Preskúmanie

Testované: 12 najlepších prehrávačov médií súčasnosti

Funkčnosť prehrávača médií Smart TV je zvyčajne veľmi obmedzená a aplikácie často nereagujú pomaly. Stručne povedané, dostatočný dôvod na prehrávanie streamov a miestnych mediálnych súborov prostredníctvom externého zariadenia. Prehrávače médií sú teraz k dispozícii vo všetkých tvaroch a veľkostiach. Ktorý produkt ponúka najviac možností za atraktívnu cenu? Porovnali sme 13 najlepších prehrávačov médií súčasnosti.

 • Takto dostanete americký Netflix do Holandska 24. decembra 2020 12:12
 • Najlepšie vianočné filmy na Netflixe 23. decembra 2020 09:12
 • Najlepšia séria na Netflixe roku 2020 22. decembra 2020 15:12

V súčasnosti môžeme trh s prehrávačmi médií zhruba rozdeliť do dvoch skupín. Existujú napríklad zariadenia, ktoré sa zameriavajú hlavne na ponuku streamovacích služieb. Príklady zahŕňajú Google Chromecast, Apple TV a Humax TV + H3. Okrem toho existujú aj prehrávače médií, ktoré uprednostňujú zobrazenie vašich vlastných multimediálnych súborov. Zoberme si napríklad nespočetné množstvo prehrávačov Android s Kodi a multimediálne skrinky s vlastným vývojovým rozhraním Linux. Výzvou je nájsť zariadenie, ktoré bude oba triky robiť bezchybne. V tomto teste preto hľadáme to najlepšie z oboch svetov. A najlepšie s podporou Ultra HD, aby bol prehrávač odolný voči budúcnosti.

Netflix

Široká podpora streamovacích služieb je na prehrávači médií príjemná. Obzvlášť Netflix v slušnom rozlíšení je veľkým plusom, pretože štvrtina všetkých holandských domácností má predplatné u tohto poskytovateľa. Mimochodom, s mnohými výrobcami prehrávačov médií panuje veľká frustrácia. Zatiaľ čo väčšina hardvéru je pre Netflix v poriadku, Američania nie sú s licenciami úplne veľkorysí. V skutočnosti sa hovorí, že Netflix vôbec nechce obchodovať s čínskymi spoločnosťami. Mnoho hráčov s Androidom preto môže ponúkať iba aplikáciu z Obchodu Play s maximálnym rozlíšením 480p. Našťastie existujú aj výnimky!

Skúšobný postup

Každý prehrávač médií podrobujeme dôkladným testom. Najprv sa pozrieme na to, či je kvalita zostavenia zariadenia úmerná požadovanej cene. Taktiež vydávame početné zvukové a video kodeky v prehrávači médií a kontrolujeme, či zariadenie niekde neprepadne stehu. Obzvlášť kontajner mkv v kombinácii s kodekom h.264 je bežný v sťahovacích sieťach. Pozeráme sa tiež na to, či sa prehrávajú originálne disky Blu-ray, DVD, ISO a AVI. Prehrávaču samozrejme ponúkame aj moderné súbory h.265 / hevc v rozlíšení 3840 x 2160 pixelov. Do nášho úsudku začleňujeme aj škálu streamovacích služieb. Okrem služieb Netflix a YouTube sa zameriavame hlavne na holandské služby. Na záver sa tiež podrobnejšie pozrieme na túto operáciu, pretože ako mediálny fanatik prirodzene chcete čo najjednoduchšie použitie.

Apple TV 4

Na Apple TV je možné nájsť len málo pripojení: zariadenie obsahuje iba výstup HDMI1.4, ethernet a port USB-C na továrenské účely. Takže nemôžete pripojiť externý pevný disk s filmovými súbormi cez USB. Apple TV teda funguje hlavne ako streamer. Štýlové diaľkové ovládanie má iba pár tlačidiel a to skutočne funguje dobre. Nechýba ani dotyková podložka pre presnú navigáciu. Z hlavnej ponuky máte prístup do knižnice iTunes, ale môžete si nainštalovať aj ďalšie aplikácie. Najzaujímavejším poskytovateľom je Netflix, kde môžete sledovať filmy a seriály vo Full HD. Vidíme tiež aplikácie od NOS, YouTube a Knippr, ktoré prijímajú živé kanály.

Chýbajú známe mená ako NPO Gemist, KIJK, RTL XL a Videoland, takže používanie Apple TV pre holandský trh je dosť obmedzené. K dispozícii je však zarážajúce množstvo hier. Majitelia zariadení iPhone alebo iPad môžu voliteľne zobrazovať videá a fotografie priamo v televízii. Príjemným doplnkom je, že Apple TV podporuje Siri, takže môžete napríklad vyhľadávať filmy pomocou hlasových príkazov. V praxi to funguje veľmi dobre. Sloppy je, že Apple neobsahuje kábel HDMI. Úložná kapacita testovaného produktu je 64 GB, ale za 179 eur si môžete kúpiť aj kópiu s 32 GB úložným priestorom.

Apple TV 4

cena

€ 229,-

Webová stránka

www.apple.nl 6 Skóre 60

 • Pros
 • Silné bývanie
 • Netflix vo vysokom rozlíšení
 • Užívatelsky prívetivý
 • Negatíva
 • Žiadne USB porty
 • Nevhodné na sťahovanie
 • Niekoľko holandských aplikácií

Google Chromecast Ultra

Vďaka novému Chromecastu Ultra stavia Google na svojich užívateľsky príjemných riešeniach prenášania. Verzia Ultra stojí viac ako dvakrát toľko ako bežný Chromecast. Okrúhly box má trochu iný dizajn ako bežná verzia, ale obsluha je rovnaká. Prehrávač pripojíte k portu HDMI na televízii alebo prijímači, potom môžete Chromecast ovládať zo smartfónu alebo tabletu. Hneď ako na mobilnom zariadení naznačíte, že chcete sledovať Netflix, Chromecast automaticky prijme potrebný stream. U bežného Chromecastu je dôležité zabezpečiť pre toto dostatočné pokrytie WiFi, ale verzia Ultra toto obmedzenie nemá. Napájací adaptér obsahuje ethernetové pripojenie.

Pretože Ultra dokáže spracovať 4K obrázky, káblové pripojenie (kvôli extra šírke pásma) nie je zbytočným luxusom. Je pekné, že Ultra podporuje aj dolby vision vo formáte HDR, aby ste mohli sledovať streamy Netflix v najvyššej kvalite. Tento kompaktný prehrávač vyniká vynikajúcim spôsobom v našom testovacom systéme a dobre spracováva streamy prostredníctvom aplikácií od NPO, YouTube, Netflix, RTL XL a Horizon Go. Konfigurácia je prostredníctvom aplikácie Google Home hračkou. Chromecast Ultra je menej vhodný na zobrazovanie vašich vlastných mediálnych súborov. Môžete streamovať videá napríklad z mediálneho servera Plex. Tu je však kompatibilita súborov obmedzená.

Google Chromecast Ultra

cena

€ 79,-

Webová stránka

play.google.com 8 skóre 80

 • Pros
 • Netflix a YouTube v ultra hd
 • Jednoduché použitie
 • Negatíva
 • Menej vhodné pre vlastné mediálne súbory
 • Žiadne vlastné používateľské rozhranie
 • Vyžaduje mobilné zariadenie

Dune HD Solo 4K

Dune HD je značka, ktorá už nejaký čas vyvíja produkty pre segment vyšších cien. Prehrávače sú známe predovšetkým vďaka vynikajúcej kompatibilite súborov. Solo 4K nie je výnimkou. Akýkoľvek videosúbor, ktorý na tomto kompaktnom zariadení vydáme, sprievodné obrázky vyzerajú na obrazovke hladké a vo veľmi jasných farbách. Použitá čipová sada SMP8758 od spoločnosti Sigma Designs bez námahy spracováva pôvodné ripy Blu-ray (vrátane zobrazenia ponuky) a súbory h.265 v rozlíšení 2160p rýchlosťou až tridsať snímok za sekundu. Zvuková stopa dts (-hd), dolby digital alebo dolby atmos pošle Solo 4K priamo do vhodného prijímača.

Pre zvukových puristov prehrávač tiež prehráva vysoko kvalitné súbory dsd a flac. Kryt je väčšinou plastový a menej odolný ako hliníková povrchová úprava konkurenčného hráča Popcorn Hour A-500. Uvoľnením dvoch skrutiek na spodnej strane môžete 2,5-palcový disk uložiť do hliníkového držiaka. Pevný disk je vlastne externý, čo je výhodné kvôli nízkej produkcii tepla. Dune HD má zabudovaný aj tuner DVB-T, aj keď to pre holandský trh nie je také zaujímavé. Koniec koncov, iba tri stanice NPO a regionálna stanica môžu byť prijímané cez digitálny éter bez čipovej karty. Napriek tomu možno pekný doplnok do spálne alebo počas dovolenky v karavane. Ďalšou pozoruhodnou vlastnosťou je podpora protokolu Z-Wave, ktorý umožňuje tomuto prehrávaču ovládať zariadenia domácej automatizácie. Rýchle menu obsahuje odkaz na Android, ale táto časť je „vo vývoji“ už takmer rok. Okrem YouTube nemá Solo 4K, žiaľ, vo vlastnej réžii žiadne pozoruhodné aplikácie z video služieb.

Dune HD Solo 4K

cena

€ 349,-

Webová stránka

www.dune-hd.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • Vynikajúca kompatibilita súborov
 • Čistá reprodukcia farieb
 • Originálne doplnky
 • Negatíva
 • Plastové puzdro
 • Štíhla ponuka aplikácií
 • Drahé

Dune HD Solo Lite

Pod rozprávkovým menom Solo Lite vyvinula Dune HD menšieho brata modelu Solo 4K. Samozrejme existujú potrebné dohody. Napríklad puzdro, použitý čipset a teda aj kompatibilita súborov sú úplne rovnaké. Solo Lite naopak nemá 2,5-palcový slot, integráciu Z-Wave a tuner DVB-T. Integrovaný WiFi adaptér ďalej podporuje nižšiu rýchlosť siete. Táto vyzlečená edícia je inteligentnou voľbou výrobcu, pretože nie každý čaká na všetky druhy funkcií zvyšujúcich cenu. Ak chcete zobrazovať filmy v najlepšej kvalite, je Solo Lite veľmi zaujímavou voľbou kvôli vysoko kvalitnému mediálnemu procesoru. Tento produkt je primárne určený na prehrávanie vašich vlastných mediálnych súborov, pretože ponuka aplikácie je neštandardná.

Dune HD Solo 4K

cena

€ 179,-

Webová stránka

www.dune-hd.com 8 skóre 80

 • Pros
 • Vynikajúca kompatibilita súborov
 • Čistá reprodukcia farieb
 • Zaujímavá cena
 • Negatíva
 • Plastové puzdro
 • Štíhla ponuka aplikácií

Eminentná EM7580

S modelom EM7580 je Eminent jediným testovaným poskytovateľom, ktorý sa odváži poskytnúť svojmu prehrávaču linuxovú distribúciu OpenELEC. Po zapnutí prehrávača okamžite skončíte v Kodi. Jeho užívateľské rozhranie je perfektne optimalizované na ovládanie pomocou diaľkového ovládania, zatiaľ čo prehrávače založené na systéme Android majú svoje obmedzenia, pokiaľ ide o jednoduché použitie. Nevýhodou je, že streamovacie služby sa spoliehajú na neoficiálne doplnky v Kodi. Existujú vynikajúce rozšírenia pre NPO Gemist a RTL XL, ale bohužiaľ to neplatí pre Netflix. Avšak s vedomím, že väčšina hráčov založených na systéme Android stále ponúka mizernú aplikáciu Netflix, môžeme oceniť Eminentovu voľbu pre OpenELEC.

EM7580 funguje perfektne na prehrávanie vašich vlastných mediálnych súborov, pričom samotné zariadenie prepína medzi správnymi obnovovacími frekvenciami. U filmov sa formáty priestorového zvuku dts a dolby digital presmerujú do vhodného prijímača, ale pre novšie formáty nie je k dispozícii podpora. Použitý čipset Amlogic nemôže ďalej dekódovať súbory Ultra HD, takže maximálne rozlíšenie je 1920 x 1080 pixelov. Mimochodom, z konštrukcie je zrejmé, že ide o relatívne lacný prehrávač médií, pretože plastové puzdro je na pohľad trochu slabé. Napriek tomu za sotva deväťdesiat eur získate skvelý multimediálny prehrávač, ktorý prehráva všetko úhľadne až do 1080p. Upozorňujeme, že aktualizácia Eminent závisí od komunity OpenELEC. Pred časom si kvôli nezhodám založilo množstvo programátorov vlastnú vidličku pod názvom LibreELEC. OpenELEC zatiaľ zatiaľ pravidelne vydáva aktualizácie.

Eminentná EM7580

cena

€ 89,99

Webová stránka

www.eminent-online.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • OpenELEC
 • Veľmi ľahké použitie
 • Cenovo dostupné
 • Negatíva
 • Mierna stavba tela
 • Žiadna podpora služby Netflix
$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found