Ako

Čo je to Arduino a prečo je také zábavné?

Ak hľadáte zábavné elektronické projekty na internete, neskončíte pod menom Arduino. Open source systém sa používa pre aplikácie internetu vecí, robotov a zábavné DIY projekty. Čo je to vlastne Arduino a prečo je tak zábavné experimentovať s týmto cenovo dostupným systémom?

Arduino je elektronická platforma s otvoreným zdrojovým kódom a pozostáva z kombinácie hardvéru a softvéru. Všetko je zamerané na to, aby ste si s elektronickými súčiastkami mohli čo najjednoduchšie manipulovať sami. Zámerom výrobcov je, aby ich mohli rýchlo použiť aj ľudia bez skúseností s programovaním a elektronikou. Prečítajte si tiež: Windows 10 na vašom Raspberry Pi v 16 krokoch.

Základom každého projektu Arduino je doska Arduino, na ktorú je spájkovaných množstvo štandardných komponentov. Srdcom dosky Arduino je mikrokontrolér, zvyčajne Atmel ATmega. Niektoré dosky Arduino však majú mikrokontroléry napríklad od spoločnosti Intel alebo STM. To, čo ešte nájdete na doske Arduino, závisí od modelu. Väčšina dosiek je vybavená pripojením USB na komunikáciu s počítačom, sú však k dispozícii aj dosky, ktoré majú iba modul WiFi. Veľkou výhodou dosky Arduino je, že na doske sú už nainštalované všetky potrebné súčasti potrebné na uskutočnenie jednoduchých DIY projektov.

Po stranách každej dosky nájdete vstupy a výstupy, ktoré môžete pomocou drôtov pripojiť k snímačom, motorom, LED svetlám a iným komponentom, aby ste si vytvorili svoj vlastný produkt. Pretože sú tieto komponenty často veľmi lacné, môžete si za málo peňazí vyrobiť vlastnú IP kameru, robota alebo aplikáciu IoT. Na programovanie vášho projektu Arduino budete potrebovať počítač, ale to neznamená, že váš projekt bude nakoniec potrebovať počítač, aby mohol fungovať. Za normálnych okolností je váš projekt Arduino napájaný z USB pripojenia. Ak chcete spustiť samostatný projekt Arduino, musíte pripojiť sieťový napájací adaptér alebo batériu.

Súboj medzi spoločnosťami Arduino LLC a Arduino SRL

História a nedávny vývoj Arduina bol sužovaný súdnymi spormi a nedovolenou komunikáciou. Predchodcu projektu Arduino zahájil v roku 2004 kolumbijský študent Hernando Barragán, ktorý svoju prácu napísal v Taliansku. Svoju prototypovú platformu nazval Wiring (Elektroinštalácia) a dodnes existuje na www.wiring.org.co. Barragánovými supervízormi boli Massimo Banzi a Casey Reas, ktorí pracovali okrem iného na programovacom jazyku a vývojovom prostredí Processing.

Arduino sa narodilo v roku 2005 a bolo odvodené od firmy Wiring. Barragán však nebol súčasťou tímu Arduino. Do roku 2008 sa nestalo nič zlé, ale keď si koncom roku 2008 jeden z piatich členov tímu - Gianluca Martino - zaregistroval meno Arduino v Taliansku prostredníctvom svojej spoločnosti Smart Projects, viedlo to po rokoch k prestávke medzi členmi tímu Arduino. Martino začalo so spoločnosťou Arduino SRL a skopírovalo existujúcu webovú stránku www.arduino.cc na www.arduino.org. Web Arduino.cc je prevádzkovaný spoločnosťou Arduino LLC a táto skupina ľudí, vrátane Banzi, bola prinútená súdnym sporom k predaju produktov Arduino mimo USA pod menom Genuino. V tejto chvíli ešte stále prebiehajú súdne spory a dovtedy si musíme vystačiť s dvoma spoločnosťami, ktoré vyrábajú rovnaké výrobky pod rovnakým názvom. Pre jednotnosť budeme v tomto článku používať iba názov Arduino. Aj keď technicky musíme hovoriť o Genuino v Európe, keď hovoríme o doskách Arduino LLC, Arduino LLC, produkty sú identické. Uvidí sa, či to tak bude aj v budúcnosti.

Produkty

Ak chcete získať predstavu o tom, čo je možné v systéme Arduino, a aké produkty sú k dispozícii, je užitočné navštíviť túto webovú stránku ako prví. Poznámka: ceny uvedené na tejto webovej stránke sú bez DPH a bez nákladov na dopravu). Môžete tiež navštíviť www.arduino.org, táto webová stránka ponúka trochu inú ponuku. Kliknite na Produkty a uvidíte, že existujú tri oficiálne dosky pre začiatočníkov: Uno, 101 a Micro. Uno je štandardný model a o tomto je napísaná väčšina manuálov a cvičení. Uno dorazilo k tretej revízii a preto sa nazýva aj Rev3 alebo R3.

Uno stojí 20 eur a vychádza z mikrokontroléra ATmega328P. Obsahuje 32 kilobajtov flash pamäte a 2 kilobajty RAM. Model 101 je luxusnou verziou modelu Uno a má mikrokontrolér Intel Curie. Model 101 má navyše bluetooth a na doske akcelerometer a gyroskop. Ak chcete vytvoriť projekt, ktorý využíva pohyb alebo potrebujete komunikovať s niečím iným cez bluetooth, je to dobrá voľba. 101 stojí 28,65 eur. Micro je kompaktná doska s integrovaným pripojením USB a stojí 18 eur. Pre pokročilých používateľov sú k dispozícii ešte zložitejšie dosky, napríklad Arduino MEGA 2560, ktorý je väčší, poskytuje viac vstupov a výstupov a stojí vás 35 eur. Pretože Arduino je systém s otvoreným zdrojom, existujú aj ďalší výrobcovia, ktorí ponúkajú dosky Arduino. Praktický zoznam porovnateľných tabúľ nájdete tu.

Rozšírte pomocou štítov

Svoj projekt Arduino môžete rozšíriť o snímače, motory, rezistory a ďalšiu elektroniku, k dispozícii sú však aj takzvané štíty. Jedná sa o vopred spájkované dosky plošných spojov, ktoré rozširujú funkčnosť vašej dosky Arduino. Môžete si napríklad kúpiť joystickový štít na ovládanie vášho projektu pomocou joysticku. Ďalším populárnym štítom je štít BLE, pomocou ktorého do svojho Arduina pridáte bluetooth 4.0. Kliknete na štít na svojej existujúcej doske Arduino. Týmto spôsobom napájate nielen normálnu dosku, ale aj svoj štít.