Preskúmanie

Ktorý smartphone má najlepší fotoaparát?

Na inteligentnom telefóne je skvelé to, že môžete nechať veľa papierovania a elektroniky doma a mať ich vždy vo vrecku: ako hudobný prehrávač, kalendár, čítačku, kalkulačku ... alebo ako fotoaparát. Dobrý smartphone už dávno zastaral kompaktný fotoaparát, ale ktorý telefón funguje ako najlepšia náhrada za zastaraný fotoaparát? Testoval som momentálne najlepšie fotoaparáty smartfónov.

 • iPhone 12 alebo iPhone 12 Pro: v čom sa líšia fotoaparáty? 30. októbra 2020 13:10
 • Fotoaparát ako zrkadlo v systéme iOS 14. októbra 25, 2020 14:10
 • iPhone 11 vs iPhone 12: Čo sa líši? 23. októbra 2020 12:10

S výnimkou spoločnosti Apple vydajú hlavní výrobcovia svoje najnovšie špičkové zariadenia na jar, pričom jeden marketingový text bude ešte tvrdší ako druhý. Existuje však iba jeden spôsob, ako zistiť, ktorý telefón najlepšie zvládne rolu fotoaparátu. Preto som išiel so smartfónmi, ktoré na mňa v jednotlivých testoch zapôsobili najviac, a to iPhone 7 Plus od Apple, LG G6, Samsung Galaxy S8 a Huawei P10.

Výpadky

V zozname je pomerne veľa vypadávajúcich. Napríklad Sony a HTC, ktoré už, bohužiaľ, nemôžu držať krok s konkurenciou so svojimi najnovšími špičkovými zariadeniami - hoci HTC čoskoro predstaví nový smartfón, ktorý sme si, bohužiaľ, v tomto teste už nemohli vziať so sebou. OnePlus a Motorola, ktorí ponúkajú smartfón s viac ako vynikajúcim fotoaparátom za oveľa lepšiu cenu. Google Pixel a Chinaphones, ktoré je potrebné za príplatok len s veľkými problémami importovať, pretože tu nie sú k dispozícii. Alebo špičkové zariadenia minulého roka, kde Galaxy S7 bez námahy fotil najlepšie snímky, za ktorými na diaľku nasledujú G5 od LG a Huawei P9. Napriek tomu, že všetky spomínané zariadenia majú všetky úhľadný fotoaparát, stále by to malo za následok skreslené proporcie, zatiaľ čo hľadám odpoveď na otázku, aký je momentálne najlepší fotoaparát so smartfónom.

Testovacia metóda

Aby som správne otestoval fotoaparáty zariadení, vyšiel som a podrobil sa ich testu snímaním rovnakých fotografií s každým zariadením v rôznych svetelných situáciách. Na slnku, proti slnku, zamračené, večer, s pohybujúcimi sa objektmi ... krajina, makro a portrétna fotografia. Ale samozrejme aj v interiéri, cez deň aj večer. A nezabudnite na blesk!

Aby boli fotografie čo najférovejšie, vypol som všetky ozdoby v aplikáciách fotoaparátu, iba som v niektorých situáciách zapol funkciu HDR na všetkých zariadeniach. Ako pokročilý fotograf sa samozrejme môžete veľa pohrať s posúvačmi, aby ste úplne doladili expozíciu a ďalšie veci pre fotografiu. Nerobil som to, aby som udržal situáciu čo najrealistickejšiu a porovnateľnú, nastavil som funkciu nahrávania na každom zariadení na automatickú, takže samotné zariadenie určuje, čo prinesie najlepší výsledok. Tiež nemám nainštalované žiadne aplikácie na fotografovanie alebo úpravy.

To v každom prípade zaručuje veľa obrázkov. To sa dá porovnať na dobrom monitore, pokiaľ ide o reprodukciu farieb, kontrast, dynamický rozsah, detaily, pohybové rozostrenie, šum, zaostrenie atď.

Predná kamera

V tomto teste som sa zameral na primárne fotoaparáty na zadnej strane zariadenia. Fotoaparát na prednej strane zariadenia je oveľa menej pokročilý a má pevnú zaostrovaciu vzdialenosť. Tento fotoaparát zvyčajne nemusí mieriť na iné blízke objekty ako na tvár. Spoločnosť Samsung vyniká niektorými sýrovými filtrami podobnými Snapchatu. Huawei P10 má v predvolenom nastavení povolený režim na výšku, pomocou ktorého zariadenie rozmazáva pozadie softvérom a leští tóny tváre. Výsledky vyzerajú trochu plasticky, bohužiaľ táto funkcia je vždy zapnutá, keď aktivujete predný fotoaparát fotoaparátu P10.

Zväčšiť ilúziu

Apple iPhone 7 Plus

Senzor 12 megapixelová dvojitá kamera

Veľkosť pixelov 1,3 μm

Membrána f / 1,8 a f / 2,8

Preskúmanie

9 Skóre 90

 • Pros
 • Portrétna fotografia
 • Verný prírode
 • Všetko dobre
 • Silný pri slabom osvetlení
 • Negatíva
 • Obmedzené možnosti nastavenia

Keď som pred rokom išiel na ten istý test s najlepšími smartfónmi súčasnosti, iPhone skóroval pozoruhodne zle. Menej ako ďalšie tri objektívy, ktoré tento rok recenzujem. Pokiaľ ide o iPhone 7 Plus, Apple sa v každom prípade veľmi dotiahol. Zariadenie disponuje duálnym fotoaparátom, ktorý je použitý celkom inovatívne. Tento duálny fotoaparát však nie je k dispozícii na bežnom iPhone 7, takže musíte byť pri modeli plus-size pre najlepší fotoaparát iPhone.

Duálny fotoaparát

Problém s fotoaparátmi v smartfónoch spočíva v tom, že zariadenia sú príliš tenké, aby umožňovali priblíženie objektívu so zoomom do krytu. Možné je iba digitálne zväčšenie, ktoré je v zásade rovnaké ako zväčšenie fotografie. Spoločnosť Apple dômyselne využila svoj duálny fotoaparát na zabezpečenie určitého druhu optického zväčšenia: duálny fotoaparát sa skladá zo širokouhlého objektívu a bežného objektívu. Predvolene je určený širokouhlý záber, ale po stlačení tlačidla priblíženia sa prepne na normálny objektív. Mimochodom, obraz z oboch kamier sa použije na konečný výsledok. Vidno to napríklad v režime na výšku, kde je vďaka dvom objektívom viditeľná hĺbka pred prístrojom a slúži na rozmazanie pozadia. Čiastočne vďaka realistickej reprodukcii farieb a množstvu detailov je iPhone 7 Plus najlepším smartfónom na fotografovanie ľudí.

Zamierte a vystreľte

Aplikácia fotoaparátu pre iPhone je jednoduchá, chce vám hlavne určiť najlepšie hodnoty ISO? Rýchlosť uzávierky? Surový? Zabudni na to. Môžete zapnúť alebo vypnúť blesk, zapnúť HDR, zvoliť farebný filter a zapnúť časovač, ale tam sa to trochu zastaví. Škoda, pretože to robí z iPhone zariadenie typu „point-and-click“, zatiaľ čo ponúka viac. V tme pôsobia farby o niečo slabšie. Napriek tomu je iPhone 7 Plus vždy schopný poskytnúť pôsobivo dobrú fotografiu s malým pohybovým rozmazaním. Apple sa toho v oblasti fotoaparátov dosť dotiahol!

Nočná slepota

Huawei P10

Senzor 20 a 12 megapixelový duálny fotoaparát

Veľkosť pixelov 1,25 μm

Membrána f / 2,2

Preskúmanie 6 Skóre 60

 • Pros
 • Dynamický rozsah
 • Hladké
 • Profesionálny režim
 • Negatíva
 • Slabé pri slabom osvetlení
 • Ručný výber režimu

Huawei P10 tiež používa duálny fotoaparát, ale technológia za ním sa značne líši od ostatných dvoch smartfónov s dvojitým videním. Bežný objektív a monochromatický objektív spolupracujú na vytvorení fotografie. Vďaka monochromatickému objektívu by zariadenie dokázalo lepšie analyzovať hĺbku a vylepšiť kontrast a detaily. S P10 sa toho báť nemusíte. Zariadenie je schopné veľmi rýchlo snímať nádherné obrázky, pri ktorých je kontrast, ostrosť a prechod farieb skutočne dobrý. Určite stojí za to vyskúšať aj samotný monochromatický fotoaparát.

Slabé svetlo

Keď však bude svetlo slabé, má P10 pozoruhodne zlé skóre. Vonku, ale hlavne v interiéroch. Tmavé oblasti, málo detailov a veľa pohybového rozmazania, pretože fotoaparát musí na zachytenie väčšieho množstva svetla použiť dlhšiu rýchlosť uzávierky. Aby som to otestoval, išiel som na koncert s P10, kde zlyhali všetky moje fotografie. Dokonca aj vtedy, keď som aktivoval nočný režim, ktorý zaisťoval, že bude viac na dohľad, ale aj väčšie zaostávanie uzávierky, čo bude mať za následok ešte väčšie rozmazanie pohybu. Výsledky boli ešte väčším sklamaním ako fotografie môjho vlastného Nexus 6P, iného (staršieho) smartfónu Huawei. To by mohlo súvisieť s vyššou clonou objektívov (čím nižšia je clona, ​​tým viac svetla objektív zachytáva) P10. Mám ale podozrenie, že spoločnosť Huawei dokáže pomocou softvérovej aktualizácie opraviť niekoľko vecí.

Rovnako ako iPhone 7 Plus, aj duálny fotoaparát dokáže využívať hĺbku, ktorá vám umožní rozmazať pozadie v režime na výšku. To funguje dobre, ale určite to nie je také dobré ako v prípade spoločnosti Apple. Keď potiahnete prstom obrázok z fotoaparátu doprava, uvidíte všetky možnosti nastavenia. Je však škoda, že HDR a nočný režim sa neaktivujú automaticky, ale treba ich robiť ručne. Vďaka tomu získate predstavu, že pre svoju fotografiu nepoužívate vždy ten správny režim. Ak správne potiahnete obrázok z fotoaparátu nahor, máte k dispozícii pokročilé nastavenia s rýchlosťou blesku, napríklad pre nastavenie vyváženia bielej, citlivosti na svetlo a rýchlosti uzávierky.

Dve oči vidia viac

LG G6

Senzor 13 megapixelová duálna kamera

Veľkosť pixelov 1,12 μm

Membrána f / 1,8 a f / 2,4

Preskúmanie 8 Skóre 80

 • Pros
 • App
 • Široký uhol
 • Zaostrovacia kamera
 • Negatíva
 • Širokouhlý objektív nižšej kvality

Zariadenie spoločnosti LG je najsilnejšie zo všetkých štyroch. Dizajnovo s tým získate menej bodov, ale keď nakloníte zariadenie na fotografovanie, máte oveľa lepší úchop. Jediná vec, ktorá by to dokončila, je spúšť.

Extrémy objektívu

Rovnako ako jeho predchodca, aj G6 má duálny fotoaparát, jeden so širokouhlým objektívom a druhý s objektívom s veľmi malým pozorovacím uhlom. Spoločnosť LG nepoužíva toto celkom ako Apple na napodobnenie optického priblíženia. Štandardne sa používa širokouhlý objektív a objektívy môžete prepínať priamo pomocou tlačidla v hornej časti aplikácie pre fotoaparát. Mimochodom, prepína sa aj pri priblížení a oddialení.

Spoločnosť LG si vďaka G6 stále drží svoju dobrú povesť (koniec koncov, G4 bol pred dvoma rokmi vyhlásený za najlepší telefón s fotoaparátom). Pri testovaní fotoaparátu som stále dostal prednosť pred fotoaparátom s malým pozorovacím uhlom, vďaka ktorému fotografie o niečo lepšie vynikli. Pri širokouhlých fotografiách som mal často nejaký šum a trochu menší dynamický rozsah. Ale najmä v situáciách slabého osvetlenia široký uhol zaostáva. Navyše s týmto objektívom (nevyhnutne) tiež dôjde k určitému vydutiu: fotografia sa zdá, že sa trochu pohybuje. Druhý extrém nastáva opäť so zaostreným objektívom, kde pomocou fotoaparátu v rovnakej výške dosiahnete menej obrazu ako v iných zariadeniach. Tento malý divák dokáže aj v náročnejších svetelných podmienkach robiť lepšie fotografie s menším šumom.

Najlepšia aplikácia

Rovnako ako predchádzajúce dva testy fotoaparátov ponúka aplikácia fotoaparátu spoločnosti LG tie najlepšie možnosti pre pokročilých fotografov. HDR je možné vykonať automaticky a mnoho pokročilých nastavení je možné upraviť manuálne. Rýchlosť uzávierky, vyváženie bielej, zaostrenie: všetko nastaviteľné a individuálne nastavené na automatiku. Všetko navyše máte nastavené veľmi rýchlo. Pretože môžete snímať aj do formátu RAW, môžete ich podľa potreby upravovať.

Nočný cyklus

Samsung Galaxy S8

Senzor 12 megapixelov

Veľkosť pixelov 1,22 μm

Membrána f / 1,7

Preskúmanie 9 Skóre 90

 • Pros
 • Krásne farby
 • Možnosti nastavenia
 • Detail
 • Silný pri slabom osvetlení
 • Všetko dobre
 • Negatíva
 • Tlačidlá Bixby a filter
 • Farby niekedy trochu sýte

Minulý rok bola testovanie fotoaparátov pre smartfóny veľmi nudné. Galaxy S7 zvíťazil najlepšie zďaleka na všetkých frontoch, najmä vďaka nízkej clone bol fotoaparát mimoriadne schopný robiť nádherné fotografie aj za zhoršených svetelných podmienok. Fotoaparát S8 sa oproti predchodcovi veľmi nezmenil a sem-tam sa mierne vylepšil. Zatiaľ čo konkurencia teraz dobieha svoje násilie s dvojitým fotoaparátom. Nestačí zvrhnúť Samsung, ale najmä v porovnaní s iPhone 7 Plus už nie je také ľahké určiť absolútneho víťaza testu.

Sovy

Rozdiel v tmavom prostredí s iPhone je markantný. Fotografie Galaxy S8 sú oveľa teplejšie a podrobnejšie, zatiaľ čo fotografie z iPhone majú o niečo belšie oči a menej šumu. Aj keď fotografie vyzerajú celkom inak, nedá sa povedať, ktorá fotografia vyzerá najlepšie. Ak však chcete snímať najlepšie fotografie dookola, nakoniec skončíte so Samsung Galaxy. Farby sú mierne nasýtené, ale to skutočne spôsobí ich vystreknutie z obrazovky. Pomáha samozrejme aj krásna (zakrivená) obrazovka AMOLED zariadenia. Ale aj čo sa týka detailov a ostrosti, konkurenti s dvojitým videním ešte nedokážu držať krok, tento rozdiel je zrejmý v makrofotografii.

Galaxy S8 automaticky fotí, pričom samotné zariadenie je už schopné aplikovať HDR, keď to považuje za potrebné. Ale aj pokročilí fotografi majú všetky pokročilé nastavenia fotoaparátu po ruke a potiahnu prstom po obrazovke. Aj z tohto hľadiska je tento smartphone pre fotografov vhodnejší ako iPhone, ktorý fotografovi neponúka žiadne možnosti nastavenia. Je hlúpe, že spoločnosť Samsung tiež považovala za potrebné zabudovať do aplikácie fotoaparátu dve ďalšie tlačidlá pre nedostatočného virtuálneho asistenta Bixbyho a niektoré detské filtre podobné snapchatu. Skvelé ponúknuť im, ale ak ich nepotrebujete a nemôžete ich vypnúť, prekážajú vám.

Záver

Ak hľadáte smartphone s najlepším fotoaparátom, dnes skončíte s Galaxy S8 alebo iPhone 7 Plus. Mierne sa uprednostňuje prvé, pretože fotoaparát sníma o niečo živšie fotografie a ponúka viac možností nastavenia. Príjemným bonusom je, že prvý je z hľadiska hardvéru a ceny lepší ako iPhone. Na druhej strane je iPhone z hľadiska reprodukcie veľmi verný prírode a ako silnú výhodu má portrétnu fotografiu, ale bohužiaľ trochu obmedzenú.

Na G6 od LG nemôžete ublížiť, hlavne zaostrovací objektív je veľmi silný. Široký uhol je pekný, ale zaostáva. Ak sa aj napriek tomu pozriete čisto na fotoaparáty v smartfóne, je lepšie investovať týchto pár desiatok ďalších do víťaza testu. Jediný fotoaparát, ktorý je sklamaním, pochádza od spoločnosti Huawei. Za dobrých svetelných podmienok môže duálny fotoaparát konkurovať konkurencii, ale keď je o niečo tmavšie, výsledky sú bohužiaľ podstatne menej.

Copyright projectwriteasmile.com 2022