Preskúmanie

Galaxy A8 (2018) - Medzi pobrežím a vlajkovou loďou

Galaxy A8 je nezmyselný smartphone. Všetko dobré pre Samsung Galaxy bez toho, aby ste platili najvyššiu cenu. Aspoň taký je nápad. Ale javí sa to aj takto?

Samsung Galaxy A8

cena € 499,-

Farby Čierna, sivá, zlatá

OS Android 7.1

Obrazovka 5,6 palca (2220 x 1080)

procesor Oktacore 2,2 GHz (Exynos 7885)

RAM 4 GB

Skladovanie 32 GB (rozšíriteľný pomocou pamäťovej karty)

Batéria 3 000 mAh

fotoaparát 16 megapixelový (zadný), 16 a 8 megapixelový duálny fotoaparát (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS

Formát 14,9 x 7 x 0,8 cm

Váha 172 gramov

Iné: Skener odtlačkov prstov, USB-C, port pre slúchadlá, vodotesný

Webová stránka www.samsung.com 7 Skóre 70

  • Pros
  • Budujte kvalitu
  • Obrazovka
  • Predná kamera
  • Negatíva
  • cena
  • Bloatware
  • Nie najnovšia verzia systému Android

Galaxy A8 vyzerá skromne, svojou veľkosťou a vynechaním problémov ako zakrivená obrazovka, duálny fotoaparát, monitor srdcového tepu, špeciálne fyzické tlačidlo pre asistenta Bixby, stylus a cena. Zariadenie sa na trhu objavilo za zhruba 500 eur. To je stále veľa peňazí, ale oveľa rozumnejšie ako menej skromné ​​zariadenia, ktoré sú v niektorých prípadoch viac ako dvakrát drahšie ako tento Galaxy A8.

Za tieto peniaze dostanete smartphone, ktorý má vzhľad špičkového zariadenia Samsung, aj keď je v porovnaní s ním o niečo hrubší. Prístroj je vodotesný a stabilnej kvality, čiastočne vďaka kovovej hrane okolo prístroja. V prístroji je veľká obrazovka, ale kvôli minimálnym okrajom obrazovky a trochu natiahnutému pomeru strán nie je formát príliš zlý. A8 je zhruba rovnako veľká ako Galaxy S8.

V spodnej časti zariadenia nájdeme port USB-C, ku ktorému môžete pripojiť rýchlu nabíjačku. Na spodnej strane je tiež len konektor pre slúchadlá. Je zaujímavé, že má dva posúvače, jeden pre pamäťovú kartu a druhý pre dvojitú SIM kartu. Za normálnych okolností umiestnite dve karty do rovnakého zásuvky. Ale pretože A8 môže obsahovať dve SIM karty a pamäťovú kartu, sú potrebné dva posúvače.

Obrazovka

Ako sme už od spoločnosti Samsung zvyknutí, kvalita obrazovky je vynikajúca. Galaxy A8 má jasný a farebný panel AMOLED s rozlíšením Full HD. Obrazovka sa číta dobre takmer v každej situácii, ale farby sú trochu prehnané.

Vo vnútri nie je nič, čo by skutočne vyniklo, či už v dobrom alebo v zlom. Osemjadrový procesor značky Samsung so súkromnou značkou so 4 GB RAM a 32 GB (rozšíriteľným) úložiskom. To je dostatočné množstvo na zabezpečenie hladkého chodu náročných aplikácií. Vďaka 3 000 mAh batérii a ekonomickým čipom vydrží batéria zhruba deň a pol. Dostupný úložný priestor je trochu skromný, čoraz viac smartfónov vo vyšších cenových reláciách má dvakrát toľko, našťastie je priestor jednoducho rozšíriteľný pomocou pamäťovej karty.

fotoaparát

Spoločnosť Samsung má dobrú povesť, čo sa týka fotoaparátov pre smartphony, model A8 nie je vybavený duálnym fotoaparátom. Aspoň vzadu. Čoraz viac smartfónov má na zadnej strane taký duálny fotoaparát, ktorým si môžete priblížiť napríklad opticky, nie napríklad digitálne. Pri Note 8 je v tejto oblasti aktívny aj Samsung. A8 ale nemá dvojitý fotoaparát vpredu, jediný fotoaparát vzadu je preto na priblíženie menej vhodný, ale nie je kvalitatívne podradný. Fotografie budú jasné a podrobné a ako sme už od spoločnosti Samsung zvyknutí, farby vašej obrazovky sa objavia. Krajší, ale k prírode menej verný ako napríklad fotoaparát pre iPhone.

Fotoaparát Galaxy A8 ukazuje spravodlivé množstvo aj v zložitejších svetelných podmienkach. Nevyhnutne je tam určitý hluk, ale detaily a farby zostávajú celkom viditeľné. Iba za týchto okolností som mal problémy s pohybovým rozmazaním. Zadný fotoaparát má prijateľnú kvalitu, je však o niečo horší ako Galaxy S8.

Galaxy A8 tak venuje väčšiu pozornosť tvorcom selfie, pričom vpredu má duálny fotoaparát. Vďaka svojim dvom očiam vpredu dokáže smartfón lepšie odhadnúť hĺbku, čo vám umožní robiť selfie aj pri rozmazanom pozadí. Živé zaostrenie sa nazýva táto funkcia. To už znie lepšie ako „bokeh efekt“, ako sa nazýva aj táto funkcia portrétu. Selfie kamery fotia pozoruhodne dobré fotografie. Svoju selfie môžete tiež podľa potreby rozjasniť detskými nálepkami v štýle snapchat.

Android Nougat

V softvérovej oblasti Galaxy A8 zlyháva. Spoločnosť Samsung je známa tým, že s Androidom drotá celkom drasticky. Veľa toho som si, našťastie, na výkone nevšimol. Zariadenie je však nabité bloatwarom. V prehľade aplikácie sa to zdá byť lepšie, pretože všetko je skryté v priečinkoch. V priečinku Samsung mnoho duplikátov Samsung štandardných aplikácií pre Android, ako je ďalší prehliadač, obchod s aplikáciami a aplikácia pre zdravie. Spoločnosť Microsoft tiež predinštalovala celý rad aplikácií, ktoré sa tiež ukladajú do panela s upozorneniami. K dispozícii sú tiež marketingové aplikácie Samsung a karta nastavení Údržba zariadenia, čo nie je nič iné ako klamné nástroje, ako je bezpečnostný skener McAfee a optimalizácia pamäte. Presunutím do nastavení spoločnosť Samsung maskuje tento neodstrániteľný bloatware.

Nechýba ani vlastný vstavaný asistent spoločnosti Bixby. To je v systéme Android zabudované na mnohých miestach. Doteraz pre mňa tento nikdy nebol užitočný, Samsung bude mať stále dosť veľa Bixby. V prípade Galaxy S8 a Galaxy Note 8 bol Bixby dokonca na obtiaž, a to kvôli fyzickému tlačidlu na ľavej strane zariadenia. Po stlačení ste okamžite volali Bixby. Aj keď bolo vaše zariadenie uzamknuté. Toto tlačidlo bolo vynechané. Vďaka tomu už nebudete Bixby volať náhodne a iba vtedy, keď to skutočne potrebujete. Vďaka tomu mi už asistent nebude robiť starosti. Napodiv, to je pokrok.

Posledným stehom, ktorý Samsung upustí, je skutočnosť, že Galaxy A8 nefunguje na najnovšej verzii systému Android, Android 7 namiesto Androidu 8. To je trochu trápne, pretože konkurencia ako Sony to dokázala už v septembri. Príde aktualizácia na Android 8 (Oreo) a spoločnosť Samsung zvyčajne podporuje zariadenia minimálne rok a pol, aby ste mali až do júla 2019 k dispozícii bezpečnostné opravy a aktualizácie pre Galaxy A8.

Alternatívy

Cena smartfónov Samsung klesá pomerne rýchlo. Galaxy A8 sa v čase písania článku práve objavil na trhu za 500 eur a Galaxy S8 je len o sedem desiatok drahší. A8 je za túto cenu trochu ťažké ospravedlniť. Ak chcete mať vyššiu hodnotu za peniaze, potom tých pár dolárov za S8 stojí za investíciu, pokiaľ ide o fotoaparát, technické parametre a obrazovku. Ale v rovnakom cenovom rozpätí si môžete kúpiť aj OnePlus 5T, ktorý je výkonnejší, alebo Nokiu 8 s čistou, nedávnou verziou pre Android. Očakáva sa ale, že cena A8 pomerne rýchlo klesne, za zhruba 400 eur vyskočí prístroj oveľa viac. Ak ste teda našli zaujímavú ponuku pre Galaxy A8, okamžite štrajkujte. Ale za 500 eur sa momentálne môžete jednoducho polepšiť.

Záver

Ak hľadáte smartphone od spoločnosti Samsung, ale zdajú sa vám najlepšie zariadenia trochu príliš drahé, môžete ísť na A8. Stále je však toto zariadenie pri cene 500 eur predražené za to, čo za to dostanete. Ak však uvidíte okoloidúcu A8 zaujímavú ponuku, potom je to skvelá voľba. Kvalita vodeodolnosti, obrazovka a technické parametre sú veľmi pozitívne. Prijateľná je aj výdrž batérie a fotoaparát. Iba Android potrebuje aktualizáciu a metlu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found