Ako

Postupujete takto: Robte snímky obrazovky na všetkých svojich zariadeniach

Niekedy potrebujete snímku obrazovky, aby ste niekomu niečo ukázali. Ako si však urobiť taký screenshot? Možno to poznáte pre Windows, ale viete to aj pre OSX? iOS? Android? Vysvetlíme vám to.

Softvér pre snímky obrazovky

Ak chcete snímať snímky obrazovky, zvyčajne to urobíte pomocou kombinácie klávesov, ktorá je zabudovaná do operačného systému, ktorý používate. Niektoré operačné systémy (napríklad OS X a Windows) však majú aj programy na snímanie snímok obrazovky. Môžete si spomenúť na pokročilý platený softvér, napríklad SnagIt, pomocou ktorého môžete dokonca robiť screenshoty pomocou časovača do auta.

Windows aj OS X však majú okrem kombinácií klávesov aj zabudovaný softvér na snímanie snímok obrazovky. V systéme Windows nájdete tento softvér stlačením klávesu Windows na klávesnici a následného písania Nástroj na vystrihovanie. S týmto programom získate niekoľko ďalších možností na vytváranie snímok obrazovky. OS X má pre to aj program, nájdete ho v slove Spotlight Screenshot písanie na stroji. Oba programy fungujú rovnako ako vytváranie snímok obrazovky pomocou kombinácie klávesov, poskytujú však trochu viac možností.

Softvér je k dispozícii na snímanie snímok obrazovky vo Windows a OS X.

Screenshoty vo Windows

Ak chcete vytvoriť snímku obrazovky v systéme Windows, môžete to urobiť veľmi jednoducho stlačením tlačidla PrintScreen (PrtScn). Obrázok celej vašej pracovnej plochy sa potom uloží do schránky (nie ako súbor na pevnom disku). Napriek všeobecnej viere nemusíte pridržiavať ďalší kláves.

Ak nechcete zachytiť celú obrazovku, ale iba okno, podržte stlačenú klávesu Alt v kombinácii s PrintScreen, kým máte požadované okno aktívne. Do schránky sa potom skopíruje iba snímka obrazovky z tohto okna.

Screenshoty v OS X

V OS X máte o niečo viac možností, pokiaľ ide o snímanie snímok obrazovky pomocou kombinácií klávesov. Týmto spôsobom môžete nielen ukladať snímky obrazovky do schránky, ale aj ako súbor na pevnom disku.

Apple má na to pekný prehľad:

Nasnímajte obrázok celej obrazovky

Command + Shift + 3

Nasnímajte obrázok časti obrazovky

Command + Shift + 4 a ťahaním ukazovateľa v tvare kríža vyberte požadovanú oblasť. Podržte stlačené tlačidlo myši, uvoľnite klávesy a potom počas presúvania stlačte Shift, Option alebo medzerník a upravte veľkosť vybranej oblasti. Potom uvoľnite tlačidlo myši a nasnímajte obrázok. Akciu zrušíte stlačením klávesu Escape.

Vytvorte obrázok okna alebo panela s ponukami

Command + Shift + 4, stlačte medzerník, zvýraznite kurzorom myši na požadovanú oblasť a kliknite. Akciu zrušíte stlačením klávesu Escape.

Vytvorte obrázok ponuky s názvom ponuky

Kliknutím na ponuku zobrazíte príkazy ponuky, stlačte kombináciu klávesov Command + Shift + 4 a presuňte ukazovateľ v tvare kríža cez oblasť. Akciu zrušíte stlačením klávesu Escape.

Vytvorte obrázok ponuky bez názvu ponuky

Kliknutím na ponuku zobrazíte príkazy ponuky, stlačte klávesovú skratku Command + Shift + 4, stlačte medzerník, zvýraznite kurzor myši nad ponukou a kliknite myšou. Akciu zrušíte stlačením klávesu Escape.

Screenshoty v systéme iOS

Vytváranie snímok obrazovky v systéme iOS je veľmi jednoduché, ale niekedy to vyžaduje trochu šikovnosti, pretože tlačidlá sú na dvoch miestach a musia byť stlačené presne súčasne. Ak chcete vytvoriť snímku obrazovky, krátko stlačte súčasne tlačidlo Domov a pohotovostné tlačidlo. Obrázok sa uloží do priečinka Fotoaparát.

Screenshoty v systéme Android

Aj v Androide nie je snímanie obrazovky komplikované, ale opäť si vyžaduje určitú šikovnosť. Tentokrát stlačte a podržte tlačidlo pohotovostného režimu a tlačidlo zníženia hlasitosti. Screenshot sa uloží v aplikácii Galéria.

Screenshoty vo Windows Phone

Vytváranie snímok obrazovky v systéme Windows Phone je rovnaký postup ako v systéme iOS. Súčasne teda stlačte a podržte tlačidlo Domov a tlačidlo pohotovostného režimu. Obrázok je uložený v špeciálnom priečinku pod vašimi fotografiami.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found