Ako

Takto môžete optimálne nastaviť svoju inteligentnú televíziu

Kúpa nového je oveľa zábavnejšia ako najmodernejšia televízia! Ale každý, kto si myslí, že spájanie je hračka, sa mýli. Inteligentné televízory majú doma pomerne veľa pripojení. Nehovoriac o veľkom množstve nastavení menu. Takto môžete optimálne nastaviť svoju inteligentnú televíziu!

Tip 01: Vyberte HDMI

Po nastavení alebo zavesení inteligentnej televízie logicky najskôr pripojíte potrebné káble. Aj keď moderné zariadenia majú aj komponentné alebo dokonca kompozitné vstupy, radšej využívate porty HDMI. Tento štandard je schopný prenášať obraz aj zvuk vo vysokej kvalite. Ktokoľvek, kto používa prijímač (súprava domáceho kina), soundbar alebo zosilňovač, zapojte kábel do výstupu HDMI tohto zariadenia. Druhý koniec kábla HDMI zapojíte do vstupu HDMI na inteligentnom televízore. Najlepšie by sa mal zvoliť vstup HDMI, kde je uvedený výraz oblúk. V tipe 3 si túto zaujímavú technológiu rozoberieme podrobnejšie. Nepoužívate prijímač alebo nemá toto zariadenie výstup HDMI? V takom prípade pripojíte všetky audiovizuálne periférie priamo k HDMI vstupom inteligentnej televízie. Zvážte napríklad dekodér (televízny prijímač), prehrávač médií, hernú konzolu alebo prehrávač blu-ray. Väčšina inteligentných televízorov má našťastie na palube dostatok portov HDMI.

Tip 02: Zvuk z reproduktorov

Niektoré prijímače, zvukové lišty a zosilňovače nemajú výstup HDMI. Pravdepodobne blu-ray prehrávač a dekodér sú potom pripojené priamo k televízii pomocou káblov HDMI. Je samozrejmé, že by ste radi počuli zvuk televízora cez svoje vysoko kvalitné reproduktory. Našťastie okrem HDMI existujú aj ďalšie spôsoby prenosu zvuku z televízora do prijímača. Skvelou alternatívou je optický výstup s / pdif na vašej inteligentnej televízii. Zodpovedajúci vstup je k dispozícii na väčšine prijímačov a môže prenášať digitálne priestorové formáty, ako sú dts a dolby digital. Staršie prijímače a niektoré stereofónne zosilňovače majú iba analógové vstupy. V takom prípade môžete počúvať zvuk televízora cez reproduktory pripojením RCA kábla. Pri tom buďte opatrní, pretože na vytvorenie analógového pripojenia je na strane televízie často potrebný špeciálny kábel adaptéra.

Tip 03: Pripojenie oblúkom

V tradičnom nastavení sú všetky audiovizuálne zdroje pripojené k prijímaču alebo zvukovému panelu. Prijímač preposiela obrazový signál do televízie a riadi zvukový výstup z pripojeného prehrávača Blu-ray, dekodéra alebo hernej konzoly. Vďaka populárnym aplikáciám, ako sú NPO, RTL XL, KIJK, Netflix a Videoland, je samotná inteligentná televízia tiež audiovizuálnym zdrojom. Aj keď stále sledujete analógovú televíziu alebo je zabudovaný interný modul CI +, inteligentná televízia generuje zvuk nezávisle.

Tento zvuk samozrejme chcete prehrať aj cez prijímač a pripojené reproduktory. Našťastie to zvyčajne nevyžaduje samostatný kábel, za predpokladu, že prijímač aj inteligentná televízia podporujú oblúk (spätný zvukový kanál). To je zvyčajne prípad nových produktov. V nastaveniach zvuku musíte označiť, že zvuk odosielate späť do prijímača pomocou oblúka HDMI. Mimochodom, táto technika je tiež užitočná, keď má prijímač príliš málo portov HDMI pre všetky vaše audiovizuálne zariadenia. Napríklad pripojíte prehrávač médií alebo hernú konzolu, pre ktorú v prijímači už nie je miesto, priamo k vstupu HDMI na vašej inteligentnej televízii a necháte zvuk odoslať späť do prijímača. Aj keď je oblúk úžasnou technikou na vracanie zvuku v opačnom smere, v praxi to bohužiaľ nefunguje. Ide teda o pokus. Ak nie je k dispozícii stabilné zvukové pripojenie, stojí za to preniesť zvuk z aplikácií, analógových kanálov alebo modulu CI + na vašej inteligentnej televízii do prijímača pomocou samostatného optického kábla s / pdif.

Oblúkom pošlete zvuk televízora cez HDMI späť do prijímača

Tip 04: Sieťové pripojenie

Inteligentná televízia vždy vyžaduje aktívne sieťové pripojenie. Potrebujete ho na načítanie video streamov napríklad zo serverov Netflix, YouTube alebo NPO. Smart TV sú tiež pravidelne ponúkané aktualizácie softvéru cez internet. Väčšina zariadení má bezdrôtovú sieťovú kartu, takže zariadenie môžete ľahko pripojiť k sieti WiFi. Aj keď je to z praktických dôvodov často užitočné, uprednostňuje sa drôtové pripojenie. Bezdrôtový prenos signálu je citlivý na rušenie a šírka pásma je často sklamaním. Pretože videostreamy vyžadujú čoraz väčšiu šírku pásma, je lepšie pripojiť televíziu k domácej sieti pomocou ethernetového kábla. Znižuje sa tak šanca na otravné štikútanie napríklad zo streamov v rozlíšení 4K na Netflixe.

Tip 05: Počiatočné nastavenia

Ak sú potrebné káble správne pripojené, je čas sa bližšie pozrieť na nastavenia inteligentnej televízie. Hneď po prvom zapnutí zariadenia sa zvyčajne dostanete do sprievodcu konfiguráciou. Zobrazené nastavenia závisia od modelu a výrobcu televízora. Spravidla nastavujete jazyk, časové pásmo a sieťové pripojenie. Ak zvolíte bezdrôtovú sieť, vyberte správny názov siete a zadajte príslušné heslo. Keď je k prístroju priamo pripojený analógový televízny kábel alebo modul CI +, inteligentná televízia vyhľadá dostupné kanály. Stále budete môcť (de) aktivovať domáci alebo obchodný režim a nastaviť univerzálne diaľkové ovládanie. Druhou možnosťou je napríklad dar z nebies, keď používate dekodér s vlastným diaľkovým ovládaním.

Tip 06: Nastavenia zvuku

Ak konfiguračné menu inteligentnej televízie neprejde cez vás nastaveniami zvuku, urobíte to manuálne. Koniec koncov, je dôležité určiť, ako váš televízor prehráva zvuk. Nastavenia zvyčajne otvoríte stlačením ozubeného kolieska na diaľkovom ovládaní, potom otvoríte možnosti zvuku. Ak je inteligentná televízia pripojená k prijímaču alebo soundbaru, uveďte, ako prenášate zvuk televízora do tohto zariadenia. Zvyčajne máte na výber medzi HDMI (oblúk), optickým a analógovým (výstup). Luxusnejšie modely dokážu prehrávať zvuk cez bluetooth na bezdrôtových reproduktoroch. V nastaveniach môžete tiež určiť, že chcete prehrávať zvuk cez pripojený prijímač aj cez interné reproduktory TV. Niekedy môžete v nastaveniach zvuku nastaviť aj požadovaný zvukový výstup, napríklad dolby digital (plus) a pcm. Pokiaľ je to možné, nechajte toto nastavenie na automatickom nastavení, aby najlepšia priepustnosť zvuku vybrala samotná inteligentná televízia. Nakoniec, keď obraz a zvuk nie sú úplne synchronizované, môžete upraviť napríklad časovanie zvuku napríklad nastavením oneskorenia.

Tip 07: Hdmi-cec

HDMI-cec (riadenie spotrebnej elektroniky) je trochu zložitý pojem, pretože výrobcovia televízií preň používajú rôzne názvy. Vezmime si napríklad LG SimpLink, Samsung Anynet +, Philips EasyLink a Sony Bravia Link. Všetky tieto pojmy sa zhodujú v tom istom, a to prepojení rôznych zariadení prostredníctvom HDMI. Vďaka tejto technológii môžete jediným príkazom na diaľkovom ovládaní vykonať úlohu na rôznych zariadeniach. Napríklad ak vypnete televízor, HDMI-CE automaticky vypne prijímač a prehrávač blu-ray. Ďalej prijímač vždy vyberie správny zdroj. Oblúk, ktorý bol diskutovaný vyššie, je tiež súčasťou hdmi-cec. Ak si chcete túto technológiu vyskúšať, môžete túto funkciu aktivovať v ponuke televízora. Napríklad na zariadení LG, do ktorého navigujete Všetky nastavenia / Všeobecné / SIMPLINK (HDMI-CEC). Okrem toho môžete HDMI-CEC aktivovať aj na pripojených zariadeniach HDMI, ako sú prijímač a prehrávač Blu-ray. Mimochodom, existuje varovanie. Hneď ako prepojíte produkty rôznych značiek, komunikácia medzi zariadeniami nemusí fungovať hladko. Niektorí výrobcovia tento štandard mierne upravujú podľa svojho vkusu. Okrem toho máte s ovládačom hdmi-cec menej kontroly. Keď zapnete televízor, môže sa zapnúť zariadenie, ktoré v tom čase nechcete používať.

Napríklad vďaka hdmi-cec môžete vypnúť všetky svoje zariadenia súčasne