Ako

13 užitočných tipov pre vašu sieť hostí

Sme tak zvyknutí, že máme vždy prístup na internet, že nám už asi nikdy nemôže chýbať. Našťastie existuje prístup k internetu všade a samozrejme chcete zdieľať svoje internetové pripojenie, ale zároveň chrániť svoju sieť. Vďaka sieti hostí je to úplne možné.

01 Chráňte svoju sieť

Môžete samozrejme dať hosťom heslo pre svoju vlastnú WiFi sieť, ale to nie je príliš bezpečné. Pravdepodobne máte vo svojej sieti nezabezpečené zdieľané zdroje, napríklad priečinky v počítačoch PC alebo NAS. Šikovné, ale tieto zdroje sú tiež ľahko dostupné pre hostí, ktorí surfujú vo vašej sieti WiFi. Prečítajte si tiež: Ako sa bezpečne pripojiť online na verejnej sieti WiFi.

Možno, že vaši hostia nemajú okamžite hanebné plány, pravdepodobne vaši priatelia a známi nie sú škodliví hackeri. Vydaním hesla pre svoju sieť WiFi však stratíte kontrolu nad týmto heslom. Je pravdepodobnejšie, že sa heslo dostane do rúk niekoho, kto má zlé úmysly. Z tohto dôvodu nie je dobrý nápad, keď zabezpečenie vašej siete zdieľa heslo svojej bezdrôtovej siete s inými ľuďmi.

02 Sieť pre hostí

V dnešnej dobe je takmer nehostinné neposkytovať hosťom Wi-Fi pripojenie. Našťastie takmer každý moderný smerovač má možnosť siete pre hostí. Sieť pre hostí funguje pre vašich hostí rovnako ako bežná sieť WiFi: získavajú prístup k internetu. Sieť pre hostí je zvyčajne ďalej oddelená od zvyšku vašej siete. To znamená, že hostia nebudú mať prístup k vášmu počítaču, NAS alebo iným sieťovým zariadeniam. Často sa to usporiada automaticky a určuje to výrobca vášho smerovača.

Niektorí výrobcovia ponúkajú hosťujúcim používateľom možnosť prístupu k normálnej sieti, takže musíte zvoliť správne nastavenie. Zabezpečte tiež svoju hosťovskú sieť silným heslom. Sieť pre hostí koniec koncov stále používa vaše internetové pripojenie, za ktoré zodpovedáte. Zistili sme, ako povoliť sieť hostí pre množstvo značiek smerovačov. Na vašom smerovači sa môže mierne líšiť, aj keď máte jednu zo spomínaných značiek. Výrobcovia smerovačov niekedy používajú rôzne webové rozhrania. Nie je uvedená vaša značka smerovača alebo má webové rozhranie inú štruktúru? Potom vo webovom rozhraní vyhľadajte sieť pre hostí, sieť pre hostí alebo podobný výraz. Túto možnosť zvyčajne nájdete osobitne v rozhraní alebo v nastaveniach bezdrôtovej siete.

03 Vyberte pásmo 2,4 GHz

V sieti hostí zohráva optimálna rýchlosť podľa nášho názoru podradnú úlohu. Sieť pre hostí má umožniť vašim hosťom prístup na internet, aby mohli vyhľadávať veci alebo byť v kontakte napríklad prostredníctvom sociálnych médií. Superrýchle sťahovanie sa nám nezdá byť prioritou. Pokrytie však musí byť dobré, aby ste vôbec nedostávali sťažnosti na žiadny prístup. Na základe týchto princípov je pásmo 2,4 GHz podľa nás ideálnym kandidátom na hosťovskú sieť. Toto pásmo ponúka širší rozsah ako pásmo 5 GHz a je tiež kompatibilné s takmer akýmkoľvek zariadením. Na druhej strane je maximálna dosiahnuteľná rýchlosť nižšia ako cez pásmo 5 GHz, ale nepovažujeme to za veľmi dôležité pre hostí. Spravidla sa tiež môžete rozhodnúť ponúknuť hosťovskú sieť v pásme 2,4 aj 5 GHz.

Pozor: router za routerom

Možno používate vlastný smerovač s funkciou hosťa za iným smerovačom. Uistite sa, že oddelenie medzi hosťujúcou sieťou a vašou normálnou sieťou nemusí vždy fungovať správne. Sú možné dva scenáre. Používate svoj vlastný smerovač za smerovačom vášho poskytovateľa internetu, ale je zvyšok vášho sieťového zariadenia pripojený iba k tomuto vlastnému smerovaču? Používate teda server DHCP vlastného smerovača a je k nemu pripojené všetko káblové zariadenie? Potom funkcia hosťa funguje podľa želania a prevádzka hostí je prehľadne oddelená.

Ak však ako bezdrôtový prístupový bod používate na doplnenie svojej siete vlastný smerovač, oddelenie od normálnej a hosťovskej siete nebude fungovať. Nezáleží na tom, či ste použitý router nakonfigurovali sami ako prístupový bod, napríklad vypnutím servera DHCP, alebo či má router špeciálny režim prístupového bodu. U niektorých značiek smerovačov nebude funkcia hosťa vôbec fungovať, ak je smerovač za iným smerovačom. S ostatnými smerovačmi ho môžete stále nastaviť, ale nárokované oddelenie nebude fungovať. Aj pri smerovačoch, ktoré môžete oficiálne nastaviť ako prístupový bod, už nefunguje oddelenie medzi normálnou sieťou a sieťou hosťa. Napríklad so smerovačom Netgear, ktorý môžete oficiálne nastaviť ako prístupový bod, môžete vytvoriť hosťovskú sieť, ale vždy je začiarknutá možnosť, aby mali hosťujúci používatelia prístup k celej sieti. Stručne povedané: uvedomte si tieto obmedzenia a aktivujte iba funkcie hosťa na smerovači, ktorý používate ako primárny uzol vo vašej sieti.

04 Aktivujte sieť hostí ASUS

Prihláste sa do webového rozhrania a kliknite do ľavého stĺpca Sieť pre hostí. Ak ste ešte nenastavili sieť pre hostí, môžete nastaviť iba šesť sietí. Získate tri siete v pásme 2,4 GHz a tri siete v pásme 5 GHz. Vyberte jednu z možností a kliknite Povoliť. Zmeniť Názov siete (SSID) v mene podľa vášho výberu. Vyberte si na Metóda autentifikácie pred WPA2-osobné a vyplňte pole Predbežne zdieľaný kľúč WPA zadajte bezpečné heslo. Môžete tiež získať prístup Prístup stanoviť iný časový limit. Všimnite si, že Prístup na intranet na Zakázať aby ste zabránili hosťom v prístupe k vašej domácej sieti. kliknite na Podať žiadosť aby bola sieť hostí aktívna.

05 Aktivujte sieťový smerovač D-Link pre hostí

Prihláste sa do webového rozhrania smerovača a kliknite na ikonu Nastavenia / Bezdrôtové pripojenie. kliknite na Zóna pre hostí potom môžete aktivovať sieť pre hostí. Sieť pre hostí môžete aktivovať v pásme 2,4 GHz a 5 GHz. Vyberte požadované pásmo a presuňte sa Postavenie na Povolené. Zmeniť Názov Wi-Fi (SSID) v mene podľa vášho výberu a vyplňte pole Heslo zadajte heslo. Potom začiarknite túto možnosť Iba prístup na internet na Povolené napríklad hostujúci používateľ má prístup iba na internet. kliknite na Uložiť aktivovať sieť pre hostí.

06 Aktivácia smerovača Fritzbox v sieti hostí

Prihláste sa do poľa FRITZ! A kliknite v ponuke WLAN. Potom kliknite na Prístup pre hostí. Finch Prístup pre hostí je povolený a zadajte svoj vlastný názov siete. Predvolene je šifrovanie nastavené na WPA + WPA2, v prípade potreby ho nastavte na WPA2 (CCMP) pre vyššiu bezpečnosť. Do poľa zadajte bezpečné heslo Sieťový kľúč. Používatelia siete pre hostí sa navzájom na počítači FRITZ! Box nevidia, môžete zvoliť túto možnosť Zariadenie spojené s prístupom hosťa môže navzájom komunikovať skontrolujte, či je to tak.

V predvolenom nastavení môžu používatelia iba surfovať a posielať e-maily Obmedziť internetové aplikácie: Povolené iba surfovanie a pošta pripustiť aj iné veci. Predvolene bude používateľ odpojený po tridsiatich minútach, začiarknite políčko Odpojiť automaticky po tomu sa vyhnúť alebo zvoliť dlhšie trvanie. FRITZ! Box pohodlne generuje QR kód v prihlasovacích údajoch. kliknite na Vytlačiť informačný list tento kód vytlačiť. Na prístroji FRITZ! Box je tiež možné vytvárať filtre pre používateľov v sieti. Kliknite v ponuke Internet / Filtre. nižšie Sieť pre hostí môžete stlačiť tlačidlo Upraviť Kliknutím nastavíte časové limity a filtre webových stránok pre všetkých používateľov v sieti hostí. Týmto spôsobom môžete napríklad „zneužiť“ sieť hostí ako špeciálnu sieť pre svoje deti.

07 Aktivácia sieťového smerovača TP-Link pre hostí

Prihláste sa do webového rozhrania a kliknite do ľavého stĺpca Sieť pre hostí. Vyberte možnosť Umožniť hosťom prístup k mojej miestnej sieti vypnutý. Vyplňte pole Názov bezdrôtovej siete (SSID) voliteľne zadajte svoj vlastný názov siete a zvoľte WPA / WPA2 osobné vedľa možnosti Bezpečnosť. Vyberte WPA2-PSK ako Verzia a zadajte heslo do poľa pre heslo. Začiarknite túto možnosť Povoliť potom kliknite Uložiť.

08 Sieť pre hostí Netgear

Prihláste sa do webového rozhrania a kliknite v ľavej ponuke Sieť pre hostí. Môžete tiež kliknúť na dlaždicu Sieť pre hostí kliknite. Nastavenia sú rozdelené do dvoch frekvenčných pásiem. Kliknite na v požadovanom frekvenčnom pásme Povoliť sieť pre hostí. Uistite sa, že ste nastavili správne Umožniť hosťom navzájom sa vidieť a zakázať prístup k mojej miestnej sieti zvyšky. Vyberte si pod Možnosti zabezpečenia pred WPA2-PSK [AES] a zadajte heslo. Potom kliknite na Uplatňovať povoliť sieť pre hostí.