Preskúmanie

Pro Evolution Soccer 2016 - najlepšia futbalová simulácia

V minulom roku Konami prekvapil priateľa a nepriateľa tým, že priniesol nádherný futbalový zápas s Pro Evolution Soccer 2015. PES 2016 každopádne dokazuje, že vydavateľ môže vo vývoji takýchto hier pokračovať ešte dlho. Ale je Pro Evo najlepším futbalovým simulátorom, aký si tento rok môžete zahrať?

Konami naďalej staval na a na motore Fox, ktorý je tiež hnacou silou jeho predchodcu, a spoločnosť v poslednom čase trochu sklamali fámy, že ukončujú hry AAA. Tentokrát je motor vybavený veľkým počtom nových animácií. Existuje niekoľko „osláv podpisu“, ale leví podiel tvoria animácie, ktoré sú určené pre každého hráča. Vďaka týmto animáciám sa hra cíti plynulejšia ako kedykoľvek predtým. Futbalisti na PES 2016 lepšie využívajú svoje telo, z čoho majú prospech všetky aspekty futbalu. Pri útoku sa to premieňa na organickejšie hromadenie útokov a cieľov, zatiaľ čo obrancovia môžu ľahšie vrhnúť svoje telo do boja, aby vyvážili súpera alebo šikovne odviezli loptu. Vďaka tomu vás PES 2016 pozýva neustále udržiavať loptu v pohybe, čo vedie k nádherným zápasom.

V týchto zápasoch, dosť často, dvaja alebo viacerí hráči prídu do vzájomného kontaktu. Motor Fox je v tomto inteligentný a pre každú kolíziu má zjavne inú animáciu. Napríklad technický stredopoliar súperovho tímu ladne preskočí váš tvrdý zákrok, zatiaľ čo hrboľatý útočník padne na zem o pár minút neskôr po tom istom zákroku. Jednoducho nie je dosť šikovný na to, aby sa vyhol riešeniu. Chytrá vec je, že všetko sa zdá byť skutočné. Kolízie a fyzické kontakty majú rovnaké následky, aké vidíte pri skutočných futbalových zápasoch. To výrazne zvyšuje vaše hráčske skúsenosti, pretože prináša druh realizmu, vďaka ktorému sa môžete ešte viac stratiť v hrnci virtuálneho futbalu. Lopta tiež reaguje realisticky pri týchto kolíziách, čo je absolútnou úľavou. Lopta niekedy nešťastne skočí iba z jednej časti tela, inokedy bude karambolovať medzi telami hráčov, aby vám pri troche šťastia pristál pri nohách. Všetko závisí od toho, ako veľmi sa nabíjaš, v akom uhle a s akým hráčom hráš.

Miesto na zlepšenie

Keď vám táto lopta dopadne k nohám, PES 2016 je úžasný spôsob, ako sa dostať k cieľu. Vďaka novým pohybom zručnosti môže váš útočník vykonať ešte viac trikov, vďaka ktorým sa obrana stane divokou. Tu sa však stretávame s negatívom. Či už ste proti počítaču alebo s iným hráčom, obrancovia vytiahnu všetky dorazy, aby zastavili váš postup do šestnástky. Podľa veľmi zhovievavého rozhodcu sem patria aj najťažšie priestupky, ktorých sa môžete všeobecne dopustiť bez následkov. Je to veľmi poľutovaniahodné, pretože umožňuje agresívnejší štýl hry, vďaka ktorému môžu byť zápasy občas nespravodlivé a chaotické.

To však nie je jediná nevýhoda, ktorú môžeme na ihrisku zistiť. Pokiaľ sa vám podarilo predrať sa k súperovej bráne bez tvrdých zákrokov, musíte ešte prekonať brankára. Ukázalo sa, že to nie je príliš náročná práca, práve naopak. AI brankára sa dá vylepšiť a záverečný stĺp sa tak dá pomerne ľahko prekonať. To neznamená, že každý zápas je cenovou strelou, ale nie raz si položíte otázku, či váš brankár nemal byť schopný (držať) strelu ľahko.

PES 2016 má tiež zvyčajné námietky, ktoré hráči PES teraz považovali za samozrejmé. Aj keď je tento rok pre Konami k dispozícii viac licencií ako kedykoľvek predtým, stále nám chýbajú niektoré dôležité ligy a hráči. Tento rok si navyše ponuky nezaslúžia žiadne ocenenia krásy a sú niekedy veľmi mätúce. Všetky tieto veci bránia PES 2016 v plnom využití potenciálu, ale rozhodne neznižujú pocit, ktorý každá hra PES 2016 prináša na stôl.

Futbalové cítenie

Presne toto slovo vystihuje silu PES 2016: pocit. Keď hráte PES 2016, takmer celý zápas sa cíti ako skutočný futbal. Je to čiastočne spôsobené zjavnou prítomnosťou mechanizmu náhodnosti, ktorý beží na pozadí počas zápasov, ktoré hráte. Akciu môžete opakovať niekoľkokrát za sebou, ale vždy sa zdá, že sa mierne líši od posledného uskutočnenia. Aj keď budete opakovať presné načasovanie svojich činov. Dáva zmysel, že nemôžete vždy robiť to isté: futbalisti sú iba ľudia a aj malé steblo trávy dokáže rozlíšiť medzi strelou, ktorá trafí tyč, a gólom, ktorý si zaslúži cenu Puskas. Napriek tomu je tento mechanizmus náhodnosti dosť jemný, aby to nebolo frustrujúce. Ak vypálite dobrú strelu, máte stále dobrú šancu na gól. Môže sa však stať, že lopta má v jednom okamihu o niečo väčšiu krivku ako druhá.

Nie je to však jediný pocit, vďaka ktorému je PES 2016 takým skvelým futbalovým zápasom. Aby sme vynikli na PES 2016, je nevyhnutný aj malý cit pre skutočný futbal. Pochopenie hry, znalosť bežeckých tratí a čítanie reči tela súpera sú na PES 2016 dôležitejšie ako v iných futbalových zápasoch. To neznamená, že sa na PES 2016 nemôžete baviť bez tohto prehľadu, ale robí z vás lepšieho virtuálneho hráča a prináša úplnejší herný zážitok. Z dôvodu nepredvídateľnosti kolízií a mechanizmu náhodnosti nie je hrateľnosť tak predvídateľná ako v iných futbalových hrách. To znamená, že ste viac závislí od svojho vlastného vhľadu ako od svojich znalostí hry. A nie je to to, čo robí rozdiel medzi futbalovým zápasom a futbalovým simulátorom?

PES 2016 je teraz k dispozícii pre PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One, Xbox 360 a PC. Táto recenzia vychádza z verzie hry pre PlayStation 4. Sami sme ešte nehrali verziu pre PC, ale zverejnili sme rozsiahlu správu o problémoch vo verzii pre PC.

Záver

Pro Evolution Soccer je bezpochyby najlepší futbalový simulátor, aký sme kedy hrali, s dôrazom na simuláciu. Ako žiadny iný, aj táto hra vie, ako na vašu obrazovku vniesť zvláštny pocit, ktorý prináša sledovanie futbalu. Mierne podráždenie, ako je príliš zhovievavý rozhodca a chaotické menu, považujeme za samozrejmosť, pretože tento (možno posledný) program Pro Evolution Soccer si zaslúži pódiové umiestnenie vo vašej knižnici hier.

85/100 85/100

Tento článok bol vytvorený v spolupráci s Gamer.nl