Preskúmanie

Nvidia GeForce RTX 3080 FE - špičkové 4K hranie

Nvidia predstavuje so svojimi grafickými kartami série 30 novú grafickú kartu špičkového modelu pre hráčov. Nová generácia znamená lepší výkon v hrách, skvelé nové funkcie a samozrejme naliehavú otázku, či je čas na upgrade. Po niekoľkých dlhých, náročných dňoch na stojane môžeme robiť závery.

Zakladateľská edícia Nvidia GeForce RTX 3080

cena € 719,-

Jadrá CUDA 8704

Boostclock 1,71 GHz

Pamäť 10 GB GDDR6X

Pripojenia HDMI 2.1, DisplayPort 1.4a

Rozmery 28,5 x 11,2 cm (hrúbka 2 zámkov)

Odporúčaná výživa 750 wattov

Pripojenie napájacieho zdroja 12 pinov (2x 8 pinov)

Webová stránka www.nvidia.com

10 Skóre 100

  • Pros
  • Efektívnejšie a rýchlejšie ako ktorýkoľvek iný existujúci grafický procesor
  • Praktické funkcie pre autorov
  • Špičkový výkon pri 4K a 1440p
  • Negatíva
  • Lacnejšie varianty rady 30 zatiaľ nie sú k dispozícii

4K hranie je niečo, na čo sme sa roky tešili. A nie pri skromných 30 snímkach za sekundu, ako to robia konzoly, alebo pri nízkych grafických nastaveniach. 4K hranie v najnovších hrách so všetkou grafickou nádherou a potom s vysokými a plynulými snímkovými frekvenciami. Ospravedlňujeme sa za nadšenie pre konzoly, ale PlayStation a Xbox tohto sveta to skutočne nedokázali. Zatiaľ najlepšia grafická karta, GeForce RTX 2080 Ti, ktorá stojí okolo 1 200 eur, to dokázala pekne, no v niektorých tituloch stále len trochu chýbala. Nedávno ohlásená GeForce RTX 3080, ktorá bude k dispozícii od zajtra, by sa podľa Nvidie mala stať kartou pre hranie 4K. Testovali sme Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition, aby sme zistili, či je to naozaj tak.

Konečne naozaj dobré hranie v rozlíšení 4K

Ukázalo sa, že Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition v hodnote 720 eur je asi o 25 percent rýchlejšia ako najrýchlejšie verzie RTX 2080 Ti, a je teda prvou grafickou kartou, ktorá dokázala udržať všetky nami testované hry na 4K, vysokých nastaveniach a nad 60 FPS . Vylepšenia výkonu v porovnaní s kedysi rovnako drahým RTX 2080 SUPER sú pri tomto rozlíšení dokonca okolo 60 percent. Už dlho sme nevideli taký veľký krok vpred. Skutočne pohodlné hranie 4K sa tak zrazu stalo skutočne vážnym koníčkom.

Všetky účinky na

Pozitívne je tiež to, že hry, ktoré môžu využívať vlajkovú loď Nvidie, sledovanie lúčov v reálnom čase, to dokážu aj v tomto rozlíšení. Sledovanie lúčov pridáva lepšie vizuálne efekty, najmä pokiaľ ide o realistické tiene a osvetlenie, vykreslenie je však veľmi intenzívne. Vďaka technike zvanej DLSS, Deep Learning Super Sampling, môžu karty RTX zmierniť tento vplyv na výkon tým, že hru vykreslia v mierne nižšom rozlíšení a potom ju vykreslia vo vyššom rozlíšení pomocou AI. A táto technika funguje veľmi dobre. DLSS je komplexný predmet, ale podľa našich skúseností ho môžete jednoducho zapnúť a pri „skutočnom“ 4K obraze nikdy neuvidíte rozdiel.

Dobré pre 1440p, nadmerné pre 1080p

Sťažovať by sa nemali ani majitelia rýchlych monitorov Quad HD, vidia oproti súčasným kartám RTX 2080 zlepšenie výkonu okolo 50 percent. Vďaka tomu vidíme túto grafickú kartu, ktorá hrá všetky tituly v tomto rozlíšení s vysokými snímkovými frekvenciami. Často pri 144 FPS, niekedy oveľa viac.

Ak stále hráte na monitore s rozlíšením 1080p, pridaná hodnota je obmedzená a grafická karta s rozlíšením 720 eur vlastne nie je vyváženou voľbou. Esporters sú výnimkou, pretože pre nich môže každý malý výkon navyše znamenať rozdiel medzi výhrou alebo prehrou, a najmä ak to má vplyv na príjem, rýchlo chcete to najlepšie. Ak chcete skutočne využiť obrazovku s 240 Hertzmi alebo dokonca 360 Hertzmi maximum, RTX 3080 stojí za to. Jedná sa však o špecifický výklenok a naša rada je, že „normálni“ hráči s monitormi s nižším rozlíšením by si mali na karty RTX 3060 a 3070 počkať neskôr v tomto roku.

Napájanie a nový 12-kolíkový kábel

Vyšší výkon často súvisí s vyššou spotrebou, ale prechod spoločnosti Nvidia z procesu 12nm TSMC na 8nm čip vyrobený spoločnosťou Samsung prináša aj vylepšenia efektívnosti. Pri spotrebe približne 320 wattov má RTX 3080 rád dúšok, ale spotrebuje oveľa menej ako RTX 2080 Ti, a to s výrazným vylepšením výkonu. Model RTX 2080 Ti bol pre rýchly variant čoskoro proti 350 Watt a nijako sa k tomu nijako nepribližuje. Nvidia určite urobila veľký hit z hľadiska efektívnosti.

Ak hľadáte nový napájací zdroj, odporúča sa napájací zdroj s výkonom 650 W alebo vyšším. Naša priemerná spotreba v hrách je okolo 420 Wattov, ale občas naša kombinácia RTX 3080 a Intel Core i9 spotrebovala viac ako 600 Wattov. Takže vysoké vrcholy, čo robí správnu výživu nevyhnutnosťou.

Ak si kúpite edíciu Founders Edition od spoločnosti Nvidia, nájdete na nej nové 12-pólové pripojenie napájacieho zdroja. Nejedná sa o pripojenie, ktoré sa nachádza na väčšine zdrojov napájania, takže spoločnosť Nvidia dodáva adaptér, takže na ňu môžete jednoducho umiestniť dve 8-pólové pripojenia. Vďaka tomu sú existujúce zdroje napájania kompatibilné. V budúcnosti očakávame, že toto nové pripojenie bude okamžite integrovať viac napájacích zdrojov.

Nové funkcie

S novou generáciou grafických kariet budú nasledovať niektoré nové funkcie. Napríklad Nvidia vydáva Reflex, techniku ​​na zníženie latencie vašej hry. To znamená, že chcú nielen dosiahnuť vyššiu rýchlosť snímkovania, ale že každý obrázok sa na ňom skutočne zobrazí rýchlejšie. To je niečo, čo môžeme testovať a overovať až neskôr.

Broadcast je funkcia, ktorú môžete okamžite použiť. Pomocou tohto nástroja je možné odfiltrovať šum pozadia z mikrofónu. Toto tiež funguje skvele a je užitočné, ak máte pri komunikácii nepríjemný šum v pozadí. ČIERO streamujete hru alebo jednoducho organizujete schôdzku so zväčšením firmy, s funkciou Vysielanie môžete tento filter ľahko použiť. Rovnaký nástroj tiež prináša do webovej kamery ďalšie funkcie, napríklad dokáže odstrániť pozadie, akoby ste mali zelenú obrazovku, alebo môžete pozadie jednoducho mierne zjemniť pre pokojnejší alebo neprehľadnejší obrázok.

Dizajn Nvidia je tiež nový a obzvlášť pôsobivý je jeho celokovový dizajn. Chladič s jedným ventilátorom v tvare ventilátora vľavo a jedným ventilátorom vpravo, ktorý smeruje vzduch nahor, je nápadný a zaujímavý. Aj keď toto rozloženie v typickom prípade funguje dobre, nebude to vo všetkých kompaktných krytoch. Napríklad sa ukázalo, že NZXT H1, super kompaktná veža ITX, zavrela druhý ventilátor, čo malo za následok stratu výkonu. Ak máte výklenkové puzdro, venujte osobitnú pozornosť tomu, či majú ventilátory priestor na dýchanie.

Záver

S cenou 720 eur a veľkým zlepšením výkonu oproti 1200 eurám RTX 2080 Ti je RTX 3080 okamžite atraktívny pre každého, kto hľadá maximálny výkon. Je to jednoducho najrýchlejšia grafická karta na trhu a zatiaľ neočakávame, že sa to veľmi zmení. Na prvom mieste bude iba model RTX 3090, ktorý však bude dvakrát tak drahý a nedosiahnuteľný ani pre zanietenejšieho hráča. Špičkový výkon a žiadna konkurencia robia z RTX 3080 špičkovú grafickú kartu súčasnosti, najmä ak radi hráte v rozlíšení 4K.

Ak je cena na váš vkus stále príliš vysoká, v októbri očakávame menších bratov, RTX 3070 a pravdepodobne tiež RTX 3060 alebo RTX 3060 Ti. Ak hľadáte novú grafickú kartu, ale model RTX 3080 je nedostupný, odporúčame vám počkať ešte niekoľko týždňov. Zvyšok série 30 pravdepodobne tiež ponechá súčasnú generáciu grafických kariet s odstupom. Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition bude k dispozícii zajtra prostredníctvom internetového obchodu Nividia. Tento týždeň prichádzajú na trh aj karty od iných výrobcov s vlastným dizajnom kariet.