Preskúmanie

Huawei Mate 30 Pro: prečo sa neodporúča smartfón bez Google

Spoločnosť Huawei predstavila Mate 30 Pro v septembri, smartphone však predáva v Holandsku iba nedávno. Pretože spoločnosť Huawei je zaťažená zákazom obchodovania v USA, čínsky výrobca nemá povolené obchodovať so spoločnosťou Google a Mate 30 Pro je dodávaný bez certifikácie Google. V tejto recenzii Huawei Mate 30 Pro vysvetľujeme, čo si na tom všimnete a prečo by ste mali telefón ignorovať.

Huawei Mate 30 Pro

MSRP € 999,-

Farby Čierna a fialová / strieborná

OS Android 10

Obrazovka 6,5 palcový OLED (2400 x 1176)

procesor Oktacore 2,86 GHz (Huawei Kirin 990)

RAM 8 GB

Skladovanie 256 GB (rozšíriteľný)

Batéria 4 500 mAh

fotoaparát 40, 40 + 8 megapixelov + snímač hĺbky (zadný), 32 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS,

Formát 15,8 x 7,3 x 0,88 cm

Váha 198 gramov

Iné Vode a prachu odolné, 3D ochrana tváre, bezdrôtové nabíjanie

Webová stránka www.huawei.com/sk 4 Skóre 40

  • Pros
  • Vynikajúci hardvér
  • Negatíva
  • Dizajn smartfónu
  • Neistá politika aktualizácií
  • AppGallery je neporiadok
  • Väčšinu aplikácií nie je možné použiť oficiálne
  • Žiadna certifikácia Google

V septembri som odcestoval do Mníchova na Computer! Totaal, kde spoločnosť Huawei oznámila Mate 30 Pro na významnej udalosti. Všetci vtedy vedeli, že smartphone nebol certifikovaný spoločnosťou Google, ale inak tu boli hlavne otázky. Platil by naďalej zákaz obchodovania, ak by sa Mate 30 Pro dostal do obchodov, koľko a ktorých aplikácií sa nachádza v obchode AppGallery spoločnosti Huawei a ako by výrobca uviedol na trh svoj najnovší prémiový smartphone pre širokú verejnosť? Prvý dojem som získal v Mníchove a dospel som k záveru, že Mate 30 Pro sa kvôli chybnému softvéru absolútne neodporúča.

Mate 30 Pro je teraz na predaj: toto vyniká

Takmer pol roka po kontroverznej prezentácii (slovo „Google“ sa nespomínalo až do samého konca) vyniknú tri veci. Zákaz obchodovania stále platí, čo znamená, že Huawei stále nemôže mať certifikáciu Mate 30 Pro od spoločnosti Google. Softvér sa preto v tejto oblasti nezmenil. Potom Huawei AppGallery, vlastný obchod s aplikáciami ako alternatíva k obchodu Play. Keď bolo oznámené Mate 30 Pro, počet populárnych aplikácií v AppGallery sa dal spočítať na jednej ruke. To by sa podľa výrobcu zmenilo. Za posledné mesiace sme o tom vlastne nič nepočuli. Ako je na tom obchod s aplikáciami?

Nakoniec sa predajná stratégia spoločnosti Huawei pre Mate 30 Pro veľmi líši od predchádzajúcich špičkových smartfónov. Zatiaľ čo série Mate 20 a P30 boli rýchlo a široko dostupné v celej Európe, Mate 30 Pro bol uvedený na trh pomaly a v malom rozsahu v obmedzenom počte európskych krajín. Huawei tu predáva smartfón po dlhom čakaní bez výrazného marketingu a iba v jednom obchode. V Belgicku to nie je príliš odlišné. Zdá sa, akoby Huawei nechcel Mate 30 Pro predávať.

Ale my ako Počítač! Celkovo sme samozrejme veľmi zvedaví, ako funguje (Huawei) smartphone bez certifikácie Google, a našťastie spoločnosť Huawei chcela požičať Mate 30 Pro. Posledné týždne som to intenzívne cítil.

Nainštalujte si Huawei Mate 30 Pro

Ak chcete začať na začiatku: nastavenie Mate 30 Pro je už odlišné, pretože prihlásenie pomocou účtu Google nie je možné. Nie je preto možné jednoducho skopírovať vaše kontakty, textové správy, posledné hovory, aplikácie a heslá. Spoločnosť Huawei ponúka alternatívne možnosti prostredníctvom „presunu údajov z iného zariadenia“ a „obnovenia zo zálohy Huawei Cloud“. Prvý z nich funguje dobre v systéme Android, ale nemôže sa zhodovať s riešením spoločnosti Google. Funkcia zálohovania Huawei Cloud je určená pre tých, ktorí už používajú telefón Huawei a používajú PhoneClone. Je zaujímavé, že týmto spôsobom môžete prenášať väčšinu aplikácií pre Android. Neskôr sa však ukáže, že nie je možné preniesť všetky aplikácie, a tie, ktoré to umožňujú, nemôžete aktualizovať automaticky alebo vôbec. To teda neprináša žiadny pokrok.

Na konci inštalácie vás spoločnosť Huawei vyzýva, aby ste sa prihlásili pomocou svojho Huawei ID alebo si vytvorili takýto účet. S týmto účtom môžete nájsť telefón, ak ste ho stratili, ale môžete napríklad ukladať dáta napríklad aj v cloudovom prostredí spoločnosti Huawei. Ešte dôležitejšie je, že na používanie obchodu s aplikáciami AppGallery potrebujete Huawei ID.

Po inštalácii Mate 30 Pro zobrazí úvodnú obrazovku so všetkými druhmi aplikácií. A všetky sú od spoločnosti Huawei. Chýbajú aplikácie Google; zvláštny pohľad pre niekoho, kto už roky neustále testuje smartphony s Androidom. Google absentuje aj v ponuke nastavení Mate 30 Pro.

Žiadne aplikácie Google

Pre niekoho, kto je už roky vášnivým používateľom veľkého množstva softvéru od spoločnosti Google, si treba trochu zvykať. Gmail môžem používať prostredníctvom poštovej aplikácie Huawei, ale výrobca zatiaľ nemá riešenie pre ďalšie aplikácie Google. Ako získam prístup k Fotkám Google, ktoré obsahujú moju celú galériu fotografií a videí? Asistent Google? Google Mapy? YouTube? Aplikácia Home, ktorá slúži na obsluhu mojej domácej automatizácie? To sú problémy, ktorými sa vývojári spoločnosti Huawei nepochybne zaoberajú už mesiace.

Momentálne môžem používať Mapy cez web, ale bez správne fungujúcej navigácie. Sledovanie videí YouTube cez web funguje, ale inštinktívne ma vracia o dvanásť rokov späť v čase. A keďže som všetky svoje kontakty uložil do Kontaktov Google, môj Mate 30 Pro zobrazuje prázdny adresár. Najprv zistite, ako tieto kontakty importujem. Ďalšia devaju pred rokmi. Chýba tiež obchod Google Play. Z tohto obchodu s aplikáciami zvyčajne inštalujete všetky aplikácie a hry do svojho zariadenia, ale tento drak teraz nefunguje.

„Neinštalovať aplikácie ako apk“

Možným riešením je inštalácia aplikácií Google a Obchodu Play ako súboru apk. Nerobte to však, Google aj Huawei varujú na sociálnych sieťach a ich webových stránkach. Podľa vyhlásenia nie je cieľom aplikácií Google fungovať na smartfóne bez certifikácie Google. Navyše, pomocou súboru APK nikdy neviete, čo dostanete. Aplikácia od spoločnosti Google alebo iného vývojára môže vyzerať legitímne, ale obsahuje vírus pod kožou. Chráňte svoj telefón inštaláciou aplikácií a hier iba v obchode AppGallery, tvrdí Huawei. Musíte, pretože Netflix cez webovú stránku vôbec nefunguje. Bolo by to v obchode AppGallery?

Obchod AppGallery je neporiadok

Je čas sa ponoriť do tohto obchodu s aplikáciami, ako som už spomínal. Okamžite je viditeľné množstvo pochybných aplikácií, ktoré majú čokoľvek spoločné s WhatsApp, nech už sa deje čokoľvek. Zaujímalo by ma, prečo sú tieto aplikácie v tomto obchode s aplikáciami povolené, prečo ich spoločnosť Huawei zvýrazňuje ako „nové zábavné aplikácie“ a prečo tam skutočná aplikácia WhatsApp nie je. Keď hľadám WhatsApp, AppGallery odporúča odkaz na stránku WhatsApp. Odtiaľ môžem nainštalovať aplikáciu ako súbor apk. Ale čo, podľa toho istého Huawei vlastne nie je zámer? Dobré, WhatsApp funguje správne. Aplikácia sa však neaktualizuje automaticky, musím sa kvôli tomu vrátiť na webovú stránku. To isté platí aj pre Facebook. Aplikácie Google sa v obchode s aplikáciami vôbec nenachádzajú. A Netflix? Ani.

Po nejakom prehľadávaní a prehľadávaní v AppGallery prichádzam k záveru, že v obchode s aplikáciami chýbajú takmer všetky moje aplikácie. Od 1Password a Spotify po NS Travel Planner a bankové aplikácie všetkých významných bánk: Nenašiel som ich.

Aplikácie nemôžu určiť vašu polohu

Súčasnosť: Aliexpress, TikTok, Todoist, Microsoft Office a predovšetkým veľa, veľa neznámych aplikácií a hier. Nainštalujem niekoľko známych aplikácií, ktoré spoločnosť Huawei inzerovala počas nedávnej mediálnej relácie, konkrétne Buienalarm, 9292, Albert Heijn, Booking.com a Maps.me. Na moje prekvapenie žiadna z týchto aplikácií nedokáže určiť moju polohu. Je to veľmi nepríjemné, ak chcete vedieť miestne počasie, naplánovať trasu alebo hľadať obchod AH alebo hotel v okolí. Problém odosielam spoločnosti Huawei, ktorá dáva nasledujúcu odpoveď;

„Dôvod, prečo určovanie polohy v aplikáciách na telefóne HMS (Huawei Mobile Service), v súčasnosti nefunguje, je ten, že tieto aplikácie používajú určovanie polohy GPS zdieľané cez GMS (Google Mobile Service). Zariadenia HMS nemusia tieto služby podporovať, a preto tento typ informácií nie je možné načítať v spomínaných aplikáciách. To je možné urobiť, akonáhle sú aplikácie HMS vhodné. Spoločnosť Huawei je tým momentálne zaneprázdnená rôznymi večierkami. “

Dlhý príbeh krátky: AppGallery je plná neznámych aplikácií, väčšina populárnych aplikácií chýba a niekoľko užitočných aplikácií, ktoré tam nájdete, zatiaľ nefunguje správne. Neexistuje žiadny oficiálny spôsob inštalácie aplikácií Google na Mate 30 Pro a webové verzie sú nepriaznivé pre používateľov.

Aktualizovať pravidlá

Mate 30 Pro využíva otvorenú verziu Androidu 10 s vrchnou časťou EMUI 10 od spoločnosti Huawei. Okrem problémov s aplikáciou a chýbajúcej certifikácie Google softvér funguje dobre. Spoločnosť Huawei tvrdí, že môže pristupovať k aktualizáciám zabezpečenia a udržiavať k nim prístup, aby udržala smartphone v aktualizovanom stave. Prax musí ukázať, či to bude fungovať. Android 11 vyjde neskôr v tomto roku. Google sprístupňuje aktualizáciu certifikovaným výrobcom pri jej vydaní a spoločnosť Huawei preto nie je jednou z nich. Spoločnosť získa prístup k Androidu 11 až neskôr prostredníctvom programu AOSP. Očakáva sa preto, že Mate 30 Pro dostane aktualizáciu Android 11 neskôr ako konkurencia.

Neúplný softvér a z toho vyplývajúce zlé užívateľské skúsenosti mi bránia v odporúčaní Huawei Mate 30 Pro, čo je škoda. Samotný Mate 30 Pro je vynikajúci smartphone.

Recenzia Huawei Mate 30 Pro ako smartphone

Sklenený dizajn je luxusný a pevný, veľká OLED obrazovka vyzerá úhľadne a veľká batéria vydrží bez námahy celý deň. Príjemné je tiež super rýchle nabíjanie cez pripojenie USB-C alebo bezdrôtová nabíjacia stanica, výkonný procesor a všestranný trojitý fotoaparát na zadnej strane. Pomocou primárneho fotoaparátu môžete robiť nádherné fotografie počas dňa aj v tme. Širokouhlý objektív sníma široké zábery a k dispozícii je teleobjektív na zväčšovanie s relatívne malou stratou kvality. Mate 30 Pro zaujme aj pokročilou a dobre fungujúcou 3D ochranou tváre, čo je technika, ktorú možno poznáte z iPhone X a novších.

Mate 30 Pro nie je dokonalý

Telefón však nie je dokonalý. Chýba 3,5 mm pripojenie slúchadiel, internú pamäť úložiska je možné rozšíriť iba pomocou inej karty NM a Huawei podľa môjho názoru prekročil zakrivenie okrajov obrazovky. Podľa výrobcu je takzvaný vodopádový displej jednou z výhod zariadenia, pretože okraje obrazovky do značnej miery pokračujú po zvislých stranách krytu. A áno, vyzerá to skutočne super. V praxi táto voľba dizajnu znamená, že svetlo sa na týchto okrajoch nepríjemne odráža, smartphone môžete držať menej pohodlne a že neexistujú žiadne fyzické tlačidlá hlasitosti. Na to nebol priestor. Hlasitosť môžete ovládať tak, že dvakrát stlačíte na obidve strany a potom potiahnete prstom nahor alebo nadol. Aj po dvoch týždňoch používania mi naďalej pripadá tento spôsob menej užívateľsky prívetivý ako stlačenie fyzických tlačidiel, ktoré nájdete a môžete používať dotykom.

Záver: kúpiť Huawei Mate 30 Pro?

Pokiaľ ste (do veľkej miery) čítali túto recenziu, viete, že Huawei Mate 30 Pro ťažko nikomu odporučím. Na Mate 30 Pro nemôžete - oficiálne - používať aplikácie Google, obchod s aplikáciami Huawei AppGallery nie je nič a pár aplikácií, ktoré môžete použiť v telefóne, nemusí fungovať správne. Ak k tomu pridáte neurčité pravidlá aktualizácií, máte veľa dôvodov Mate 30 Pro ignorovať. Trpká pilulka pre Huawei, pretože samotné zariadenie zaujme svojim dizajnom a špecifikáciami a s certifikáciou Google by to bolo (drahé) odporúčanie. Mate 30 Pro teraz zaujíma iba zarytých fanúšikov spoločnosti Huawei a ľudí, ktorí chcú smartphone bez softvéru Google, a je ich málo.

Počítači! Totaal sa spoločnosti Huawei pýtal, či by sa pre Mate 30 Pro malo niečo zmeniť, pokiaľ by zákaz obchodovania skončil, napríklad pokiaľ ide o certifikáciu Google a politiku aktualizácií. Hneď ako dostaneme odpoveď, pošleme ju sem.