohy cítite iba vtedy, keď došlo k poruche pevného disku alebo ak ransomvér zašifroval všetky údaje a neexistuje bezpečná kópia. To je tiež okamih, keď každý vie, čo mal urobiť, konkrétne robiť zálohy. Vytváranie profesionálnych záloh je našťastie jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.

Každý vie, že musíte chrániť počítač so systémom Windows, a preto si každý inštaluje antivírusový softvér. Ibaže tu nie ste iba s antivírusovým programom, sú údaje v počítači viac ohrozené ako samotný malware. Používatelia robia chyby, môže dôjsť k poruche pevného disku, strate alebo krádeži notebooku. Ak nemáte zálohu, vaše údaje sú skutočne preč. Pravidelné zálohy sú preto nevyhnutné. Napriek tomu nie každý má svoje zálohy v poriadku, čo znamená, že riskujú stratu rokov práce na dokumentoch Word a Excel, ako aj o celej zbierke digitálnych fotografií a videa.

01 Tri-dva-jeden

Koľko záloh vlastne potrebujete? Dobrým pravidlom je pravidlo 3-2-1: 3 zálohy na 2 médiá, z ktorých 1 je vonku.

Pod tromi zálohami máme na mysli tri úplné kópie vytvorené v troch rôznych časoch. S každým by malo byť možné obnoviť všetky údaje nezávisle od zvyšných dvoch. Dve médiá označujú dva rôzne typy úložiska, napríklad pevný disk a cloudové úložisko alebo pevný disk a NAS. Udržiavanie jednej z týchto troch záloh mimo domova znie ťažko, ale je to praktické: v práci, s rodinou alebo priateľmi, sú to všetko dobré miesta na uloženie zálohy. A z reciprocity jedného z nich umiestnite k sebe domov. Najmä keď nie ste dlhšie doma, napríklad keď idete na dovolenku, je nerozumné mať všetky dáta plus všetky zálohy doma sami.

S ohľadom na toto pravidlo skutočne dobrého (profesionálneho) zálohovania v tomto článku začneme s plateným softvérom Acronis True Image 2017 - štandardné predplatné na 1 rok. Tento softvér stojí 40 eur ročne (v čase písania článku zľavnený na 30 eur ročne) a okamžite ponúka 50 GB cloudové zálohovanie. To je ideálne riešenie na uchovanie jednej zo záloh v cloude, a teda vonku.

Alternatívny softvér

V tomto článku používame hlavne Acronis True Image 2017, náš vysoko uznávaný program zálohovania a zobrazovania. Aj keď to určite má určité výhody, nie je to potrebné. Môžete tiež prepojiť bezplatné riešenie zálohovania s bezplatným cloudovým úložiskom, ale pretože na prvom mieste je pohodlie, v tomto článku sa pre to nerozhodujeme.

Existujú samozrejme bezplatné programy, pomocou ktorých môžete vynikajúcim spôsobom zálohovať. Známym je Duplicati. Verzia 2.0, ktorá je už na webe, ešte nie je dokončená, odporúčame vám dovtedy používať verziu 1.3.4. Duplicati je bezplatný a otvorený zdroj a ponúka pokročilé funkcie, ako je šifrovanie, a je kompatibilný s cloudovými úložiskami napríklad od spoločností Google, Microsoft a Dropbox. Ďalšou priateľskou alternatívou je Backup & Recovery 14 Free Edition od spoločnosti Paragon.

02 Kopírovať alebo zálohovať?

Záloha nie je v skutočnosti nič iné ako „kópia“. Ak sa originál pokazí, použijete kópiu. Bohužiaľ to nie je také jednoduché, ako to znie. Napríklad nie každá kópia je vždy zálohou. Ak je kópia na rovnakom pevnom disku ako originál a táto jednotka zlyhá, bola tam kópia, ale žiadna záloha. Ak sa kópia nachádza na inom disku v tom istom počítači, jedná sa opäť o zálohu, ibaže došlo k zlyhaniu pevného disku, ale ransomvér zašifruje všetky disky. Potom vám to zatiaľ nie je na nič. A čo ak bola kópia vytvorená pred šiestimi mesiacmi, ide o zálohu? A čo keď máte zálohu, ale nie program na obnovenie údajov? Stručne povedané, zálohovanie je užitočné, iba ak môžete v maximálnej možnej miere a v prijateľnom čase obnoviť čo najviac pôvodných údajov.

03 Zálohovať čo?

Na otázku, čo zálohovať, nie je také ťažké odpovedať: všetko, čo potrebujete, aby ste sa po problémoch s počítačom mohli čo najrýchlejšie vrátiť do práce. Záloha preto obsahuje minimálne vaše vlastné súbory, ako sú dokumenty, fotografie a videá, ale aj všetko, čo je potrebné na obnovenie dát. Takže aj Windows je súčasťou zálohy a tiež zálohovacieho programu a možno hesla alebo licenčného kľúča. Aj keď je to všetko nevyhnutné, neznamená to, že by to malo byť všetko zálohované rovnako, alebo že by to malo byť všetko urobené spoločne. Pretože budete možno chcieť zálohovať údaje častejšie ako Windows (a tiež kvôli šetreniu úložného priestoru), odporúča sa oddeliť obnovenie systému od obnovy údajov.

RPO a RTO

Profesionáli používajú pri zálohovaní a obnove pojmy RPO a RTO. RPO znamená Recovery Point Objective, čo je maximálna strata dát vyjadrená v hodinách, dňoch alebo dlhšie. Môžete prísť o prácu na hodinu, dve hodiny alebo deň? Okrem toho existuje RTO, čo je cieľový čas obnovy. RTO je čas na zotavenie, čo je čas, ktorý potrebujete na obnovenie údajov a v prípade potreby aj systémov. Zálohu si môžete vytvoriť veľmi často, a preto máte veľmi malé RPO, ale ak potom opätovné nastavenie počítača a skutočné obnovenie zálohy trvá tri dni, budete mať stále dlhý palec hore.

04 Zálohovanie systému

Windows 10 ponúka možnosť zálohovania inštalácie systému Windows s cieľom obnoviť počítač po nehode. Zdá sa, že toto je funkcia systému Windows 7, ktorá už nie je vyvíjaná a má obmedzené možnosti. Týmto spôsobom môžete vytvoriť iba jednu zálohu systému a obnoviť ju iba na rovnakom počítači. Toto sú všetko obmedzenia, ktoré softvér Acronis True Image nemá. Ako už bolo spomenuté, budeme pracovať so štandardným 1-ročným predplatným. Po tridsaťdňovej skúške platíte ročne za licenciu pre jeden systém 40 eur (v súčasnosti 30 eur).

Stiahnite si skúšobnú verziu a nainštalujte program. Vyberte si Nástroj na tvorbu záchranných médií. Vytvorte obnovovací disk na disku DVD alebo USB. Po dokončení kliknite na Vytvoriť zálohu / Pridať zálohu. Pomenujte zálohu a kliknite na Plný počítač / disky a oddiely a vyberte disk Windows tu. kliknite na Ok. Potom kliknite na Cloud Acronis a zmeniť cieľ na disk so značným úložným priestorom. Dva príklady produktov špeciálne vyvinutých pre tento účel sú úložné zariadenia WD My Book a Seagate Backup Plus. Potom kliknite na Zálohujte teraz. Po dokončení zálohovania môžete počítač kedykoľvek obnoviť spustením počítača z disku na obnovenie, výberom zálohy, vybratím disku s chybnou inštaláciou systému Windows a povolením jeho obnovenia. O necelých pätnásť minút neskôr môžete pokračovať alebo - v prípade väčšej katastrofy - môžete začať obnovovať svoje vlastné súbory.

05 Koľko vlastných súborov

Teoreticky môžu byť vaše vlastné dokumenty, fotografie a videá umiestnené kdekoľvek na PC, ale pri štandardnom nastavení systému Windows sú vždy v priečinku C: \ Users. V tomto priečinku nájdete podpriečinky: jeden pre každý účet, ktorý je aspoň raz prihlásený do počítača. Každý z týchto podpriečinkov obsahuje známe predvolené priečinky, do ktorých má každý používateľ ukladať súbory, napríklad obrázky, dokumenty, hudbu, videá, ale aj pracovnú plochu. Ak teraz zálohujete tieto priečinky, budete mať súbory všetkých používateľov počítača. Pred zálohovaním je dôležité vedieť, koľko dát budete zálohovať. Táto skutočnosť je celkom rozhodujúca pre miesto, kde budete ukladať svoje vlastné údaje. Spustite preto program Prieskumník a kliknite na ľavý okraj Tento počítač. Vpravo teraz vidíte disk C. Dvojitým kliknutím ho otvoríte. Teraz uvidíte mapu Používatelia. Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte si Vlastnosti. Teraz nechajte Windows na chvíľu počítať, kým nezráta celkovú veľkosť súborov v priečinkoch používateľov.

06 Záložné médium

Preto by ste nemali zálohovať na rovnakom disku, na ktorom sú pôvodné údaje, a radšej nie na rovnakom počítači. Na výber je tiež veľa ďalších možností, napríklad externá jednotka USB, NAS alebo cloud. Jediným prostriedkom, ktorý už vlastne nie je bežný, sú zapisovateľné disky CD a DVD. Príliš malý, príliš drahý a nedostatočne opakovane použiteľný. Ostatné médiá však majú aj nevýhody, ktoré musíte pri výbere zohľadniť.

USB disk je lacný a rýchly a nad zálohovaním máte vždy úplnú kontrolu. Navyše, s dvoma alebo troma rýchlymi externými diskami, môžete kedykoľvek otočiť a udržať jeden alebo dva v práci alebo v rodine. Uistite sa, že ste zašifrovali disk alebo zálohu. Acronis True Image to dokáže, ale môžete to urobiť aj sami pomocou programu ako VeraCrypt. Funkčnosť NAS na zálohovanie je podobná ako na externom disku, iba NAS je nákladnejší. Avšak NAS s viacerými diskami môže chrániť pred zlyhávajúcim diskom prostredníctvom RAID, a toto riešenie je preto menej zraniteľné ako USB disk. NAS je často blízko počítača, čo je napríklad zraniteľnejšie napríklad voči krádeži. Cloud je vynikajúce riešenie zálohovania s výhodou, že zálohovanie nie je vo vašej domácnosti. Cloud je však rýchlo drahý, najmä pri veľkých zálohách, a pretože všetky dáta idú cez internet, je aj pomalý. Dodávateľ cloudov môže navyše robiť chyby alebo bankrotovať, čo spôsobí stratu vašich údajov. So softvérom, ktorý sme si tu vybrali, získate 50 GB cloudového priestoru, ďalší priestor je možné dokúpiť (napríklad predplatné s 500 GB cloudového priestoru vás ročne stojí 20 eur navyše).

07 Mobilné zariadenia

Čoraz viac údajov už nie je v počítači, ale v mobilnom zariadení. To môže byť stále notebook alebo MacBook, ale čoraz častejšie je to tablet alebo smartphone. Na týchto zariadeniach sa tiež vytvárajú a zhromažďujú údaje, ktoré si určite budete chcieť uchovať a zálohovať. S príchodom mobilných zariadení sa výzva nestratiť údaje nezmenšila. Acronis tiež ponúka aplikácie pre Android a iOS s True Image, ktoré vám umožňujú zálohovať dáta z týchto zariadení na cloud alebo na váš vlastný počítač. To posledné je veľmi jednoduché. Spustite program True Image a vyberte možnosť Dashboard / Mobile Device Backup. Na obrazovke sa teraz zobrazí QR kód. Potom uchopte smartphone alebo tablet a spustite aplikáciu Acronis. kliknite na Zmeniť cieľ / Zálohovať do počítača / Už ho mám / Skenovať QR kód a pomocou smartphonu alebo tabletu naskenujte QR kód na obrazovke Acronis True Image. Vyberte, čo chcete zálohovať, prípadne zadajte heslo Šifrovanie zálohy / nastavenie hesla a potom kliknite Zálohujte teraz.

Ľahšie mobilné zálohovanie

Pohodlným spôsobom, ako zálohovať dáta na mobilnom zariadení, je zahrnúť ich do zálohy počítača. Za týmto účelom si do mobilného telefónu nainštalujete službu cloudového úložiska, ako je Google Drive, iCloud alebo OneDrive. Nakonfigurujte to tak, aby sa osobné súbory (pravdepodobne napríklad fotografie a videá) automaticky nahrávali do príslušnej cloudovej služby. Potom nainštalujte synchronizačný softvér z rovnakej cloudovej služby do počítača a nechajte súbory v cloude synchronizovať s počítačom. Ak teraz fotografujete pomocou inteligentného telefónu, najskôr sa nahrá do cloudu a potom sa synchronizuje s počítačom PC alebo Mac. Synchronizácia vloží kópiu súborov do priečinka vo vašom vlastnom priečinku User, ktorý potom automaticky zahrniete do všeobecnej zálohy.

08 Vytvorenie zálohy

V skutočnosti je teraz všetko zariadené tak, aby sa vytvorila správna záloha. Vytvorili sme obraz systému, ktorý môžeme obnoviť z obnovovacieho disku, aby ste so zálohovacím softvérom mali vždy funkčný systém Windows. Tiež ste prišli na to, koľko dát chcete zálohovať, a vybrali ste si, kam si budete zálohy ukladať. Najmä prepínanie pomocou externých jednotiek je veľmi užitočné, najmä kvôli možnosti uložiť jednu alebo viac záloh na inom mieste. Nezabudnite tieto disky zašifrovať, môžete však šifrovať aj zálohu.

Teraz pripojte prvú externú jednotku k počítaču, najlepšie k portu USB3, pretože to výrazne zvyšuje rýchlosť. Potom spustite program zálohovania a zvoľte Pridať zálohu. V takom prípade vyberte údaje, ktoré chcete zálohovať Súbory a priečinky a prejdite do priečinkov používateľa. Vyberte ho a kliknite Ok. Potom vyberte cieľ zálohy, v tomto prípade externú jednotku USB. Potom kliknite na Zálohujte teraz. Ak chcete chrániť zálohu, kliknite na Šifrovať zálohu a dvakrát zadajte heslo. Potvrďte pomocou Uložiť a udržujte heslo v bezpečí, bez neho sa k údajom už nikdy nedostanete.

Šifrovať disk

Ak si chcete uchovať zálohu na mobilnom disku za dverami, dôrazne sa odporúča tento disk zašifrovať. Niektoré externé disky majú vlastný šifrovací softvér, ale minulosť sa osvedčila ako ľahká. Preto zostávame fanúšikmi TrueCryptu a teraz jeho nástupcu VeraCrypt. Vďaka tomu môžete zašifrovať celý disk a nikto nikdy nedostane prístup k údajom na disku. Stiahnite a nainštalujte si VeraCrypt. Na stránke www.computertotaal.nl existuje niekoľko podrobných plánov, ako šifrovať externý disk pomocou VeraCrypt.

09 Zálohovanie do cloudu

Záloha v cloude je vhodná najmä pre menší výber veľmi dôležitých údajov, ktoré chcete uchovávať v dobre zabezpečenom profesionálnom dátovom centre. Mnoho zálohovacích programov a pevných diskov teraz ponúka aj online úložisko, často za príplatok, ktorý sa na tento účel dobre hodí. kliknite na Pridať zálohu a pomenujte zálohu. Potom kliknite na Plné PC a vyber si Súbory a priečinky. Pretože máte v cloudu menej úložného priestoru, musíte najdôležitejšie súbory vyberať veľmi opatrne. Prejdite a vyberte priečinky a súbory. Potom kliknite na Ok. Ako cieľ opustíte cloud Acronis, ale teraz je to dôležité: šifrovanie. kliknite na Šifrovať zálohu a dvakrát zadajte heslo. Toto heslo si uložte do správcu hesiel, ako sú KeePass, Enpass alebo LastPass. Potom kliknite na možnosti a vyberte kartu Pokročilé / Dátové centrum v ktorej krajine je uložená vaša záloha. Užitočné, ak napríklad nechcete, aby sa vaše údaje ukladali v Spojených štátoch.

10 Možnosti

Boli urobené prvé zálohy, teraz je treba doladiť. Je dôležité, aby sa zálohy tvorili pravidelne. Použite na to plánovač v aplikácii True Image. Vyberte zálohu, ktorú ste vytvorili, a kliknite na možnosti. Na karte Plán môžete určiť, kedy chcete, aby sa táto úloha zálohovania vykonávala automaticky. Pri práci s alternatívnymi diskami Pokročilé nastavenia / Spustiť keď je pripojené aktuálne cieľové zariadenie, dobrá voľba. Na karte Schéma môžete si zvoliť, či chcete zakaždým vytvoriť úplnú zálohu alebo len uložiť zmeny. Pre druhú možnosť si vyberiete Prírastková schéma. Ak chcete e-mail, keď bolo zálohovanie úspešné alebo zlyhalo, môžete si ho nastaviť pomocou oznámenia. Ak na zálohovanie používate cloud, nezabudnite skontrolovať kartu Pokročilé. Tu môžete určiť, po koľkých verziách alebo mesiacoch je možné zálohy vymazať, aby sa šetrilo úložné miesto.

11 Otestujte zotavenie

Je veľmi dôležité vyskúšať, či je možné zo záloh obnoviť dáta. Vyberte zálohu a zvoľte Obnovte súbory. Teraz vyberte jeden alebo viac súborov v zálohe a kliknite na Ďalší. Pretože je to skúška. nechcete prepísať pôvodné súbory. Preto kliknite na Prehľadávať v hornej časti obrazovky a vyberte iné miesto, napríklad Desktop. Potom kliknite na Obnoviť teraz a čakať na úspešné absolvovanie testu.

12 Prehľad

Skvelou vlastnosťou True Image je prehľad všetkých záloh na všetkých zariadeniach spravovaných pomocou True Image. Kliknite na ikonu Dashboard / Online Dashboard a počkajte, kým sa otvorí hlavný panel online. Tu vidíte všetky zariadenia zálohované s True Image a stav záloh. Môžete tiež dohodnúť ďalšie možnosti.