Ako

6 spôsobov uzamknutia vášho mobilného zariadenia

Existuje niekoľko spôsobov uzamknutia mobilných zariadení, z ktorých každý má výhody a nevýhody. Uvádzame šesť spôsobov.

Je dôležité uzamknúť smartphone, pretože to je prvý spôsob, ako uchovať údaje v bezpečí, ak sa zlodej so zariadením vydá na útek. Existuje niekoľko metód a všetky nie sú úplne nezvratné, ale zaručujú, že zariadenie zostane uzamknuté, kým napríklad nebudete môcť vykonať vzdialené vymazanie. Tu je šesť rôznych spôsobov uzamknutia vášho mobilného zariadenia.

1. Pripnite kód alebo heslo

Najbežnejšou a zrejmou metódou miestneho zabezpečenia je PIN alebo heslo. Spravidla ide o štvormiestny kód, s niekoľkými platformami je možné zvoliť dlhšie kódy alebo zvoliť kombináciu písmen a číslic. Ľudia, ktorí tu používajú dlhší alebo zložitejší prístupový kód, majú zjavne o niečo lepšie zabezpečenie.

Slabosť spočíva hlavne v spôsobe, akým spotrebitelia túto možnosť využívajú. Zvolia jednoduchý PIN kód, napríklad „1234“ alebo napríklad dátum narodenia. Čím je to jednoduchšie, tým ľahšie sa dá uhádnuť. Zabezpečenie ponúkané heslom alebo kódom PIN je preto rovnako silné ako sila kombinácie, ktorú si používateľ zvolí.

2. Rozpoznávanie tváre

Táto funkcia sa prvýkrát objavila v systéme Android 4.0 (Ice Cream Sandwich). Spôsob odomknutia smartfónu alebo tabletu tvárou. Svoju fotografiu umiestnite do výrezu, ktorý sa premieta na obrazovku pomocou predného fotoaparátu, a vaša tvár sa uloží ako referencia hesla. Ak táto možnosť neskôr nerozpozná vašu tvár, napríklad keď je tma, obnoví sa PIN.

Funkciu výskumníci v oblasti bezpečnosti čoskoro prelomili pomocou fotografie. Spoločnosť Google reagovala vyhlásením, že táto funkcia tiež nezaručuje vysokú úroveň zabezpečenia. Pomocou nastavení zámku tiež uvidíte, ktorý formulár ponúka akú úroveň zabezpečenia. Google do systému Android 4.1 pridal funkciu žmurknutia, aby sa vyhýbal obchádzaniu fotografií. Ale tiež nie je vodotesný.

3. Skener odtlačkov prstov

Skener odtlačkov prstov sa objavil na jednom z dvoch najnovších modelov iPhone, špičkovej verzii 5S (recenzia). Táto možnosť umožňuje používateľom nasadiť nové Touch ID. Toto rozsiahlo skenuje všetky čiary a ryhy na prste. Majitelia zariadení iPhone musia častejšie tlačiť prstom na skener z viacerých uhlov, aby získali celkový obraz o celom odtlačku prsta.

Napríklad v populárnom spotrebiteľskom prístroji existuje dôležitá biometrická možnosť, ktorá umožňuje, aby sa biometria stala väčšinovým prúdom, ak ju napríklad používajú spoločnosti. Stále je potrebné nastaviť heslo pre prípad, že odomknutie zlyhá niekoľkokrát za sebou alebo ak chce užívateľ pridať nový sken.

4. Ochrana kazety

Ochrana vzorov v systéme Android je alternatívou k heslám a kódom PIN. Používatelia posúvajú vzor po poli s deviatimi bodkami (tri ku trom), aby vytvorili ľahko zapamätateľný tvar hesla. Okrem toho je to jednoduchý spôsob odblokovania zariadenia, pretože sa nemusí nič zadávať. Používateľ môže jednoducho prejsť prstom po obrazovke. Pokiaľ však ide o mobilné zabezpečenie, cieľom nie je samozrejme ľahké použitie.

5. Zabezpečenie podpisu

Táto možnosť je o niečo vzácnejšia a bola pridaná do niektorých zariadení Samsung. Je to variácia zabezpečenia vzoru, ale tam, kde si používateľ môže úplne slobodne zvoliť tvar. Spoločnosť Samsung predstavila tento variant so sériou tabliet a tabletov Note. Používatelia môžu jednoducho vložiť podpis prstom, špeciálne S-Pen nie je potrebné.

6. Heslo k obrázku

Po funkciách, ktoré sú exkluzívne pre iOS a Android, teraz jedna, ktorá je k dispozícii iba na zariadeniach so systémom Windows. Obrázkové heslo je o niečo jedinečnejším prístupom k miestnemu zabezpečeniu zariadení a je dostupné v systémoch Windows 8.1 a Windows RT. Je to niečo podobné ako zabezpečenie vzoru, ktoré poznáme z Androidu, ale obrázky pridávajú trochu personalizácie.

Používatelia si vyberú svoj vlastný obrázok z fotogalérie a priraďujú tomuto konkrétnemu obrázku body alebo pohyby. Ak je potom potrebné obrazovku odomknúť, zobrazí sa obrázok a používateľ vie, kam má kresliť. Rozpoznávacími vzormi môžu byť kruhy, priame čiary alebo dotyky.

Zdroj:

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found