Ako

Vytvorte si vlastný server

Servery sa spájajú hlavne s podnikovými výpočtami, ale server ponúka výhody aj doma. Ak chcete z toho vyťažiť čo najviac, môžete si zostaviť domáci server presne podľa svojich vlastných želaní. Ak nastavíte menej prísne požiadavky, môžete ušetriť peniaze opätovným použitím hardvéru z vyradeného počítača.

1. Prečo domáci server?

Najmä teraz, keď spoločnosti hromadne virtualizujú svoje servery a dokonca ich presúvajú do „cloudu“, sa čoraz viac používateľov súkromných počítačov začína zaujímať o svoj vlastný server. Domáci server je ideálnym zariadením na centrálne ukladanie všetkých mysliteľných súborov, na ukladanie záloh alebo na sťahovanie torrentov alebo súborov zo spravodajského servera, zatiaľ čo sú vypnuté všetky „bežné“ počítače v sieti.

2. Server alebo NAS?

Pokiaľ ide o domáci server, porovnanie sa rýchlo urobí so serverom NAS. Je pravda, že veľa z toho, čo dokáže domáci server, dokáže aj NAS. Jeden rozdiel je v tom, že nákup NAS môže byť často drahý, aj keď si vyberiete model s priestorom iba pre jeden disk. Navyše, tým, že si sami zostavíte server, môžete robiť veľmi cielené rozhodnutia týkajúce sa hardvéru, ktorý chcete používať, a prípadne si vybrať časti, ktoré ešte máte. Ten druhý rýchlo zlacní váš vlastný server ako NAS z obchodu. Váš vlastný server navyše ponúka väčšiu slobodu, pokiaľ ide o softvér, ktorý sa má nainštalovať. Ak chcete jednoduché použitie, NAS je rýchlo tou najlepšou voľbou, ale ak hľadáte prispôsobenie, je lepšie začať sami.

Operačný systém NAS často ponúka menšiu slobodu pri pridávaní funkcií ako „skutočná“ inštalácia systému Windows.

3. Bývanie

Server je celý deň, a preto musí byť tichý, energeticky efektívny a nesmie zaberať príliš veľa miesta. Čistý výpočtový výkon je menej dôležitý. Server napokon nevykonáva úlohy, pre ktoré je to dôležité. Kryt je v každom prípade súčasťou, ktorej je potrebné venovať potrebnú pozornosť. Môžete samozrejme použiť starý počítač, ktorý však často nie je nehlučný, ekonomický a má pomerne veľkú veľkosť. Takéto zariadenie môže stačiť na krátke testovacie obdobie, ale pri dlhšom používaní sa rýchlo uprednostňuje Mini PC. V predchádzajúcich tipoch a trikoch sme sa podrobne zaoberali zariadeniami Mini-ITX: malými systémovými skrinkami vybavenými základnou doskou a napájacím zdrojom a niekedy dokonca zodpovedajúcim procesorom a zabudovanou grafickou kartou.

Kryt Mini-ITX alebo barebone môže byť skvelou voľbou pre konverziu na domáci server.

4. Procesor a základná doska

Intel Atom je energeticky efektívny procesor, ktorý je už dlho veľmi populárny na použitie na domácom serveri. S Atomom sa často stretávate na zariadeniach NAS kvôli špecifickým kvalitám tohto typu procesora. Tento procesor napriek tomu pomaly stráca pozíciu. Má obmedzenie, že neprodukuje obraz, takže potrebujete aj grafickú kartu alebo základnú dosku s integrovaným videoprocesorom. Toto sa líši od najnovších procesorov Intel „Sandy Bridge“ Core i3, Core i5 a Core i7 a procesorov AMD Fusion. Tieto procesory pozostávajú z kombinácie CPU (centrálna procesorová jednotka) a GPU (grafická procesorová jednotka). Sú energeticky účinné a stále poskytujú veľmi slušný výkon.

Gigabyte GA-E350N-USB3 je základná doska v kompaktnom formáte ITX. Má procesor AMD E-350, ktorý vykonáva „výpočty“ aj poskytuje obrázky.

5. Nainštalujte procesor

Ak máte kryt so zabudovanou základnou doskou, ktorý na sebe ešte nemá procesor, pred zakúpením samostatného procesora venujte osobitnú pozornosť špecifikáciám základnej dosky. Na základné dosky je možné umiestniť iba jeden konkrétny typ procesora a líši sa aj spôsob umiestnenia procesora. Preto si to pozorne prečítajte v priloženej inštalačnej príručke. Vo väčšine prípadov musí byť ochranný kryt zásuvky najskôr odklopený uvoľnením páčky. Potom sa procesor umiestni jeho zasunutím do pätice. Piny procesora by mali byť v pätici presne na správnom mieste a zapadajú iba jedným spôsobom. Ak je procesor správne usadený, je možné rukoväť sklopiť dozadu a mal by byť nainštalovaný chladič.

Otvorte prístup k pätici a potom vložte procesor.

Akonáhle je procesor na svojom mieste, umiestnite chladič na vrch alebo zaskrutkujte pasívne chladenie.