Preskúmanie

Apple iPad (2018) - Stále najlepší tablet

Nedávno spoločnosť Apple predstavila nový 9,7-palcový iPad. Prezentácia sa konala v škole, ktorá vzbudzuje dojem, že tento iPad je určený hlavne na vzdelávanie. Dostane nový iPad desiatku s perom? Bolo nám umožnené podrobne otestovať nový iPad vrátane Apple Pencil.

9,7-palcový iPad (2018)

cena

Náš model: 579 eur

Od: 359 eur

OS

iOS 11

procesor

Čip A10 Fusion

RAM

2 GB

Skladovanie

32 GB, 128 GB

Obrazovka

9,7-palcový, pomer 4: 3, 1536 x 2018 pixelov, LED podsvietenie IPS LCD displej

fotoaparát

8 MP, f / 2,4 (vpredu), 1,2 MP, f / 2,2 (vzadu)

Pripojiteľnosť

WiFi; dvojpásmový, Bluetooth 4.2 (všetky modely) GSM / EDGE, LTE, GPS a GLONASS (iba WiFi + pivnica) Lightning konektor

Batéria

Li-Ion batéria (32,4 Wh), až 10 hodín surfovania po internete, sledovania videa alebo počúvania hudby

Rozmery

24 x 16,95 x 0,75 cm (V x Š x H)

Váha

469 gramov (WiFi), 478 gramov (WiFi + mobilná sieť)

Farba

Strieborná, zlatá, sivá

Iné

Skener odtlačkov prstov, dva reproduktory na spodnej strane

Webová stránka

www.apple.com

Kúpiť

www.kieskeurig.nl 8 Skóre 80

  • Pros
  • Dostatok výpočtového výkonu na mnoho úloh
  • Podpora Apple Pencil
  • cena
  • Negatíva
  • Žiadna laminovaná obrazovka
  • Silné okraje obrazovky

Dizajn iPadu je nezmenený, čo neprekvapuje. Tam, kde sa tablety s Androidom môžu líšiť, je iPad z hľadiska dizajnu skutočným konceptom. Pri „slovnom“ tablete veľa ľudí napadne iPad, ktorý má zaoblené hrany a ikonický okrúhly snímač odtlačkov prstov pod obrazovkou. Najväčší kozmetický rozdiel oproti väčším modelom iPad Pro sa preto nachádza v zadnej časti. 8-megapixelový fotoaparát nevyčnieva z krytu, čo vytvára pekný, elegantný celok.

Žiletka a trochu staromódny

Rovnako ako predchádzajúci iPad je aj vďaka vysokému rozlíšeniu 2 048 x 1 536 obrazovka ostrá ako britva. Ako sme si už od Retiny zvykli, farby obrazovky špliechajú. True Tone tiež nie je tentokrát k dispozícii s bežným iPadom, táto funkcia je vyhradená pre iPad Pro. Bohužiaľ, tento iPad - rovnako ako predchádzajúci - nemá laminovanú obrazovku. Kupodivu, iPad Air 2 skutočne mal laminovanú obrazovku s displejom nalepeným na skle.

Absencia laminovanej obrazovky je badateľná najmä pri použití Apple Pencil, ktorá sa pri použití zreteľne „vznáša“ dobre nad displejom cez priestor medzi displejom a sklom. Po pár dňoch si zvyknete, ale najmä ak ste si zvykli, nejde o príjemný prvý dojem.

IPady z rady iPad Pro sú v súčasnosti jedinými modelmi s laminovanou obrazovkou. Najlacnejší iPad Pro s cenovkou 737,91 eur je bohužiaľ viac ako dvakrát drahší ako nový 9,7-palcový iPad. Čo mi tiež chýba v porovnaní s 10,5-palcovým iPadom Pro, sú tenšie rámčeky. Chápem, že Apple chce znížiť náklady, ale nový iPad sa v roku 2018 cíti trochu zastaraný kvôli širokým pásom na okrajoch obrazovky.

Dostupný výkon

Nový 9,7-palcový iPad je vybavený čipom A10 Fusion, ktorý nájdeme aj v zariadeniach iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Je to o čosi starší čip, ale musíme povedať, že tento procesor je dostatočne silný na väčšinu úloh. Všetko funguje hladko a iPad zvládne dokonca aj úpravu 4K materiálu. Pri otváraní desiatok kariet a aplikácií dochádza iba k oneskoreniu. To sú časy, keď si všimnete, že iPad má iba 2 GB RAM. Bez ohľadu na to, aký efektívny je iOS, pri spustení viacerých náročných programov nie sú 4 GB, ktoré má iPad Pro, zbytočným luxusom.

Samozrejme to závisí od toho, na čo používate iPad, ale veľa používateľov bude so štandardnou úložnou kapacitou 32 GB v poriadku. Uprednostňujete trochu viac priestoru pre svoje ruky? Upgrade na model so 128 GB vás vyjde iba na 90 eur. Apple našťastie v posledných rokoch konečne ponúka rozumné ceny za upgrade pamätí. V čase iPhone 6 ste za model so 64 GB namiesto 16 GB zaplatili o 100 eur viac.

Záver

Pri testovaní nového iPadu z roku 2018 je zrejmé, že Apple veľa šetrilo. Výsledok? Žiadny konektor Smart Connector, žiadna laminovaná obrazovka a hrubé rámy pôsobia takmer retro. Na druhej strane, teraz máte iPad od 359 eur. S takouto cenovkou je nový 9,7-palcový iPad jedným dychom najdostupnejším iPadom, aký si môžete kúpiť, a čo sa týka funkcií a výpočtového výkonu, aj tým s najlepším pomerom cena / kvalita. Dvakrát drahší iPad Pro nie je ani zďaleka dvakrát tak dobrý a 128 GB iPad mini 4 - s menšou obrazovkou a oveľa starším procesorom - je len o desaťročie lacnejší ako nový iPad s rovnakou konfiguráciou pamäte. Je nový iPad tak bizarne lacný alebo je iPad mini v roku 2018 smiešne drahý?

IPad je vlastne jediný produkt, ktorý splnil prísľub tabletu ako náhrady notebooku pre mnohých spotrebiteľov, najmä s príchodom iOS 11. V praxi sa tablety s Androidom vidia hlavne v rukách detí a slúžia hlavne na zábavu a hry. Chrome OS bol optimalizovaný operačným systémom Chrome OS až nedávno, aby plne fungoval s dotykom, takže si musíme ešte počkať, ako produktívna bude táto platforma. Hľadáte produktívny tablet práve teraz? Nový 9,7-palcový iPad je nákup na slepo, a to kvôli jeho pomeru ceny a kvality a nedostatku konkurencie.