Preskúmanie

Vďaka týmto 10 aplikáciám SOS budete vždy v obraze

Vďaka smartfónu môžu úrady upozorniť ľudí v určitej oblasti oveľa cielenejšie, napríklad v prípade nezvestnej osoby alebo lúpeže. Miestni obyvatelia sa navyše čoraz viac navzájom informujú prostredníctvom svojich vlastných „susedských hliadok“. Ktorých desať SOS aplikácií by vo vašom smartfóne nemalo chýbať?

Výstraha NL

Funkcia NL-Alert je už predvolene nastavená na mnohých smartfónoch. Ak sa vo vašej oblasti koná významná udalosť, dostanete do mobilu textovú správu. Táto služba nefunguje prostredníctvom aplikácie alebo textovej správy, pretože textová správa sa odosiela prostredníctvom celulárneho vysielania. To funguje, aj keď je sieť vášho poskytovateľa preťažená. Tu vysvetľujeme, ako to nastaviť na smartfóne.

1 AMBER Alert (Android, iOS a Windows)

S 2,9 miliónmi účastníkov je AMBER Alert v Holandsku alarmom číslo jeden pre deti. Pomocou tohto výstražného systému môže polícia vysielať chýbajúce správy na národnej aj regionálnej úrovni. Samozrejme, niekedy dostávate správy od nezvestných detí, ale aplikácia má aj ďalšiu užitočnú funkciu. Týmto spôsobom pridávate fotografie a fyzické vlastnosti svojich vlastných detí. V nepravdepodobnom prípade, že sa vaše dieťa stratí, pošlete tieto informácie priamo na políciu.

2 Burgernet (Android a iOS)

Keď sa vo vašej oblasti stane incident, dostanete správu od polície cez Burgernet. Môže ísť napríklad o lúpež v supermarkete, kde vyšetrovací tím žiada ľudí, aby si dávali pozor na páchateľa. Aplikácia používa polohu GPS zariadenia na určenie, či dostanete správu siete Citizen Network. Na hlavnej obrazovke vidíte, či práve prebiehajú vyhľadávania a ktoré prípady boli nedávno vyriešené. Je pekné, že Burgernet zdieľa aj výsledok každého vyhľadávania.

3 112 (Android a iOS)

Aj keď vláda plánuje vytvoriť národnú aplikáciu 112, bohužiaľ to ešte nie je tak ďaleko. Neoficiálna aplikácia je teraz k dispozícii pod názvom 112 App. Mnoho volajúcich má problém oznámiť pohotovostnej službe svoje presné miesto. Aplikácia 112 preto vždy zobrazuje zemepisnú šírku a dĺžku a automaticky sa prepne na reproduktor (iba Android). Ak je k dispozícii, uvidíte tiež ulicu, PSČ a názov mesta.

4 24/7 BZ Reis (Android a iOS)

Ministerstvo zahraničných vecí vyvinulo príjemnú aplikáciu s 24/7 BZ Reis, pomocou ktorej môžete skontrolovať aktuálnu úroveň bezpečnosti každej krajiny. Uprednostnite krajinu a dostávajte upozornenia push, akonáhle sa cestovné rady zmenia. Je užitočné, že môžete požadovať aj všetky druhy základných informácií. Týmto spôsobom budete presne vedieť, čo nie je v konkrétnej krajine povolené a ktoré oblasti sú v súčasnosti nebezpečné. Navštívené stránky sa ukladajú 24/7 BZ Reis offline, takže aj bez pripojenia k internetu vám budú slúžiť.

5 Prvá pomoc (Android a iOS)

Aplikácia prvej pomoci vám presne povie, čo máte robiť pri každej nehode. Po otvorení aplikácie musíte najskôr zadať najdôležitejšie telefónne čísla. V nepravdepodobnom prípade, že sa do niečoho sami zapojíte, okoloidúci ľudia vedia, komu majú volať. Hlavné menu prostredníctvom hlasových pokynov naznačuje, v ktorých situáciách môžete poskytnúť prvú pomoc, ako napríklad bezvedomie alebo popálenina. Ak je to potrebné, môžete vidieť, kde sa nachádza najbližšia stanica prvej pomoci a automatický externý defibrilátor (AED). Môžete tiež zavolať priamo na číslo 112, kde aplikácia zobrazuje aktuálnu adresu.