Preskúmanie

Aká je najlepšia IP kamera?

Trh s IP kamerami je na vzostupe, čo je evidentné, keď vezmete do úvahy vznik inteligentných cloudových kamier, ako sú Google Nest a Arg Netgear. Preskúmali sme, čo je na predaj v cenovo dostupnom segmente a samozrejme ktoré sú najlepšie.

IP kamera je užitočným doplnkom vašej domácej siete, ak chcete zostať informovaní o vzostupoch a pádoch v dome (alebo vonku, ak máte vonkajšiu kameru). Jedným z hlavných použití tohto typu kamier je samozrejme bezpečnosť, jednoducho preto, že sa na ňu používa v obchodnom segmente. Prečítajte si tiež: Prístup k domácej sieti z internetu.

Fotoaparáty, ktoré sa na to skutočne hodili, neboli dlho pre bežného spotrebiteľa úplne prístupné, pretože boli veľmi drahé. Museli ste aj tak začať uvažovať o sume 1 000 eur, aby ste našli zariadenie, ktoré poskytuje dobrú kvalitu obrazu. Najmä v cenovo dostupnom segmente (asi 200 eur alebo menej) bola táto kvalita obrazu zlá. Museli ste vidieť veľa šumu, najmä za horších svetelných podmienok, ale ani za denného svetla nebola kvalita zďaleka dobrá.

Druhým účelom nie je ani tak stráženie vašich vecí, ako vašich domácich, napríklad detí a domácich miláčikov. Pravidelne sa tak vytvárajú obrázky, ktoré sa oplatí uchovať. Nehovoríme ani o „dôkazoch“ v prípade obvinení detí alebo domácich miláčikov, ale aj o zachytení zábavných okamihov. Pomysli na vtipnú situáciu, v ktorej je pes alebo mačka, alebo niečo podobné od tvojich detí. Aj pre toto použitie má samozrejme zásadný význam kvalita a ostrosť obrazu, niečo, čo bolo po dlhšiu dobu mimo dosah trochu menšej výmeny.

Cenovo dostupné a jednoduchšie

Odvtedy sa však objavili cenovo dostupné IP kamery. Najskôr to súvisí so vznikom WiFi ako metódy pripojenia. Ak inštalujete IP kameru, mali by ste už vziať do úvahy, že musíte skryť napájací kábel. Zbaviť sa sieťového kábla je navyše často až príliš veľa, najmä preto, že tento kábel musí byť samozrejme pripojený aj k smerovaču alebo prepínaču. Ak chcete kameru nainštalovať na koniec smerovača alebo prepínača, musíte viesť kábel, prípadne vrátane vŕtania cez steny. Vieme si predstaviť, že si potom znova rozmyslíte, či to naozaj chcete.

Nezabudnite, že sieťový kábel môže byť bezpečnejší pre dáta, ktoré kamera odosiela, pretože komunikácia zostáva medzi štyrmi stenami vášho domu. To samozrejme nie je prípad WiFi. Poskytovanie dobrých hesiel pre domácu sieť a fotoaparáty však neznamená, že Wi-Fi je ešte menej bezpečné. Ak je niekto na vás a má prístup k domácej sieti vďaka slabému heslu na sieti Wi-Fi vášho smerovača, potom už nezáleží na tom, či je váš fotoaparát pripojený káblovým alebo bezdrôtovým pripojením.

Wifi prerazilo aj s IP kamerami vďaka prechodu z mjpeg na H.264 ako video kodeku. Mjpeg znamená pohybový JPEG alebo sekvenciu (mierne komprimovaných) JPEG. Tieto metódy kódovania vytvárajú prúd, ktorý vyžaduje veľkú šírku pásma a teda veľkú úložnú kapacitu. To okrem iného znamená, že by ste v skutočnosti nemali ísť nad úroveň VGA (480p) ako rozlíšenie, ak chcete komunikovať cez WiFi. S H.264 je možné oveľa viac kompresie a je možné 720p a dokonca 1080p, s ktorými je možné snímať aspoň oveľa ostrejšie obrázky a videá. Pre toto extra rozlíšenie a kompresiu je samozrejme potrebný väčší výpočtový výkon, ale to už dnes nie je problém.

Zabezpečte svoj fotoaparát

Možno je to zrejmé, ale musíte IP kameru správne zabezpečiť! Zvyčajne má takáto kamera jednoduché predvolené heslo a nie každý si urobí problém zmeniť ho. Existujú webové stránky, napríklad www.insecam.org, ktoré zachytávajú prúdy z nedostatočne zabezpečených kamier a sprístupňujú ich na internete. Nechcete byť medzi tým! Preto vždy zmeňte predvolené prihlasovacie údaje, aj keď to samotná kamera nevyžaduje. Vysielanie na túto tému môžete sledovať online prostredníctvom Radaru.

V oblaku

Jednou z hlavných zmien, pokiaľ ide o IP kamery, je nástup cloudovej kamery. Google má kamery Nest Cam, Netgear the Arlo, Logi (tech) the Circle a potom existujú aj menej známe mená (v tomto segmente), ako sú Spotcam, Netatmo a Withings, ktoré predávajú cloudové kamery. Tento typ kamery sa vyznačuje nepretržitým spojením s cloudom. Nič sa neukladá lokálne a vo väčšine prípadov sa nepretržité zaznamenávanie vykonáva na serveroch výrobcu.

Dostupná úložná kapacita na serveroch sa líši podľa kamery / značky, ale neobmedzené úložisko nie je v súčasnosti možné. Okrem toho takmer všetci výrobcovia majú úlovok v podobe predplatného, ​​ktoré si musíte vziať, aby ste získali prístup k svojej histórii. Toto je najprísnejšie implementované pomocou kamery Nest Cam. Bez predplatného Nest Aware sa tam nemôžete vôbec pozrieť. Belkin ide podobnou cestou. V Spotcam máte deň zdarma, rovnako ako v Circle. Druhá z nich zatiaľ neponúka dlhšiu trvanlivosť, ale Spotcam áno. Maximálna retencia, s ktorou sme sa stretli pri zariadeniach, ktoré sme testovali, je 60 dní s fotoaparátom Netgear's Arlo. Má tiež najdlhšiu dobu uchovávania údajov bez nutnosti platiť, konkrétne sedem dní. Spoločnosti Nest a Spotcam ju po zaplatení uchovávajú najviac tridsať dní, pričom sumy môžu predstavovať stovky eur ročne.

Ovládajte cloudovú kameru

Cloudovú kameru ovládate spravidla pomocou aplikácie a potrebujete k nej účet, pretože sa musíte prihlásiť na servery v cloude, kde sú uložené vaše súbory. Pre mnoho zariadení je k dispozícii aj webové rozhranie. Zo zariadení, ktoré sme testovali, musí chýbať iba Logi Circle. Pokiaľ ide o možnosti nastavenia, cloudová kamera nemusí byť obmedzenejšia ako tradičná IP kamera, s výnimkou nastavení, ktoré súvisia s miestom, kam ukladáte fotografie a videá nasnímané fotoaparátom.

Podľa našich skúseností sa cloudová kamera inštaluje ľahšie ako tradičný model. Tam sa niekedy stretnete s problémami s inštaláciou, napríklad s tým, že aplikácia nedokáže nájsť fotoaparát. Skutočnosť, že existuje iba jedno miesto, kam môžete ukladať obrázky, zaručuje, že sa nemusíte obávať ani toho. Ak to musíme vyjadriť z časového hľadiska, potom vám inštalácia cloudovej kamery často zaberie 1 až 2 minúty, zatiaľ čo v prípade tradičného modelu to zvyčajne trvá 5 a viac minút. Nezáleží na tom, kde sa nachádzate pre prístup k cloudovej kamere a uloženým dátam. To je samozrejme výhoda cloudu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found