Ako

Takto odstránite bloatware z počítača so systémom Windows

Každý, kto si niekedy kúpil nový počítač, pozná problém. Okrem systému Windows je zariadenie vybavené všetkým druhom nežiaduceho softvéru: bloatware. V ideálnom prípade to zaberá iba miesto na disku. Niektoré programy bohužiaľ menia spôsob fungovania systému Windows alebo spomaľujú váš úplne nový počítač. Pomocou týchto tipov môžete bloatware odstrániť sami.

1. Bloatware

Výrobcovia počítačov dostávajú poplatok za dodanie skúšobnej verzie napríklad bezpečnostného programu. Po obmedzenom čase sa vás rôzne varovania pokúsia presvedčiť, aby ste si kúpili plnú verziu alebo predplatné. Pretože daný program už existuje, mnohí používatelia majú tendenciu túto ponuku prijať. Skúsený používateľ počítača vie, že existujú vynikajúce bezplatné bezpečnostné riešenia.

2. Windows už majú všetko

Ďalšou formou predinštalovaného predradníka je softvér od výrobcu počítača. Môže to byť vlastný dizajn, ale aj vyhľadávací modul alebo úvodná stránka. Pravidelne sa tiež stretávame s utilitami pre správu energie, bezdrôtové siete, aktualizácie počítačov a nastavenia systému. To sa zdá byť pohodlné, ale niektoré z týchto programov spomaľujú váš počítač alebo spôsobujú podráždenie tým, že všetky druhy upozornení obsahujú dobre mienené varovania alebo tipy. Systém Windows už má všetko, čo potrebujete, aby váš nový počítač alebo notebook fungoval správne.

Výrobcovia často dodávajú softvér, ktorý poskytuje informácie, ktoré môžete jednoducho nájsť v systéme Windows.

3. Stále šikovný!

Na nový počítač sa často inštaluje skúšobná verzia kancelárskeho balíka Microsoft Office. Produkt môžete naďalej používať s kódom (ktorý si musíte kúpiť). Ak chcete nainštalovať inú verziu, musíte najskôr odinštalovať predinštalovanú verziu. Uistite sa, že máte rýchlo vo svojom počítači aktivovanú verziu balíka Office. Po uplynutí skúšobnej doby nemôžete so skúšobnou verziou balíka Office naozaj nič robiť.

Duchová inštalácia

Bloatware na vašom novom počítači sa dá ľahko rozpoznať podľa nasledujúcich vlastností: program nie je štandardne súčasťou Windows a / alebo si pravidelne vyžaduje vašu pozornosť, napríklad niečo kúpiť alebo zaregistrovať sa. V prípade druhého typu sa často používajú kontextové okná zo systémovej lišty, s menom alebo bez názvu výrobcu počítača.

4. Preinštalovanie

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť bloatware, je čistá inštalácia systému Windows. V praxi to bohužiaľ nie je možné, pretože výrobcovia počítačov nedodávajú „skutočnú“ inštaláciu systému Windows, ale systém obnovy. Týmto sa vráti váš počítač do pôvodného stavu vrátane bloatware. Licencia OEM neumožňuje použitie inej verzie systému Windows, ako je dodaná verzia. Nákup licencie Windows na čistú inštaláciu je bohužiaľ drahý príbeh. Po odstránení nežiaduceho softvéru zo systému si však môžete vytvoriť úplnú zálohu (pozri krok 15).

5. Ručné odstránenie

Nový počítač by mal byť pripravený na použitie po zapnutí. V praxi musíte najskôr nainštalovať zariadenie a potom strávite veľa času odstraňovaním predinštalovaných skúšobných verzií a iného bloatwaru. Začnite samotným štandardným postupom odinštalovania systému Windows. Otvorené Štart / Ovládací panel / Programy a funkcie alebo hľadajte cez Štart na Odstráňte programy a funkcie. Zoznam, ktorý sa teraz zobrazí, by mal byť prázdny. Veľa z toho, čo tu nájdete, je harabúrd a dá sa s nimi bezpečne nakladať. Nie ste si istí, či môžete program odstrániť? Vygooglením názvu programu sa často dostanete na stránku, kde už niekto túto otázku položil, a samozrejme s príslušnou odpoveďou.

6. Pomoc navyše

PC Decrapifier je užitočný program určený na odstránenie bloatware. Počas spustenia program PC Decrapifier vyhľadá známy dodávaný softvér a výsledky sa zobrazia v zozname. Skontrolujte, ktoré programy chcete odstrániť, a program PC Decrapifier spustí postup odinštalovania. PC Decrapifier bohužiaľ nenájde všetok bloatware. Ručné ovládanie pomocou ovládacieho panela zostáva nevyhnutné, aby ste sa zbavili všetkého bloatware. Inteligentným detailom programu PC Decrapifier je, že program žiada o vytvorenie bodu obnovenia systému Windows.

7. Revo Uninstaller

Niektoré programy po odstránení ponechajú vo vašom počítači „zabudnuté“ súbory alebo nastavenia registra. Tvorcovia niekedy považujú za užitočné mať pripravené určité nastavenia, ak program znova nainštalujete. Ak chcete program dôkladne odstrániť, je veľmi vhodný Revo Uninstaller. Revo Uninstaller skontroluje, ktoré súbory a nastavenia program používa, potom spustí postup odinštalovania a program dôkladne odstráni.

8. Absolútny odinštalačný program

Systém Windows vám neumožňuje odstrániť z vášho systému viac programov súčasne. V tomto procese pomáha program Absolute Uninstaller. Aktivujte túto možnosť Odstránenie dávky a skontrolujte programy, ktoré chcete odinštalovať. Potvrďte pomocou Odstráňte tieto programy. Ak je to možné, program Absolute Uninstaller používa viac odinštalovaní. Ak to nie je možné, odinštalovanie sa vykoná postupne. Po odstránení všetkých vybraných programov z vášho systému reštartujte systém.