Preskúmanie

Nokia 9 Pureview - päť očí vidí viac

Jedným z najzaujímavejších smartfónov ohlásených v roku 2019 je bezpochyby Nokia 9 Pureview. Nokia 9 je špičkové zariadenie spoločnosti Nokia a je pozoruhodná najmä piatimi fotoaparátmi, tzv. „Pentacam“ vzadu.

Nokia 9 PureView

cena od 599 €, -

Farby Modrá

OS Android 9.0 (Android One)

Obrazovka 6 palcový OLED (2880 x 1440)

procesor 2,8 Ghz oktacore (Snapdragon 845)

RAM 6 GB

Skladovanie 128 GB

Batéria 3 320 mAh

fotoaparát 12 megapixelový pentacam (zadný), 20 megapixelový (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC Formát 15,5 x 7,5 x 0,8 cm

Váha 172 gramov

Iné skener odtlačkov prstov pod displejom, hardvérový kľúč, 3,5 mm headset, IP67

Webová stránka www.nokia.com 7 Skóre 70

  • Pros
  • cena
  • Android One
  • fotoaparát
  • Negatíva
  • Spracovanie fotoaparátu trvá príliš dlho
  • Žiadny port pre slúchadlá
  • Skener odtlačkov prstov

Mnoho nadšencov inteligentných telefónov dáva srdcu rýchlejšie meno Pureview. Spoločnosť Nokia prelomila cestu so svojimi fotoaparátmi pre smartphony Pureview, ako sú napríklad Nokia PureView 808 z roku 2012 a Nokia Lumia 1020 z roku 2013 (nasledujú niektoré ďalšie inteligentné telefóny Lumia). Aj keď bola technológia fotoaparátu v týchto smartfónoch revolučná, smartphone nemal obrovský úspech v predaji. Bolo to skôr vďaka platformám smartfónov. Prvý Pureview bežal na Symbiane, ktorý bol v tom čase už zastaraný, a druhý bežal na Windows Phone, z ktorého bol málokto nadšený a chýbali mu aplikácie na úpravu a zdieľanie krásnych fotografií. Značka Pureview bola súčasťou predávaného nábytku Nokia, ktorý sa v roku 2015 dostal do rúk spoločnosti Microsoft. Oživená Nokia prevzala názov Pureview opäť v roku 2018 a dala známku novej Nokii 9. Vďaka tomu sú očakávania od smartfónu okamžite vysoké.

Fotoaparát Pureview

Na tomto telefóne Nokia 9 Pureview spolupracuje päť fotoaparátov a vytvorí dokonalú fotografiu zo smartphonu. Takzvaný Pentacam. Obrázok týchto piatich fotografií je zlúčený do jednej konečnej fotografie. Vďaka údajom z piatich fotografií je samozrejme tiež veľa možností pre následné spracovanie, vďaka čomu je tento smartphone Pureview veľmi zaujímavý aj pre pokročilých fotografov.

Prísady Nokia

Samozrejmosťou je viac ako jeden zaujímavý fotoaparát. Nokia urobila zmŕtvychvstanie a to nevychádza z ničoho nič. Nielen, že má Nokia atraktívnu cenu, je tiež jedným z mála výrobcov Androidov, ktorý na Android One plne vsádza. Vďaka tomu je podpora Androidu a bezpečnostných aktualizácií v poriadku, čo sa o väčšine ostatných výrobcov Androidu povedať nedá. Špičkový smartfón s dobrým fotoaparátom. To určite znie dobre.

Nokia ale bohužiaľ nemá všetko v poriadku. To je zrejmé, keď otvoríte krabicu. Tu narazíte na 3,5 mm headset a hardvérový kľúč na pripojenie k Nokii 9. Výrobcovia smartphonov, vrátane spoločnosti Nokia, stále nedokázali urobiť dobrý argument na odstránenie portu pre slúchadlá. Ale poskytnutím tradičného headsetu aj hardvérového adaptéra nepriamo pripúšťate, že smartphone je bez portu neúplný. Kvalita zvuku zabudovaných reproduktorov je tiež pozoruhodne zlá.

Ďalším bodom, v ktorom Nokia 9 zaostáva, je snímač odtlačkov prstov. Nachádza sa vpredu za obrazovkou. Toto je nová technika, ktorú sme už mohli vidieť na smartfónoch, ako sú Samsung Galaxy S10, OnePlus 6T a Huawei Mate 20 Pro. Aj keď je to v pohode technika, moje doterajšie skúsenosti neboli také pozitívne. S Nokiou 9 som mal zatiaľ najhoršie skúsenosti so snímačom odtlačkov prstov za obrazovkou. Skener nepracuje oveľa častejšie ako on, a preto predstavuje v porovnaní s fyzickým snímačom odtlačkov prstov na spodnej alebo zadnej strane absolútne pokrok. Umiestnenie je tiež nemotorné: v strede obrazovky. Ak váš odtlačok prsta nie je zaregistrovaný, zariadenie si myslí, že stlačením 5 zadáte PIN kód.

Budujte kvalitu

Obrazovka je tiež vynikajúcej kvality a pri 6 palcoch nie je mimoriadne veľká. Vaše fotografie Pureview si na tejto obrazovke prídu na svoje, pretože z hľadiska farebnej reprodukcie a čistoty dobre skórujú. Napriek tomu, že je obrazovka o niečo menšia ako u ostatných špičkových smartfónov, veľkosť zariadenia je zhruba rovnaká. Je to preto, lebo Nokia sa vedome rozhodla nepoužívať triky na obrazovke, ako napríklad zárez alebo otvor pre fotoaparát. Získate tak výhodu nad obrazovkou, ale sú tu všetky senzory, napríklad na spoľahlivejšie odomykanie tvárou.

Kvalita zostavenia Nokie 9 je inak vynikajúca. Obzvlášť pôsobivé je, že sa spoločnosti Nokia podarilo umiestniť zadné kamery do krytu bez toho, aby vyčnievali. Prístroj je veľmi pevný, ale vďaka sklenenému krytu je samozrejme citlivý na odtlačky prstov a hladký. Niekoľkokrát Nokia z ničoho nič vykĺzla z mojej krabice, takže sa kryt javil ako nevyhnutný.

Nokia 9 s Android One

Práca s Androidom One je úľavou. Žiaden bloatware, ako sú klamlivé antivírusové programy, a žiadne ďalšie zbytočné aplikácie a zbytočné doplnky, ktoré majú iní výrobcovia k dispozícii. Teoreticky to má pozitívny vplyv aj na výkon a životnosť batérie. Sú prijateľné: zariadenie pracuje bez znateľného oneskorenia a dokáže spustiť ťažšie aplikácie a hry v poriadku, a to aj napriek tomu, že sa spoločnosť Nokia rozhodla nevybaviť tento smartphone najnovším procesorom Snapdragon a množstvom pamäte RAM. Výdrž batérie je asi deň, samozrejme v závislosti od vášho používania. Úprimne povedané, čakal som od toho trochu viac. Najmä preto, že veľa nových špičkových smartfónov je vybavených väčšou batériou približne 4 000 mAh. Nokia 9 má 3320 mAh (žiadna 3310, druhá premárnená príležitosť!).

Fotografie modelu Nokia 9 Pureview

Nokia 9 si samozrejme pre svoj fotoaparát kupujete. Jeho výkon je teda asi najdôležitejšou časťou tejto kontroly. A dobre ... O tom sa dá veľa povedať. V prvom rade technický. Fotoaparát pentacam sa skladá z piatich senzorov: dvoch RGB a troch monochromatických. Senzor „času letu“, nazývaný tiež TOF senzor, je schopný zaznamenávať vzdialenosť do rôznych bodov. Vďaka všetkým týmto senzorom je Nokia 9 dokonale schopná zachytiť hĺbku. Ale aj viac svetla. To umožňuje veľa v oblasti fotografií s hĺbkou ostrosti, ale aj za rôznych svetelných podmienok. Preexponované a podexponované oblasti môžu byť týmito senzormi lepšie vnímané. Päť snímačov má rozlíšenie 12 megapixelov (okrem clony f / 1,8, 28 mm, veľkosti snímača 1 / 2,9 "a veľkosti pixelov 1,25 µm). Pretože sú snímače rovnaké, chýba schopnosť priblíženia bez straty kvality. , čo je možné napríklad u (troch) duálnych fotoaparátov (teleobjektív a širokouhlé objektívy) napríklad v zariadeniach iPhone XS, Galaxy S10 + a Huawei Mate 20.

Zľava doprava: hĺbku ostrosti nedokáže Nokia 9 PureView robiť ako nikto iný, v tme sa zachová veľa detailov, pri priblížení budú fotografie zrnitejšie.

To vytvára na fotografii celé množstvo údajov. Fotografie sa predvolene ukladajú vo formáte JPG, ale je v nich už dosť informácií. Napríklad informácie o hĺbke, aby ste neskôr mohli pomocou tlačidiel posunúť zaostrenie na hĺbku ostrosti. Môžete to urobiť dokonca aj vo Fotkách Google, čo je naozaj super. Pre pokročilých fotografov Nokia 9 úplne slintá s možnosťami fotoaparátu pentacam. Najmä skutočnosť, že všetky tieto údaje môžete uložiť do jedného nespracovaného súboru (.dng), ponúka veľa možností na následné spracovanie v programoch Lightroom alebo Snapseed.

Spracovanie všetkých týchto informácií predstavuje pre váš smartphone náročné náklady. Spracovanie trvá veľa času a súbor .dng sa pohybuje okolo 40 MB. Zdá sa, že smartphone nie je dostatočne výkonný na to, aby vykonal rýchle spracovanie a ukladanie. To, že sa namiesto rýchlejšieho Snapdragonu 855 používa procesor Snapdragon 845, nepomáha, a hoci je 6 GB RAM pre bežný smartfón v poriadku, Nokia 9 ich mohla využiť o niečo viac. Na to treba pamätať, pretože aj keď Nokia 9 fotí skutočne fantastické fotografie, nemáte ich ľahko dostupné a prepínanie medzi režimami fotoaparátu si vyžaduje určitý čas. Čas, ktorý ako fotograf nemáte vždy.

Obrázky však majú písať domov. Nech sú svetelné podmienky akékoľvek. Veľmi dobré a podrobné sú aj portrétne fotografie: s ohľadom na rozdelený koniec môže byť osoba, ktorú fotografujete, umiestnená pred rozmazané pozadie. Alebo naopak, ak považujete pozadie za zaujímavejšie ako osoba alebo objekt.

Spracovanie fotografie trvá veľa času a súbor .dng sa pohybuje okolo 40 MB.

Nokia 9 v praxi

Veľmi sa mi páči Nokia 9 Pureview. S dobrým fotoaparátom, Androidom One a značkou gun-factor by to malo byť tiež tak. Ale nemôžem. Frustrácia Nokie 9 je tak zbytočná. Odomknutie už potápa moju odvahu, port pre slúchadlá je stratový a fotenie frustrujúce. Smartfón sa nezdá byť pre fotoaparáty dostatočne výkonný. Prepínanie medzi režimami fotoaparátu trvá zbytočne dlho, takže vám môže uniknúť fotografická príležitosť a pri spracovaní fotografie máte pocit, že to trvá večnosť - telefón sa tiež citeľne zahreje. Aj keď môžete pokračovať v snímaní fotografií, úplné spracovanie fotografie niekedy trvá až pol minúty. To je zastarané a veľmi trápne, ak chcete svoju nádherne nasnímanú fotografiu ukázať niekomu inému. Zatieňuje skutočnosť, že fotografie sú nádherné a možnosti následného spracovania univerzálne.

Ak by som si mal momentálne zvoliť výkonný smartfón s dobrým fotoaparátom v rovnakej cenovej relácii, tak by som radšej odporučil Samsung Galaxy S9 +. Zážitok z fotografovania je potom jednoducho lepší, pretože svoju fotografiu máte okamžite k dispozícii bez trpezlivosti. Pokročilí fotografi, ktorí dokážu žiť s dobou spracovania, majú však množstvo možností pre následné spracovanie. Hĺbkové profily sú všestranné a fotografie .dng (RAW) ponúkajú extrémne veľa možností následného spracovania, napríklad v programe Adobe Lightroom. Kto sa radšej sústredí na fotenie krásnych fotografií, môže si byť istý, že Nokia 9 uspeje.

Záver

Nokia 9 PureView bohužiaľ nemôže celkom splniť moje očakávania. Aj keď je zariadenie nádherné a Nokia je vďaka Android One príkladom pre ďalších výrobcov smartfónov, bez portu pre slúchadlá sa cíti nedokončené a snímač odtlačkov prstov za obrazovkou je neštandardný. Vďaka fotografiám a možnostiam fotografovania, ktoré prináša Nokia 9 PureView, je samostatný fotoaparát nadbytočný. Ale zariadenie nie je dosť výkonné na to, aby rýchlo spracovalo fotografie alebo plynulo prepínalo medzi režimami fotoaparátu, takže vám uniknú fotografické momenty, ktoré dokážu zachytiť iné smartphony. Vďaka tomu budú vaše fotografie nádherné, ale fotografický zážitok nie je optimálny.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found