Ako

Týmto spôsobom môžete odomknúť zamknuté súbory

Uzamknutý súbor je súbor, ktorý nemôžete vymazať, presunúť ani premenovať, pretože ho používa systém alebo program. Účelom je chrániť súbor, keď sa používa. Ako môžete taký súbor odomknúť?

Ak je súbor uzamknutý, zobrazí sa varovanie, keď sa ho pokúsite zmeniť alebo presunúť. Napríklad ak otvoríte tabuľku v programe Microsoft Excel, Excel súbor uzamkne. Prečítajte si tiež: Ako získať späť odstránené súbory v systémoch Windows a OS X.

Keď je súbor otvorený, nemôžete ho premenovať, presunúť ani vymazať. Priečinky je možné uzamknúť aj vtedy, keď sa práve používajú, alebo keď obsahujú používané súbory.

Súbory sa môžu uzamknúť v sieti, ak má súbor otvorený iný používateľ. Na odomknutie súboru v sieti musíte Počítačový manažment na otvorenie. kliknite na Zdieľané priečinky, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši Otvorené súbory a vyberte Odpojte všetky otvorené súbory.

Zmena zamknutých súborov

Ak chcete uzamknutý súbor presunúť, odstrániť alebo premenovať, mali by ste sa najskôr pokúsiť zavrieť program alebo proces, ktorý ho používa. Niekedy je ale ťažké zistiť, pomocou ktorého programu alebo (na pozadí) sa súbor používa.

Existuje množstvo programov, ktoré vám umožňujú odomknúť zamknuté súbory. S programom LockHunter alebo IObitUnlocker (obidva iba pre Windows) môžete kliknúť pravým tlačidlom myši na súbor alebo priečinok a zistiť, ktorý program ich používa. Súbor potom môžete odomknúť zatvorením príslušného programu.

Zálohujte uzamknuté súbory

Programy na automatické zálohovanie tiež v mnohých prípadoch nedokážu spracovať uzamknuté súbory. Keď sa súbor používa, na jeho zálohovanie nie je často poskytnutý dostatočný prístup.

Našťastie má Windows funkciu, ktorá umožňuje zálohovať používané súbory. Táto funkcia sa nazýva Volume Shadow Copy Service. Zamknuté súbory sa klonujú a po ich načítaní potom budú mať niektoré programy a služby ako Obnovenie systému, zálohovacie programy a softvér na zálohovanie online prístup k pôvodným súborom bez prístupu k pôvodnému súboru.

Služba Volume Shadow Copy Service funguje na pozadí a v kombinácii so zálohovacím softvérom zaisťuje, že sa vždy vytvorí úplná záloha, aj keď máte otvorené súbory a programy a pracujete s nimi.

Nie všetky zálohovacie programy túto funkciu podporujú, ale ak áno, musíte ju najskôr najskôr povoliť v softvéri.