Ako

Takto môžete v macOS aktivovať pravé tlačidlo myši

Myši Apple nemajú pravé tlačidlo myši, vždy mali. Prepínače systému Windows to nenávidia. A aby sme boli spravodliví, toto „sekundárne kliknutie“ má v systéme macOS aj praktické aplikácie. Takže späť, pretože v MacOS môžete jednoducho aktivovať a používať pravé tlačidlo myši, takmer ako vo Windows.

Nová myš dodávaná s iMacom už vlastne nemá vôbec viditeľné tlačidlo. Chýba dokonca aj koliesko myši. Je to preto, že táto myš Magic Mouse má povrch citlivý na dotyk. Trením zhora nadol (a prípadne zľava doprava) sa aktivujú veci ako posúvanie. Zároveň tiež platí, že myš dokáže presne zistiť, kde sú na nej vaše prsty. A táto skutočnosť je užitočná na rýchle uvedomenie si pravého tlačidla myši. Ak to chcete urobiť, najskôr kliknite na jablko v pravom hornom rohu obrazovky a potom na Predvoľby systému. Alebo kliknite na Predvoľby systému (zariadenie) v doku, presne to, čo chcete. V okne, ktoré sa otvorí, dvakrát kliknite Myš. Kliknite - ak je to potrebné - v inom novom okne Namierte a kliknite. Potom zaškrtnite možnosť pod Sekundárne kliknutie v. Praváci si túto možnosť prirodzene vyberajú Kliknite na pravú stranu; ľaváci si tu tiež môžu zvoliť ľavú stranu. Odteraz máte (opäť) funkčné pravé tlačidlo myši.

Ctrl-klik

Je tiež možné kliknúť sekundárne bez pravého tlačidla myši. V takom prípade kliknite na myš a súčasne držte stlačený kláves Control na klávesnici. Takto uvidíte rovnaké kontextové ponuky ako pri kliknutí pravým tlačidlom myši. Je to však - určite pre každého, kto je zvyknutý aj na iné operačné systémy - operácia navyše, na ktorú si treba trochu zvyknúť. Napriek tomu sa, dokonca ani pri zapnutom pravom tlačidle myši, nemôžete úplne vyhnúť kombinovaniu s klávesmi počas používania myši. Napríklad je možné ťahať pravým tlačidlom myši pod Windows. Po uvoľnení sa zobrazí kontextové menu s možnosťami kopírovania a presunu. Presunutie doprava nefunguje v systéme macOS. Žiadna katastrofa: ak chcete presunúť jeden alebo viac súborov, presuňte ich na požadované miesto a súčasne držte stlačené príkazové tlačidlo na klávesnici. Toto je vlastne jediná kombinácia klávesu myš, ktorú si musíte pamätať po aktivácii pravého tlačidla myši.