Preskúmanie

Huawei P20 Lite - Žije nad pomery

Huawei P20 Lite je najlacnejší smartfón zo série P20. Rovnako ako ďalšie dve zariadenia, aj zariadenie vyzerá veľmi luxusne, nepovedali by ste, že stojí okolo 300 eur. Oplatí sa smartphone kúpiť?

Huawei P20 Lite

cena € 309,-

Farby čierna, modrá, zlatá, ružová

OS Android 8.0 (Oreo)

Obrazovka 5,8 palca (2280 x 1080)

procesor 2,4 GHz oktacore (HiSilicon Kirin 659)

RAM 4 GB

Skladovanie 64 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 3 000 mAh

fotoaparát 16 + 2 megapixely (zadný), 16 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.2, WiFi, GPS

Formát 14,9 x 7,1 x 0,7 cm

Váha 145 gramov

Iné Skener odtlačkov prstov, USB-C

Webová stránka www.huawei.com 8 skóre 80

  • Pros
  • Elegantný vzhľad
  • Obrazovka
  • Životnosť batérie
  • Dokončené
  • Negatíva
  • Pokožka EMUI
  • Výkon môže byť lepší

Séria Huawei P20 sa skladá z bežného Huawei P20, luxusného P20 Pro a rozpočtovej verzie P20 Lite. Táto verzia Lite má rovnako elegantný vzhľad ako ďalšie dva modely P20. Zariadenie je vyrobené z kovu a skla, vpredu je tiež zárez na veľkej obrazovke s tenkými hranami a dokonca aj dvojitý fotoaparát vzadu. Kvalita zostavenia je dobrá, až na niektoré ostré hrany na fotoaparáte. Dizajn je aj tak kopírovaný z iPhonu X. Pre zariadenie v tejto cenovej kategórii to však absolútne nie je zlé a P20 Lite sa vďaka svojej konštrukcii a nízkej hmotnosti cíti v ruke veľmi príjemne.

Model P20 Lite ponúka tiež vynikajúci pomer ceny a kvality, pokiaľ ide o technické parametre: 2,4 GHz procesor vlastnej výroby, so štyrmi gigabajtmi RAM a 64 GB úložného priestoru, ktorý môžete podľa potreby rozšíriť pomocou pamäťovej karty. Vzadu je tiež snímač odtlačkov prstov a v krabici rýchla nabíjačka. Dokonca aj port pre slúchadlá je tu, niečo, čo nemôžete povedať o drahších dvoch verziách P20. P20 Lite je teda za svoju cenu veľmi kompletný. Pretože je zadná strana vyrobená zo skla, je rozumné nasadiť smartphone, aby sa zabránilo prasklinám a mastným škvrnám.

Obrazovka

Aby sa do skrinky zmestila čo najväčšia obrazovka s uhlopriečkou 5,8 palca (14,8 cm), boli okraje obrazovky stále tenké a na umiestnenie mikrofónu, prednej kamery a snímača vzdialenosti bol použitý zárez. Na udržanie medznej veľkosti zariadenia sa tiež použil alternatívny pomer obrazovky 19 ku 9. Rovnako ako dnes najdrahšie špičkové modely, aj vďaka tomu vyzerá P20 Lite neorganizovane, ale mimoriadne luxusne.

Prispieva k tomu kvalita obrazovky. Farby panela LCD sú jemné. Je pravda, že biele oblasti sú trochu šedé a maximálny jas by mohol byť o niečo vyšší. V porovnaní s ostatnými zariadeniami v tejto cenovej kategórii vyniká P20 Lite značne.

Huawei P20 Lite vyzerá oveľa luxusnejšie, ako naznačuje jeho cena

fotoaparát

Od duálneho fotoaparátu nemusíte veľa čakať. Horná má 16 megapixelový snímač, spodná má iba 2 megapixely. Tento spodný objektív je navrhnutý tak, aby na fotografiách v režime na výšku videl hĺbku a efekt hĺbky poľa. Nie je preto možné žiadne optické zväčšenie, ako je to možné v prípade P20 (Pro) a takmer všetkých ostatných smartfónov s duálnym fotoaparátom. Efekt hĺbky ostrosti, ktorý sa tiež nazýva režim na výšku alebo efekt bokeh, je možný, ale nie vždy funguje. Napríklad ak máte príliš veľa protisvetla, objekt nebude rozpoznaný dostatočne dobre na to, aby dokázal rozostriť pozadie.

Ak máte dostatok svetla, P20 Pro urobí nádherné fotografie. Keď bude osvetlenie pre fotoaparát náročnejšie, všimnete si, že fotografie niekedy vyzerajú trochu vyhladene alebo plasticky. Napriek tomu sú fotografie, ktoré P20 Lite poskytuje, za svoju cenovú kategóriu celkom dobré.

Softvér

Problémovým dieťaťom so smartfónmi Huawei bol vždy softvér. Vzhľad systému Android od spoločnosti Huawei je drastický a prináša veľa (herných) chýb a aplikácií. Na platforme Android, s ktorou si spoločnosť Huawei pochvaľovala, určite žiadny pokrok. Reputácia aktualizácií tiež nie je dobrá. Tieto obavy P20 Lite neodstráni, a to aj napriek tomu, že smartphone beží na najnovšom Androide 8 (Oreo) úhľadne.

Nie, vzhľad EMUI (ktorý si Huawei inštaluje cez Android) je s P20 Lite stále znepokojujúci. Rozhranie vyzerá zastaralo, ponuky a nastavenia sú nejasné a jeho váha je ako míľnik v systéme. Často mám pocit, že by zariadenie mohlo fungovať oveľa rýchlejšie, čo si všimnete napríklad pri písaní alebo zmene nastavení.

Môžete tiež nájsť bloatware a duplikáty aplikácií, ako sú napríklad aplikácie pre zdravie a e-mail. Ešte horšie je, že prostredníctvom (neodstrániteľnej) aplikácie Phone Manager je pridaný úplne nadbytočný antivírusový program a funkcia optimalizácie. V každom prípade je EMUI dosť radikálna vo svojej vlastnej optimalizácii systému, aby šetrila batériu. Ušľachtilá vec. Napríklad rozlíšenie obrázka je predvolene nastavené na „štíhle“, čo zaručuje, že je možné rozlíšenie znížiť. Môžete tiež určiť, ktoré aplikácie sa môžu spúšťať automaticky. Je to užitočné, ale niekedy sa podniknú príliš razantné kroky, v dôsledku ktorých sa prerušia procesy na pozadí. Môže to spôsobiť nestabilitu, ale tiež to, že bude prerušený proces napríklad bezpečného pripojenia VPN alebo hesla. Veľmi nepríjemné, najmä preto, že manuálna správa v nastaveniach batérie nepomáha.

EMUI tak zamieňa optimalizáciu batérie samotného systému Android tým, že s ním pracuje ešte dôslednejšie. To má samozrejme pozitívny vplyv na samotnú výdrž batérie. Batéria má na papieri priemernú kapacitu 3 000 mAh. Teoreticky môžete batériu ľahko používať dva dni, v závislosti od toho, ako často a na aký účel zariadenie používate, môžete samozrejme predĺžiť životnosť batérie.

Alternatívy

Huawei P20 Lite je skvelý smartphone, kde pozitívne vyniká dizajn, technické parametre a obrazovka. Stále s odporúčanou maloobchodnou cenou 300 eur sa zariadenie dostáva do zložitého cenového rozpätia, kde sa darí aj konkurencii. Za pár desiatok menej máte Moto G6 Plus, ktorý môže byť o niečo menej krásny a má nižšie technické parametre, ale je oveľa lepšou voľbou, čo sa týka softvéru a podpory. Nokia ponúka aj alternatívy, ktoré víťazia v oblasti softvéru. Spomeňte si na Nokiu 7 Plus (ktorá je o niečo drahšia ako P20 Lite) alebo na Nokiu 5.1, ktorá čoskoro vyjde za zhruba 200 eur. Zaujímavou a lacnejšou alternatívou je aj Huawei P Smart (200 eur).

Záver

Huawei P20 Lite vyzerá oveľa luxusnejšie, ako naznačuje jeho cena. Za zhruba 300 eur získate pekné zariadenie s vynikajúcimi špecifikáciami, výdržou batérie a obrazovkou. Softvér však stále vyvoláva obavy, a to aj napriek tomu, že smartphone beží na Androide 8.0.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found