Ako

Objednávka z chaosu: takto skrotíte svoju pracovnú plochu

V systéme Windows majú skratky a súbory na pracovnej ploche niekedy sklon k nežiaducemu pohybu. Ale s tým sa dá niečo urobiť!

Ikony na pracovnej ploche systému Windows bývajú po (re) reštartovaní počítača na inom mieste ako obvykle. Fenomén, ktorý sa vyskytuje napríklad vtedy, keď k notebooku pripojíte externý monitor ako druhú obrazovku alebo ako televízor alebo projektor. Kampane typu „shuffleboard“ tiež niekedy prebiehajú spontánne. A v neposlednom rade sa zdá, že príliš dlhé názvy súborov spôsobujú skákanie zástupcov a súborov.

Nepríjemné, pretože mnoho ľudí používa svoju pracovnú plochu na to, aby si často nastavilo množstvo skratiek a súborov. To vlastne nie je dobrá kvalita, pretože to často spôsobuje neporiadok. Ale rovnako ako jeden človek má stôl alebo pracovný stôl s pikantnými rozpätiami, iný prisahá na „nariadený chaos“. Ale potom taký, v ktorom systém vidí samotný príslušný používateľ.

Pripnúť ikony

Je to úplne rovnaké s pracovnou plochou vo Windows. Ak to niekto má rád zabalené so skratkami a súbormi, tak to bude. Musí však zostať kontrolovateľným „chaosom“. Kliknite pravým tlačidlom myši niekde na prázdny kus pracovnej plochy. V otvorenej kontextovej ponuke zvoľte pod Socha napríklad - Normálne ikony. Možné sú väčšie alebo menšie, ale skúsenosti ukazujú, že ich použitie je často trochu nepríjemné.

Kľúčom k vyhnutiu sa rozloženým ikonám je výber Zarovnajte ikony podľa mriežky. Inými slovami: pokiaľ možno nikdy si nevyberajte Automaticky usporiadať ikony. Ak tak urobíte, skôr či neskôr budete konfrontovaní s rozloženými ikonami. Sám o sebe je a zostane čudný, pretože automatické usporiadanie by malo v zásade zabezpečiť iba správne spojenie ikon. A nemali by meniť svoje poradie. Prax ale zjavne funguje inak.