Ako

Týmto spôsobom zautomatizujete všetko, čo je v dome

Chcete automatizovať všetko v dome a okolo domu, ale neviete, kde začať? So softvérom ako Domoticz, OpenHAB a Home Assistant môžete začať od malička a nie ste okamžite zaseknutí konkrétnym systémom. Hlavne domáci asistent je zvedavcom všetkých odborov a jeho popularita sa rýchlo zvyšuje. Existuje veľká šanca, že pre ňu okamžite nájdete niekoľko užitočných aplikácií. Ukážeme vám, ako ho používať, s niekoľkými peknými príkladmi použitia!

Svet domácej automatizácie má nespočetné množstvo štandardov, ktoré sa často ťažko kombinujú. Najpružnejší ste pomocou softvéru, ako je Domoticz, OpenHAB a Home Assistant. Domoticz je vhodný pre začiatočníkov, ale nevyzerá veľmi moderne. OpenHAB a Home Assistant sú skriptovanejšie. S OpenHAB sa to cíti najmä ako hendikep pre začiatočníkov, zatiaľ čo s Home Assistant rýchlo uvidíte jeho výhody. Taktiež sa aktívne vyvíja a má väčšiu užívateľskú základňu. Najvyšší čas zoznámiť sa!

V tejto hlavnej triede ho nainštalujeme na Raspberry Pi 3 model B, ale dobrou voľbou je aj Intel-nuc, malý server so systémom Linux alebo nas. Na mnohých z týchto systémov, vrátane zariadenia Synology NAS (pozri rámček), môžete Docker pohodlne používať na takzvanú virtualizáciu kontajnerov. Na Raspberry Pi si zvyčajne vyberiete prostredie Hass.io. Tiež sa veľmi spolieha na Dockera na pozadí, ale ponúka tiež veľa doplnkov, napríklad zjednodušenú inštaláciu aktualizácií a rozšírení. Mimochodom, Hass.io je k dispozícii aj pre niekoľko ďalších systémov, vrátane Ordroid C2 a Intel-nuc. Nezabúdajte, že okrem spustenia aplikácie Home Assistant môžete so systémom urobiť aj niečo iné.

Inštalácia na nas pomocou Dockeru

V rôznych systémoch, vrátane rozsiahlejších systémov NAS spoločnosti Synology, môžete na inštaláciu Home Assistant pohodlne použiť Docker. Uistite sa, že máte nainštalovaný Docker a otvorte aplikáciu. Ísť do Registrovať, hľadajte podľa kľúčového slova homeassistant a vyberte homeassistant / home-assistant zo zoznamu (zvyčajne prvého), za ktorým nasleduje Stiahnuť. Vyberte najnovšiu verziu. Potom choďte na Obrázok a keď je sťahovanie dokončené, stlačte Počnúc. Teraz sa otvorí sprievodca konfiguráciou kontajnera. Kliknite na ňu Pokročilé nastavenia. Začiarknite políčko Povoliť automatické reštartovanie. Potom choďte na Pridajte zväzok / priečinok a pripojte priečinok docker / HomeAssistant k / config. Tým sa v podstate zabezpečí, že priečinok obsahujúci konfiguračné súbory sa bude nachádzať vo vašom NAS - mimo kontajnera - aby ste k nemu mali prístup. Začiarknite kartu Sieť možnosť Používajte rovnakú sieť ako Docker Host On. Na pravej karte Životné prostredie pridajte premennú so znamienkom plus TZ s hodnotou Európa / Amsterdam. Nakoniec si vyberte Uplatňovať, Ďalší a potom znova na obrazovke prehľadu Uplatňovať aby kontajner bežal. Potom môžete začať s Home Assistant na adrese nas a portu 8123 v tvare // ipaddress: 8123.

01 Inštalácia na Pi

Pre inštaláciu na náš Raspberry Pi 3 model B si vyberieme pripravený obrázok s Hass.io. Základ tvorí operačný systém HassOS a prostredie Docker. V rámci tohto prostredia Docker sa automaticky spustí kontajner pre Home Assistant, ktorý môžete tiež ľahko aktualizovať prostredníctvom webového rozhrania. Toto webové rozhranie obsahuje aj niektoré ďalšie doplnky, napríklad nástroj na vytváranie záloh (snímok). Okrem toho môžete rýchlo pridať rôzne prípony, napríklad Konfigurátor, pomocou ktorého môžete ľahko upravovať konfiguračné súbory pomocou prehľadávača. Získajte obrazový súbor pre Hass.io. Vybrali sme 32bitový obrázok pre Raspberry Pi 3 model B a B +. Použite balenaEtcher na flashovanie obrazového súboru na pamäťovú kartu microSD (najlepšie najmenej 32 GB).

02 Príprava pamäťovej karty

Akonáhle dokončíte blikanie pamäťovej karty, ste v podstate pripravení na zavedenie Pi z nej. Prípadne môžete napísaním konfiguračného súboru zabezpečiť, aby boli nastavenia WiFi správne a / alebo aby bola pridelená pevná IP adresa. V tejto hlavnej triede sme sa však rozhodli jednoducho pripojiť Pi pomocou sieťového kábla. To je tiež stabilnejšie ako WiFi, kde je IP adresa pridelená cez DHCP. Upozorňujeme, že po spustení vášho Pi bude vykonávať niektoré inštalačné úlohy, ktoré môžu trvať až 20 minút. Tento proces môžete voliteľne sledovať tak, že pripojíte monitor. Po dokončení môžete webové rozhranie otvoriť pomocou prehliadača v sieti na adrese //hassio.local:8123. Tu sa zobrazí výzva na vytvorenie účtu, pomocou ktorého sa potom prihlásite. Hassio.local nefunguje? Potom použite adresu IP vášho Raspberry Pi, ktorú môžete vyhľadať pomocou nástrojov, ako je napríklad Advanced IP Scanner.

03 Pridajte konfigurátor

Nainštalujeme si Konfigurátor, aby sme ľahko upravili konfiguráciu, jednu z doplnkov Hass.io. Ak to chcete urobiť, v ponuke prejdite na stránku Hass.io. Kliknite nižšie Obchod s doplnkami na tomto oficiálnom doplnku a vyberte si Inštalácia. Pod nadpisom zadajte konfiguračný skript Konfig zadajte heslo za heslo a priložte allow_networks rozsah IP vašej siete. Potom kliknite na Uložiť nasledovaný Štart. Potom postupujte podľa odkazu na Otvorte webové používateľské rozhranie otvorte konfigurátor. Prostredníctvom ikony priečinka môžete otvoriť požadovaný konfiguračný súbor, napríklad configuration.yaml, v ktorom najviac upravujeme tento hlavný kurz. Môžete tiež ľahko pridať nový konfiguračný súbor s požadovaným názvom. Chcete zahrnúť konfigurátor do ponuky Home Assistant? Potom do tohto súboru pridajte riadky nižšie (napríklad dole).

panel_iframe:

konfigurátor:

nadpis: Konfigurátor

ikona: mdi: kľúč

url: //10.0.0.70:3218

Dostaňte to za hlavu url správny odkaz. kliknite na Uložiť na uloženie zmien. Teraz v aplikácii Home Assistant prejdite na Nastavenia / Všeobecné a kliknite dole Správa servera na Reštartuje sa. Teraz by ste mali byť schopní otvoriť konfigurátor priamo z ponuky.

04 Nastavenie konfiguračných súborov

Vopred si poriadne pozrite štruktúru konfiguračných súborov. Hlavnú konfiguráciu nájdete v konfigurácii.yaml. Konfigurácia je predvolene rozdelená, aby sa získal prehľad. Môžete to vidieť v riadku ako automation :! zahrnúť automations.yaml. Toto je odkaz na samostatný skript s pravidlami automatizácie. Môžete to urobiť sami, napríklad pre všetky snímače so snímačom: ! zahrnúť senzor.yaml. K dispozícii je dokonca možnosť automatického vkladania celých priečinkov. To všetko je obzvlášť užitočné, ak ste o niečo ďalej a vaše skripty sa predlžujú.

05 Prvé úpravy

Zadajte konfiguráciu.yaml pre komponent domáci: vzadu zemepisná šírka: a zemepisná dĺžka: zadajte svoje domovské miesto. Hodnoty môžete ľahko zistiť na stránke www.gps-coordinates.org. Používajú sa okrem iného na určovanie východu a západu slnka. Uistite sa, že s časové pásmo: správne časové pásmo, napríklad Európa / Amsterdam. Nezabudnite uložiť zmeny pomocou Uložiť. Je rozumné overiť konfiguráciu pomocou Nastavenia / Všeobecné. Najmä s priestormi sa môžete pokaziť. V tejto ponuke môžete tiež znova načítať konfiguráciu alebo - ak to nestačí - reštartovať server. To je veľmi dôležité, aby sa zmeny vykonané v konfiguračných súboroch prejavili!

06 Pridané automaticky

Vďaka komponentu Discovery mohli byť zariadenia ako Chromecast, Apple TV, Kodi, Sonos a vaša televízia už nájdené automaticky. Automaticky nájdené zariadenia uvidíte nižšie Nastavenia / Integrácie spolu s mnohými manuálne konfigurovateľnými integráciami. Toto neskôr použijeme na pridanie žiaroviek Philips Hue. Pred skutočnou „automatizáciou“ potom pridáme aj niektoré ďalšie zariadenia. Je dobré vedieť, že Home Assistant podporuje veľa hardvéru a softvéru (pozri rámček „Funguje s ... takmer všetkým“). Je preto pravdepodobné, že už máte doma veľa zariadení, ktoré sa k nej pripájajú.

Funguje s ... takmer so všetkým!

Home Assistant podporuje veľa hardvéru a softvéru alebo - skrátka - komponentov. Úplný prehľad nájdete na www.home-assistant.io/components. Pre každú súčasť bol zahrnutý podrobný popis. Pre začiatočníkov to môže byť trochu krátke, ale ak ste o kúsok ďalej, takmer vždy to stačí. A inak existuje veľa pomocných jednotiek a zdrojov, ktoré sa dajú nájsť na internete. Sledujte tiež blog Home Assistant, pretože pravidelne sa pridávajú zaujímavé komponenty!

07 žiarovky Philips Hue

Začneme integráciou žiaroviek Philips Hue, ktoré fungujú prostredníctvom protokolu ZigBee. Hue Bridge zaisťuje, že lampy môžete ovládať aj zo svojej siete pomocou aplikácie Hue alebo samozrejme Home Assistant. Môže hovoriť priamo s takzvaným API v Hue Bridge. Mimochodom, používame starší Hue Bridge 1.0, ktorý funguje dobre. V aplikácii Home Assistant prejdite na Nastavenia / Integrácie a kliknite za Philips Hue na Konfigurovať. Po zobrazení výzvy stlačte okrúhle tlačidlo na mostíku a potom stlačte Predložiť. Každá lampa Hue sa potom automaticky pridá ako takzvaná entita do aplikácie Home Assistant a môžete ju ovládať. Zmenený stav sa aktualizuje v priebehu niekoľkých sekúnd, napríklad ak zapnete alebo vypnete svetlo mimo pomocníka pre domácnosť.

08 Cenovo dostupné Yeelight

Žiarovky Yeelight pracujú prostredníctvom WiFi a sú cenovo dostupnou alternatívou k žiarovke Philips Hue. Môžete ich pridať do aplikácie Home Assistant rýchlo a ľahko. Ako príklad si vezmeme Yeelight YLDP02YL (asi 18 eur), ktorý dokáže zobraziť farby a má dobrý svetelný výkon so 600 lúmenmi. Pred pridaním lampy do aplikácie Home Assistant sa uistite, či funguje obvyklým spôsobom prostredníctvom aplikácie Yeelight a či obsahuje najnovší firmvér. Dajte tiež možnosť Správa LAN v aplikácii, aby ste povolili prístup k iným aplikáciám, ako je napríklad Home Assistant. Vyhľadajte adresu IP pomocou rovnakej aplikácie Yeelight alebo prehľadu siete vo vašom smerovači. V našom príklade je to 10.0.0.185. Potom otvorte configuration.yaml a pridajte riadky nižšie. Ak máte viac žiaroviek, pridajte ich pod svoje vlastné adresy IP a popisné názvy (bez medzier).

svetlo:

- plošina: svetlá

zariadenia:

10.0.0.185:

názov: lampa nálady

Nezabudnite aktivovať úpravy (pod Nastavenia / Všeobecné). Potom bude lampa k dispozícii v aplikácii Home Assistant pod zvoleným menom. Vyskúšajte tiež jeden z mnohých efektov, napríklad Disco alebo Police.

09 Pridajte 433 MHz produkty

Aby sme mohli pracovať s výrobkami v pásme 433 MHz, ako napríklad KlikAanKlikUit (pozri rámček „KaKu in Home Assistant“), pripojíme Rfxcom RFXtrx433E k jednému z USB portov Pi. Jedná sa o populárny vysielač / prijímač 433 MHz, ktorý dokáže spracovať množstvo produktov a protokolov. Zvážte napríklad spínače, meteorologické stanice, zvončeky, automatické clony a garážové brány. Širokú ponuku nájdete aj v čínskych webových obchodoch. Ak chcete tohto odosielateľa / prijímača pridať ako komponent do aplikácie Home Assistant, stačí pridať nasledujúce riadky do skriptu configuration.yaml. Ak je zariadenie zapnuté / dev / ttyUSB0, vyzerá to takto:

rfxtrx:

zariadenie: / dev / ttyUSB0

Potom ešte musíme sami pridať požadované snímače a podobne. Urobíme to v ďalšom kroku. Pripojenie vysielača / prijímača pre vlnu Z, solídnu alternatívu, sa robí podobným spôsobom, ale s nasledujúcimi pravidlami:

síra:

usb_path: / dev / ttyUSB0

KaKu v pomocníkovi domácnosti

KlikAanKlikUit (KaKu) má veľa produktov pre inteligentnú domácnosť. Niektoré pracujú okolo 868 MHz alebo so Zigbee, ale najznámejší je prepínací materiál pri 433 MHz. Vďaka tomu môžete lacno lacno prepínať zásuvky a predlžovacie káble. Takéto sady nájdete v každom železiarstve a elektronike. Používajú jednoduchý protokol, ktorý je veľmi podobný starému protokolu X10. Má to aj svoje nevýhody. Napríklad komunikácia je možná iba jedným smerom. Môžete teda vyslať signál napríklad na zapnutie žiarovky, ale neexistuje potvrdenie, že sa tak skutočne stalo. Komunikácia navyše nie je šifrovaná, čo znamená, že susedia môžu zariadenie nechtiac zapnúť a vypnúť. Ak pripojíte vysielač / prijímač, ktorý pozná protokoly, môžete začať v Home Assistant s produktmi KlikAanKlikUit, ale aj s nespočetnými ďalšími (lacnými) súpravami, ktoré využívajú frekvenčný rozsah 433 MHz, ako sú snímače okien, dverí a teploty.

10 Sprístupnenie senzorov

Na začiatok by sme chceli pridať niekoľko teplotných senzorov, ktoré pracujú na 433 MHz. Senzory sú v aplikácii Home Assistant široko používané a v žiadnom prípade nie iba na skutočné meranie teploty. Napríklad môžete pridať predpovede počasia (vrátane Buienradar a OpenWeatherMap) ako senzor, ale aj hladinu kaziet s tlačiarňou (cez snmp alebo poháre), odčítané hodnoty inteligentného merača, aktuálnu hodnotu obchodu za bitcoin, aktuálnu doba cesty z A do B podľa Google Maps alebo rýchlosť vášho internetového pripojenia. Preto môžete zvoliť vloženie týchto detailov do samostatného konfiguračného súboru (napríklad senzory.yaml), ako je popísané v kroku 4. Predvolene sa ako senzor pridávajú predpovede počasia z nórskeho Yr.no. Aby sme sprístupnili snímače teploty komponentu rfxtrx, pridáme k nim niekoľko riadkov, aby vyzerali takto:

senzor:

- platforma: r

- platforma: rfxtrx

automatic_add: True

11 Pridajte snímač

Len čo snímač teploty vydá signál, zvyčajne raz za minútu, stane sa to vďaka možnosti automatic_add pridané okamžite. Hodnotu si môžete pozrieť vo webovom rozhraní v sekcii Prehľad. Uistite sa, že je vaša konfigurácia aktívna, a v prípade potreby obnovte obrazovku prehľadávača (F5). Zapíšte si identifikačný kód teplotného snímača, ktorý vyzerá ako 0a52070e380e00365346369. Pridajte požadované snímače do konfiguračného súboru pod nadpisom zariadenia s rozpoznateľným menom. Pre snímač, ktorý meria teplotu a vlhkosť, to znamená napríklad:

- platforma: rfxtrx

automatic_add: True

zariadenia:

0a52070e380e00365346369:

meno: Vonku

Dátový typ:

- Vlhkosť

- Teplota

12 Pridanie prepínačov

Pridávanie prepínačov je v zásade rovnaké, teraz však používate tento komponent prepínač:. Za týmto účelom pridajte do konfigurácie nasledujúce riadky.

prepínač:

platforma: rfxtrx

automatic_add: True

Ak stlačíte tlačidlo on na diaľkovom ovládači, uvidíte kód, ktorý sa okamžite zobrazí na stránke prehľadu a môžete ho pridať. To sa deje rovnakým spôsobom ako pri snímačoch teploty pod pohárom zariadenia:.

prepínač:

platforma: rfxtrx

automatic_add: True

signal_repetitions: 2

zariadenia:

0b11000f012ef9ba01010f50:

názov: vianočné svetlá

Ak predpokladáme, že diaľkový ovládač je tiež jednoducho pripojený k príslušnej inteligentnej zásuvke, môžete teraz ovládať pripojené zariadenie aj pomocou Home Assistant. S hodnotou na signal_repetitions (voliteľne) zabezpečíte, aby bol signál odoslaný niekoľkokrát, aby ste mali väčšiu istotu, že dorazí. Ak nemáte diaľkové ovládanie, môžete tiež ručne vygenerovať kód pomocou aplikácie Home Assistant a prepojiť ho s inteligentnou zásuvkou pomocou režimu učenia. Tento režim učenia je zvyčajne aktívny automaticky na krátky čas, keď zapojíte inteligentnú zástrčku do zásuvky.

13 Dostupné cez smerovač

To, či je niekto doma, môže hrať dôležitú úlohu vo vašich pravidlách automatizácie. Existuje niekoľko možností pre takéto informácie. Môžete to dôkladne vyriešiť pomocou bluetooth alebo GPS. Existuje však aj jednoduchá možnosť: ping na adresu IP vášho smartphonu alebo tabletu. Alternatívou, ako je popísané nižšie, je prečítať si zoznam pripojení smerovača a zistiť, či je váš smartphone zaregistrovaný. Najprv povolíme takzvaný sledovač zariadení pre Fritz! Box v konfigurácii.yaml. Týmto sa zostaví a pravidelne aktualizuje zoznam pripojení. V tomto príklade má smerovač adresu IP 10.0.0.1, ktorá sa však môže vo vašej situácii líšiť.

device_tracker:

- plošina: fritz

hostiteľ: 10.0.0.1

track_new_devices: áno

interval_sekundy: 10

zvážiť_domov: 180

Hodnota na zvážiť_domov, v tomto príklade 180 na tri minúty, je čas, ktorý domáci asistent berie ako doplnok, kým niekoho skutočne neodloží.

14 Prítomnosť zariadenia

Po predchádzajúcej úprave sa vo vašom konfiguračnom priečinku automaticky zobrazí skript known_devices.yaml. Toto je zoznam všetkých zariadení nájdených v sieti. K tomu sa automaticky pridávajú nové zariadenia. Upravte skript tak, aby trať: č znamená zariadenia, ktoré nechcete sledovať. Pre zariadenia, ktoré chcete sledovať, napríklad smartphone, vyberte nižšie stopa: áno so zadom názov priateľské meno.

Názov zariadenia:

hide_if_away: false

ikona:

mac: 20: 39: 56: 7 B: 4A: 93

meno: gertjan

obrázok:

stopa: áno

Presnosť tejto metódy sledovania nie je optimálna. Napríklad smartphone občas odpojí pripojenie Wi-Fi v režime spánku, takže vyzerá, akoby daná osoba nebola prítomná. O to je však postarané. Fritz! Box neodstráni zariadenia zo zoznamu pripojení, kým ich desať minút nevidíte. Môžete tiež experimentovať s hodnotou pre zvážiť_domov. „Príchod domov“ smartfónu je okamžite všimnutý.

15 Automatizujte pomocou domáceho asistenta!

Teraz sme pridali potrebné zariadenia, ktoré je možné ovládať a spravovať pomocou aplikácie Home Assistant alebo pomocou aplikácie, ale to neznamená, že je dom inteligentný! Za týmto účelom pridáme automatizačné pravidlá do automations.yaml.

Pravidlo obsahuje až tri časti: spúšťač, všetky podmienky a požadované akcie. Spúšťou nastavíte, kedy sa má pravidlo vyhodnotiť, napríklad po určitom čase, pri stlačení tlačidla alebo keď niekto príde domov.Pomocou podmienok môžete nastaviť obmedzenia, aby sa napríklad lampa zapínala iba vtedy, keď je niekto doma a keď je tma. Nakoniec definujete činnosť, ktorá sa má vykonať, napríklad zapnutie žiarovky. Dobrá pomoc je súčasťou Vývojárske nástroje / štáty. Tam uvidíte známe entity s ich stavom a atribútmi. Napríklad entita je lampa so stavom na alebo vypnutý a pripísať ako jas (pre stmievaciu lampu). Subjektom môže byť aj slnko so statusom vyššie_horizón a atribúty ako next_rising a next_setting. Akcie môžete preskúmať na stránke Nástroje / služby pre vývojárov. Napríklad na prepínač switch.turn_off a na lampu light.turn_off.

16 Prepínanie s časom

Vchádzame s jednoduchou časovo riadenou spúšťou, ktorá každú sekundu striedavo zapína a vypína svetlo. nižšie alias dáme krátky popisný názov. S /1 poviem ti, že sa to opakuje každú sekundu. Riadky pridáte do automations.yaml.

- alias: „Prepnúť lampu“

spúšťač:

platforma: time_pattern

sekundy: '/ 1'

akcia:

služba: light.toggle

entity_id: svetlo

17 Prepínanie so západom slnka

Nižšie vidíte príklad, keď je lampa zapnutá hodinu a pol pred západom slnka a znova vypnutá o 23:00.

- aka: „Svietidlo svieti na západ slnka“

spúšťač:

plošina: slnko

udalosť: západ slnka

offset: '+01: 30: 00'

akcia:

služba: light.turn_on

entity_id: svetlo

- aka: „Lampa vypnutá o 23:00“

spúšťač:

platforma: čas

o: 23:00: 00

akcia:

služba: light.turn_off

entity_id: svetlo

18 Prepínanie s informáciami o prítomnosti

Ak chcete vyššie uvedené vylepšiť ešte viac, môžete si napríklad zvoliť vypnutie všetkých svetiel, keď všetci odchádzajú z domu.

- aka: „Všetci sú preč - svetlá nesvietia“

spúšťač:

platforma: štát

entity_id: group.all_devices

do: „not_home“

akcia:

služba: light.turn_off

entity_id: group.all_lights

Na tom môžete stavať donekonečna. Zvážte pridanie podmienok, aby sa svetlá zapínali, iba keď je niekto doma. Alebo prijatie oznámenia v prípade zmeny stavu. Aplikácia pre iOS je na to užitočná. S Androidom môžete používať Pushbullet. Príjemné je objavovať aj množstvo doplnkov pre Home Assistant. To je pre Hass.io ľahké. Dobrým príkladom je Node Red, ktorý uľahčuje programovanie akcií cez webové rozhranie.