Preskúmanie

Dell XPS 15 (2020) - najlepší všestranný notebook súčasnosti

Rad Dell XPS patrí už roky k lepším radom notebookov vyššej kategórie, ale okrem ročných aktualizácií hardvéru sa takmer nezmenil. Spoločnosť Dell tento rok prišla s vážnou premenou, ktorá posúva vynikajúci notebook o krok ďalej. Tu si môžete prečítať recenziu na Dell XPS 15 (2020).

Dell XPS 15

cena € 2575,-

procesor Intel Core i7 10750H

Grafická karta Nvidia GTX 1650 Ti

Pamäť 32 GB DDR4

Obrazovka 14 15,6-palcová dotyková obrazovka s rozlíšením 3 840 x 2 400

Skladovanie 1 TB NVMe ssd

Váha 2,05 kg

Pripojenia 3x USB-C (z toho 2x Thunderbolt 3), 3,5 mm headset a čítačka SD kariet

9 Skóre 90

  • Pros
  • Budujte kvalitu
  • Displej
  • Kvalita zvuku
  • Výkon
  • Negatíva
  • cena
  • Iba usb-c

Dostali sme pekne úhľadne oblečenú verziu od spoločnosti Dell s 1 TB NVMe SSD, 32 GB DDR4 a hladkým procesorom Intel i7. Na zobrazenie obrázkov je notebook vybavený Nvidia GTX 1650 Ti a krásnou dotykovou obrazovkou 4K +. Cena je trochu šokujúca, pretože hrubých 2 500 eur je na tento hardvér dosť statných.

Dizajn

Ako už bolo spomenuté, séria XPS sa tento rok dočkala nielen hardvérovej aktualizácie, ale vzhľad dostal aj facelift. Aj keď Dell stále používa peknú kombináciu uhlíkových vlákien a hliníka, vzhľad je tento rok o niečo modernejší. Hliníkové časti už nie sú jednoduchými doskami, ale teraz tvoria základ notebooku. Po zatvorení notebooku nevidíte nič z uhlíkových vlákien a vyzerá to, že máte v rukách nádherne vyfrézovaný blok z hliníka.

Vo vnútri nájdeme materiál z uhlíkových vlákien, ktorý spoločnosť Dell už roky používa pre svoje notebooky XPS. Tento materiál udržuje laptop ľahký (2,05 kg), stále však poskytuje prvotriedny vzhľad a je veľmi odolný. Okrem toho izoluje vaše ruky od tepla produkovaného procesorom a grafickou kartou. Bohužiaľ po niekoľkých týždňoch uvidíte jasné mastné škvrny, ale našťastie ich môžete zotrieť.

Na vnútornej strane nájdeme tiež vynovenú klávesnicu a touchpad. Od tohto roku dostala klávesnica iný mechanizmus, ktorý umožňuje XPS 15 opäť konkurovať najlepším klávesniciam pre notebooky na trhu. Kvôli nedostatku miesta zjavne nie je toľko „cestovania“ ako pri tradičnej klávesnici, ale autori textov ako my sú s týmto notebookom veľmi spokojní. Reproduktory (viac o tom neskôr), bohužiaľ, nenechali žiadny priestor pre číselnú klávesnicu, takže tí, ktorí s číslami veľa pracujú, potrebujú samostatnú klávesnicu.

Touchpad sa tento rok ešte zväčšil, a hoci sú tým mnohí nadšení, môže mu tiež prekážať. Dlaňam pri písaní nezostáva veľa miesta na odpočinok a častejšie klikáte na nesprávne tlačidlo myši. Odozva na vaše prsty je stále vynikajúca a bezdotykové gestá fungujú tiež bezchybne.

Spoločnosť Dell jasne pozorne počúvala spätnú väzbu od používateľov k predchádzajúcim modelom, čo viedlo k pravdepodobne najlepšiemu prípadu pre notebook súčasnosti. Existuje však jeden bod, ktorý jednoducho nemôžeme ignorovať: spojenia. Nový XPS 15 má iba tri porty USB-C (dva z nich s Thunderbolt 3), 3,5 mm port pre náhlavnú súpravu a čítačku SD kariet. Aj keď je USB-C skutočne budúcnosť, stále existuje príliš veľa zariadení, ktoré ho nepoužívajú. Či už ide o myš, USB kľúč, tlačiareň, televíziu alebo monitor, je pravdepodobné, že budete potrebovať hardvérový kľúč. Spoločnosť Dell dodáva USB-C na HDMI a USB-A Dongle, ale je frustrujúce, že ich musíte zakaždým chytiť. Rovnako to bude platiť roky, pretože aj keď monitory čoraz viac podporujú USB-C, neplatí to pre nové televízory, lúče a myši. Väčšina nových produktov stále vyžaduje port HDMI alebo USB-A. Nedostatok miesta nie je u XPS 15 ospravedlnením, pretože ľahko mohli byť pridané USB-A a HDMI.

Úžasný zvuk

O kvalite zvuku s notebookmi zvyčajne nehovoríme, pretože záver je takmer vždy rovnaký: plechový zvuk bez basov a veľké skreslenie pri hlasitostiach vyšších ako 50%. Dell XPS 15 sa však darí oveľa lepšie, že si zaslúži svoj vlastný pohár. Zvuk sa samozrejme stále nedá porovnávať s dobrými slúchadlami alebo drahými reproduktormi, ale s tak výkonnými reproduktormi sme sa v notebooku stretli len zriedka. U XPS 15 ešte nehovoríme o búchaní basov, ale hlasitosť je úžasne vysoká bez skreslenia. Hudbu v obývacej izbe stačí hosťom poskytnúť hneď, ako ju budete môcť znova prijať doma. Kvalita je tiež vynikajúca s veľmi príjemným zvukom a bez nepríjemných rezonancií v kryte. Pri sledovaní filmov je tiež príjemné vedieť, že stereofónna reprodukcia je veľmi jasná, ale potom si musíte sadnúť priamo k notebooku.

Kvalita obrazu

Dell XPS má 15,6-palcový panel, ktorý je k dispozícii v dvoch variantoch: UHD s dotykovou obrazovkou a 1080p bez dotykovej obrazovky. Testovali sme model UHD a výsledky neklamú: jedná sa o ohromujúci panel. Prvý dojem po otvorení notebooku je okamžite. Obrazovka je zo všetkých štyroch strán obklopená veľmi úzkym okrajom a pomer 16:10 poskytuje iba o niečo použiteľnejší povrch. Kontrast 1623: 1 tiež zaisťuje nádherný obraz na pohľad.

Tí, ktorí sa podieľajú na úprave farieb alebo inej farebne citlivej práci, budú tiež veľmi spokojní s podporou 99% farebného spektra Adobe RGB a 93% farebného spektra DCI-P3. To spolu s nízkou deltaE až 1,8 robí tento notebook ideálnym pre fotografov. Platí to, aj keď pracujete na slnku, pretože jas 478 nitov je vysoko nad priemerom.

Výkon

Aj keď je vzhľad všetko krásny, to nezaručuje výkonný notebook. Našťastie môžete s procesorom Intel Core i7 desiatej generácie a Nvidia GTX 1650Ti prejsť dlhú cestu, matematické monštrum pre veľké výpočtové a renderovacie úlohy však nečakajte. Nami testovaný model je vybavený 32 GB RAM, takže multitasking a stovky kariet Chrome nebudú problémom.

XPS 15 dosahuje v našich benchmarkoch veľmi dobré výsledky, keď procesor aj grafická karta úhľadne dosiahli svoj zosilňovací čas. Zdá sa teda, že je dostatok chladenia a energie na to, aby boli dva čipy pod kontrolou. Notebook ukazuje, že je schopný rýchlo dokončiť výpočty, čo z neho robí luxusnú možnosť pre tých, ktorí pracujú s množstvom údajov alebo upravujú fotografie. Notebook je navyše vhodný aj na ľahké hranie, potom však treba rozlíšenie znížiť na 1080p.

Referenčná hodnota

Výsledok

3DMark Time Spy

PCMark 10

Mixér bmw27 (GPU - CUDA)

Mixér bmw27 (CPU)

Cinebench R20

3572

4994

2m33s

6m8s

2782

Pri každodennom používaní však veľkú časť rýchlosti notebooku neurčuje iba procesor a pamäť, ale aj SSD. V prípade Dell XPS 15 máme 1 TB NVMe SSD, ktorý vykazuje veľmi vynikajúce výsledky v CrystalDiskMark. Programy sa začínajú mihnutím oka a obrovské súbory vás nielen spomalia.

Je zarážajúce, že fanúšikovia notebooku museli počas všetkých týchto benchmarkov poriadne bežať, zvukový tlak však vždy zostával na veľmi civilizovanej úrovni. Napriek tenkým rozmerom a luxusnému krytu sa spoločnosti Dell podarilo namontovať primerané chladenie. Na našom testovacom telese navyše nebolo vidieť nijaké coilwhine, fenomén, ktorý pravidelne obťažoval jeho predchodcov.

Záver

Trvalo to chvíľu, ale Dell XPS 15 sa konečne dočkal dôstojnej aktualizácie. Je škoda vidieť, že porty USB-A a HDMI museli ustúpiť, ale inak notebook vyniká takmer vo všetkých oblastiach. Najmä kvalita zostavenia, zvuk a obrazovka patria medzi absolútnu špičku. Cena tam tiež je, pretože za základný model už zaplatíte 1699 eur, čo sa pri najluxusnejšom príklade môže vyšplhať až na 3609 eur.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found