Preskúmanie

Testované systémy Nas: Ktorý je najlepší NAS?

Mrak zmenil spôsob zálohovania, ale určite sa nestal koncom nas. Naopak: potreba masívnej úložnej kapacity vo vašej vlastnej sieti sa iba zvyšuje. Navyše, NAS stále ponúka oveľa viac funkcií ako ktorýkoľvek cloud. Musíte si len správne zvoliť, pretože voľba pre nos je voľbou často aj roky. Testovali sme šestnásť systémov. Aký je najlepší NAS?

Skutočnosť, že sa nas stále nazýva „nas“, je hlavne preto, že nikdy nepoužívame tento názov v plnom rozsahu. „Sieťové úložisko“ (pevný disk so sieťovým pripojením) už dávno prestal pokrývať zaťaženie. Aj ten najlacnejší NAS je už mini-server s väčšou funkčnosťou ako ktorékoľvek iné zariadenie v domácej sieti. A áno, obsahuje tiež minimálne jeden pevný disk. Skutočnosť, že NAS ľahko prežije všetky zmeny, ako napríklad rozmach Mac v domácej sieti a enormný nárast smartfónov a tabletov, je spôsobená jeho flexibilitou. Predajcovia servera Nas skoro zistili, že používateľ chce všetko, len nie náklady a zložitosť spojenú so skutočným serverom. Dodávatelia stále významne investujú do softvéru na NAS a všetkého, čo k tomu patrí. Napriek tomu je NAS určite viac ako softvér, hardvér zostáva dôležitý. NAS musí byť rýchly, najlepšie schopný prekódovať film za behu na prehrávanie na tablete, ukladať viac záloh a najlepšie bezpečne, teda na viac diskov.

V teste žiadny WD a Seagate

Aj keď je spoločnosť Western Digital zahrnutá do testu softvéru nas, v tomto teste hardvéru nas značka chýba. Na veľtrhu IFA v Berlíne chcela spoločnosť Western Digital aktualizovať svoju ponuku nas. Skúšobné kópie ešte neboli k dispozícii. Ďalším chýbajúcim menom v tomto článku je Seagate. Tento výrobca úložiska prestal vyvíjať zariadenia NAS.

ARM verzus Intel

Oddelenie medzi ARM a Intel, respektíve medzi systémami s procesorom podľa architektúry ARM a systémami s procesorom podľa architektúry x86, vedie priamo cez ponuku nas. Procesory x86 poznáme od spoločností AMD a Intel, ale takmer vždy pochádzajú od spoločnosti Intel. Procesory ARM nemajú jedného výrobcu, pretože ARM je architektúra procesora, na ktorú môže výrobca čipov získať licenciu. Marvell má takúto licenciu, rovnako ako Freescale, ktorú vlastní holandská NXP, ba dokonca aj spoločnosť Amazon. Ten kúpil izraelské laboratóriá Annapurna v roku 2015 a Synology aj QNAP majú v teste NAS s takýmto čipom Amazon.

Procesor ARM funguje zásadne odlišne od procesora x86. Procesor ARM môže vykonávať jednoduché úlohy rýchlo a ekonomicky, musí však najskôr rozdeliť zložité na menej zložité akcie. Procesor x86 nemusí, môže vykonávať veľmi zložité operácie. Na to však procesor x86 potrebuje viac tranzistorov: je preto väčší, spotrebúva viac energie a produkuje viac tepla. Preto sa pôvodne používali hlavne procesory ARM v zariadeniach nas.

Intel, ktorý je tlačený na vzostup smartphonov a tabletov, začal tiež vyvíjať energeticky efektívnejšie procesory a zvýšila sa aj jeho úloha v zariadeniach NAS. Viac ako polovica testovaných zariadení NAS má v súčasnosti procesor Intel. To neznamená, že úloha ARM skončila. Toto je však obmedzené na použitie v lacnejších modeloch, ako sú Asustor AS1002T a Synology DS216j, najmä v prípade menších modelov.

Kde je AMD?

Hoci AMD vyrába aj procesory s architektúrou x86 a tie sú často lacnejšie ako porovnateľné modely od Intelu, v NAS sa so značkou len tak ľahko nestretnete. Iba QNAP má systémy NAS s procesorom AMD, ale všetko v drahšom segmente. Rovnako tak bude aj nedávno ohlásená séria TS-x77, prvá s procesorom AMD Ryzen. Dodáva sa iba v modeloch s jednotkami 6, 8 a 12 a s pamäťou DDR4 až do 64 GB.

Počet diskov a pamäte

Dôležitým faktorom pri kúpe je počet diskov. Operačný systém s priestorom pre viac diskov je v čase nákupu nákladnejší a ešte drahší bude z dôvodu vyššieho počtu diskov, ktoré je potrebné kúpiť. Napriek tomu je nakoniec nas s viac diskami často rozumnejší. Je to tak preto, lebo viac diskov vedie k menšej strate úložného priestoru, keď vyberiete raid, a môžete vytvoriť väčší úložný objem pomocou relatívne lacnejších diskov.

Pri väčšom zaťažení NAS hrá úlohu aj množstvo pamäte, a to z hľadiska spotreby energie aj výkonu. 2 GB pamäte sú dnes štandardom pre zariadenia 2bay-nas, ako je to v prípade lacnejších modelov 5bay. Pri modeloch 4bay sú 4 GB čoraz viac štandardom, zatiaľ čo Asustor AS6404T je krajným modelom s 8 GB.

Formáty diskov

RAID je metóda na ochranu údajov na NAS pred zlyhaním pevného disku. Na to je potrebné použiť raid1 alebo vyšší. Raid1 už môže používať dva disky, ale potom vyžaduje polovicu celkovej úložnej kapacity. Zo štyroch diskov si môžete zvoliť vyšší raid, ktorý si na ochranu vyžaduje relatívne menšiu časť úložnej kapacity. Ak je pre vás raid ťažký alebo chcete kombinovať odlišné disky, vyberte si jednu z možností flexibilného raidu: Synology SHR, Drobo BeyondRAID alebo Netgear X-RAID.

Testovacia metóda

Pre tento test bolo vybraných 16 súčasných zariadení NAS s priestorom pre 2, 4 a 5 diskov (nazývaných šachty). Výber sa robí na základe ceny a dostupnosti. Pokus bol tiež zahrnúť do testu viac novších modelov.

Každý NAS je vybavený najnovším firmvérom a potom je testovaný na rýchlosť a funkčnosť. Nas je teda na samostatnej testovacej sieti spolu s testovacím systémom a gigabitovým switchom od spoločnosti Linksys. Na test rýchlosti používame sadu Intel NAS Performance Toolkit, ktorá simuluje situácie v reálnom živote, ako je prehrávanie filmu v rozlíšení HD a práca so súbormi balíka Office. Toto sa robí pre jbod a raid0 a raid1 alebo raid5. Na ukladanie boli použité disky Seagate 2TB. Tieto disky sú vybavené špeciálnym firmvérom, ktorý poskytuje roky spoľahlivého a napriek tomu nadpriemerného zaťaženia, a preto sú ideálne vhodné na použitie v zariadeniach NAS. Všetky údaje z rôznych testov nájdete v tabuľke priloženej k tomuto článku. Poskytuje tiež prehľad najdôležitejších funkcií a súvisiacich možností, ako je počet balíkov a aplikácií. Recenziu zariadení NAS, ktoré sú uvedené v tabuľke, ale nie sú osobitne diskutované, nájdete online na stránke www.computertotaal.nl.