Novinky

SIM karta v iných zariadeniach, je to povolené alebo nie?

Poskytovatelia často neumožňujú použitie SIM karty v internetovom kľúči alebo mobilnom smerovači. Odvolávajú sa na podmienky a úrady. Tvrdia, že by sa na to nemalo používať 06 čísel. Európske predpisy neumožňujú poskytovateľom zakázať používanie smartfónu ako samotného hotspotu WiFi. Môžete teraz použiť SIM kartu v iných zariadeniach alebo nie?

Horúca otázka čitateľa: jeho poskytovateľ Tele2 sa vyhráža odrezaním od mobilnej siete. SIM kartu použil v routeri v určitom mesiaci. To podľa poskytovateľa porušuje zákony a nariadenia. Čitateľ dostane štrnásť dní na to, aby SIM kartu mohol používať v súlade s určením: v kombinácii s telefónom 4G. Ak na to nebude reagovať, bude uzavretý.

Existuje samozrejme niekoľko otázok. O akých zákonoch a predpisoch poskytovateľ presne hovorí? A nemôžete slobodne používať SIM kartu a internetový balíček predplatného, ​​ako vám to vyhovuje?

Podmienky Tele2

Tele2 vlastní T-Mobile asi rok. Pre zákazníkov sa toho zatiaľ veľa nezmenilo. To platí aj pre podmienky. Poskytovateľ má už roky politiku správneho využívania mobilných služieb, takzvanú politiku čestného používania.

V minulosti to bol poskytovateľ veľmi explicitný a obchodné podmienky dokonca zakazovali takzvaný tethering. Smartfón poskytuje internetové pripojenie ďalších zariadení. Typickým príkladom je aktivácia hotspotu WiFi na smartfóne. Tento zákaz musel poskytovateľa vyňať z podmienok, pretože porušil európske pravidlá o neutralite siete.

Poskytovateľ stále bojuje proti „neprimeranému použitiu“, najmä pokiaľ ide o veľkých spotrebiteľov. V praxi sa ukázalo, že predplatné Tele2's Unlimited nie je také neobmedzené, ako sa zdá.

Neobmedzené predplatné naozaj neobmedzené?

Tele2 je známy predovšetkým vďaka svojmu neobmedzenému predplatnému. Pre volanie, odosielanie textových správ a používanie internetu neexistujú žiadne prísne limity. Poskytovateľ v skutočnosti dokonca odporúča „úplne vyčerpať internet“. Sú to pekné predajné ihriská, ale prax je iná. Pre začiatočníkov existuje ďalšia podmienka, že ak ste za deň využili viac ako 5 GB, musíte poslať textovú správu, aby ste dostali ďalšie dáta zdarma. Ale nebojte sa: môžete to robiť „tak často, ako chcete“.

Ľudia sú napriek tomu vyzvaní k zodpovednosti, keď spotrebujú veľa údajov. To sa už stáva, ak sa môžeme spoľahnúť na reakcie používateľov, keď sa na niekoľko dní použije viac ako 10 GB. Alebo viac ako 120 GB za mesiac. To sa môže javiť ako veľa, ale so službami ako Netflix a YouTube to môže ísť rýchlo, najmä s vysokou kvalitou videa. A je to iba nepatrný kúsok internetu, ktorý ste ním „vyčerpali“.

Úrad pre spotrebiteľov a trh

Tam, kde sa Tele2 za posledné roky trochu sprísnil, ako jasne ukazuje aj otázka čitateľa, je použitie SIM karty v iných zariadeniach. Napríklad v routeri, dongle, notebooku alebo MiFi. Jedná sa o zariadenie, ktoré sa po vložení SIM karty nezávisle pripojí k internetu a ponúka pripojenie WiFi. Tele2 sa tu vracia k zákonu, čo sú presné nariadenia Úradu pre spotrebiteľov a trhy (ACM).

Tento regulátor uvádza, že zariadenia používané na iné účely ako mobilné telefóny nemusia mať číslo 06. Môžu získať iba číslo 097. To sa deje z dôvodu bezprostredného nedostatku čísel 06. Platí zákonný plán číslovania, ktorý sa tomu snaží zabrániť. Mimochodom, tento nedostatok nateraz nie je problémom. Regulátor nedávno získal od poskytovateľov milióny nevyužitých čísel. ACM ale pozornejšie sleduje použitie, aj keď zodpovednosť nesie poskytovateľ.

Aplikácie, pre ktoré nemožno použiť číslo 06, spadajú všetky do položky komunikácia M2M, stroj-stroj. Jedná sa hlavne o automatizované aplikácie, kde zariadenia medzi sebou komunikujú bez ľudského zásahu. Zvážte napríklad navigačný systém, ktorý získava dopravné informácie, poplašný systém, ktorý volá bezpečnostnú spoločnosť, alebo auto, ktoré po kolízii zavolá na tiesňové číslo. Je pozoruhodné, že ACM tiež označuje použitie kľúča pre mobilný internet ako komunikáciu M2M.

Mobilný internet a M2M

Pre skutočné aplikácie M2M bude zrejmé, že postačí číslo 097. Je to ešte dlhá cesta, ako zakázať a potrestať používanie internetu prostredníctvom kľúča alebo MiFi so SIM kartou. To nemôže byť zámerom zákona. Používanie MiFi je technicky v zásade rovnaké ako zapnutie WiFi hotspotu na smartfóne. Nanajvýš s tým rozdielom, že môžete volať aj pomocou smartphonu, a že ste tak chránení pravidlami neutrality siete.

Nedávny súdny spor proti spoločnosti Tele2 nie je úplne presvedčivý o vašich právach. Tele2 prehral spor s predplatiteľom, ktorý použil SIM kartu v mobilnom hotspote na pripojenie viacerých zariadení k sieti 4G. Tele2 navrhol súdu, aby sa SIM karta mohla používať iba v telefóne.

Súd rozhodol, že predplatné iba na SIM kartu bez dodaného telefónu je možné použiť aj v iných zariadeniach, ktoré podporujú sieť 4G spoločnosti Tele2. Podmienky spoločnosti Tele2 výslovne neuvádzali, že musí ísť o smartphone. V súčasnej dobe podmienky spoločnosti Tele2 hovoria, že musíte dodržiavať zákony a nariadenia. Vaše číslo 06 je určené iba pre zariadenia, ktoré sa používajú na volanie. A to nezahŕňa MiFi ani router.