Ako

Zastavte spyvér Microsoft v systéme Windows 10

Keď je niečo rozdané zadarmo, ste produktom. Po inovácii na Windows 10 to bolo bolestne jasné. Operačný systém zhromažďuje a zdieľa informácie o vašom použití minimálne s Microsoftom. Môžete vypnúť veľa funkcií, ale nie všetky. Budeme sa tým zaoberať.

Windows 10 je prvá verzia operačného systému so zabudovaným spywarom. Napríklad neustále kontroluje a zaznamenáva vašu polohu a všetky vaše aktivity a zdieľa tieto informácie so sebou a s tretími stranami. Tento prístup je často kritizovaný, zdá sa však, že Microsoft je voči nemu hluchý. Spoločnosť v blogovom príspevku iba vysvetlí, že zhromažďuje tieto údaje, aby „zabezpečila, aby produkt Windows pracoval lepšie pre vás“, a že „ako používateľ určujete, aké informácie sa zhromažďujú“. Prečítajte si tiež: Takto si nárokujete svoje právo na súkromie.

Realita je však iná: vypnúť môžete iba časť zhromažďovania údajov, inú časť nie alebo iba za príliš vysokú cenu. Napríklad technika SmartScreen, ktorá vyhľadáva na webových stránkach phishing a malware, je skvelá vec, ale prečo musia byť informácie o každej navštívenej stránke zdieľané aj so samotnou spoločnosťou Microsoft? Každý počítač so systémom Windows 10 má tiež jedinečný reklamný identifikátor, ktorý sa používa na anonymnú identifikáciu počítača. Čo však robiť, ak tieto reklamy nechcete, dokonca ani anonymné?

Akí blázniví si nás Microsoft myslí?

Dôležitú úlohu v spyware spoločnosti Microsoft zohráva služba s názvom DiagTrack. Súčasťou systému Windows je služba, ktorá funguje bez povšimnutia na pozadí. Existuje mnoho služieb, veľa z nich je užitočných, ale tento DiagTrack je služba, ktorá zhromažďuje a zdieľa súkromné ​​údaje, históriu prehliadania a vyhľadávania a informácie o počítači na pozadí so spoločnosťou Microsoft. Mnoho používateľov preto službu vypátralo a vyplo. Keď spoločnosť Microsoft v novembri vydala veľkú aktualizáciu pre Windows 10, služba zrazu zmizla, a to aj na počítačoch ľudí, ktorí si službu sami nevypli.

Naučil sa Microsoft? Naopak, bohužiaľ. Ukázalo sa, že Microsoft premenoval iba špionážnu službu s aktualizáciou a znova ju zapol na všetkých počítačoch. Tiež počítače, kde bola služba vypnutá. A to bez toho, aby sme o tom používateľa informovali. Bolestivý praktický príklad toho, ako spoločnosť v dnešnej dobe vybavuje sťažnosti používateľov na (súkromie): ignorujte, zakryte a skryte sa, kde je to potrebné. Aj keď spoločnosť Microsoft uviedla, že pri vývoji systému Windows 10 hodlá mimoriadne počúvať spätnú väzbu od používateľov.

Vypnite DiagTrack

Pre tých, ktorí to chcú skontrolovať: DiagTrack (alebo služba diagnostického sledovania) sa teraz nazýva „Pripojené používateľské skúsenosti a telemetria“. Príjemnejšie meno pre rovnakú hovädzinu. Stále chcete túto službu deaktivovať alebo znova? Stlačte kombináciu klávesov na klávesnici Kláves Windows + R v. Zadajte príkaz do poľa Spustiť services.msc v nasledujúcom Zadajte. V zozname služieb hľadajte Prepojené zážitky používateľov a telemetria. Dvakrát na ňu kliknite a vyberte si Prestaň. Položiť to Typ spustenia potom ďalej Vypnutý.

Vyzbrojte sa

V skratke. Zdá sa, že Microsoft nechce pre svojich používateľov to najlepšie. Nemôžeš s tým nič urobiť? Áno určite. Môžete vyhľadať rôzne možnosti funkcií citlivých na súkromie a vypnúť ich. To nie je ťažké, ale Microsoft sa pravdepodobne zámerne rozhodol distribuovať všetky možnosti dôležité pre ochranu súkromia do veľkého počtu častí v rámci nastavení. Musíte sa teda pozrieť a je veľká šanca, že vám bude chýbať jeden alebo pár, ak zoznam verne nedokončíte.

Časť tohto zhromažďovania údajov je možné zakázať v nastaveniach systému Windows 10. Celý popis toho, ako to urobiť a ako zabrániť niektorým dôležitým porušovateľom ochrany osobných údajov v nastaveniach systému Windows, nájdete na našom webe.

Pomôcky, ktoré pomáhajú

Vyšlo pomerne veľa programov, ktoré pomáhajú spravovať možnosti ochrany osobných údajov v systéme Windows 10. Pri sťahovaní a inštalácii buďte kritickí. Nezabudnite nainštalovať nástroje na ochranu osobných údajov iba z dôveryhodných webových stránok a pred inštaláciou programu skontrolujte každé stiahnutie prostredníctvom servera VirusTotal.com (pozri rámček Malware alarm?). Pomocou možností inštalácie môžete vynechať nepotrebný ďalší softvér.

Upozornenie na malvér?

V tomto článku sa zmienime o troch nástrojoch, ktoré vám môžu pomôcť v boji proti špionáži v systéme Windows. Všetky tieto tri body sme samozrejme nechali skontrolovať na serveri VirusTotal.com. VirusTotal je služba (v dnešnej dobe od spoločnosti Google), ktorá dokáže skenovať weby a softvér na prítomnosť vírusov a škodlivého softvéru a využívať produkty desiatok rôznych bezpečnostných spoločností. VirusTotal hlási, že program Destroy Windows 10 Spying je úplne čistý. Existujú dve verzie DoNotSpy10: darovaná verzia vo výške 5 dolárov je čistá, ale bezplatná verzia správne hlási prítomnosť adware. Počas inštalácie môžete tiež zabrániť zobrazeniu tohto reklamného softvéru OpenCandy vo vašom systéme. Na serveri W10Privacy dva z viac ako 50 skenerov spoločnosti VirusTotal nahlásia správu, predpokladáme však, že ide o falošne pozitívny výsledok.

Možno však zistíte, že váš bezpečnostný softvér pri sťahovaní týchto programov vyvolá poplach, aj keď program VirusTotal klasifikuje softvér ako bezpečný. To súvisí s heuristickým skenerom niektorého bezpečnostného softvéru, ktorý nesprávne identifikuje inštalačný súbor ako nebezpečný.