Ako

Vylepšite svoj počítač a urobte ho oveľa rýchlejším

Mnoho ľudí považuje aktualizáciu počítača za dosť strašidelnú. Najprv musíte vedieť, čo upgradovať, čo ďalej kúpiť a ako nainštalovať a používať nový diel. Avšak s niekoľkými užitočnými tipmi je už možné upgradovať mnoho komponentov v počítači bez prílišnej námahy.

Tip 01: Ktorá časť?

Predtým, ako prediskutujeme, ktoré časti môžete inovovať, je dôležité najskôr určiť, ktorá časť si najviac vyžaduje aktualizáciu. Takzvané „úzke miesto“ vášho počítača je časť, ktorá zaisťuje, že ostatné časti počítača nie sú využívané optimálne, pretože je taká pomalá, že si na ňu všetci ostatní musia počkať. Môže to byť váš procesor, vnútorná pamäť, pevný disk alebo grafická karta. Niekedy je ľahké zistiť, ktorá časť vyžaduje aktualizáciu: napríklad ak dostanete správu, že už na disku nemáte viac voľného miesta. Niekedy je to menej jasné. Ak chcete zistiť, kde je aktualizácia najviac potrebná, otvorte pri používaní počítača Správcu úloh. V systéme Windows 10 to urobíte kliknutím pravým tlačidlom myši na panel úloh a výberom možnosti Správa úloh. Možno ho budete musieť najskôr stlačiť Viacpodrobnosti kliknúť, potom prejdete na kartu Výkon môžete prejsť tam, kde pre každú časť vidíte, ako ju používa váš počítač. Ak tam uvidíte jasného podozrivého, je čas sa pripraviť. Ak však chcete zrýchliť počítač ako celok, pozrite sa na jeho tip Pamäť a SSD.

Tip 02: Pamäť

Jednou z najjednoduchších aktualizácií vášho počítača je pridať internú pamäť, RAM. Vďaka väčšej pamäti RAM je váš počítač schopný lepšie spúšťať viac programov súčasne, pretože všetky programy v pamäti môžu zostať aktívne. Ak teraz máte 4 GB alebo menej vnútornej pamäte, je čas upgradovať na 8 GB, aby bol váš počítač zabezpečený do budúcnosti. Na zobrazenie všetkých potrebných informácií z pamäte je najlepšie použiť program RAMMon od spoločnosti PassMark. Stiahnite si program a postupujte podľa inštalačných krokov. Potom sa program automaticky otvorí. Celkové množstvo pamäte uvidíte hore a na Typ ram aký typ pamäte RAM má váš počítač. Budú to DDR2, DDR3 alebo DDR4. Ak používate DDR2, váš počítač je taký starý, že inovácia už pravdepodobne nestojí za námahu. Pod ním je Štandardný názov, kde je porcia po DDRX- frekvencia je. V RAMMon vidíte typ a množstvo RAM na slot. Ak už nie je k dispozícii žiadny voľný slot, je možné vytiahnuť z počítača jednu lištu RAM a vložiť do nej novú s väčšou kapacitou. Mimochodom, pre počítače si kupujete pamäť s tvarovým faktorom DIMM, pre notebooky potrebujete SODIMM.

Tip 03: Nainštalujte pamäť

Inštalácia pamäte do počítača nie je taká zložitá. Skrinku počítača otvoríte odskrutkovaním skrutiek na zadnej strane, aby ste mali prístup k základnej doske. Potom položte počítač na bok. Líši sa podľa základnej dosky, ale často je na vrchu jeden alebo dva pásy pamäte s množstvom voľných slotov. Na koncoch týchto pruhov je miesto, kde môžete stlačením uvoľniť RAM zo základnej dosky, aby ste ju mohli v prípade potreby vybrať. Potom vložte novú lištu pamäte tak, že ju pevne zatlačíte do držiaka, kým nezacvakne. Presné kroky nájdete v príručke k základnej doske, kde sú často jasne popísané. Potom krátko pripojte počítač a zapnite ho. Po zavedení systému Windows viete, že pamäť je správne uložená.

Tip 04: Pevný disk

Ďalšou možnosťou, z ktorej môžete rýchlo profitovať, je inovácia pevného disku. Najmä ak vám chýba málo úložného priestoru a máte vždy problém udržať dostatok voľného miesta. To zatiaľ čo extra pevný disk nemusí stáť vôbec toľko. 1TB disk od päťdesiat eur už máte a 3TB disk od sto eur. Ak by ste chceli do počítača umiestniť ďalší disk, nezabudnite na niekoľko drobností. Napríklad sa musíte uistiť, že je v skrinke na PC dostatok miesta, ale často to nebude problém. To isté platí aj o notebooku, ale bohužiaľ v ňom často nie je dostatok miesta. U niektorých modelov môžete odstrániť akýkoľvek existujúci prehrávač DVD. Potom si môžete kúpiť „HDD Caddy“. To je držiak pre ďalší disk, aby sa doňho pekne zapadalo. Určite si kúpte nosič HDD, ktorý je vhodný pre vašu značku a typ notebooku. Mali by ste sa tiež ubezpečiť, že vaša základná doska má stále bezplatné pripojenie SATA a že váš zdroj napájania má k dispozícii ďalšie pripojenie na napájanie disku. Najlepšie urobíte, ak otvoríte skrinku počítača, preštudujete si súčasné pripojenia jednotky a zistíte, či je na danom kábli k dispozícii rovnaké pripojenie.

Inštalácia pamäte do počítača nie je taká zložitá
$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found