Ako

Skontrolujte zdravie pevného disku v systéme Windows 10

Pevné disky, bohužiaľ, nie sú opité večným životom. A niekedy si môžete všimnúť, že v hardvéri po niekoľkých rokoch lojálneho zamestnania. Môže to vydávať zvuky, ale hlavne si všimnete, aký pomalý je váš počítač. V systéme Windows 10 môžete skontrolovať stav pevného disku.

Môže byť čas sa s tým verným kamošom rozlúčiť. Ale nie skôr, ako ste si presne overili, ako sa má.

Pri starších pevných diskoch (hdd), ktoré majú pohyblivé časti, sa môže stať, že z jednotky bude časom vycházet šum. Diely sa potom opotrebujú. Toto je normálny proces, ktorému nemôžete zabrániť. Magnetické sektory sa tiež môžu bohužiaľ poškodiť.

Máte SSD v počítači alebo notebooku? Potom nebudete počuť také zvuky. Jednotky SSD však majú svoje vlastné problémy. Bunky, v ktorých sú uložené údaje, sa časom rozpadajú. Našťastie je to dlhý proces, takže si to nevšimnete hneď po vybratí počítača z krabice (alebo sa budete musieť vrátiť do obchodu). Všeobecne platí, že SSD vydrží dlhšie ako HDD.

Ak neexistujú žiadne iné násilné veci (napríklad písanie, ktoré sa veľmi zahrieva alebo má fyzické poškodenie), musíte brať do úvahy, že váš pevný disk v určitom okamihu zomrie. Môžete sa však pripraviť, napríklad tak, že si vždy urobíte zálohu.

Skontrolujte zdravie pevného disku

Takže môžete od S.M.A.R.T. (Technológia vlastného monitorovania, analýzy a podávania správ). Jedná sa o systém, ktorý sleduje váš pevný disk a kontroluje, či sa nič nepokazí. Počítač vás automaticky upozorní na akékoľvek alebo potenciálne problémy, čo vám umožní vymeniť pevný disk a skopírovať údaje skôr, ako bude neskoro.

Windows 10 ponúka aj ďalšiu možnosť, ktorá vám umožní vidieť na vlastnej koži stav svojho pevného disku. Potrebujete na to príkazový riadok. Otvorte ponuku Štart a zadajte cmd. Teraz otvorte príkazový riadok na obrazovke a zadajte nasledujúci riadok.

wmic disketová jednotka získať model, stav

Teraz uvidíte jednu z dvoch správ. Ak sa na obrazovke zobrazí hlásenie Pred Fail, váš pevný disk má nedostatok času. Ak sa objaví OK, Windows 10 si myslí, že všetko stále funguje správne.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found