Ako

Lepšie vyhľadávanie v službách Google, Word, Windows a ďalších

Máte stovky súborov, napríklad fotografií a dokumentov, uložené lokálne alebo v cloude? Potom je často veľmi dôležitá úloha nájsť požadované súbory. Tieto tipy na pokročilé vyhľadávanie vám pomôžu lepšie vyhľadávať.

Windows 10

Tip 01: Rýchly vyhľadávač

Pretože asistent hlasu a vyhľadávania Cortana zatiaľ nie je k dispozícii, pokiaľ pre svoju inštaláciu systému Windows 10 nenastavíte ako jazyk zobrazenia angličtinu, v tomto článku tohto asistenta budeme ignorovať. Našťastie sú k dispozícii ďalšie dobré vyhľadávacie funkcie. Stačí napríklad stlačiť tlačidlo Štart systému Windows a zadať niekoľko začiatočných písmen, aby sa zobrazili (štandardné) aplikácie, nastavenia a dokumenty, ktorých názov sa začína zadanými písmenami. Tento vyhľadávací panel môžete otvoriť aj kliknutím na ikonu lupy napravo od tlačidla Štart. Kliknite pravým tlačidlom myši na túto ikonu a vyberte možnosť Vyhľadávanie ak chcete ikonu skryť alebo ju nahradiť skutočným vyhľadávacím poľom.

Ak dávate prednosť vyhľadávaniu (názvov) priečinkov, fotografií, videí alebo hudby, kliknite na vyhľadávacom paneli na príslušnú ikonu (v „aktualizácii pre autorov“ systému Windows najskôr vyberiete možnosť Filtre).

Tip 02: Kritériá vyhľadávania

Funkcia vyhľadávania v ponuke Štart systému Windows je obzvlášť užitočná, ak chcete rýchlo vyhľadať názvy súborov a aplikácií. Niekedy sa chcete zaoberať podrobnejšie a pracovať s kritériami kombinovaného vyhľadávania. Potom budete pracovať lepšie z Prieskumníka. Po kliknutí na vyhľadávacie pole vpravo hore v Prieskumníkovi Windows sa karta stane Vyhľadávanie otvoril. Obsahuje tri zaujímavé oddiely. V sekcii Poloha označujete, kde chcete hľadať: na celom počítači PC, iba v aktuálnom priečinku alebo tiež v základných priečinkoch. V sekcii Spresniť môžete aktivovať všetky druhy filtrov vyhľadávania: podľa dátumu úpravy (od Dnes do Minulý rok), podľa typu súboru (napríklad Obrázok, Dokument a Webová história), podľa veľkosti (od Prázdny do Obrovská veľkosť) a niektoré ďalšie vlastnosti, napríklad cesta k súboru alebo prípona.

Tip 03: Kombinácie vyhľadávania

Môžete tiež jednoducho vybrať viac kritérií súčasne. Hneď ako vyberiete vyhľadávací filter, systém Windows zabezpečí, aby sa vo vyhľadávacom poli zobrazila správna syntax. Vyberte si napríklad vás Veľkosť / Malá a Aktualizované dňa / Tento týždeň potom sa tam objaví veľkosť: malá upravená dňa: tento týždeň. Upozorňujeme, že z kategórie ste vybrali kritérium Ostatné vlastnostinapr Rozšírenie súboru, potom sa objaví vo vyhľadávacom poli rozšírenie súboru: ale toto musíte ešte doplniť sami požadovaným rozšírením (napr prípona súboru: docx).

Bohužiaľ je to z tejto kategórie Spresniť nie je možné zvoliť ten istý filter viackrát súčasne. Ak to stále chcete, musíte to urobiť manuálne, najlepšie pomocou logických operátorov NIE, A alebo ALEBO (tiež NIE, A a ALEBO sú akceptované). Predpokladajme, že chcete prehľadávať iba veľmi malé alebo malé súbory, ktorých názov, vlastnosti alebo obsah obsahujú výraz Počítač! Celkom, potom syntax „počítač! celkomveľkosť: (veľmi malé ALEBO malé). Ak chcete vyhľadať presnú frázu alebo frázu na operátore, nezabudnite na dvojité úvodzovky ALEBO - povinné veľkými písmenami! - a v zátvorkách na označenie toho, že oba výrazy patria do filtra veľkosť:.

Možné sú aj zložité kombinácie viacerých filtrov vyhľadávania. Napríklad chcete súbory, ktoré boli naposledy zmenené minulý alebo tento rok s príponami docx alebo xlsx, ale neobsahujú hľadané výrazy Android a iOS. Toto hľadanie potom môže vyzerať takto: NIE (Android AND ios) zmenené na: (tento rok ALEBO minulý rok) typ: (docx ALEBO xlsx).

Možné sú aj zložité kombinácie viacerých filtrov vyhľadávania

Tip 04: Vyhľadáva

Ak pravidelne používate rovnaké hľadané výrazy a filtre, je užitočné tieto vyhľadávania uložiť. Na karte Vyhľadávanie nájdete v časti možnosti už je Posledné vyhľadávania späť. Ak sa chcete ubezpečiť, že je konkrétny vyhľadávací dopyt uložený, vyberte tu Uložiť hľadanie. V predvolenom nastavení sa hľadanie berie ako názov vyhľadávacieho súboru (.search-ms), nie je to však povinné. Po uložení vyhľadávania môžete tento priečinok pripnúť - predvolené nastavenie je c: \ users \ searches - napríklad z kontextovej ponuky na nadpis Rýchly prístup (v hornej časti navigačného panela), takže máte často po ruke často používané vyhľadávania.

Tip 05: Indexovanie

V predvolenom nastavení je v systéme Windows aktívna služba, ktorá ukladá názvy súborov, ako aj vlastnosti a obsah súborov niektorých typov súborov do indexovaného zoznamu, čo výrazne zvyšuje rýchlosť vyhľadávania. Stlačte kláves Windows + R a zadajte services.msc zistiť, či je služba pomenovaná Windows Search, je aktívny. Môžete si sami určiť, ktoré diskové umiestnenia sú indexované a ktoré nie. Ak to chcete urobiť, otvorte kartu Vyhľadávanie v Prieskumníkovi súborov a kliknite na Pokročilé možnosti / Zmena indexovaných umiestnení. Stlačte tlačidlo Upraviťkliknutím na malú šípku vedľa písmena jednotky môžete prehľadávať rôzne priečinky a vedľa požadovaných položiek môžete začiarknuť políčko. Potvrďte pomocou Ok. Cez tlačidlo Pokročilé môžete kliknúť na kartu Typy súborov tiež určiť, či má systém Windows indexovať iba názvy a vlastnosti súborov alebo obsah. Posledná zmienka má samozrejme zmysel iba pre „čitateľné“ súbory.

MS Office (Word 2016)

Tip 06: Hľadajte vo Worde

Ak chcete rýchlo nájsť slovo alebo text v otvorenom dokumente v programe Word, stačí stlačiť kombináciu klávesov Ctrl + F a zadať požadované vyhľadávanie do príslušného poľa na navigačnom paneli. Ku každému výsledku dostanete kúsok textu a v zozname výsledkov sa pohybujete pomocou tlačidiel so šípkami vľavo hore.

Šikovné, ale dosť obmedzené. Ak chcete viac možností vyhľadávania, otvorte kartu Štart a kliknite na šípku vpravo hore Vyhľadávanie, po ktorom vy PokročiléVyhľadávanie takže uvidíte dialógové okno.

V krabici Vyhľadávanie samozrejme môžete vyhľadávať kľúčové slová, ale je toho (oveľa) viac. Môžete napríklad vyhľadať aj konkrétny formát, napríklad slová vytlačené kurzívou. Ak to chcete urobiť, stlačte tlačidlo vľavo dole Formátovanie a v takom prípade si vás vyberie Štýl písma. Potom vyberte na Štýl kreslenia pred Kurzíva a potvrďte pomocou Ok. Teraz si to všimnete pod vyhľadávacím poľom Formát: Písmo: Kurzíva sa pridáva. Podobným spôsobom môžete teraz vyhľadávať - ​​aj kombinovane - ďalšie formátovacie funkcie a štýly.

Klávesová skratka

Od Wordu 2010 sa skratka Ctrl + F už nedostane k funkcii pokročilého vyhľadávania, ale otvorí jednoduchú metódu vyhľadávania na navigačnej table. Máte to radšej inak? Potom otvorte ponuku Súbor a vyber si možnosti. Prejdite do sekcie Prispôsobiť pásku a kliknite na ľavú dolnú časť UpraviťVčela Skratky. Potom kliknite na ľavý panel Karta Domov a v pravom paneli na položke Upraviť vyhľadávanie. Kliknite do poľa na Stlačte novú skratku a stlačte Ctrl + F. Zobrazí sa upozornenie, že je už priradený k navigačnému panelu, kliknite na ikonu Priradiť vykonať úpravu. Ak to chcete neskôr vrátiť, môžete znova prepojiť odkaz s položkou NavPaneSearch.

Tip 07: Funkcia výmeny

Takáto výkonná funkcia vyhľadávania je samozrejme veľmi užitočná. O to zaujímavejšie to bude, keď budete vedieť, že výsledky hľadania môžete nahradiť rôznymi slovami alebo formátovacími funkciami s minimálnym úsilím. Potrebujete iba záložku Nahradiť otvára. Len asi jediný rozdiel z karty Vyhľadávanie je, že tam je vstupné pole Nahradiť od. Tu zadáte kľúčové slová, ktoré sa zhodujú s kľúčovými slovami Vyhľadávanie treba vymeniť. Ak chcete poskytnúť náhradné rozloženie, najskôr kliknite na toto políčko Sa nahrádza a potom použite tlačidlá Viac / Formát hľadáte požadovanú funkciu formátovania. Ak ste pridali nesprávnu funkciu formátovania, môžete ju odstrániť pomocou tlačidla Žiadne formátovanie.

Napríklad je možné mať všetky inštancie výrazu Počítač! Celkom v dokumente nahradené Počítačom! Celkom tučným písmom (všimnite si v našom príklade veľké písmená). Najskôr začiarknete políčko Rovnaké veľké / malé písmená, píšete na Vyhľadávanie k textu Počítač! Celkom v a v Nahradiť zadaním Počítač! Celkom.

Potom vyberiete druhú možnosť Formát / Písmo / Tučné písmo. Potvrďte pomocou Ok a kliknite na Vymeňte všetko.

Okrem funkcií formátovania je tiež možné vyhľadať a nahradiť všetky druhy špeciálnych znakov a textových označení. Použijete na to tlačidlo Špeciálne. Je čudné, že tu uvidíte čiastočne odlišné položky podľa toho, či ste zaškrtli políčko Používanie zástupných znakov (pozri tiež rámček). Experimentovanie na sebe je preto odkazom.

Výsledky vyhľadávania môžete tiež ľahko nahradiť inými slovami

Žolíky a regulárne výrazy

Funkcia find and replace v programe Word samozrejme podporuje aj tradičné zástupné znaky, kde otáznik (?) Predstavuje jeden náhodný znak a hviezdička (*) neobmedzený počet náhodných znakov. Ak hľadáte triky, potom by sa hrdosť a triky našli. Napríklad hľadaný výraz ako tr * s by tiež priniesol krov, pýchu, triky a niečo ako mriežkové okno. Najprv musíte začiarknuť políčko Používanie zástupných znakov.

To druhé platí, aj keď chcete používať regulárne výrazy, skrátene regulárny výraz. Táto syntax je taká rozsiahla a zložitá, že tu nemáme priestor na jej rozpracovanie. Dáme vám jednoduchý príklad. Predpokladajme, že ste tisíce oddelili bodkou a radšej ich nahradíte medzerou (od 1 234 000 do 1 234 000). Môžete, keď môžete ([0-9]).([0-9]) vyplňte o Vyhľadávanie: a \ 1 ^ s \ 2 Včela Sa nahrádza. Viac príkladov pre zástupné znaky aj pre regulárne výrazy nájdete tu.