Preskúmanie

HDDScan - stetoskop na disk

Vaša jednotka je možno najcennejšou časťou vášho počítača. Nie z hľadiska ceny, ale kvôli tomu, čo na ňom je. Zálohy sa preto stále odporúčajú, ale určite je užitočná aj sporadická kontrola pomocou „stetoskopu“, napríklad pomocou prenosného nástroja HDDScan.

HDDScan

cena

zadarmo

Jazyk

Angličtina

OS

Windows XP / Vista / 7/8/10

Webová stránka

www.hddscan.com 7 Skóre 70

  • Pros
  • Podpora príkazového riadku
  • Užívatelsky prívetivý
  • Pre rôzne typy pamäťových médií
  • Negatíva
  • Veľmi malá (technická) spätná väzba

Takmer všetky moderné disky podporujú S.M.A.R.T. (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology), ktorá zaisťuje, že môžu hlásiť svoj (zdravotný) stav. Musíte si potom urobiť problém a požiadať o takúto správu. To je presne to, čo pre vás HDDScan robí, a navyše získate množstvo užitočných testov a nástrojov.

Inteligentné

Hlavné okno HDDScan sa skladá z troch častí: Smart, Testy a Nástroje. Ak ste k počítaču pripojili viac jednotiek, musíte najskôr zvoliť požadovanú jednotku. Je malá šanca, že váš disk nebude rozpoznaný, pretože nástroj dokáže spracovať rôzne typy: pata, sata, scsi / sas, usb, raid, ssd a tak ďalej.

Ako možno čakáte, rubrika Smart vám poskytne správu S.M.A.R.T. o vašom disku. Pekné technické informácie, ale pokiaľ sú všetky položky sprevádzané zelenou bodkou, môžete predpokladať, že disk je zdravý. Túto správu môžete tiež vytlačiť alebo uložiť; užitočné pre porovnanie s neskoršou správou.

Skúšky

Sekcia Testy obsahuje niektoré operácie s diskami zamerané na kontrolu spoľahlivosti vybraného disku. K dispozícii je overovací test (ktorý načíta údaje bez prenosu na hostiteľa), jednoduchý lineárny test na čítanie a test na čítanie v „motýlovom režime“ (syntetický náhodný test). V týchto testoch si môžete sami určiť, na ktorom sektore by sa malo začať, koľko sektorov by sa malo skontrolovať a aká je veľkosť načítaného bloku. Musíte iba kliknúť na takýto test, aby ste ho videli podrobne graficky znázornený, alebo aby ste ho dočasne prerušili alebo nie. Z tohto okna môžete tiež požiadať o správu o teste. Poznámka: medzi testami nájdete aj test deštruktívneho mazania: nepoužívajte na disk, z ktorého chcete dáta ešte obnoviť!

Náradie

V sekcii Nástroje nájdete niekoľko ďalších užitočných funkcií, vrátane prehľadu vlastností, ktoré váš disk (nie) podporuje, pomerne pokročilých kontrolných mechanizmov (žáner) Správa napájania a Ovládanie vretena), niekoľko autotestov (poskytované z ovládača disku) a tiež monitor teploty.

Záver

HDDScan je výkonný nástroj na kontrolu spoľahlivosti a výkonu vašich diskov. Vzhľadom na svoju technickosť a minimalistickú spätnú väzbu tento nástroj osloví pokročilejších používateľov.