Ako

15 riešení všetkých vašich problémov s Wi-Fi

Používanie internetu doma bez WiFi je ťažké si predstaviť. Bezdrôtová sieť ponúka vysoký užívateľský komfort, aspoň pokiaľ funguje bez problémov. Niekedy vás však tiež stojí bolesti hlavy, napríklad ak chcete rozšíriť sieť, aby ste dosiahli lepší dosah, alebo ak sa zdá, že váš signál Wi-Fi pravidelne odmieta. Poskytujeme 15 riešení pre všetky vaše problémy s WiFi.

Tip 01: Strata signálu

Predpokladajme, že už na rôznych miestach v dome nedostanete spoľahlivý sieťový signál. Niekedy to ide, inokedy nie. Najprv môžete vyskúšať vypnúť a znova zapnúť bezdrôtový smerovač alebo prístupový bod. Ak to nepomôže, skontrolujte signál pomocou nástroja ako NetSpot Free (macOS a Windows) alebo pomocou mobilnej aplikácie WiFi Analyzer spoločnosti Farproc (Android).

Môžete to použiť na kontrolu, či je prijatý signál (rssi) dostatočne silný. Táto sila signálu je vyjadrená v záporných hodnotách dBm. Záverom je, že -40 dBm je vynikajúci signál, zatiaľ čo -80 dBm je zvyčajne nedostatočný. Pri analyzátore WiFi klepnite na ikonu oka a vyberte Merač signálu. Na serveri NetSpot si môžete prečítať silu v stĺpci Signál.

Ak sa signál ukáže ako príliš slabý, prečítajte si tipy 2 a 3. V opačnom prípade existuje veľká šanca, že dôjde k rušeniu zariadení, ako sú mikrovlnné rúry alebo bezdrôtové telefóny, najmä ak vaše zariadenia Wi-Fi používajú frekvenciu 2,4 GHz. pásmo: to vidíte v stĺpci Kapela z NetSpotu alebo z WiFi Analyzeru cez Kanálový graf.

Tip 02: Prekrytie kanála

Je tiež možné, že existujú susedné siete, ktoré používajú (takmer) rovnaký kanál v spektre 2,4 GHz. NetSpot ukazuje, že ak postupne Detaily a Kanály 2,4 GHz kliknutia, o WiFi analyzátor prejdete na možnosť Kanálový graf.

Zvyčajne pomáha nastaviť iný kanál pre domácu sieť na bezdrôtovom smerovači alebo prístupovom bode, najlepšie taký, ktorý je vzdialený najmenej päť čísel od najsilnejšieho susedného kanála (napr. 6, ak má sused 1 alebo 11). Možnosť Kontrola kanála samotný WiFi Analyzer navrhuje optimálnu voľbu kanálu.

Môžete tiež použiť bezplatný nástroj WiFi Channel Picker, ktorý funguje iba v pásme 2,4 GHz (Windows). Spustite nástroj, označte SSID svojej siete a stlačte tlačidlo Ohodnotiť: prečítate si odporúčané číslo kanálu Najlepší kanál.

Tip 03: Obmedzený rozsah

Príliš slabý signál (pozri tip 1) zvyčajne znamená, že bezdrôtový smerovač nie je optimálne umiestnený (pozri tiež tip 5) alebo že signál jednoducho nedosahuje vaše mobilné zariadenie. Ak sa pomocou prístroja nemôžete priblížiť k smerovaču, problém možno vyriešiť zakúpením takzvaného sieťového smerovača so súvisiacimi prístupovými bodmi (satelitmi). Ale rýchlo stoja okolo 350 alebo 400 eur (napríklad NetGear Orbi RBK50). Oveľa lacnejším riešením je WiFi opakovač alebo predlžovač dosahu, ktorého ceny sa pohybujú okolo 30 až 70 eur. Zariadenie umiestnite niekde medzi smerovač a zamýšľané miesto príjmu. Majte však na pamäti, že rýchlosť signálu WiFi sa zníži na polovicu. Skontrolujte tiež, či zosilňovač podporuje súčasné dvojpásmové pripojenie, aby mohol súčasne pracovať so zariadeniami v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz.

Možnou alternatívou je súprava elektrického vedenia, kde pripojíte jeden adaptér k smerovaču a druhý umiestnite do miestnosti, kde chcete získať ďalší signál. Oba adaptéry si navzájom prenášajú signál cez elektrickú sieť. Počítajte s tým, že za súpravu bude približne 60 až 100 eur.

Tip 04: Extra router

Môžete tiež použiť druhý smerovač na zväčšenie dosahu bezdrôtovej siete, napríklad ak je modem / smerovač vášho poskytovateľa na trochu nešťastnom mieste, ako je merací prístroj. Ak tento modem / smerovač podporuje režim premostenia alebo opakovača, ťažko musíte urobiť viac, ako ho aktivovať. Ak nie, bude to vyžadovať trochu viac konfiguračnej práce. Takéto nastavenie už bolo podrobne rozobrané v tomto článku.

Dočasne pripojte počítač pomocou sieťového kábla k smerovaču 2. Vo svojom prehliadači zadajte adresu IP tohto smerovača a prihláste sa do webového rozhrania tohto smerovača. Poskytnite smerovaču 2 predtým nepoužívanú adresu IP, ktorá leží v rovnakom segmente siete ako smerovač 1. Konkrétne to znamená, že musíte zmeniť iba poslednú číslicu (napríklad 192.168.0.100 pre smerovač 1 a 192.168.0.200 pre smerovač 2). Maska podsiete musí byť rovnaká, pravdepodobne 255.255.255.0. Vypnite službu dhcp smerovača 2, koniec koncov je s najväčšou pravdepodobnosťou už aktívna na smerovači 1. Vo väčšine prípadov dáte obom smerovačom rovnaké SSID, ale nastavíte ich na iné číslo kanálu (napríklad 1 a 6, pozri aj tip 2). Na oboch nastavte rovnaký štandard Wi-Fi a šifrovanie a rovnaké heslo. Po dokončení konfigurácie smerovača 2 ho môžete pripojiť k sieti pomocou portu LAN (prepínač v rámci).

Tip 05: Optimálne miesto

Ak je na niektorých miestach vo vašom dome alebo na záhrade slabšia sila signálu, môže už pomôcť zmena polohy bezdrôtových smerovačov. Niekedy môže stačiť zavesiť ho trochu nižšie alebo vyššie alebo inak orientovať antény.

V iných prípadoch ho musíte naozaj zavesiť na iné, možno centrálnejšie miesto. Aby ste našli optimálne miesto, je najlepšie vykonať „prieskum miesta“: potom chodíte s notebookom po domácnosti (a balkóne alebo záhrade) a nepretržite zaznamenávate silu signálu. Takto sa vytvorí teplotná mapa: mapa, ktorá ukazuje, kde máte najlepší a najhorší príjem. Na základe týchto informácií potom môžete presunúť smerovač (smerovače), potom vykonajte test znova, kým nenájdete optimálnu pozíciu. Bezplatným nástrojom pre takúto mapu je Ekahau Heatmapper (vyžaduje sa bezplatná registrácia). V ideálnom prípade najskôr vytvoríte pôdorys vášho domu a importujete túto skicu do aplikácie Heatmapper (cez Mám obraz mapy): týmto spôsobom môžete pri meraní ľahko označiť miesto, kde stojíte. NetSpot má mimochodom aj funkciu prieskumu stránok, ktorá je však k dispozícii iba v platenej verzii (od približne 55 eur).

Poloha vášho bezdrôtového smerovača pomáha určovať kvalitu signálu

Tip 06: Žiadne WiFi?

Máte zariadenie so sieťovým portom, ale je ťažké získať k nemu sieťový kábel a na danom mieste nemáte Wi-Fi. Ak sa jedná o starý notebook (alebo stolný počítač) bez podpory WiFi, je pravdepodobné, že ho môžete zariadiť pomocou USB WiFi adaptéra. Takéto dongle máte od 15 eur.

Majte na pamäti, že takéto adaptéry často fungujú iba s určitými operačnými systémami. Ak má vaše zariadenie zabudovaný systém (napríklad s prehrávačom médií alebo tlačiarňou), môže sa stať, že nebude fungovať. V takom prípade môžete vyhľadať bezdrôtový most, ktorý sa tiež nazýva ethernetový alebo klientský most. Takéto zariadenie je takmer opakom prístupového bodu. Namiesto nastavenia bezdrôtového pripojenia z káblovej siete začínate od bezdrôtovej siete a káblové pripojenie ponúkate pripojením zariadenia k ethernetovému portu mosta. Niektoré smerovače môžu fungovať aj v takomto režime bezdrôtového mosta. Ak stále máte starý smerovač, skontrolujte, či ponúka takúto funkciu. Ak to tak nie je, je to možné pomocou aktualizácie firmvéru alebo alternatívneho firmvéru, napríklad DD-WRT (pozri tip 11).

Tip 07: Záludné použitie?

Svoju bezdrôtovú sieť ste samozrejme dobre chránili pomocou kľúča wpa2 (pozri tiež tip 14), ale nemáte úplnú istotu, že sused vašu sieť tajne nepoužíva. Najskôr skontrolujte protokoly bezdrôtového smerovača. Toto zariadenie zvyčajne vedie zoznam zariadení, ktoré sú v súčasnosti - a často aj predtým - pripojené k vašej sieti prostredníctvom smerovača. Môžete si prečítať okrem iného adresu IP a adresu Mac a často aj názov hostiteľa, operačný systém, model a výrobcu. Ak nedôverujete adrese MAC, môžete na svojom smerovači voliteľne nastaviť filter, ktorý odteraz zablokuje prístup pre túto adresu MAC. Na príkazovom riadku si môžete prečítať adresu MAC svojich vlastných systémov Windows ipconfig / všetko vykonať, potom sa zobrazí na Fyzická adresa.

Ak váš smerovač neposkytuje požadované informácie, stále môžete použiť nástroj, ako je SoftPerfect WiFi Guard. Tento nástroj je k dispozícii pre Windows, macOS a Linux. Je zadarmo až pre päť zariadení, potom stojí za licenciu 19 eur. Pri prvom spustení vyberiete aktívny sieťový adaptér a môžete tiež nastaviť požadovanú frekvenciu skenovania. Počas kontroly sa zobrazia všetky zistené zariadenia a vy určíte, ktoré (známe) zariadenia môžu byť odteraz ignorované. Môžete si tiež nechať poslať e-mail, keď sa počas niektorého z nasledujúcich prehľadaní zistí neznáme zariadenie. Nástroj tiež uchováva historický prehľad o jednotlivých zariadeniach.

Tip 08: Heslo

Môže sa to stať najlepším: bezdrôtovú sieť ste nastavili už dávno a zabudli ste heslo. To je nepríjemné, ak chcete iba poskytnúť novému zariadeniu prístup k sieti. Našťastie to môžete rýchlo vyriešiť. Pomocou prehliadača prejdite na adresu IP smerovača (zvyčajne ju nájdete na adrese Predvolená brána ak dostanete príkaz ipconfig prostredníctvom príkazového riadku) a vyhľadajte vo webovom rozhraní nastavenia zabezpečenia bezdrôtovej siete. Za normálnych okolností si tu môžete prečítať heslo, pravdepodobne potom, čo ste povolili možnosť, ako je napríklad demaskovať heslo.

Môžete to urobiť aj inak, ak máte zariadenie so systémom Windows, ktoré je pripojené k tejto sieti. Ísť do nastavenie a vyber si Sieť a internet / Postavenie / Centrum sietí. Kliknite na Pripojenia na názov vašej siete a stlačte tlačidlo Vlastnosti bezdrôtovej siete. Prejdite na kartu Bezpečnosť a vedľa neho začiarknite políčko Zobrazenie znakov.

Tip 09: Sieť pre hostí

Pravidelne prijímate návštevníkov a zdráhate sa im dať svoje heslo WiFi. Sieť pre hostí je skvelým riešením: takáto sieť má samostatný identifikátor SSID a heslo a je úplne oddelená od vlastnej bezdrôtovej siete. Váš smerovač musí takúto funkciu samozrejme podporovať. Často môžete tiež nastaviť maximálny počet používateľov, ktorí sa môžu súčasne pripojiť k sieti hostí. Niekedy musí hosťujúci užívateľ najskôr otvoriť prehliadač, potom môže zadať heslo na prihlasovacej stránke („captive portal“).

Ak váš smerovač nemá takúto funkciu a tiež ho nemôžete vyriešiť pomocou aktualizácie firmvéru, môžete zvážiť konštrukciu s druhým smerovačom, kde sa váš smerovač 2 potom pripojí cez port WAN k portu LAN vášho hlavného smerovača. Skontrolujte tiež, či oba smerovače pracujú v rôznych sieťových segmentoch, napríklad 192.168.0.xa 192.168.1.x. Sieť vášho hlavného smerovača je potom určená pre vašich hostí. Môžete tiež aktivovať alternatívne servery DNS s automatickým filtrovaním obsahu, napríklad servery OpenDNS (208.67.220.220 a 208.67.222.222). Sieť routeru 2 používate sami. Ďalšie informácie nájdete v článku prostredníctvom tohto odkazu.

Sieť pre hostí je bezpečné riešenie, ktoré vašim návštevníkom umožní prístup k vášmu WiFi

Tip 10: Externe prístupný

Na trh prichádza čoraz viac zariadení, ktoré môžete (bezdrôtovo) zahrnúť do svojej siete a ku ktorým môžete mať prístup aj z internetu, napríklad IP bezpečnostná kamera. Rovnako ako vaše ďalšie sieťové zariadenia, aj toto zariadenie sa nachádza za vašim smerovačom, čo znamená, že zariadenie má internú adresu IP, na ktorú sa zvonka nedá len tak dostať. Potom už zostáva len urobiť iné, ako nastaviť „smerovanie portov“ na vašom smerovači. Týmto je routeru jasné, že všetok prenos smerovaný na externú adresu IP smerovača plus konkrétne číslo portu musí byť automaticky presmerovaný na internú adresu IP plus číslo portu daného zariadenia.

Predpokladajme, že vaše zariadenie má adresu 192.168.0.100 a služba beží na porte 88. Potom otvorte webové rozhranie smerovača a vyhľadajte kategóriu ako Presmerovanie prístavu na. Vytvorte pravidlo určujúce, že všetky požiadavky na porte 88 by sa mali posielať ďalej na túto adresu. Tiež tu nájdete potrebné pokyny pre smerovač.

Keď potom vo svojej sieti surfujete na adresu www.ipchicken.com, zistíte externú adresu IP smerovača, napríklad 81.82.167.69. Ak potom pôjdete zvonku na adresu 81.82.167.69:88, dorazíte k nastavenému zariadeniu.

Tip 11: Firmvér

Ak váš smerovač nepodporuje (správne) určitú funkciu, stojí za to skontrolovať, či môžete túto funkciu pridať aktualizáciou firmvéru smerovača. Najskôr na stránkach výrobcu skontrolujte, aké úpravy môžete po takejto aktualizácii očakávať, ale uistite sa, že máte správne číslo modelu.

Ak chcete skutočne vykonať takúto aktualizáciu, otvorte webové rozhranie smerovača a vyhľadajte správnu časť: niečo ako Aktualizácia firmvéru alebo Údržba. Tu si môžete stiahnuť zodpovedajúci súbor firmvéru. Často to funguje priamo, ale niekedy musíte najskôr stiahnuť súbor do počítača a odtiaľ ho vybrať. Týmto spôsobom potom môžete vykonať aktualizáciu, proces, ktorý by ste za žiadnych okolností nemali prerušiť. Ak tak urobíte, riskujete chybný smerovač!

Ak najnovší firmvér neposkytuje požadované funkcie, pokročilí používatelia môžu zvážiť alternatívny firmvér smerovača. Ak je smerovač kompatibilný s takouto alternatívou. Populárny firmvér je softvér OpenWRT, najmä DD-WRT. Pomocou tohto nástroja môžete skontrolovať, do akej miery to váš smerovač zvládne pomocou tohto odkazu. Exportujete na vlastné riziko!

Poskytnite svojmu WiFi zariadeniu aktuálny firmvér, nikdy však neprerušujte aktualizáciu

Tip 12: Bez pripojenia

Ak zrazu nemôžete nadviazať prístup k bezdrôtovej sieti s jedným z počítačov, môžete tak urobiť aj vtedy, keď ju pripájate pomocou sieťového kábla a nestretnete sa s problémami s pripojením k iným zariadeniam, môže to byť spôsobené poškodením siete. profil na vašom PC.

Potom otvorte príkazový riadok ako správca a spustite príkaz netsh wlan zobraziť profily od. Zobrazí sa zoznam sieťových profilov. Zadajte príkaz sk Odstrániť profil preč, kde ste <meno profilu> nahraďte názvom problematického profilu. Reštartujte počítač. Teraz možno budete môcť nastaviť bezdrôtové pripojenie.

Užitočné tiež vedieť: zadanie netsh wlan zobraziť wlanreport vám poskytne komplexnú správu o vašej konfigurácii WiFi. Túto správu vo formáte HTML nájdete na adrese C: \ ProgramData \ Microsoft \ Windows \ WlanReport \ wlan-report.latest.html a môžete ju zobraziť vo svojom prehliadači.

Tip 13: Mobilný hotspot

Nachádzate sa na mieste, kde máte iba káblové pripojenie a chcete okrem prenosného počítača aj prístup k internetu? Potom môžete nechať svoj notebook fungovať ako mobilný hotspot pre váš tablet. Vo Windows 10 je to najjednoduchšie urobiť nasledovne: choďte na nastavenie a vyber si Sieť a internet / Mobilný hotspot. Prepnite prepínač do polohy On, vyberte (káblové) pripojenie na internet a stlačte tlačidlo upraviť obom Názov sieťe Ak si to Sieťové heslo konfigurovať.

Takýto mobilný hotspot môžete nastaviť aj prostredníctvom pripojenia 3G alebo 4G, a to v systéme Android aj iOS. Potrebné pokyny nájdete prostredníctvom tohto odkazu.

Tip 14: Bezpečnosť

Je zrejmé, že chcete nastaviť čo najbezpečnejšie pripojenie k bezdrôtovej sieti a zaujíma vás, ktoré opatrenia sú užitočné. Najdôležitejšou bezpečnosťou nepochybne zostáva šifrovanie Wi-Fi a pre domácich používateľov to obvykle znamená šifrovanie wpa2 so silným heslom. Je pravda, že vo wpa2 sa našli zraniteľnosti pred niekoľkými mesiacmi (útok krack), ale ak sú vaše dáta šifrované cez https alebo vpn (pozri tiež tip 15), hacker s vašimi dátami nemôže nič robiť.

Skontrolujte, či najnovší firmvér smerovača alebo prístupových bodov už poskytuje riešenie pre Krack. Prostredníctvom tohto odkazu nájdete zoznam výrobcov, ktorí to môžu urobiť. Určite by ste mali nainštalovať tento firmvér.

Môžete tiež aktivovať filter makier, aby do vašej siete mali prístup iba zariadenia s autorizovanou adresou mac, ale hacker môže takéto opatrenie rýchlo obísť. Ak nemáte sid svojho sieťového vysielania, je to tiež možnosť zabezpečenia, ktorá ponúka malú pridanú hodnotu. Obidve opatrenia v skutočnosti sťažujú pridanie nového zariadenia do vašej siete.

Tip 15: Verejný hotspot

Je veľmi lákavé používať verejný hotspot Wi-Fi na cestách. Musíte si uvedomiť, že v zásade každý, kto používa rovnakú sieť so správnymi nástrojmi, môže zachytiť údaje, ktoré odosielate prostredníctvom svojho mobilného zariadenia. Všetky údaje, ktoré nie sú šifrované, vrátane hesiel odosielaných ako obyčajný text, by sa potom mohli dostať do nesprávnych rúk. Stáva sa dokonca, že hacker zriadi mobilný hotspot s nevinne vyzerajúcim názvom siete ako „Schiphol Free“, a to práve s úmyslom nalákať čo najviac používateľov.

Ak stále chcete používať verejný hotspot, odporúčame vám to urobiť prostredníctvom spoľahlivého pripojenia VPN, aby boli vaše dáta automaticky šifrované. K dispozícii je veľa služieb VPN, napríklad CyberGhost (k dispozícii pre Windows, macOS, iOS a Android; približne 66 USD na jeden rok; bezplatná 7-denná skúšobná verzia). Rad služieb ponúka aj bezplatné účty, ale často majú obmedzenú rýchlosť a funkčnosť.