Preskúmanie

LG V40 - Smartphone prichádza príliš neskoro

Spoločnosť LG, ktorá bola kedysi významnou značkou smartfónov, teraz vie, ako ťažko predávať svoje smartphony. Môže LG zvrátiť príliv s V40? To si môžete prečítať v tejto recenzii LG V40 Thinq.

LG V40 Thinq

cena €749,-

Farby Modrošedá

OS Android 8.1

Obrazovka 6,4 palcový OLED (3120 x 1440)

procesor 2,7 Ghz oktacore (Snapdragon 845)

RAM 6 GB

Skladovanie 128 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 3 300 mAh

fotoaparát 12, 12 a 16 megapixelov (zadný), 8 a 5 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5, WiFi, GPS, NFC

Formát 15,9 x 7,6 x 0,8 cm

Váha 169 gramov

Iné USB-C, port pre slúchadlá

Webová stránka www.lg.com 7 Skóre 70

  • Pros
  • Obrazovka
  • Budujte kvalitu
  • Širokouhlý fotoaparát
  • Kvalita zvuku
  • Negatíva
  • Zastaraný Android
  • Nenápadný dizajn
  • cena

Keď hľadáte smartphone, už nemyslíte na značku LG. Pred pár rokmi to bolo iné. Spoločnosť LG do značnej miery prekonala trh, no napriek tomu neplánuje prestať vyrábať smartfóny. Je to preto, že inteligentné telefóny zohrávajú pomerne dôležitú úlohu v ekosystéme domácej automatizácie a televízorov LG. Keďže LG je veľká spoločnosť, ktorá je doma na niekoľkých trhoch, môže si dovoliť straty na trhu so smartfónmi. Možno vám to znie povedome: Sony je tiež v podobnej situácii.

Načasovanie modelu LG V40

Spoločnosť LG sa snaží zvrátiť vývoj s modelom V40 Thinq. Smartfón však už začína zaostávať. Aj keď bol smartphone v iných krajinách predstavený už na jeseň 2018, v Holandsku bude dostupný až od februára 2019. Tesne predtým, ako sa uskutoční svetový mobilný kongres, predstaví svoje nové smartfóny mnoho konkurenčných výrobcov. Prečo si zvoliť drahý špičkový smartphone od spoločnosti LG a nečakať, kým svoje nové smartfóny vydajú aj ďalší výrobcovia ako Samsung, Nokia, Oppo a Huawei? Na otázku neviem odpovedať.

Spoločnosť LG musí veľa vytiahnuť, aby V40 vynikla a zvádzala ľudí. Začnime pozitívom: kvalita zostavenia je dobrá, model V40 je kompletný, trojica zadných fotoaparátov je pozoruhodná a spoločnosť LG nenechá milovníkov hudby v chlade jednoduchým pridaním portu pre slúchadlá a zdôraznením kvality zvuku pomocou štvorkolka DAC.

Spoločnosť LG nenecháva milovníkov hudby v chlade.

Diskrétne

Je však tiež čo vytknúť. Po prvé: smartphone už nie je dostatočne výrazný. Na prednej strane je na nerozoznanie od ostatných inteligentných telefónov, a to vďaka (takmer bezokrajovému) displeju so zárezom na obrazovke pripomínajúcim iPhone. Sklenená zadná strana je tiež trochu všeobecná, aj keď bolesť je mierne zmiernená použitými farbami a tromi objektívmi fotoaparátu.

Špecifikácie - a teda aj výkon - sú úplne v poriadku, ale tiež pozoruhodné. Procesor Snapdragon 845 už poznáme z iných smartfónov, ako sú OnePlus 6 (a 6T), Xiaomi PocoPhone F1, Asus Zenfone 5Z a mnoho ďalších. Smartfóny, ktoré som práve spomenul, sú navyše lacnejšie ako LG V40. Pracovná pamäť (6 GB), rozšíriteľná úložná pamäť (128 GB), kapacita batérie 3 300 mAh (ktorú môžete tiež nabíjať bezdrôtovo alebo rýchlo a vydrží deň alebo dva), všetko je podľa očakávaní.

Tri fotoaparáty od LG V40

Dokonca aj marketing spoločnosti LG okolo modelu V40 je predvídateľný: všetko sa kladie na trojitý zadný fotoaparát a duálny predný fotoaparát. Rovnako ako sa zdá, že marketingoví pracovníci mnohých ďalších výrobcov smartfónov majú oko iba pre fotoaparát. Vyniká však fotoaparát v porovnaní napríklad s Galaxy Note 9, iPhone Xs alebo Huawei Mate 20 Pro? Áno a nie.

Vzadu teda nájdeme tri objektívy fotoaparátu, pričom všetky tri majú iný zaostrovací bod. V skutočnosti máte smartphone s tromi úrovňami priblíženia: širokouhlý, makro a normálny. Vpredu sú tiež dva fotoaparáty, kde je vedľa bežného objektívu umiestnený širokouhlý objektív, aby bolo na snímke viac (osôb). To je určite pekné. Šošovky vpredu a vzadu tiež spolupracujú, aby získali efekt hĺbky ostrosti.

Okrem možností, ktoré ponúka niekoľko objektívov, máte ako používateľ v aplikácii fotoaparátu LG mnoho možností, ako je to v prípade predchádzajúcich smartfónov LG. Od fotografie vo formáte RAW až po pokročilé možnosti, ako je vyváženie bielej a hodnoty ISO. Automatické rozpoznávanie objektov a scén, ako to robia spoločnosti Huawei a Samsung, nie je na LG V40 také pokročilé.

U modelu LG V40 je jedinečná funkcia Triple Shot, ktorá umožňuje fotografovať súčasne so všetkými tromi objektívmi a mať tak naraz tri fotografie s rôznym bodom vzdialenosti. Podľa LG skvelá vlastnosť a tiež to funguje dobre. Ale aby som bol spravodlivý. Počas testovacieho obdobia som ešte nezažil moment, keď mi Triple Shot padol vhod. V skutočnosti si neviem predstaviť nijakú situáciu, keď Triple Shot niečo pridá.

Fotografujte s fotoaparátom LG V40

Toľko možnosti troch kamier. Aký dobrý je však LG V40 pri fotografovaní? Za správnych podmienok, s dostatkom svetla. Potom sú fotografie neuveriteľne podrobné. Ale keď sú svetelné podmienky náročnejšie, fotografie sú trochu sklamaním. Ak je málo svetla, je tam veľa šumu a rozmazanie pohybom - pri väčšom alebo protisvetle sú fotografie úplne matné. Mám však pocit, že spoločnosť LG môže pomocou softvérovej aktualizácie vylepšiť niekoľko vecí a odstrániť tak z fotografií vyblednutý efekt.

Zastaraný Android

Slovnou aktualizáciou sa dostávame k najväčšej chybe LG V40. LG V40 je zatiaľ skvelý smartphone, ktorý však zatiaľ poriadne nevyniká. Čo sa týka softvéru a podpory, V40 vyniká negatívne. Napriek tomu, že prichádza aktualizácia na najnovšiu verziu Androidu (9.0, Pie), smartfón stále beží na Androide 8 (Oreo), ktorý sa objavil v roku 2017. Vydanie smartfónu s Androidom 8 v roku 2019 je chyba. LG si nemôže nechať ujsť, pretože jeho reputácia, pokiaľ ide o aktualizácie systému Android, je zlá. Aktualizácie nakoniec prídu strašne dlho, ak vôbec prídu. Takže sa obávam, že V40 nedostane rýchlu ani dlhú podporu.

To vrhá temný tieň na skutočnosť, že spoločnosť LG vylepšila svoj vzhľad systému Android. Nájdených je menej nadbytočných a reklamných aplikácií, všetko funguje oveľa plynulejšie a pokožka sa zdá byť tiež o niečo čistejšia. Iba obrazovka s nastaveniami je stále veľmi nejasná. Vďaka LG Smartworld máte tiež úplne nadbytočný obchod s aplikáciami, ktorý vo februári stále ponúka vianočné témy, a do zariadenia ste si z ničoho nič nainštalovali aplikáciu rodičovskej kontroly spoločnosti McAfee. Radšej by som videl inštaláciu nedávnej bezpečnostnej opravy alebo aktualizácie systému Android. Je na tom niečo ironické.

Vydanie smartfónu s Androidom 8 v roku 2019 je chyba.

OLED obrazovka

Na obrazovke LG V40 môžu marketingoví pracovníci spoločnosti LG bez obáv zamerať svoje šípy. Ako by ste od moderného smartfónu čakali, okraje okolo obrazovky zostali tenké ako oblátky, čo vyzerá pekne. Keď k tomu prirátame pomer strán 19,5 x 9 a vrub obrazovky, je LG V40 smartphone s obrovskou 6,4-palcovou obrazovkou, ktorá je len vrecková.

Kvalita obrazu je v poriadku, ako by ste čakali od spoločnosti LG, výrobcu mnohých OLED obrazoviek - vrátane konkurenčných. Farebná reprodukcia a čistota sú vynikajúce. Na papieri má obrazovka trochu prehnané rozlíšenie 3120 x 1440. V praxi ide o rozlíšenie iba na celú obrazovku (2340 x 1080 pixelov). Toto rozlíšenie je ostré a tiež menej zaťažuje batériu.

Záver: kúpiť LG V40 Thinq?

LG V40 je veľmi kompletný smartphone, so slušnými špecifikáciami a vynikajúcou výdržou batérie, za prijateľnú predajnú cenu 750 eur. Je pekné, že LG je jedným z mála výrobcov, ktorý nenecháva poslucháča hudby v chlade. Softvér smartfónu je namáhavý a kvalita fotoaparátu nie je príliš pôsobivá, možnosti troch objektívov fotoaparátu s rôznymi ohniskovými bodmi vzadu (a dvoch vpredu) však ponúkajú obrovskú pridanú hodnotu. Napriek tomu sa LG V40 dostatočne nerozlišuje a s OnePlus 6 a Galaxy Note 9 máte lacnejšie a lepšie alternatívy. Mnoho výrobcov, vrátane samotného LG, navyše čoskoro predstaví množstvo nových smartfónov. Oplatí sa teda čakať: Možno výrobcovia v krátkom čase jednoducho prídu s oveľa lepším smartfónom. Nie je tiež nemysliteľné, aby cena LG V40 v krátkom čase prudko poklesla.