Ako

Najlepšie distribúcie Linuxu

Existujú tisíce distribúcií Linuxu, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky. Pretože ich samozrejme sami neskúsite, aby ste vyskúšali, ktoré sa vám páčia najviac, stručne a výstižne sme pre vás vymenovali najdôležitejšie distribúcie. O to je výber oveľa jednoduchší! Či už hľadáte distribúciu pre starý počítač, jednu pre internetové bankovníctvo alebo niečo pre multimédiá, pre každého je tu niečo.

Distribúcia alebo „distribúcia“ systému Linux je operačný systém, napríklad Windows. Ale na rozdiel od Windows rôzne komponenty operačného systému vyvíjajú rôzne skupiny. Distro je teda integrácia všetkých týchto komponentov do jedného koherentného celku. A pretože existuje toľko spôsobov, ako tieto komponenty integrovať, existuje toľko distribúcií Linuxu.

Ubuntu je najznámejšia, ale už nie najpopulárnejšia distribúcia Linuxu.

Ubuntu

Ubuntu je najslávnejšie meno medzi distribúciami Linuxu a stále je referenciou, aj keď podľa DistroWatch už nie je najpopulárnejším distrom. Ubuntu je pre začiatočníkov veľmi užívateľsky prívetivý a komerční dodávatelia softvéru zvyčajne najskôr ponúkajú svoju verziu Linuxu pre Ubuntu. Môžete si dokonca kúpiť notebooky s predinštalovaným Ubuntu, a to aj od spoločnosti Dell.

Fedora

Možno je Fedora najinovatívnejšou linuxovou distribúciou na všeobecné použitie. Obzvlášť ideálne, ak chcete vyskúšať novinky vo svete Linuxu ako prví. Je to tiež distro, s ktorým pracuje Linus Torvalds, tvorca linuxového jadra. Toto nie je distro pre tých, ktorí s Linuxom iba začínajú. Koniec koncov, získate prístup k silným možnostiam, ale tiež budete musieť byť na zlej strane, keď sa niečo pokazí, a musíte to vyriešiť sami.

openSUSE

Pomerne progresívnou distribúciou, najmä pokiaľ ide o správu systémov, je openSUSE. Napríklad so súborovým systémom Btrfs a nástrojom na vytváranie snímok Snapper môžete ľahko vytvárať a obnovovať snímky až na úroveň súborov. A pomocou výkonného nástroja na správu YaST (Yet another Setup Tool) môžete nakonfigurovať takmer všetko vo svojom systéme, a to graficky aj z príkazového riadku. Štandardné rozhranie KDE Plasma je tiež úplne prispôsobiteľné.

Arch Linux

Arch Linux je ľahká a flexibilná distribúcia, ktorá sa riadi zásadou KISS (je to jednoduché a hlúpe). Po inštalácii máte minimalistické pracovné prostredie bez ozdôb. Chýba dokonca aj grafické prostredie: sami si vyberáte, ktoré balíčky si nainštalujete pre svoje grafické prostredie. Takže s Arch Linuxom môžete vytvoriť svoju vlastnú distribúciu. Príjemným vedľajším účinkom je, že sa vďaka tomu naučíte veľa o Linuxe.

Deriváty Ubuntu

Početné deriváty Ubuntu stále existujú, každý s vlastným zameraním. Bodhi Linux je ideálny spôsob, ako dať staršiemu počítaču druhý život, ale napriek tomuto zameraniu vyzerá distro stále celkom dobre. A základný OS vyzerá podobne ako macOS. Ďalším populárnym derivátom Ubuntu je Linux Mint. A tiež samotný Ubuntu má všetky druhy „príchutí“ s odlišným grafickým prostredím.

Debian

Samotný Ubuntu je odvodený od Debianu v plnom Debiane GNU / Linux. Aj keď nie je taký populárny ako Ubuntu, Debian môžete na svojom počítači spustiť bez problémov. Problém je v tom, že vydávanie nových vydaní Debianu trvá dlhšie (asi každé dva roky namiesto každých šesť mesiacov), takže máte veľa staršieho softvéru. Na serveroch to nie je veľký problém a Debian je preto ideálny na spustenie na serveri Linux.

Chvosty

Chcete surfovať po internete čo najviac anonymne? Potom neexistuje lepšie distro Linux ako Tails (The Amnesic Incognito Live System). Nainštalujete si ho na USB kľúč a naštartujete z neho anonymnú reláciu. Po vypnutí počítača na počítači nezostane žiadna stopa po vašej relácii. Všetka internetová prevádzka je presmerovaná cez anonymnú sieť Tor a prehliadač Tor prijíma potrebné opatrenia na ochranu vášho súkromia.

Qubes OS

Vďaka svojmu sloganu „primerane bezpečný operačný systém“ je Qubes OS príliš skromný. Je to jeden z najbezpečnejších operačných systémov, ktoré môžete spustiť, pretože vám umožňuje rozdeliť programy do rôznych „domén“. Každá doména beží úplne transparentne na samostatnom virtuálnom stroji a nemôže získať prístup k ďalším doménam. Môžete dokonca spustiť Windows v doméne. Každý program má okolo okna farebné orámovanie špecifické pre každú doménu.

LibreELEC

LibreELEC (ELEC znamená Libre Embedded Linux Entertainment Center) je optimalizovaný pre softvér Kodi pre multimediálne centrum. Distro sa naštartuje veľmi rýchlo a potom okamžite zobrazí rozhranie Kodi. Ideálne na inštaláciu na Raspberry Pi, ktorý pripojíte k svojej televíznej obrazovke. So správnymi doplnkami Kodi môžete dokonca streamovať videá z Netflixu a Amazonu.