Preskúmanie

Aký je najlepší prehliadač pre Windows 10?

Microsoft si nenechá ujsť príležitosť označiť Edge ako najlepší prehliadač pre Windows 10. Bolo by to najrýchlejšie, najbezpečnejšie, energeticky najefektívnejšie a oveľa viac. Štatistiky používania však vykresľujú obraz prehliadača, ktorý nie je vôbec úspešný. To je šialené. Pretože ak to bol skutočne najlepší prehliadač pre Windows 10, prečo sa Edge nepoužíva oveľa viac? Ostáva už len jediné: otestovať, či je Edge skutočne lepší ako jeho konkurenti: Chrome, Firefox, Internet Explorer a Opera.

Výber prehliadača je dôležitý z niekoľkých dôvodov. Na začiatok to teraz záleží na výbere smartfónu. Tí, ktorí sa rozhodnú pre Android, používajú na synchronizáciu vecí z Androidu účet Google. To vás motivuje k okamžitému výberu prehliadača Google Chrome, pretože potom môžete napríklad svoje obľúbené položky synchronizovať. Pravdepodobne nízky trhový podiel telefónov so systémom Windows hrá úlohu aj v miernej popularite Edge. Celosvetovo 64 percent návštevníkov webu používa Chrome, na druhom mieste je Safari (Apple) s 13,6 percenta, Internet Explorer a Edge majú spoločné tretie miesto s 8 percentami.

Bezpečnosť

Okrem pohodlia tu prirodzene hrá úlohu aj bezpečnosť. Bezpečnostná spoločnosť Symantec uvádza, že prehliadač je dokonca prvou líniou obrany pred kybernetickými útokmi. V roku 2016 zaznamenala ochranka 229 000 útokov denne pochádzajúcich z webovej stránky. Útočníci využívajú takzvané slabiny nultých dní rôznych prehľadávačov na priame odosielanie škodlivého softvéru, ako je ransomvér, spolu s požadovaným obsahom. Spoločnosť Symantec zaznamenala v roku 2016 pokles počtu verejne oznámených slabín v aplikácii Internet Explorer (IE). To nie je prekvapujúce, pretože v tom roku nebola vydaná žiadna nová verzia IE a používanie IE tiež podľa spoločnosti Symantec výrazne pokleslo - v prospech Edge. To má výhody, pretože Edge lepšie využíva aktualizovanú bezpečnostnú architektúru systému Windows 10.

Zdá sa to pre Microsoft dobrá správa. Ponúka Edge ako energeticky najefektívnejší, najrýchlejší a - predovšetkým - najbezpečnejší prehliadač. Táto prax sa, bohužiaľ, ukazuje ako nespravodlivejšia. Počas každoročnej hackerskej súťaže Pwn2Own vyšiel Edge ako najmenej bezpečný prehliadač. Táto hackerská súťaž sa bude konať počas bezpečnostnej konferencie CanSecWest a tímy získajú ceny presahujúce 100 000 dolárov za úspešné útoky. Edge bol hacknutý minimálne päťkrát. Z virtuálneho stroja bol prevzatý skutočný systém a s ďalšou chybou bola získaná kontrola nad jadrom Windows od Edge. Firefox bol počas tejto udalosti hacknutý raz a Safari trikrát. Google Chrome prešiel konkurenciou druhý rok po sebe úplne bez úhony.

Testovať

Tretím faktorom, ktorý je pri prehliadačoch veľmi dôležitý, je rýchlosť. Aby sme o tom získali viac informácií, vydali sme pre prehliadače niekoľko štandardov. Všetky štandardy boli spustené na (rovnakom) štandardnom notebooku s procesorom Intel Core i3. Popis nájdete v poli „Použité referenčné hodnoty“. Rôzne referenčné hodnoty sa spúšťali jeden po druhom. V priebehu testov sme batériu monitorovali pomocou BatteryInfoView. Získame tak dojem o použití rôznych prehľadávačov za inak rovnakých okolností.

Pre náš test sme vybrali „veľkú trojku“: Chrome, Firefox a Edge. Aby bol obraz o všetkých prehľadávačoch kompletný, bol tento zoznam kandidátov doplnený programami Internet Explorer a Opera. Internet Explorer by nás zaujímal rozdiel medzi Edge a IE a Opera, pretože vývojár tohto prehliadača nás v minulosti dokázal prekvapiť inteligentnými inováciami. Safari nebol do testu zahrnutý, pretože Apple už niekoľko rokov neponúka novú verziu svojho prehliadača pre Windows.

Použité referenčné hodnoty

Na merania sa použili nasledujúce referenčné hodnoty.

Test HTML5

Skóre tohto benchmarku naznačuje, ako dobre prehliadač podporuje HTML5. Test nepribližuje všetky možnosti html5, ale snaží sa zahrnúť reprezentatívne množstvo možností. Čím vyššie je skóre, tým viac funkcií vývojári podporujú.

Prúdový pohon

JetStream je benchmark JavaScriptu, ktorý testuje pokročilejšie webové aplikácie. Test sa opakuje trikrát a poskytuje priemerné skóre. Čím vyššia, tým rýchlejší prehliadač.

Praskajúca referenčná hodnota pre JavaScript

Kraken je meradlo vyvinuté spoločnosťou Mozilla, ktoré používa JavaScript na meranie rýchlosti prehliadača na základe rôznych skutočných aplikácií a knižníc. Výsledok je uvedený v milisekundách, nižšie skóre znamená, že prehliadač je rýchlejší.

Oktán 2.0

Aj keď bol Octane 2.0 v apríli tohto roku na dôchodku, test sme do nášho prehľadu zahrnuli stále. Octane obsahuje 17 rôznych pracovných zaťažení na testovanie výkonu prehliadačov. Čím vyššie je konečné skóre Octane, tým lepšie prehliadač obstál v testoch.

Mierová stráž

Peacekeeper bol teraz oficiálne úspešný, ale stále sa dá použiť na náš test. Simuluje okrem iného rýchlosť videa na webe, sociálnych sieťach a online nakupovaní. Čím vyššie je skóre Peacekeeper, tým rýchlejší je prehľadávač.

WebXPRT

WebXPRT funguje na základe šiestich rôznych testov, ktoré si veľa vyžadujú hlavne od grafického výkonu prehliadača. Takto sa vytvorí skóre, ktoré je vyššie, tým rýchlejšie beží prehliadač.

Porovnávací test SunSpider Javascript

Benchmark SunSpider Javacript je oficiálne starožitnosť a okrem iného tvorí základ pre Kraken. Test však prebiehal tak rýchlo, že sme ho aj tak zobrali so sebou. Získame skóre za milisekundy. Nižšia je lepšia.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found