Ako

Týmto spôsobom ovládate počítač na diaľku

Niekedy je užitočné ovládať počítač alebo notebook z iného počítača. V tomto článku si ukážeme, ako ovládať tento počítač z Windows 10, napríklad pomocou vzdialenej pracovnej plochy, VNC a TeamViewer.

V tomto článku si ukážeme, ako vzdialene ovládať iný počítač bez ohľadu na verziu systému Windows alebo dokonca aj na systémoch so systémom Ubuntu alebo OS X. Urobíme to pomocou množstva programov, ako je napríklad Microsoft Remote Desktop, ale aj VNC a TeamViewer. Okrem toho vám ukážeme, ako môžete vôbec používať svoj počítač zo smartphonu a tabletu. Prečítajte si tiež: Ako sa prihlásiť doma pomocou aplikácie TeamViewer.

Vzdialená plocha Windows

01 Nastaviť vzdialenú plochu

Ak na počítači, ktorý sa chystáte prevziať nad sebou, používate verziu Pro systému Windows, vstavané riešenie Microsoft Remote Desktop je pekné a ľahko použiteľné. Potom je možné sa k tomuto počítaču pripojiť iba v rámci vašej lokálnej siete. Externú pracovnú plochu ste nastavili nasledujúcim spôsobom (čiastočne v závislosti od operačného systému).

Vo Windows 7 kliknite na Štart, kliknite pravým tlačidlom myši na Počítač a vyber si teba Vlastnosti. Potom kliknite doľava Nastavenia externých pripojení. Začiarknite poslednú volanú možnosť Povoliť pripojenie iba k počítačom, na ktorých je vzdialená pracovná plocha s overením na úrovni siete (bezpečnejšie) aby ste sa mohli prihlásiť. Váš predvolený prístup potom bude mať prístup k vášmu používateľskému účtu. Ak chcete, aby sa ostatní používatelia mohli vzdialene prihlásiť, kliknite na Vyberte používateľov a potom ďalej Pridať. Sem zadajte používateľské meno používateľa alebo zadajte Každý umožniť prístup všetkým používateľom. kliknite na Ok a potom znova Ok na uloženie zmien. V systéme Windows 8.1 sú kroky väčšinou rovnaké. Predtým, ako budeme môcť pokračovať, je potrebné uložiť názov počítača. Vďaka tomu bude váš systém Windows 10 čoskoro vedieť, ku ktorému počítaču sa má pripojiť. Názov počítača nájdete pomocou ponuky Štart vo vlastnostiach priečinka Počítač žiadosť. V tomto informačnom okne systému je približne v strede obrazovky ikona Názov počítača.

Externá pracovná plocha podľa vydania systému Windows

Vzdialená plocha bohužiaľ nie je k dispozícii pre všetky vydania systému Windows. K počítaču je možné sa pripojiť iba vtedy, ak na ňom beží aspoň Pro verzia systému Windows, tj Windows 7 Professional, Windows 8.1 Professional alebo Windows 10 Pro. S edíciami Home je možné sa pripojiť k počítaču s edíciou Pro, ale nie je možné sa na diaľku prihlásiť na počítači s edíciou Windows Home. Preto by ste mali lepšie začať s TeamViewerom v systéme Windows.

02 Zaregistrujte sa

Ak sa chcete pripojiť k počítaču, na ktorom ste povolili vzdialenú plochu, skontrolujte, či je tento počítač zapnutý. Potom prejdite na vo vašom systéme Windows 10 Štart a otvorte program Pripojenie vzdialenej pracovnej plochy. Včela Názov počítača zadajte meno, ktoré ste práve našli vo svojom druhom systéme. kliknite na Spojiť. Systém Windows teraz požiada o vaše poverenia, t. J. Vaše používateľské meno a heslo. kliknite na Použite iný účet a vyplňte prihlasovacie údaje. Začiarknite túto možnosť Moje referencie nezabudnite, že to nemusíte zadávať stále a kliknete na Ok. Teraz sa zobrazí varovanie, ktoré môžete ignorovať, začiarknuť Už sa ma nepýtajte na pripojenie k tomuto počítaču On a kliknite na Áno. Pripojenie je nadviazané a zobrazí sa pracovná plocha druhého počítača. Reláciu ukončíte kliknutím na kríž v hornej časti modrého pruhu.

03 Optimálne nastavenie

Kvalitu pripojenia nastavíte kliknutím na ikonu Zobraziť možnosti pred prihlásením. Potom prejdete na kartu Užívateľská skúsenosť nastaviť kvalitu a výkon. Systém Windows sa predvolene pokúša určiť optimálne prostredie sám, môžete sa však od toho odchýliť. kliknite na Automaticky zistiť kvalitu pripojenia a vyber napr LAN (10 Mbps alebo rýchlejší) čo sa čoskoro stane v lokálnej sieti s kvalitným smerovačom. Ak máte problémy s pripojením, môžete v zozname zvoliť aj nižšiu rýchlosť.

04 Prístup z mobilu

Ak chcete mať prístup k počítaču, na ktorom ste povolili vzdialenú plochu, pomocou inteligentného telefónu alebo tabletu, začnite s mobilnými aplikáciami. Prvá vec, ktorú potrebujete, je IP adresa počítača. Nepodarilo sa nám pripojiť iba pomocou názvu počítača. Ak chcete zistiť adresu IP počítača, do ktorého sa chcete prihlásiť, otvorte príkazový riadok a spustite príkaz ipconfig vyplniť. Potom v zozname je IPv4 adresa. Pre Android nájdete oficiálnu aplikáciu Microsoft tu a pre iOS tu si ju môžete stiahnuť.