Ako

17 tipov na dôkladné vyčistenie počítača so systémom Windows

Na začiatku nový počítač stále beží bez problémov, ale ako roky plynú a máte nainštalovaných viac programov, počítač môže byť trochu pomalý. V tomto článku sa budeme venovať 17 tipom, vďaka ktorým je čistenie počítača hračkou.

Je systém Windows pomalý, nemáte prehľad o svojich súboroch alebo sa spustí počítač dlho? Potom je najvyšší čas na dôkladné vyčistenie! Na optimalizáciu počítača nemusíte nevyhnutne dodržiavať všetky tipy v tomto článku. Robte body, ktoré vás na chvíľu naštvali. Niektoré optimalizácie a čistiace akcie môžu prvýkrát trvať veľa času, ale v budúcnosti ich možno vykonať rýchlejšie alebo ešte rutinnejšie, aby bol váš systém vždy v najlepšom stave.

Pred vyčistením je tiež rozumné urobiť si zálohu dôležitých súborov. Ak sa pri veľkom čistení niečo pokazí, určite to nestratíte.

Tip 01: Zadarmo alebo zaplatíte?

Ak chcete rýchlejší počítač, môžete si k tomu kúpiť všetky druhy komerčných programov. Aby sme sa dostali priamo k veci: nie je to potrebné. Vďaka nástrojom, ktoré sú štandardom systému Windows, a niekoľkým bezplatným pomocným programom môžete počítač rýchlo zbaviť nepotrebného neporiadku a zvýšiť výkon. Niektoré komerčné riešenia sú dokonca škodlivé. Pravidlo „ak to nebude fungovať, potom to neublíži“ určite neplatí pre čistiace programy a optimalizačné nástroje. Používanie všetkých programov v tomto článku je bezpečné, pokiaľ neignorujete zdravý rozum a nevykonávate čistenie alebo optimalizáciu, o ktorých neviete.

Tip 02: Čo nerobiť

Všetky tipy v tomto článku sú bezpečné. Úmyselne sme vynechali niekoľko úloh, ktoré by ste mohli očakávať v článku o čistení. Napríklad programy na čistenie a optimalizáciu databázy Registry systému Windows môžu spôsobiť vážne poškodenie a zabrániť spusteniu počítača.

Defragmentácia pamäťového média mohla byť v čase Windows XP užitočná v niektorých situáciách, teraz však neprináša výrazné zlepšenie rýchlosti. Defragmentácia sa neodporúča používateľom diskov SSD, pretože by to mohlo spôsobiť ďalšie opotrebenie a chyby.

Ponorte sa hlbšie do Windows 10 a prispôsobte si operačný systém pomocou našej Tech Academy. Vyskúšajte online kurz Windows 10 Management alebo si pozrite balíček Windows 10 Management vrátane technologickej a praktickej knihy.

Vyčistite Windows

Tip 03: Stiahnite si CCleaner

Ak chcete udržiavať počítač v dobrom stave, už mnoho rokov je nevyhnutný jeden základný program: CCleaner. Mohli by sme vymenovať všetky druhy iných (často menej dobrých) programov, ale to vám nie je k ničomu. CCleaner je stále najlepší program na rýchle zbavenie sa nepotrebných harabúrd z vášho systému. CCleaner si stiahnite tu. Nižšie si rozoberieme niektoré z odborných nastavení programu. Ak CCleaner nezačína holandským jazykom, vyberte ho na Nastavenia / Jazyk.

Tip 04: Analýza a čistenie

Ak chcete najrýchlejšie vyčistiť, spustite program CCleaner a kliknite na ikonu Čistiť. Program vyhľadáva dočasné súbory v systéme Windows a vo vašich prehľadávačoch a čistí ich. Potom uvidíte, koľko miesta na disku bolo uvoľnené. Spravidla získate naraz späť viac GB, napríklad preto, že sa odstránia všetky druhy dočasných súborov a váš nadmerný kôš sa vyprázdni.

Prvé kliknutie Analyzovať ak chcete vidieť, koľko sa uvoľňuje ako prvé. To stojí ďalšie kliknutie myšou, ale začiatočníkom to umožňuje predbežnú kontrolu vyčistených častí.

Pozor na umiestnenie systému

Na manuálne čistenie súborov sa vzťahuje ďalšie varovanie: nikdy neodstraňujte súbory ani priečinky, o ktorých neviete, na čo slúžia. Napríklad s nástrojom ako TreeSize sa stretnete s veľkými priečinkami v systémových umiestneniach, ako napríklad C: \ Windows. Tieto a ďalšie systémové priečinky nechajte pokojné, ak ste si stopercentne istí, čo robíte. Experimentovanie so systémovými súbormi má zvyčajne za následok vážne zlyhanie systému Windows so stratou údajov.

Vyčistite prehliadač

Tip 05: Vyprázdnite vyrovnávaciu pamäť

Prehliadač ukladá veľa informácií pri surfovaní na internete. Niektoré súbory cookie sú veľmi nepríjemné, keď sa používajú na opätovný marketing. Tým sa zabezpečí, že vás budú dlho prenasledovať rovnaké reklamy. Použite kombináciu klávesov vo vašom prehliadači Ctrl + Shift + Del a zametajte metlu uloženými informáciami. Kombinácia klávesov funguje vo všetkých hlavných prehľadávačoch, s výnimkou prehliadača Safari (ktorý kombináciu klávesov používa) Ctrl + Alt + E). Na tomto webe nájdete informácie o čistení súborov medzipamäte.

Čistenie medzipamäte prehliadača a ďalších dočasných súborov môžete ľahko automatizovať pomocou programu CCleaner. Spustite CCleaner, prejdite na Možnosti / Nastavenia a vedľa neho začiarknite políčko Automaticky vyčistiť počítač počas spustenia. Ďalšou výhodou tohto nastavenia je, že čistenie je dokončené rýchlo, pretože sa vykonáva pravidelne.

Tip 06: Odstráňte panely nástrojov

Rozšírenia prehľadávača môžu byť užitočné, ak si ich vyberiete sami, ale niekedy sa inštalujú len tak (bez vášho vedomia a súhlasu) a môžu byť dokonca nepríjemné. Popremýšľajte o upravenom paneli s nástrojmi vyhľadávacieho nástroja alebo o doplnkovom paneli nástrojov nejakého programu. Niektoré rozšírenia dokonca sledujú vaše správanie pri surfovaní. Rozšírenia a panely s nástrojmi môžete odstrániť pomocou prehľadávača, čo je však ťažké, pretože nastavenia sú často skryté príliš hlboko.

IObit Uninstaller má na palube praktickú možnosť ľahkého odstránenia rozšírení. Možnosti nájdete na karte Panely nástrojov a doplnky. Poznámka: Pre správne fungovanie vášho prehliadača sú potrebné niektoré rozšírenia. Spomeňte si na Java, váš bezpečnostný program alebo program na overenie internetového bankovníctva. Neodstraňujte časti, ktoré nepoznáte.

Tip 07: Auslogics Care Browser Care

IObit Uninstaller podporuje iba rozšírenia Internet Explorer a Firefox. Schopnosť spravovať doplnky prehľadávača sa javí ako vedľajšia funkcia tohto programu. Auslogics Browser Care sa na to špecializuje! Program podporuje prehliadače Internet Explorer, Chrome a Firefox. Skôr ako začnete s programom Auslogics Browser Care, zatvorte prehliadač. Skontrolujte, ktoré rozšírenia sú nainštalované v jednotlivých prehliadačoch. Kliknutím na ikonu koša odstránite rozšírenie. Ak to nie je možné, začiarknite políčko a rozšírenie deaktivujte pomocou tlačidla Zakázať vybraté.

Tip 08: Dodatočný softvér?

Programy diskutované v tomto článku boli rozsiahlo testované a ich používanie je bezpečné. Ako vidíme čoraz viac, programy sú dodávané s doplnkami, ktoré nepotrebujete. To sa, bohužiaľ, týka aj softvéru v tomto článku. Ak nedávate pozor, môžete si náhodne nainštalovať skúšobnú verziu komerčného balíka od výrobcov softvéru. Zbytočným doplnkom sa ľahko vyhnete, ak budete počas inštalácie vždy v strehu.

Dobre si pozrite, ktoré časti majú začiarknutie, a preto sú nainštalované alebo zmenené. Odstráňte značky, s ktorými nesúhlasíte. Pomocou tlačidla sa zobrazí výzva na prijatie niečoho súhlasiť alebo Súhlasím? Pozorne si prečítajte, čo prijímate a odmietate (pomocou tlačidla Pokles) ak nesúhlasíte.

Vyčistite osobné súbory

Riziko je obmedzené pri čistení dočasných a nepotrebných súborov z programov a odinštalovaní softvéru a aplikácií, ktoré už nepoužívate. To však nie je prípad vašich vlastných súborov, ako sú dokumenty, fotografie, hudba a filmy. Diskutujeme o niektorých chytrých trikoch, ako to prekonať alebo aspoň vytvoriť poriadok v preplnených priečinkoch.

Tip 09: Stiahnite si TreeSize zadarmo

Začneme vyhľadaním veľkých súborov. Raz ste napríklad experimentovali s programom na úpravu videa a vytvorili ste DVD. Možno ste nepozorovane uložili veľa GB projektových súborov. Presné miesto nie je známe, kde začnete vyhľadávanie? S programami SpaceSniffer, WinDirStat a TreeSize Free rýchlo získate prehľad o priestore, ktorý zaberajú vaše súbory.

TreeSize Free je naša obľúbená, pretože prehľad je o niečo lepší. Dajte preskúmať priečinok alebo disk. Priečinky sa automaticky triedia podľa veľkosti. TreeSize Free vaše súbory nevyčistí, môžete to urobiť sami pomocou programu Windows Explorer.

Tip 10: Vyčistenie disku

Windows má na palube štandardný nástroj na čistenie nepotrebných súborov. Táto časť sa volá Čistenie disku a je možné ju nájsť v systéme Windows 10 prostredníctvom funkcie vyhľadávania. V predchádzajúcich verziách systému Windows sa môžete pozrieť na Štart / Všetky programy / Príslušenstvo / Systémové nástroje. Možnosti čistenia sú menej rozsiahle ako špecializované programy, nemusíte však nič inštalovať.

V každej sekcii môžete uviesť, čo chcete vyčistiť. Systém Windows vám potom ukáže, koľko miesta na disku sa vám pri nastavení vráti. S Vyčistite systémové súbory V systéme Windows 10 dostanete metlu cez staré body obnovenia a zvyšky služby Windows Update sú vyčistené. Podobné možnosti nájdete vo Windows 7 za kartou Viac možností.

Tip 11: Archivujte priečinok

Vytriedenie osobných súborov a priečinkov, napríklad v priečinku Dokumenty alebo na pracovnej ploche, je časovo náročná práca. Pravdepodobne ste zhromaždili desiatky, ak nie stovky adresárov. Ak môžete niečo vyhodiť, zahoďte to. Urobte to však iba vtedy, ak ste si stopercentne istí, že to môžete premeškať! Ak máte pochybnosti, máme dobrý tip. Vytvorte archívny priečinok s názvom C: \ Archív. Tu vyhodíte všetko, s čím sa stretnete, nechcete mazať, ale už to viac nepotrebujete (často).

Neuvažujte o úhľadnej štruktúre priečinkov v priečinku C: \ Archive. Niečo si stratil? Pomocou funkcie vyhľadávania v systéme Windows alebo programu typu Všetko môžete rýchlo nájsť to, čo hľadáte. Vďaka archívnemu priečinku nič nestratíte a stále získate rýchly prehľad vo svojich osobných priečinkoch.

Tip 12: Vyčistite priečinok na stiahnutie

V priečinku na stiahnutie vo vašom prehliadači sa zhromažďuje všetko, čo ste kedy stiahli. Toto umožňuje, aby tento priečinok obsahoval veľmi veľké množstvo súborov. Súbory pochádzajú napríklad z e-mailových príloh (webmail) alebo z programov, ktoré ste si kedy nainštalovali. Priečinok sa volá Na stiahnutie a dá sa rýchlo otvoriť. Použite kombináciu klávesov Windows + R a zadajte príkaz% USERPROFILE% nasledovaný klávesom Enter. Teraz otvorte priečinok Stiahnuté súbory.

Ak ste sa tu nikdy nepozreli, chaos je pravdepodobne úplný. Kombináciu klávesov Ctrl + A môžete vybrať naraz. Pomocou klávesu Del vymažete všetky súbory a priečinky. Ak máte pochybnosti, presuňte všetky súbory z predchádzajúceho tipu do priečinka archívov a priečinok na stiahnutie bude opäť prázdny.

Tip 13: Spustite Windows Update

Čistý počítač alebo notebook je málo užitočný, ak systém nie je zabezpečený. Využite príležitosť svojho vyčistenia a skontrolujte, či sú nainštalované všetky služby Windows Update a či je váš bezpečnostný softvér stále aktuálny. Môžete si ich prezrieť prostredníctvom Ovládací panel / Systém a Zabezpečenie / Centrum akcií alebo samozrejme prostredníctvom samotného bezpečnostného softvéru. Windows Update je možné skontrolovať ručne cez Ovládací panel / Systém a zabezpečenie / Windows Update. Stiahnite si všetky aktualizácie, reštartujte počítač a kontrolujte to znova, kým nebudú nainštalované všetky aktualizácie.

Ďalšie úlohy

Tip 14: Spustiť automaticky

Vyčistenie systému Windows často prichádza na myseľ so súbormi a priestorom na disku, ale stojí za to skontrolovať aj programy automatického spustenia. Niektoré programy, ktoré sa spúšťajú automaticky, sú nevyhnutné, napríklad bezpečnostný softvér a cloudové služby, ako napríklad Dropbox a Disk Google. Ostatné programy môžete zvyčajne bezpečne deaktivovať.

Používateľom systému Windows 10 je poskytnutá kombinácia klávesov Windows + Shift + Esc. Skontrolujte kartu Boot a kliknite pravým tlačidlom myši na deaktiváciu toho, čo nepotrebujete. Nezakazujte programy, o ktorých neviete, na čo slúžia. Potrebujete viac možností? Potom vyskúšajte nástroj Autoruns, ktorý funguje aj na starších verziách systému Windows.

Tip 15: Aktualizácie

Čoraz viac programov sa automaticky aktualizuje cez internet. Takto máte vždy k dispozícii najnovšiu verziu, ale profitujú vám aj z opravených bezpečnostných dier. Programy môžete tiež nechať skontrolovať automatickým aktualizačným programom, ako je napríklad Secunia PSI alebo FileHippo App Manager. Títo softvéroví pomocníci skontrolujú, či vo vašom systéme nie sú zastarané verzie programu. Potom si rýchlo stiahnete aktualizácie.

Tip 16: Snímka

Čistenie vášho PC alebo notebooku môžete dokončiť perfektne tým, že si nájdete čas a urobíte dobrú zálohu. Odteraz sa vo vašom systéme deje niečo zlé? Potom sa môžete vrátiť k tomuto čistému a upratanému počítaču. Všetko, čo potrebujete, je externé pamäťové médium, napríklad pevný disk USB, a bezplatný program, ako je Paragon Backup & Recovery Community Edition alebo EaseUS Todo Backup Free.

Tip 17: Duplicitné súbory

V tomto článku sme zámerne vynechali vyhľadávanie a čistenie duplicitných súborov. Zatiaľ sme sa nestretli s programom, ktorý by vám to umožňoval bez rizika. Ak nebudete chvíľu venovať pozornosť a nechtiac urobíte nesprávne rozhodnutie, môžete ľahko stratiť údaje. Toto je obzvlášť nepríjemné pri súboroch s fotografiami. Ak s tým stále chcete začať, môžete vyskúšať CloneSpy alebo Duplicate Cleaner, je však potrebná opatrnosť.

Nový počítač?

Ak ste si kúpili nový počítač, je dôležité vyraziť na štart. Preto sme zhromaždili aj niekoľko rád, ako zabrániť tomu, aby sa váš počítač stal veľmi pomalým. Napríklad odstránením niektorých programov, ktoré pri inštalácii systému Windows 10 skutočne nepotrebujete. Prečítajte si o tomto viac v tomto článku.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found