Ako

Ovládajte svoj domov pomocou Raspberry Pi

Raspberry Pi je malý a všestranný počítač, ktorý môžete použiť na množstvo úloh. Ukážeme vám krok za krokom, ako ovládať osvetlenie pomocou počítača, smartphonu alebo tabletu, ako zariadiť, aby váš domov reagoval na kontaktné a pohybové senzory, a navrhnúť inteligentné scenáre pre váš domov.

01 Ktoré Raspberry Pi?

Väčšina radičov domácej automatizácie na trhu stojí stovky dolárov. A nakoniec taký ovládač nie je nič iné ako mini-počítač. To môže byť lacnejšie, však? Iste, Raspberry Pi je dostatočne vybavený na vykonávanie rovnakých úloh. V mnohých prípadoch postačuje Model B alebo B + s 512 MB RAM. Iba ak chcete v domácnosti ovládať veľa zariadení, bude sa vám hodiť výkonnejší Raspberry Pi 2 Model B s 1 GB RAM, štvorjadrovým procesorom a štyrmi portami USB 2.0.

02 Domoticz

Komerčne dostupné ovládače domácej automatizácie sa dodávajú so softvérom na ovládanie vašej domácnosti. Stále si ho musíte nainštalovať na Raspberry Pi. Našťastie existuje veľa otvoreného softvéru na automatizáciu domácnosti. Užívateľsky prívetivý balík z holandskej pôdy je Domoticz. Stiahnite si obrázok pre Raspberry Pi, extrahujte ho a pomocou dodávaného programu Win32 Disk Imager ho zapíšte na (mikro) SD kartu. Potom ho vložte do svojho Pi a spustite minipočítač. Potom postupujte podľa pokynov v súbore Readme.txt, ktorý je súčasťou obrázka.

03 Webové rozhranie

V zozname prenájmov DHCP na smerovači vyhľadajte, ktorú adresu IP získal váš Raspberry Pi vo vašej sieti. Teraz prechádzajte na // [IP adresa] so správnou IP adresou v hranatých zátvorkách. Ignorujte varovanie o bezpečnostnom certifikáte. Toto je webové rozhranie, ktoré používate na ovládanie produktu Domoticz. V Dashboard všetky zariadenia, kde kliknete na hviezdičku, sa dostanú na ďalšie stránky. V Prepínače všetky prepínače sú pridané Teplota všetky snímače teploty a vlhkosti, v Počasie zrážky, tlak vzduchu a ďalšie snímače počasia a v Úžitkovosť merače energie. Webové rozhranie sa automaticky prispôsobí vašej obrazovke; na mobilných zariadeniach získate kompaktnejšie zobrazenie.

04 Nastavenia lokalizácie

Kliknite vpravo hore Nastaviť a potom ďalej nastavenie. Tu môžete nastaviť správanie Domoticzu na rôznych kartách. Jazyk zmeníte na Holandsky, uvidíte rozhranie v holandčine. Ak zadáte svoju polohu, vypočítava Domoticz časy východu a západu slnka. Užitočné na konfiguráciu správania vašich prepínačov; myslite na svetlo, ktoré reaguje na snímač pohybu iba v noci. Potom kliknite vpravo hore Použiť nastavenia.